Wyspy szczęścia

Okładka książki Wyspy szczęścia Laura Orsetti
Okładka książki Wyspy szczęścia
Laura Orsetti Wydawnictwo: Faros Books Seria: Romansoterapia literatura obyczajowa, romans
Romansoterapia
Faros Books
2023-06-30
2023-06-30
miłość trudna miłość Karaiby Włochy statki wycieczkowe capri

Historia życiowa, mądra. Ładnie napisana i opakowana. Czy może się zdarzyć każdemu? Dodatkowy plus za tropiki!

„nie można uciekać przed przeszłością, trzeba stawić jej czoła”.

Życie potrafi nas zarówno uszczęśliwić, jak też pokazać swoją niezbyt miłą stronę. Czasami ma dla nas sympatyczne niespodzianki, ale nie raz potrafi sprawić, że wszystko zostaje obrócone w pył. Z reguły dzieje się to w jakichś odstępach czasowych, ale bywa też tak, jak u bohaterki książki „Wyspy szczęścia”, że tego samego dnia spotkał ją uśmiech od losu, ale jednocześnie zawalił się jej dotychczasowy świat.

Pierwsze zdania mają charakter Intro, które ujawnia nam, że Anna znalazła szczęście i miłość, ale zaczynając poznawać jej historię, widzimy, że nie miała w życiu kolorowo. Dowiadujemy się tego w kolejnych akapitach, w których bohaterka opowiada nam o sobie w narracji pierwszoosobowej.

Cofamy się do chwili, gdy Anna Szklarska mieszkała z mężem w niewielkim Zalesiu, skąd codziennie dojeżdżała do pobliskiego miasta. Tam pracowała w przedszkolu Kubusia Puchatka, w którym była wychowawczynią grupy „Promyczki”. W przeszłości przeżyła dramatyczne wydarzenia, które wciąż wywołują w niej emocje, gdy przejeżdża koło swego dawnego domu rodzinnego. Nie rozumie tego mąż Anny, Łukasz, który nie ułatwia jej życia. Nie liczy się z jej zdaniem, uważa, że jej praca nie jest czymś ambitnym i zawsze na względzie ma swoje dobro, a nie żony. Widzimy to już w pierwszej scence, gdy z wielką łaską odwozi żonę do pracy, po tym, jak uciekł jej autobus.

Tego dnia nikt się nie spodziewa, jak bardzo zmieni się wkrótce ich życie. Gdy Anna wraca w końcu do domu, zagląda w maile, wśród których znajduje zaproszenie na rejs statkiem od wydawnictwa Faros. Dziewczyna zupełnie zapomniała, że kilkanaście tygodni temu wzięła udział w konkursie, gdy razem z przyjaciółką Elką pojechały na Targi Książki. Zadaniem było wymyślenie nazwy dla nowej serii wydawniczej, a teraz pomysł Anki został nagrodzony rejsem statkiem wycieczkowym na Karaiby. Zaproszenie obejmowało dwie osoby, więc miała nadzieję na romantyczną podróż z mężem. Te plany zostały zburzone, gdy wrócił Łukasz oznajmiając , że chce rozwodu. Na rejs Anka wyruszyła, więc sama, nie spodziewając się, że odmieni on jej życie całkowicie.

W notce biograficznej można znaleźć informację, że w powieści zostały zawarte wątki autobiograficzne. Autorka nie wyjaśnia, które z nich wydarzyły się naprawdę, ale jedno jest pewne, że pisarka jest żoną kapitana statków wycieczkowych, z tym, że inaczej niż w powieści, jej mąż jest Polakiem, a pani Orsetti urodziła się we Włoszech. Bohaterka jej książki to Polka, która również spotyka kapitana statku, ale on pochodzi z Włoch, więc można tu uznać, że na podstawie swoich przeżyć, nieco odwróciła niektóre zdarzenia. To, co łączy Annę i faktyczne zdarzenie, to tytuł serii, „Romansoterapia”, do której należy książka „Wyspy szczęścia”. W wywiadzie [Laura Orsetti wywiad (farosproza.pl)] udzielonym dla wydawnictwa Faros autorka zdradza, że historia Anny to niej jej historia, ale wrzuciła w nią niektóre wydarzenia, które zdarzyły się naprawdę.

Nie spodziewałam się, że tak bardzo, zauroczy mnie ta książka, której główny wątek oparty jest na podróży statkiem. To wspaniała powieść otulająca ciepłem, zapachem, smakiem i klimatem karaibskich krajobrazów, urokliwych miejsc, plaż oraz charakteru społeczności zamieszkującej wyspy. Płyniemy przez fabułę niczym pasażerskim statkiem bohaterowie tej powieści od jednej wyspy do drugiej, ale też odwiedzamy Włochy, do których los wiedzie bohaterkę powieści. Anna spotyka się wieloma ludźmi na statku, a tym samym poznaje ich historie w czasie rozmów na pokładzie. Wśród nich jest pewna samotna, urocza dziewczynka, która potrzebuje troski i ciepła. To pokazuje, że żadne zdarzenie czy spotkanie nie jest przypadkowe, a nasze ścieżki mogą zawsze się odmienić na lepsze.

W pięknym, niezwykle barwnym stylu autorka opowiada, o tym, że zawsze jest jakieś wyjście sytuacji, a życie potrafi nie raz nas pozytywnie zaskoczyć. Czasami jakaś sytuacja nie jest dla nas miłym doświadczeniem, ale w efekcie okazuje się być zbawienne. Często nie potrafimy wykonać jakiegoś kroku, podjąć spektakularnych decyzji. Dopiero sytuacje, które postrzegamy, jako nieszczęście, z czasem okazują się czymś najlepszym, co nas spotkało do tej pory. Życie, bowiem rozdaje karty, a od nas zależy, co z nimi zrobimy, jak rozegramy partię tej gry, której finałem ma być miłość i szczęście. Podkreśla też, że na zmiany nigdy nie jest za późno, a życie potrafi zaskakiwać w najmniej oczekiwanym momencie.

Egzemplarz książki otrzymałam od portalu Sztukater

„nie można uciekać przed przeszłością, trzeba stawić jej czoła”.

Piękna historia w pięknych krajach, mądrze napisana.

Piękna historia w pięknych krajach, mądrze napisana.

Anna to młoda polka, która najbliższa rodzinę straciła w tragicznych okolicznościach. Ma męża i pracuje w przedszkolu, gdzie nie ma okazji wykorzystać swojego talentu do nauki języków obcych. Pewnego razu wygrywa rejs po Karaibach. W momencie w którym chce poinformować o tym męża, nakrywa go na zdradzie z koleżanką. Postanawia w rejs zabrać przyjaciółkę, ale pech jej nie opuszcza bo na lotnisku okazuje się, że dziewczyna ma nieważny paszport i Anna udaje się samotnie na wyprawę. Podczas rejsu poznaje wiele ciekawych osób, a jedna z nich jest Luca z którym od samego początku maja się ku sobie. Urlop w gorącym klimacie, piękne zakątki i przystojny mężczyzna sprzyjają romansom ale czy w znalezieniu miłości? Tego dowiecie się czytając

Laura Orsetti mimo nie skomplikowanej fabule potrafi sprawić by czytelnik nie odłożył książki na bok. To dzięki dobrze wykreowanym postaciom, zarówno pierwszo jak i drugo planowych. Każdy z bohaterów pojawia się w odpowiednim momencie i wnosi coś do historii. Do tego opisy karaibskich krajobrazów sprawiają, że możemy poczuć się jakbyśmy zwiedzali razem z nimi : Gwadelupę, Antiguę, Martynikę i kilka innych a w szczególności wyspę Św Krzysztofa bo to na niej rozgrywa się największa część
Wyspy szczęścia to historia o miłości, która jak większość rzeczy w życiu nie przychodzi łatwo lecz trzeba o nią zawalczyć. Pokazuje nam ze nic nie jest czarno-białe a posiada wiele odcieni.

Czasem życie bywa nieprzewidywalne, a nieszczęścia mogą na nas spadać jedno po drugim, przybierając na sile, podobnie jak lawina, która niesie ze sobą zwały śniegu. Tak właśnie wyglądała sytuacja Ani, głównej bohaterki książki Laury Osetti „Wyspy szczęścia”. Kobieta przeżyła już ciężką traumę związaną ze śmiercią matki, a później także brata i ojca. Starała się kontynuować normalne życie u boku swojego męża, jednak ten niespodziewanie ogłasza, że przestał ją kochać i pragnie rozwodu. Mimo że to wszystko było dla niej przytłaczające, Ania postanowiła stanąć twarzą w twarz z czyhającymi na jej drodze wyzwaniami, poszukując w sobie siły i wytrwałości, aby ostatecznie odnaleźć nową drogę. Czy jej się to udało?

Fabuła książki przenosi nas w tropikalne rejony Karaibów, gdzie główna bohaterka Anna doświadcza tragicznej straty, która wstrząsa jej światem. W tym trudnym momencie, kiedy wydaje się, że życie straciło sens, los stawia przed nią szansę w postaci wygranej rejsu po Karaibach. To właśnie na tej wyjątkowej podróży, w otoczeniu błękitnego morza i urokliwych plaż, Anna spotyka Luca, tajemniczego Włocha. Jego enigmatyczność i przyciągająca osobowość budzą w niej ciekawość i dają nadzieję na lepsze jutro.

Spotkanie z Luca stawia przed Anną fundamentalne pytanie, czy nawet w najcięższych chwilach można odnaleźć drogę do szczęścia? Ta podróż nie tylko po Karaibach, ale i w głąb siebie pozwala Annie zmierzyć się ze swoimi własnymi emocjami, zrozumieć, że życie ma wiele obliczy i że każdy moment, nawet ten najtrudniejszy, może przynieść coś wartościowego. Mimo, że Luca i Anna zbliżają się do siebie, wiedzą, że ich przeżycia kształtują ich psychikę i podejście do życia, co sprawia tę relację jeszcze bardziej skomplikowaną. Oboje muszą pokonać swoje lęki, aby móc otworzyć się na siebie. Czy im się to uda? Jak dalej potoczą się losy Anny i Luca? Tego dowiesz się, gdy sięgniesz po tę powieść!

Przenikliwe spojrzenie autorki na ludzkie uczucia i motywacje jest zdecydowanie jednym z najmocniejszych punktów tej powieści. Książka zachęca do głębszego zastanowienia się nad własnym życiem, wyznawanymi wartościami i sposobem radzenia sobie z napotkanymi trudnościami. Podkreśla siłę i piękno ludzkich uczuć, szczególnie miłości i przyjaźni. Życie nie zawsze toczy się zgodnie z naszymi planami, ale nawet w najtrudniejszych chwilach warto walczyć o to, co dla nas ważne. Autorka pokazuje, że czasami to, co pozornie beznadziejne, może stać się początkiem nowego rozdziału, pełnego nadziei i wiary w lepszą przyszłość.

Książka Laury Osetti „Wyspy szczęścia” to piękna i poruszająca opowieść o poszukiwaniu sensu życia w obliczu straty, o odkrywaniu piękna w drobnych rzeczach i o zdolności wznoszenia się nad wyżyny, mimo napotykanych trudności. Uświadamia ona, że życie to nieustanna podróż, w której trzeba odważnie stawiać czoła wyzwaniom, walczyć o swoje marzenia i nie porzucać nadziei. Autorka wciąga czytelnika w barwny świat emocji i zaskakujących zwrotów akcji, tworząc historię, która na długo pozostaje w pamięci. Idealna pozycja na zbliżające się jesienno-zimowe wieczory. Piękna, poruszająca i pokrzepiająca. Gorąco polecam!

wyciskacz łez, ale inteligentny, akcja dzieje się w cudnych plenerach

wyciskacz łez, ale inteligentny, akcja dzieje się w cudnych plenerach

Można się dużo dowiedzieć o relacjach damsko-męskich, a taka wiedza zawsze pomaga w unikaniu błędów innych... Fajnie byłby pojechać w te karaibskie klimaty, choć akcja włoska też dobra.

Fantastyczna tematyka, książka świetnie napisana. Autorka wie coś o życiu.

Fantastyczna tematyka, książka świetnie napisana. Autorka wie coś o życiu.

Czyta się jednym tchem, bardzo życiowa. Powinien być dalszy ciąg tej historii.

Czyta się jednym tchem, bardzo życiowa. Powinien być dalszy ciąg tej historii.

Lektura obowiązkowa. Pomaga zrozumieć samego siebie i pokazuje jak unikać błędów . Ślicznie napisana i dojrzale. A jednocześnie lekko się czyta. No i te miejsca...

• Polecam
  • Otrzymałam w prezencie, posiadam w domowej biblioteczce
  • Lektury 2023
  • Literatura obyczajowa romans

Dodaj cytat z książki Wyspy szczęścia