Radykał

2010-08-05
2010-08-05
47 min.
Zygmunt Niedźwiecki

Jest to na pewno najgorszy Zola, którego czytałem i ciężko mi znaleźć punkt zaczepienia w tej opowieści. Może to co mnie zaintrygowało to fakt, że jest tu dużo wątków, które możnaby rozwinąć i może ich nierozwijanie to właśnie siła tej opowieści? Nie wiem, mimo wszystko opowieść nie wciąga. Na szczęście jst krótka, więc można ją w dwa dni przeczytać.

e book i wersja papierowa : przeczytane 2 razy na różnych etapach życia.

Wrzucam tu książki przeczytane po 30 października 2023 oraz takie... do których na pewno nie wrócę, a czytałam kiedyś. Książek, których na pewno nie chcę przeczytać ponownie nie ma wiele. Jakiś czas temu byłam pewna, że nigdy nie wrócę już do "Ulissesa", ta moja pewność nie jest już zbyt duża i nawet kupiłam ostatnio ładne wydanie tej książki... Książek, które mnie odrzuciły całkowicie naprawdę nie ma wiele, ale "Radykał" do takich należy. Zola wyostrzył dla utkania tej opowiastki cechy swych bohaterów ( a zwłaszcza głównego),zrobił to jednak pchając ich pod ścianę i robiąc z nich totalnie groteskowych i śmiesznych. Główny bohater nie jest już obrazem zacietrzewienia, nie jest karykaturą... Karykaturą stał się tu styl autora. Bardzo cenię Zolę, ale tuta poszło źle tak wiele rzeczy, że nigdy do tego utworu już nie wrócę.

e book i wersja papierowa : przeczytane 2 razy na różnych etapach życia.

Niejednoznaczne, ale jakże łatwe do wyobrażenia.

Niejednoznaczne, ale jakże łatwe do wyobrażenia.

Tak. Zola potrafi w naturalizm. Odmalowuje ówczesną rzeczywistość, że czujemy jakbyśmy tam byli. Tak potrafią tylko wielcy, Balzac, Hugo, Dostojewski.. i Zola. Ciekawa historyjka o ojcu, pojmanym do niewoli żołnierzu, który po uznaniu go za zmarłego próbuje odzyskać rodzinę. I znajduje. Przy wydatnej pomocy szalbierza, a później kompana Barru. Warto przeczytać, warto poczuć. Warto. Polecam.

Świetna powieść, bo z morałem. Przeczytajcie, żeby się dowiedzieć, jakim. Historia rozdarcia miedzy życiem rodzinnym a polityką i cenie, jaką za te połowiczne życie w obu światach trzeba zapłacić.

Bardzo przyjemne opowiadanie, utrzymane trochę w stylu książek Eleny Ferrante, zarówno jeśli chodzi o język, jak i sposób przedstawiania wydarzeń. Zola doskonale łączy kilka wątków, przeplata zależności zachowań ludzkich z sytuacją polityczną, obyczajową w jakiej się aktualnie znajdują, w tej krótkiej formie udało mu się przekazać bardzo wiele. Odmienność punktu widzenia w zależności od sytuacji życiowej, zwłaszcza zdanie na swój własny temat daleko odbiegające od tego jak postrzegają nas inni. Widać, że autor to eseista, filozof, doskonały obserwator.

Myślę, że Ferrante mogła (nawet podświadomie) swoje wątki wzorować na tym opowiadaniu, mamy bowiem motywy miłosne, sklep mięsny na pierwszym planie, postaci zaangażowane politycznie, ślepo wierzące w rewolucję, toksyczną przyjaźń, zbyt wiele podobieństw dostrzegam, żeby to był przypadek.

Początek utworu może trochę zrazić, bo jest mocno ustrojowy i polityczny, ale polecam przetrwać, potem zelżeje, a historia naprawdę wciąga.

Wyzwanie czytelnicze LC maj 2021: Przeczytam opowiadanie lub zbiór opowiadań (9).

Felicja jest przekonana o śmierci męża i wychodzi znowu za mąż.

Felicja jest przekonana o śmierci męża i wychodzi znowu za mąż.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Opowiadanie typowe dla twórczości Zoli, o tematyce zaangażowanej społecznie, w przeciwieństwie do jego powieści (np. "Germinal") nie obfituje w rozbudowane i szczegółowe opisy.

Autor skupił się tu na losach tytułowego bohatera, Jakuba, który poświęca się działalności politycznej, zaniedbując rodzinę. Szczególnie boleśnie odczuwa to jego żona, która zmuszona jest samodzielnie stawić czoła wielu przeciwnościom losu, przede wszystkim biedzie.
Przyznam, że przeżycia i decyzje tej silnej kobiety zrobiły na mnie większe wrażenie niż perypetie Jakuba.

Pod wpływem burzliwych doświadczeń główny bohater dojrzewa, zmienia się, a jego losy paradoksalnie zataczają koło, kończąc opowieść dobitnie i wzruszająco.
Dzięki temu przesłanie wypada przekonująco i ma ponadczasowy charakter.

Całość napisana jest w sposób typowy dla nurtu realistycznego. Nie jest to największe osiągnięcie pisarskie Zoli, ale czyta się (lub słucha) całkiem przyjemnie, jak na klasykę przystało.

• Audiobooki
  • Literatura piękna