Fotografia podróżnicza

Helion
2023-05-04
2023-05-04
9788383220413
fotografia fotografia podróżnicza scott kelby

Z pewnością wielu z Was lubi fotografować lub chociaż tylko oglądać piękne lub ciekawe albo historyczne zdjęcia.
Ja lubię i robić zdjęcia, ale także je oglądać. Kiedyś było nieco trudniej cyknąć dobrą fotkę, bo aparaty na kliszę trochę nas ograniczały, 12 lub 36 zdjęć do zrobienia to zbyt mało, żeby robić zdjęcia wszystkiemu co się nam podobało. Teraz nie dość, że w komputerze i laptopie mam całe katalogi ze zdjęciami to w telefonie i aparacie cyfrowym, również na dodatkowej karcie pamięci, jest cała dokumentacja, nie tylko ludzi (najwięcej wnuków) i obiektów (kościoły, pałace i zamki),ale... kwiatów i roślinek. Od wczesnej wiosny robię zdjęcia niemal każdej wychodzącej spod śniegu roślinie. Dokumentuję rozwój cenniejszych okazów z roku na rok, mając nadzieję, że znajdę kiedyś czas na skatalogowanie tego wszystkiego. Od czasu do czasu próbuję to robić, lecz fotografia nie jest moim jedynym hobby. Muszę dzielić swój czas między czytanie książek, różne robótki ręczne, prace w ogrodzie no i fotografię. A czas jakoś zbyt szybko ucieka i ciągle doba jest zbyt krótka na to, żeby zająć się tym wszystkim..., a jeszcze oprócz hobby jest jeszcze proza życia.

Książka ta w prosty i dość obrazowy sposób wprowadza w różne tajniki fotografii tak zwanej podróżniczej. Gdzie skupiamy się przede wszystkim na robieniu zdjęć ciekawym obiektom, miejscom ulubionym przez fotografów. Możemy dowiedzieć się jakie błędy najczęściej popełniamy i jak ich nie popełniać.

"Jednym z najczęstszych błędów, jakie widuję na fotografiach podróżniczych i krajobrazowych, jest przekrzywiona linia horyzontu. Zarazem jest to najprostszy do usunięcia błąd."
Na początku znajdziemy różne przydatne sugestie, na przykład takie, w jaki sposób poszukiwać ciekawych miejsc do fotografowania. Owszem czasem przypadkowo możemy znaleźć jakiś super obiekt, lecz gdy nie chcemy chodzić bez celu i błądzić po nieznanym terenie, na przykład gdzieś na wycieczce czy urlopie, wtedy lepiej jest wiedzieć gdzie i co chcemy zobaczyć i ewentualnie sfotografować. Prosto przekazane aspekty techniczne, które są jednocześnie zobrazowane odpowiednim zdjęciem pomagają w wyborze odpowiedniej techniki, możemy też zobaczyć efekt końcowy. Dodatkowo autor przytacza swoje perypetie, które mu się również zdarzają, bo przecież nikt nie jest nieomylny...
A wykonanie fotografii z podróży, która zachwyca może nie tylko jakością, ale także budzącą w oglądających zachwyt, przyniesie nam na pewno satysfakcję.

" Ilekroć nadarza Ci się okazja do pokazania na zdjęciu ruchu lub akcji, masz szansę przyciągnąć uwagę widza."
Autor dodatkowo podpowiada nam jakie obiekty fotografować, a których raczej unikać, w jaki sposób edytować zdjęcia, jakie akcesoria do aparatów stosować i kiedy lepiej jest zrobić zdjęcie... smartfonem a nie aparatem.
To taki poradnik, który pomaga nam, w tym, co możemy zrobić, żeby wyjazd był atrakcyjny i przyjemny a jednocześnie, żebyśmy wrócili z wojaży z pamiątkowymi zdęciami, którymi zachwycimy rodzinę i znajomych.
Te porady zresztą przydadzą się nie tylko w fotografii podróżniczej, ale także podczas codziennego pstrykania fotek.
Mimo niezbyt obszernej objętości książki, autor przekazuje dużo informacji oraz fotografii.

Polecam wszystkim lubiącym amatorsko fotografować.

Lubicie podróżować? Na pewno. Robicie wtedy zdjęcia czy jesteście raczej z tych co podziwiają oczami i zbierają wspomnienia w myślach?

Ja wolę zdjęcia. Łapanie momentów. To najlepszy aspekt fotografii. Złapanie czegoś co jest chwilowe.

Z książkami Scottq Kelby’iego spotkałam się już kilka lat temu, gdy w antykwariacie koło swojego domu szukałam jakiejś książki o fotografii. Trafiło wtedy na „Sekrety mistrza fotografii” czyli ogólne przydatne wskazówki.

Gdy na helionie zobaczyłam jego nazwisko, oczywistym było, że jego książka trafi do mnie do recenzji.

„Fotografia Podróżnicza” to krótka, ale bardzo konkretna książka, która przeprowadzi was krok po kroku po tym jak zrobić fantastyczne zdjęcia w podróży. To zaledwie 249 stron, ale tyle fantastycznej wiedzy począwszy od przygotowania się do podróży, przez analizę tego jakie zdjęcia są dobre aż po akcesoria fotograficzne, sztuczki i ciekawostki. Wszystkiemu towarzyszą oczywiście genialne zdjęcia Scottq, które za każdym razem mnie zachwycają.

Jesień już przybyła, więc to idealny czas na sięgnięcie po tą książkę. Która inna pora jest tak dobra jak jesień na zdjęcia? Już zaraz wkoło zrobi się kolorowo i klimatycznie, a w naszych dłoniach zaczną się pojawiać parujące kubki i szaliki. W rozdziale piątym Kelby skrupulatnie opisał forografię ludzi, więc jak tylko będziecie mieli szansę sięgnąć po „Fotografię podróżniczą” to się nawet nie zastanawiajcie. Znajdziecie tam mnóstwo porad, które przydadzą się też w codziennej fotografii.

Pod tym linkiem znajdziecie jego parę książek wydanych przez Helion:

👉 Lubisz fotografować? 😊📸

Ja uwielbiam! Odkąd tylko dostałam swój pierwszy aparat - non stop cykałam wszystkiemu fotki. Tak więc od kilkunastu lat moje karty pamięci i dyski w komputerach, telefonie czy tablecie przepełnione są tysiącami zdjęć 📸

Szczególnie upodobałam sobie fotografię przyrodniczą, wszystkie kwiaty, kwiatki, trawy, drzewa, krajobrazy przyrodnicze to coś, co sprawia mi największą frajdę. No i oczywiście podróżnicza - zamki, pałace, dwory, czy inne obiekty, strzeżcie się! 😅

A, że pragnę się w tej dziedzinie rozwijać - chętnie sięgnęłam po książkę "Fotografia podróżnicza. Tajemnice zawodowców wyjaśnione krok po kroku" 😁

Książka w prosty i obrazowy sposób wprowadza czytelnika w tajniki fotografii podróżniczej. Autor wyjaśnia w jej aspekty techniczne w bardzo prosty sposób, przytaczając każdorazowo zdjęcie wykonane przy użyciu danej techniki. Pozwala to zrozumieć nie tylko język sprzętowy, ale również zobaczyć efekt końcowy, który powinno się osiągnąć w dany sposób.

Oprócz technikaliów, autor co jakiś czas przytacza anegdoty ze swojego życia fotografa - te również często są skarbnicą wiedzy, która bazuje już na życiowych perypetiach.

👉 Komu mogę polecić?
Zdecydowanie osobom, które złapały zajawkę na fotografię i chcą rozwinąć wiedzą teoretyczną, aby bardziej zrozumieć tę dziedzinę.

Dla zaawansowanych fotografów, wartość merytoryczna książki jest zdecydowanie mniejsza - choć nie zerowa. Zawsze warto sprawdzić, czy lata przyzwyczajeń nie sprawiły, że o jakiejś technice zapomnieliśmy, lub robimy coś nieoptymalnie.

👉 Lubisz fotografować? 😊📸

Jestem człowiekiem, które ma wiele hobby. Od rękodzieła po czytanie książek, fotografii i innych. Z fotografią tak bardziej na poważnie, mam do czynienia już od ponad dziesięciu lat. Kiedyś były to bardziej ambitniejsze plany, teraz głównie hobby, które uwielbiam. Zaczęło się od portretów znajomych, później myśli o robieniu reportaży weselnych a skończyło się na robieniu zdjęć w trakcie podróży ale także natury. Lubię w tej dziedzinie ciągle się rozwijać i poznawać nowe rzeczy czy techniki, dlatego bardzo ucieszyłam się, gdy dotarła do mnie książka o fotografii podróżniczej. Autora, którym jest Scott Kelby, kojarzę już z wielu innych książek które kiedyś wypożyczałam z biblioteki.

Skuszona piękną okładką, byłam ciekawa jak będzie wyglądać środek. Trochę mi przeszkadzało, że jest taki schemat umieszczania zdjęć, tekstu na prawie każdej stronie. Niby wygląda estetycznie, ale dla mnie trochę nudno. Są to osobiste preferencje więc wiadomo że każdy inaczej odbierze estetykę tej książki, ale według mnie, mogłoby być trochę lepiej. Natomiast na plus jest to, że przy każdym temacie jest zdjęcie które obrazuje to, co autor miał na myśli.

Na początku są teksty i sugestie jak poszukać miejsc do fotografowania. Jest to bardzo fajny pomysł, żeby nie chodzić błędnie po danym miejscu i tracić czas w trakcie podróży. Autor dał znać, jak i gdzie szukać punktów, w których możemy zrobić najlepsze ujęcia.

Kelby przekazuje w książce ogrom ciekawostek, jak robić zdjęcia żeby były ciekawsze albo wychodziły nam jak najlepiej. Wiadomo, nie trzeba trzymać się sztywno tych reguł ale warto o niektórych pomyśleć przy robieniu zdjęć. Zauważyłam że sporo jest rad, dotyczących fotografowania ludzi. Dla osób które robią reportaże w podróży, na pewno takie podpowiedzi się przydadzą.

Jest podane też co warto zabierać ze sobą w podróż, na co warto uważać. Dlaczego warto robić zdjęcia również telefonem, a nie tylko aparatem oraz porady dotyczące obróbki zdjęć. Jak na tak cienką książkę, jest podane tutaj bardzo dużo ciekawostek.

Nie jest to moja pierwsza książka tego autora, ale też nie będzie ostatnia. Z pewnością sięgnę po kolejne jak pojawią się u nas.

Źródło: