Mindfulness dla dzieci w 10 minut

Czarna Owca
2023-02-22
2023-02-22
Marzenna Rączkowska

Mindfulness jest umiejętnością, którą da się wyćwiczyć w trakcie codziennej, krótkiej praktyki.

W tej książce znajdziesz 60 ćwiczeń, dzięki którym Twoje dziecko będzie:
- spokojniejsze i bardziej zrelaksowane,
- skupione i uważniejsze.

Ponadto uczy się:
- zauważać i nazywać swoje emocje,
- uważniej reagować na nieprzyjemne uczucia i zdarzenia.

Ćwiczenia rozplanowane są według pory dnia: poranek, aby dobrze zacząć dzień, środek dnia, w którym się obserwujemy i wieczór na zastanowienie co czujemy i myślimy.

Większość ćwiczeń zawiera także możliwość pogłębienia wiedzy poprzez prowadzenie dziennika czy praktykowanie uważnego oddychania, które jeszcze bardziej rozwiną umiejętności mindfulness.

------------

O co chodzi w midfulness?
Jest to praktyka, która pozwala skupić uwagę na miejscu, w którym się znajdujesz, a także na tym co robisz i co czujesz – wszystko naraz. Wykorzystując przy tym zmysły: pojedynczo, dwa, trzy, cztery lub wszystkie pięć.

Każda część książki (poranek, środek dnia, wieczór) składa się z 20 zadań mindfulness.
Są cztery rodzaje ćwiczeń:
1. Spokój – ćwiczenia na odprężenie;
2. Skupienie – ćwiczenia, które pomagają się skoncentrować;
3. Kontakt ze sobą – ćwiczenia pozwalające dostrzec swoje uczucia lub emocje;
4. Reakcja – ćwiczenia, dzięki którym możemy z uważnością przeciwdziałać negatywnym emocjom lub wydarzeniom.

Książka dedykowana jest dla dzieci 6+. Nie wiem czy to odpowiednia kategoria wiekowa. Nie jestem w stanie wyobrazić sobie sześciolatka leżącego w łóżku i wczuwającego się w swój oddech przez 8 minut. Dla nich to zapewne cala wieczność i zapewne przerwaliby to ćwiczenie po max. 2 minutach.

Poza tym jednym szczegółem dotyczącym klasyfikacji wiekowej uważam książkę za naprawdę wartą uwagi.
Żyjąc w czasach, które determinuje pogoń, życie w biegu – możliwość zatrzymania choćby na te 10 minut może być dla nas cenną lekcją.

W tej książce znajdziesz 60 ćwiczeń, dzięki którym Twoje dziecko będzie:
- spokojniejsze i bardziej zrelaksowane,
- skupione i uważniejsze.

Ponadto uczy się:
- zauważać i nazywać swoje emocje,
- uważniej reagować na nieprzyjemne uczucia i zdarzenia.

Ćwiczenia rozplanowane są...

"Kiedy się zatrzymamy, aby zauważyć, gdzie jesteśmy i jak się czujemy, skupiamy uwagę na chwili obecnej." ❤️

Mindfulness -  krótkie słowo, które ma tak wielkie znaczenie w coraz szybciej pędzącym świecie.
Czym jest?
To uważność na bycie tu i teraz.
Możemy ją ćwiczyć o każdej porze dnia, gdziekolwiek jesteśmy i cokolwiek akurat robimy.
W jaki sposób?
Wykonując daną czynność pomyślmy wyłącznie o niej, nie wybiegajmy myślami do tego, co dziś nas czeka i nie rozmyślajmy o tym, co zrobiliśmy.
Prosty przykład: poranne mycie zębów.
Czy kiedykolwiek skupiliście uwagę na tej rutynowej czynności?
Czy mieliście okazję poczuć zapach pasty lub nacisk szczoteczki na dziąsła?
Udało Wam się skupić w tej chwili wyłącznie na szczotkowaniu? Czy może Wasz umysł się rozproszył?
To tylko jedna z licznych możliwości praktykowania mindfulness. Chcecie więcej?
Koniecznie zajrzyjcie do tej książki.

To zdecydowanie warta uwagi książka dla dzieci, ale i my, dorośli, możemy z niej czerpać wiedzę. ❤️
Nawet 10 minut rano, po południu czy wieczorem wystarczy, aby wykształcić w sobie nawyk uważności. Badania wykazały również, że na utrwalenie nawyku potrzebujemy od 21 do 60 dni.
Książka podzielona jest na 3 części, w zależności od momentu dnia w którym możemy ćwiczyć uważność: poranek, środek dnia oraz wieczór. Zaś każda część zawiera 20 zadań mindfulness.
Naprawdę możecie wykorzystać je wszystkie w swojej codzienności i codzienności Waszego dziecka. ❤️

Czym jest?
To uważność na bycie tu i teraz.
W jaki sposób?
Wykonując daną...

„Mindfullnes dla dzieci w 10 minut” Maura Bradley

Całkiem niedawno miałam okazję uczestniczyć w szkoleniu „Mindfullnes w szkole podstawowej”. Praktyka uważności w życiu codziennym może przynieść świetne rezultaty, pomóc w sytuacjach trudnych, stresujących. Czym w ogóle jest uważność? Próba zrozumienia tego, co dzieje się w danej chwili, bez osadzania czy negowania. Dlatego bardzo chętnie sięgnęłam po tę książkę.

Stosując tę metodę w pracy z dziećmi możemy poprawić kontakty z rówieśnikami, wzmacniamy koncentrację, zaspokajamy potrzebę fizycznego i psychicznego spokoju. Ta książka to idealny przewodnik dla początkujących. Zawiera wszystkie podstawowe informacje dotyczące Mindfullnes oraz podzielone na trzy części propozycje działań. W każdej części znajdziecie 20 zadań i 4 rodzaje ćwiczeń: spokój, skupienie, kontakt ze sobą, reakcja. Autorka podzieliła książkę na trzy części, ale zaznacza, ze każdy może korzystać z niej dowolnie. Uważne poranki, uważność w środku dnia oraz uważność wieczorem nie zabiorą wiele czasu, wystarczy 10 minut dziennie, ale wykształcić w sobie nawyk. Łącznie jest 60 zadań, prostych, opisanych w sposób klarowny i zrozumiały.

Zadania przyniosą korzyść rownież dorosłym, proste zadania, które pomagają poskromić codzienne, nieproszone emocje czy ułatwią ogarnąć natłok myśli przydadzą się wielu z nas.

Polecam tę książkę wszystkim rodzicom i opiekunom. Jest na prawdę warta tego, by ją mieć i z nią ćwiczyć. Wydanie jest bardzo ładne, bez zbędnych rysunków, ale z ciekawą grafiką i pięknymi cytatami.

„Mindfullnes dla dzieci w 10 minut” Maura Bradley

Wiecie czym jest mindfulness? Mi się wydawało, że wiem, jednak lepiej zrozumiałam to pojęcie dzięki książce dla dzieci 🤭. Cytując autorkę: „Głównie chodzi o to, aby skupiać uwagę na miejscu, w którym się znajdujesz, a także na tym, co robisz i jak się czujesz – wszystko naraz.”

To jest pierwsza zaleta książki „Mindfulness dla dzieci w 10 minut” – jest napisana prostym językiem, który młodzi czytelnicy bez problemu zrozumieją.

Następnym jest szeroki wybór ćwiczeń dających poczucie spokoju, koncentracji i szczęścia. Jest ich aż 60, a każde z nich jest opisane krok po kroku. Dodatkowo, pod każdym ćwiczeniem jest okienko z ciekawostką lub zachętą do szerszych rozmyślań lub wskazówką, jak pogłębić dane ćwiczenie.

Kolejnym plusem jest podział na 3 rozdziały:
1. Uważne poranki
2. Uważność w środku dnia
3. Uważność wieczorem

Można więc dobrać ćwiczenie do momentu w ciągu dnia, w którym jest czas, chęć lub potrzeba na nie.
Zaproponowane przez autorkę ćwiczenia nie są skomplikowane, są wręcz banalnie łatwe, a mogą przynieść wiele korzyści. Powiem Wam, że sama zacznę wprowadzać mindfulness w swoje życie.

,,Mindfulness dla dzieci w 10 minut" - Maury Bradley to kolejna świetna pozycja. W obecnych czasach dzieci są przebodźcowane. Również coraz więcej rodziców stawia większe wymagania dla swoich pociech.
Proste ćwiczenia w tej książce pozwolą dziecku na relaksację oraz skupienie się na chwili tu i teraz. Książka podzielona jest na różne rodzaje ćwiczeń: spokój, skupienie, kontakt ze sobą i reakcja. Ćwiczenia te są również przydzielone do danej pory dnia co pozwala na łatwe i systematycznie praktykowanie mindfulness.

•RECENZJA•
Współpraca reklamowa @wydawnictwoczarnaowca .

●MINDFULNESS. DLA DZIECI W 10 MINUT●
Wiek: 6+.
Maura Bradley.
Wydawnictwo Czarna Owca / @czytamtotamto .
Ocena: 6/6.

"Nie musisz poświęcać na praktykę dużo czasu. Nawet 10 minut rano, po południu albo wieczorem wystarczy, aby wykształcić w sobie nawyk. Korzyści z tego będziesz odczuwać przez całe życie".

*Mindfulness - To praktyka polegająca na ćwiczeniu umysłu w celu zachowania dobrego zdrowia, zwiększenia energii życiowej, oczyszczenia umysłu i rozwinięcia współczucia, cierpliwości czy innych pożądanych cech.

Proste ćwiczenia na każdą porę dnia, na pozbycie się leków i osiągnięcie spokoju!

Część pierwsza: Uważne poranki.
Cześć druga: Uważność w środku dnia.
Cześć trzecia: Uważność wieczorem.

W książce znajdziemy interesujące ćwiczenia, dzięki którym będziemy spokojniejsi i bardziej zrelaksowani, skupieni i uważni. My rodzicie i nasze dziecko. 🖤
Również nam rodzicom, moim zdaniem bardzo przydadzą się takie ćwiczenia, ja z nich z przyjemnością korzystałam. Jeśli ktoś pierwszy raz spotyka cię z tym pojęciem "Mindfulness", to na wstępie książki jest wszystko wyjaśnione i również to, jak korzystać ze wszystkich tych zadań.
Świetne jest to, że z tej książeczki można cały czas korzystać.
Polecamy! 🖤

•RECENZJA•
Współpraca reklamowa @wydawnictwoczarnaowca .

●MINDFULNESS. DLA DZIECI W 10 MINUT●
Wiek: 6+.
Maura Bradley.
Wydawnictwo Czarna Owca / @czytamtotamto .
Ocena: 6/6.

" Mindfulness dla dzieci w 10 minut "

Proste ćwiczenia na poczucie spokoju, szczęścia i koncentracji. W tej książce mamy podział na robienie ćwiczeń rano, popołudniu i wieczorem czyli dobieramy sobie w zależności od pory dnia i tego czego w danym momencie potrzebujemy : spokoju, skupienia , kontaktu ze sobą czy reakcji

" Mindfulness dla dzieci w 10 minut "

Dzięki książce „Miindfulness dla dzieci w 10 minut” od najmłodszych lat można już uczyć dzieci, jak radzić sobie z takim stresem.

Książka przyciągnęła moją uwagę słowami: SPOKÓJ, WYCISZENIE. W obecnych czasach nie ma człowieka, który się nie stresuje. Nawet dzieci od najmłodszych lat już odczuwają takie napięcie. Wiele można zawdzięczać rodzicom o zadbanie komfortu psychicznego, ale nie zawsze nas od tego uchronią. Dlatego postanowiłam wspomóc swoje dzieci. Dzięki książce mogły poznać magiczne ćwiczenia, które uspokoją.

Od dawien dawna wiemy, że pozytywne myślenie przekłada się na pozytywne nastawienie do dnia, sytuacji i relacje międzyludzkich. Mindlefulness ma wspomóc odegnanie negatywnych myśli i emocji.

W książce jest wile przykładów sytuacji wraz z propozycją rozładowania negatywnego myślenia. Wielkim plusem jest to, że metody są podzielone na kolejne części dnia.

" – Jaki dziś dzień? – zapytał Puchatek – Dziś – odpowiedział Prosiaczek. Na to Puchatek: – To mój ulubiony dzień." (A. A. Milne).

Nie spodziewałam się tak dobrego odbioru Mindfulness przez moje dzieci. Dziesięciolatek podczas zabawy (bo tak podchodzę do tego z nimi) świetnie się bawił. Powiedział nawet, że: dobrze się czuje po wszystkim. Do gustu dzieci przypadło kilka możliwości ćwiczeń np.: Gwieździsta noc Śpiący motyl, Pobudzenie zmysłów, ale najbardziej lubią Pobudkę z rozciąganiem. Spróbowałam również jedną metodę na skupienie się przed rozpoczęciem odrabiania lekcji domowych. Chociaż minął krótki czas, zauważyłam, że rozprasza się coraz później.

Myślę, że każdy znajdzie swój sposób na Mindfulness, którego czasami potrzeba. Nie ukrywam, że sama zaczęłam to stosować🙈

#polkaAntosia

Książka wobec której nie można przejść obojętnie!
60 ćwiczeń, które pozwalają dziecku się wyciszyć i zrelaksować. Uczy uważności i nazywania swoich emocji. Podzielona na 3 części - takie które najlepiej wykonywać rano, po południu i wieczorem.
Krótkie bo zaledwie dziesięciominutowe a wprowadzają wiele pozytywów do życia.
Z pewnością będzie nam towarzyszyła jeszcze długi czas :)

#polkaAntosia

Książka wobec której nie można przejść obojętnie!
Krótkie bo zaledwie dziesięciominutowe a wprowadzają wiele pozytywów do życia.
Z pewnością będzie nam towarzyszyła...

Wszyscy jesteśmy świadomi w jakim biegu żyjemy. Praca/szkoła/przedszkole, zajęcia dodatkowe, kursy, szkolenia, obowiązki domowe tak wygląda w większości nasza codzienność. Pomyśleć można by, że chociaż w weekend człowiek sobie odpocznie, ale nie... Bo to sobota trzeba posprzątać, zrobić większe zakupy, skosić trawę, przyciąć żywopłot, naprawić auto, być może nagotować posiłki na przyszły tydzień. A gdzie chwila czasu dla nas?

Myślę, że taki punkt powinien się znaleźć na naszej codziennej liście rzeczy do zrobienia tak samo jak poranna toaleta czy mycie zębów. Przyznaję, że u mnie go nie ma i zawsze znajdzie się milion innych rzeczy do zrobienia, ale być może uda się zaszczepić taką potrzebę w naszych pociechach?

Być może wpojenie dzieciom, że taka chwila uważności jest nam tak samo potrzebna jak sprzątanie czy zakupy sprawi, że w ich planie dnia ten punkt się znajdzie.

Tu z pomocą przychodzi nam książki Maury Bradley, w której autorka wyjaśnia co to właściwie jest to całe mindfulness i jak wdrożyć je w nasze życie. Książka podzielona jest na trzy części:
- poranek,
- środek dnia,
- wieczór.

Do tego o każdej porze mamy do wyboru szereg ćwiczeń w zależności od naszych potrzeb: spokój, skupienie, kontakt ze sobą, reakcja.

Każde ćwiczenie nie zajmie więcej czasu niż 10 minut, a do ich wykonania nie potrzebujemy żadnych "akcesoriów". Ćwiczenia ułatwiają m.in. wyciszenie przed snem, rozładowanie emocji, nabranie pewności siebie i wzmocnienie własnej wartości.

Ćwiczeń nie trzeba wykonywać po kolei, wybieramy wg naszych potrzeb. Łącznie książka zawiera aż 60 ćwiczeń. Dzięki autorce możemy uzbroić nasze dzieci (i nie tylko) w odpowiednie narzędzia do pracy nad mindfulness. Jak wiadomo, aby rozwijać się w danej dziedzinie wystarczą tylko systematyczne ćwiczenia. Patrząc na to w ten sposób te 10 minut w ciągu dnia nie wydaje się być dużym wyrzeczeniem.

Książka dedykowana jest dla dzieci w wieku 6+.

• Psychologia i rozwój osobisty (książki które posiadam)
  • Nowości 2023
  • Samodzielne