Harry. Książę niepokorny

Iwona Kienzler Wydawnictwo: Bellona biografia, autobiografia, pamiętnik
Bellona
2023-10-25
2023-10-25

Książka nie wnosi abbolutnie nic nowego o księciu Harry'm. Powiedziałabym, że to książką o książce Harry'ego ponieważ są tutaj cytowane całe framgnety "dzieła" Harry'ego. Jeśli ktoś nie czytał biografii Harry'ego może przeczytać tę książkę - różnicy prawie nie widać, bo większość żenujących opowieści Harry'ego jest tutaj również przytoczonych.

Henry Charles Albert David Mountbatten- Windsor, dla większości ludzi znany jako książę Harry. Syn króla Karola i księżnej Diany. Już od najmłodszych lat jego droga była wyznaczona, jako członek rodzinny królewskiej miał w przyszłości wspierać koronę brytyjską.

Wydawać by się mogło, że książę Harry wiedzie szczęśliwe życie, ale cieniem na całym jego życiu położyła się tragiczna śmierć matki, gdy wzrok całego świata zwrócony był na dwóch braci, Williama i Harry'ego. Śmierć ukochanej matki, kondukt żałobny na oczach tłumu, brak przeżycia żałoby, teorie spiskowe i udział przedstawicieli mediów w wypadku księżnej Diany to na pewno odcisnęło na nim piętno i traumę.

Jako wnuk królowej, syn następcy tronu był łakomym kąskiem dla tabloidów, tym bardziej gdy jego wybryki opisywane były na pierwszych stronach gazet, a zdjęcia były warte duże pieniądze. Każdy jego krok był omawiany publicznie, był zbesztany by za chwilę go chwalono.

Gdy świat obiegła informacja o zaręczynach z Meghan Markle wielu pomyślało, że krnąbrny książę się ustatkuje i spoważnieje. Niestety jak czas pokazał w rodzinie królewskiej doszło do rozłamu i odcięcia sie księcia Harry'ego od rodziny.

Książę Harry to pełna sprzeczności osoba. Pełen wrażliwości i dobroci mężczyzna, a za chwilę szalejący w uniformie esesmana klubowicz. Kochający rodzinę, a za chwilę twierdzi, że jego rodzina jest "zła". Obwiniający media o śmierć matki, nękanie, by za chwilę za kilka milionów udzielać wywiadów. Postępowanie księcia na zarówno zwolenników i przeciwników, ale w tej książce Autorka nie staje po żadnej ze stron.

Konflikt pomiędzy rodzicami, ich rozwód, śmierć matki, bycie tym "drugim" dzieckiem. Czy to miało aż tak duży wpływ na księcia Harry'ego?

Interesująca, pomimo, że wiele faktów już znanych to jednak napisana bardzo rzeczowo i pod różnymi światłami .
Podoba mi się bardzo dogłębne zbadanie tematu.
Polecam

Podoba mi się bardzo dogłębne zbadanie tematu.
Polecam

„Zamek był placem zabaw, domkiem myśliwskim, ale także sceną teatralną.”

Rodziny nigdy się nie wybiera – a czasem dobrze wychodzi się z nią jedynie na zdjęciach. Wówczas gdy mali chłopcy bawili się w chowanego, budowali zamki z piasku i organizowali wyścigi samochodów, kilka lat później odbierając już standardową edukację wraz ze wszystkimi jej wzlotami i upadkami oraz przeżywali swoje pierwsze miłości, pewien rudy młodzieniec wiódł zupełnie inny żywot. Zamiast eksplorowania pojęcia „rozrywka” na wszelkie możliwe sposoby, odkąd nauczył się pojmować świat, znane mu było zgoła inne: etykieta. Zasady, nakazy, przykazy, zakazy i… jeszcze więcej zasad. Trzeba było zachowywać się tak – i nigdy inaczej, być tam – i niekoniecznie tam, gdzie się chciało i mówić jedynie to, co w danej sytuacji jest właściwe; nie zaś to, co aktualnie podsuwał ustom mózg. Ciężko jednak narzekać na taki żywot, jeśli weźmie się pod uwagę, że kilkuletni książę miał absolutnie wszystko, wówczas gdy gdzieś w zupełnie innym miejscu, jakieś dziecko umierało z głodu lub było katowane. Przepych, zbytek i dostatek. Codzienność świata, połyskującego feerią barw. Choć może… tylko odbijającego sztuczne błyski?

„Następca i Zastępca – nie łączyło się to z żadnym osądem, ale też nie pozostawiało wątpliwości. Byłem cieniem, podpórką, planem B.”

Cudownie jest mieć starsze rodzeństwo – krew z własnej krwi, wzór do naśladowania, podporę i oczywistego przyjaciela, który w każdej sytuacji stanie się Twoim sprzymierzeńcem. Tego, który obroni, ale i skarci Cię, kiedy jest to konieczne, choć jednocześnie bez większego namysłu skoczyłby za Tobą w ogień. Wychowujący się wraz ze starszym bratem Harry, miał jednak zdecydowanie inną sytuację. Los czy przeznaczenie sprawiło, że od zawsze był tym drugim. Tym mniej znaczącym, niepredestynowanym na przyszłego króla. Zastępcą. Kimś, kto mógłby poczuć się, jak gdyby nie był sine qua non. Może i faktycznie tak by się stało, gdyby nie matka – piękna Diana, która starała się, aby chłopcy zawsze wiedzieli o tym, że są tak samo istotni. I to pomimo tego, że z ojcem chłopców przez cały czas toczyła mniej lub bardziej cichą wojnę podjazdową, której powstydzić mogliby się z pewnością „Pan i Pani Smith”. Rodzicielki jednak zabrakło, a Harry kontynuował swoją pełną wybojów drogę. Pałacowe dzieciństwo, w trakcie którego świat oglądał zawsze zza szklanej szyby. Edukacja w prestiżowym Eton, w którym radził sobie, oględnie mówiąc, mocno przeciętnie. Wojsko, w którym wreszcie się odnalazł… jedynie po to, by zostać od niego odsuniętym, w związku z obawą o książęce bezpieczeństwo. Działalność charytatywna, w której wciąż szukał śladów nieżyjącej od lat matki. Większe i mniejsze skandale, wynikające z… niewiedzy? A może jednak po prostu z czystej przekory, aby w końcu powiedzieć głośne NIE i zbuntować się na swój sposób. Pozbawiony klejnotów – ale w końcu własny. Związek ze znaną z genialnego serialu Suits aktorką, małżeństwo i w końcu całkowite wyparcie się rodziny. Słusznie? Niesłusznie? Czy aby na pewno osobom postronnym właściwe jest to oceniać?

„Czy można traktować kogoś jak normalnego faceta, jeśli portret jego matki jest na monetach, które wydajesz w szkolnym sklepiku i na znaczkach, które przyklejasz na listy do domu; jeśli gdziekolwiek on się poruszy, krok w krok za nim chodzi detektyw?”

Napisana przez Iwonę Kienzler biografia księcia Harry’ego z dużym powodzeniem mogłaby tak naprawdę stanowić przewodnik jego życia. Autorka nie ograniczyła się jedynie do szczegółowego przedstawienia sylwetki księcia i przytoczenia czytelnikom wszystkiego, co stało się jego udziałem, ale poza tym scharakteryzowała żywot całej jego rodziny. Zajętej obowiązkami królowej – babci. Jej dystyngowanego męża – dziadka. Oziębłego ojca, który uczucia przejawiał najczęściej… jedynie swojej kochance, która zresztą później została jego kolejną żoną. Nieszczęśliwej matki, która – choć nie zawsze postępowała słusznie – darzyła księcia ogromnym uczuciem. Również jednak wszystkich tych, którzy byli obecni w życiu Harry’ego na wcześniejszym czy późniejszym etapie. Sięgając do niezliczonej liczby źródeł, Autorka wykonała ogromną pracę, przy czym upewniałam się coraz bardziej z każdą przeczytaną stroną. Co istotne, Kienzler w żadnym wypadku nie ocenia, pozwalając, aby fakty przemówiły same za siebie. Zdementowana zostaje może co jedynie nieco obrazoburcza autobiografia księcia, która ukazała się nieco wcześniej – skądinąd całkowicie słusznie. „Harry – książę niepokorny” to dokonała opowieść o blaskach i cieniach królewskości, powszechnego szacunku, splendoru i przepychu oraz doniosłości, jak jednak również z góry narzuconej sławy. Określonej roli, w której można się tak samo dobrze odnaleźć, jak i do imentu zatracić. W tej książce odnajdą coś dla siebie nie tylko osoby, które są ciekawe pałacowych zwyczajów i prawdziwego życia koronowanych głów (choć przede wszystkim). W kartach recenzowanej przeze mnie historii bez problemu umieszczą się bowiem również wszyscy ci, którzy kiedykolwiek poczuli, że nie do końca pasują. Że coś zostało im z góry narzucone. Że muszą dostosować się do pewnych ram, choć ich pragnienia są zupełnie inne. Także jednak ci, którzy pomyśleli choć raz, że wciąż znajdują się pod ostrzałem spojrzeń i stają się celem niczym nieuzasadnionym, albo niecałkowicie zawinionym atakom. To pierwsza biografia, którą przeczytałam w życiu (!) – a pomimo tego wciągnęła mnie niczym niejedna doskonale napisana powieść. Ciekawiła, smuciła, momentami bawiła. Zamiast losów fikcyjnego bohatera, było mi znane przybliżyć sobie te, które stały się udziałem kogoś „znanego”. Choć czy na pewno możemy powiedzieć, że kogokolwiek kompletnie znamy? Możemy jedynie próbować. 8/10

„Z jakiegoś powodu wciąż nie mieli dość tego żartu. Może fakt, że życie młodego księcia było wystawione na pośmiewisko, sprawiał, że łatwiej było im znieść własne życie.”
instagram.com/thrillerly

„Zamek był placem zabaw, domkiem myśliwskim, ale także sceną teatralną.”

Jeśli chodzi o rodzinę królewską, często sięgam po biografie i lubię o nich czytać. Książka Pani Iwony jest jedną z lepszych jakie czytałam. Ukazuje życie księcia Harrego od wczesnego dzieciństwa po dotychczasowe życie. Nie ocenia, nie staje po żadnej stron.

Jak wiemy życie Harrego choć na pozór idealne, nie było usłane różami. Musiał zmagać się z ciągłą oceną, próbując dorównać bratu i sprostać wymaganiom jakie nakładała na niego rodzina. W tej książce możemy poznać nieco lepiej księcia, wejść w jego skórę i choć na chwilę zastanowić się jakie uczucia mógł nosić w sobie w trudniejszych chwilach. To warta uwagi pozycja. Bardzo polecam, zwłaszcza fanom rodziny królewskiej.

Przyznam, że dotychczas z doniesień prasowych i telewizyjnych znałam podstawowe informacje na temat najbardziej rozpoznawalnej i medialnej Rodziny Królewskiej na świecie, ale dopiero biografią autorstwa Iwony Kienzler „Harry. Książę niepokorny” znacznie poszerzyłam wiedzę o Windsorach.

Cieszę się, że wybrałam właśnie tę pozycję, bo Autorka nie tylko przedstawia postać księcia Harry’ego, który przysparza wielu zmartwień swojej słynnej rodzinie, ale rysuje jej pełen obraz czerpiąc z wielu często niosących sprzeczne informacje źródeł. Zachowując obiektywizm i wstrzymując się od oceniania pozwala czytelnikowi samemu wyrobić sobie zdanie w wielu kwestiach.

Co ważniejsze jednak pisze tak zajmująco, że tę dość pokaźnych rozmiarów biografię czyta się lekko i z ogromnym zainteresowaniem. Przywołuje wiele ciekawostek ubarwiających historię, którą dzieli na rozdziały ukazujące kolejne etapy życia Harry’ego. Dla mnie najciekawsze okazały się te poświęcone jego czasom szkolnym, bogatemu życiu towarzyskiemu i u boku Meghan szczególnie po „wypisaniu się” z obowiązków wobec rodziny i wyjeździe do USA.

Z książki wyłania się obraz chłopca, później mężczyzny, na którego życiu cieniem kładzie się śmierć matki, a obarczanie winą za tę tragedię bezwzględnych paparazzi tłumaczy jego wrogość do mediów. Faktem jest, że mimo że był jedynie „Zastępcą Następcy” nie miał łatwego życia. Każdy jego krok, wyczyn czy wpadka były szeroko komentowane publicznie. Czy rzeczywiście zainteresowanie mediów miało tak duży wpływ na jego wcześniejsze związki prowadząc do ich rozpadu? Czy to chęć zapewnienia rodzinie „normalnego” życia przyczyniła się do Megxitu? Jeśli tak, to dlaczego tak aktywnie Harry i Meghan udzielają się w mediach wpuszczając ich w prywatne życie, wyjawiając rodzinne tajemnice na szkodę Rodziny Królewskiej? Hipokryzja czy po prostu biznes?

Wiele pytań nasuwa się w trakcie czytania i na wiele jeszcze nie znajdziemy odpowiedzi, bo ta bajka nadal trwa i zobaczymy, co przyniosą jej kolejne strony. Czy bracia zakopią topór wojenny i ich relacja wróci na właściwe tory? Czy Harry nie pożałuje kiedyś swojego odcięcia się do rodziny? A może w końcu znalazł to, czego szukał, stabilizację i prawdziwą miłość?

Fascynująca historia napisana przez prawdziwą znawczynię i pasjonatkę tematu.

Muszę przyznać, że rzadko sięgam po biografie i przedstawiana w niej postać musi być dla mnie wyjątkowo interesująca, bym chciała dowiedzieć się o niej czegoś więcej. Może nie szaleję jakoś specjalnie za księciem Harrym, jednak za sprawą licznych skandali, jakie wpisują się w jego historię, siłą rzeczy jego postać stała się dla mnie ciekawa. Podobnie zresztą jak postać Meghan, która wciąż pozostaje dla mnie zagadką. Z przyjemnością więc sięgnęłam po książkę „Harry. Książę niepokorny” Iwony Kienzler. Książka nie należy do najchudszych, bo liczy sobie prawie 500 stron, jednak czyta się ją w ekspresowym tempie, gdyż jest napisana w bardzo przystępny sposób, a jej autorka umie wzbudzić zaciekawienie. Przechodzimy tu przez wiele ważnych aspektów z życia Harry’ego, tj. utrata matki, czasy szkolne, okresy buntu i intensywnego imprezowania, pobyt w wojsku, związek z Meghan. Książka jest poniekąd próbą wniknięcia w życie księcia i analizy poszczególnych czynników, które mogły mieć wpływ na ukształtowanie jego buntowniczej osobowości. Nie odczułam, by autorka opowiadała się po jakiejkolwiek stronie, co oceniam na plus. Była tu zostawiona przestrzeń na wyrobienie sobie własnego zdania.
Czytelnik prowadzony jest przez poszczególne fakty z życia Harry’ego, dostrzegamy, jak niełatwe jest życie pod nieustannym okiem kamer… czy można się do tego przyzwyczaić? Nie umiem odpowiedzieć na to pytanie, jednak dziwi mnie, że z jednej strony Harry i Meghan starali się uciec ze świecznika, a w efekcie jeszcze bardziej wystawili się na światło reflektorów. Brak mi tu konsekwencji. Książka zawiera obszerną wiedzę na temat relacji panujących w rodzinie królewskiej, poznajemy prywatne fakty z życia księcia i nie tylko. Wiele historii mnie zaskoczyło, choć nie należę do osób, które interesują się jego życiem w sposób szczególny. Myślę jednak, że dla wielu osób, podobnie jak dla mnie, biografia ta będzie na swój sposób zaskakująca i pozwoli na bardziej obiektywne przyjrzenie się postaci Harry’ego. Łatwiej opowiedzieć się po jakiejś stronie i wyrobić sobie opinię na czyjś temat, jeśli dysponujemy obszerniejszą wiedzą w kwestii tego, co kształtowało charakter tej osoby na przestrzeni lat. Zachęcam do sięgnięcia po tę biografię. Bez wątpienia będzie to jedna z ciekawszych pozycji w biblioteczce, szczególnie dla osób, które cenią sobie ten gatunek i interesują się życiem członków rodziny królewskiej.

„Na razie oboje zachowują się tak, jakby byli bohaterami opery mydlanej, w dodatku z koroną w tle”, czyli słów kilka o życiu Księcia Harry'ego.

W czwartek zadebiutowała pierwsza część finałowego sezonu serialu Netflixa The Crown, który opowiada o życiu Królowej Elżbiety II oraz całej Brytyjskiej Rodziny Królewskiej. Iwona Kienzler idealnie wpasowała się z premierą swojej książki o jednym z najsławniejszych członku tej niezwykłej rodziny — Księciu Harrym.

Od najmłodszych dni Harry ścigany przez obiektywy kamer i aparatów wszędobylskich fotoreporterów i żądnych sensacji dziennikarzy. Obserwowano jego pierwsze kroki, śledzono postępy w nauce, wypominano suto zakrapiane imprezy, na których odreagowywał stres i nieustanne bycie na świeczniku. Media, które znienawidził, obwiniając za spowodowanie wypadku w paryskim tunelu, w którym zginęła księżna Diana, towarzyszą mu na każdym kroku.

Choć rzekomo to właśnie nadmierne zainteresowanie ze strony paparazzi spowodowało słynny Megxit, czyli rezygnację Harry'ego i Meghan Markle z obowiązków wynikających z przynależności do rodziny królewskiej i przeprowadzkę do Stanów Zjednoczonych, z czasem okazało się, że para nie broni tak zaciekle swojej prywatności. Udzielali wywiadów, podpisali kontrakt na serial dokumentalny o ich życiu, wpuszczając kamery do ich domu, a autobiografia Harry'ego pozostaje jedną z najszerzej komentowanych książek 2023 roku. Buntownik? Wrażliwiec? Hipokryta? Nieszczęśliwy i dotknięty traumą czy wreszcie spełniony? A może wszystko po trochu? Poznaj bliżej niesfornego księcia Harry’ego, który sprawia tak wiele problemów brytyjskiej rodzinie królewskiej.

Książka została podzielona dziesięć rozdziałów z życia Harry'ego — jego dzieciństwo, bolesne wspomnienia, utratę matki, życie w szkole i zamiłowanie do imprez, a także pobyt w wojsku i na koniec Megxit. Ten rudzielec często był na językach całego świata. Wpadał w kłopoty, a jego zdjęcia zaraz pojawiały się w najpoczytniejszych gazetach i portalach internetowych. Od kilku lat interesuje się Brytyjską Rodziną Królewską i śledzę na bieżąco informacje o niej, dlatego nie mogłam obojętnie przejść obok Księcia niepokornego. W książce naszej rodzimej autorki znajdziecie wiele rzetelnych informacji — widać, że Iwona Kienzler zrobiła porządki research. Autorka analizuje księcia Harry'ego — rozkłada go na czynniki pierwsze i stara się zrozumieć. Oprócz tego znajdziemy tutaj także kilka ciekawostek i zdjęć, które dopełniają opowieść.

Całość (mimo rozmiaru książki — liczy ona 500 stron) czyta się szybko i z ciekawością. Kienzler nie jest stronnicza, co ułatwia wyrobienie własnego zdania na temat zarówno Harry'ego, jak i Meghan. Brytyjska Rodzina Królewska to największy rozpoznawalny element Wielkiej Brytanii na całym świecie. Miliony osób śledzą ich życie czy też specjalnie przyjeżdżają do UK, by zobaczyć np. Pałac Buckingham, generując tym samym ogromne zyski dla brytyjskiej turystyki. Serial The Crown zrzesza miliony fanów, a ciągłe zainteresowanie mediów napędzę tę machinę. Myślę, że Harry. Książę niepokorny to książka idealna dla fanów tej niezwykłej rodziny, ale też i dla tych, co interesują się życiem samego księcia Harry'ego. Mnie czytało się ją bardzo dobrze.

Brytyjska rodzina królewska fascynuje mnie od wielu lat. Nie trzeba nawet się zbytnio interesować Windsorami by wiedzieć, że Jeden ze synów Króla Karola III zrezygnował z posługi rodzinie na rzecz miłości. Można by oceniać jego decyzje, jednak stało się to, co się stało. Sama osobiście uważam, co już wielokrotnie powtarzałam, że jest to swego rodzaju, niepotrzebna szopka. Jeżeli chcę odejść z instytucji, która sprawia, że ja oraz moja rodzina jesteśmy nieszczęśliwi, to robię to. Harry i Meghan natomiast wciąż robią wszystko by zostać w świetle reflektorów. Czy tak postępuje osoba, która chce mieć "święty spokój" i tworzyć zwyczajną rodzinę? Nie sądzę...

Nawiązując jednak typowo do książki Pani Iwony to uważam, że została bardzo dobrze napisana. Zawiera ogrom najistotniejszych informacji dotyczących Harry'ego. Dowiadujemy się, jak od najmłodszych lat musiał radzić sobie z reporterami i życiem na świeczniku. Komuś, kto nie śledzi jego losów to może nawet zrobić się go żal.

Ta książka to niebywale głęboka opowieść o najpopularniejszym członku rodziny królewskiej. Dość dokładna analiza jego osoby. Od lat najmłodszych po czasy życia w USA. Książka napisana została bardzo przyjemnym językiem, dzięki któremu bardzo szybko się czyta. Mimo, że książka jest pokaźna (480 str.) to przyswaja się ją niebywale łatwo i z lekkością. Dodatkowo znajdziecie w niej kilka zdjęć.

Myślę, że ta książka spodoba się fanom Brytyjskiej rodziny królewskiej.

Regularnie sięgam po książki, które dotyczą losów rodziny królewskiej. Uwielbiam zagłębiać się w jej tajniki o odkrywać nowe smaczki. Książka Pani Iwony Kieznler mocno mnie wciągnęła! Autorka bez oceniania przedstawia nam życie księcia, od czasów dzieciństwa, po dorastanie do obecnego życia. Widzimy jakie uczucia mogły nim targać, z czym przez lata musiał się zmagać i jakim przeciwnościom stawiać czoła.

Świetna lektura dla osób, które lubią sięgać po biografie i które interesuje temat rodziny królewskiej. Jako, że ostatnio jest o tym głośno, to warto wiedzieć co i jak! Polecam!

• Reportaż
  • Biografia, autobiografia, pamiętnik