Medytacje o Kościele

1997-01-01
Izabela Białkowska-Cichoń

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Niesamowita książka... Zgodnie z tytułem, wciąga w medytację, zmusza do przemyśleń, odkrywa nowe perspektywy.. Kościół zbyt często jest źle rozumiany. Ojciec de Lubac potrafi niezwykle precyzyjnie zdiagnozować rozliczne problemy z Kościołem związane i wskazać drogę w dobrym kierunku. Chociaż akurat wskazanie na problemy nie jest może aż tak istotne. Dość łatwo je samodzielnie zauważyć. Z kolei pozytywna treść "Kościoła", jego znaczenie, pochodzenie, cel, niezbywalność - istota Kościoła łatwo nam umyka, a medytacje ojca de Lubac'a stanowią skuteczne remedium na tą naszą ślepotę i brak zrozumienia. Baardzo polecam.
Oto próbka:
"Bo jeśli Chrystus nie stanowi bogactwa Kościoła, ten Kościół jest nędzarzem, jeśli nie kwitnie w nim Duch Jezusa Chrystusa, pozostaje bezpłodny. Jego mury są w stanie ruiny, jeśli Chrystus nie jest ich Architektem i jeśli za cement tworzących go żywych kamieni nie służy Jego Duch. Pozbawiony jest urody, jeśli nie odzwierciedla jedynego piękna Oblicza Jezusa Chrystusa. Nauka, którą Kościół się szczyci, jest fałszywa, podobnie jak i mądrość, która go zdobi, jeśli nie streszczają się obydwie w Jezusie Chrystusie. Trzyma nas Kościół w ciemnościach śmierci, jeśli jego światło nie jest 'światłem oświeconym', w całości pochodzącym od Jezusa Chrystusa. Cała nauka Kościoła jest kłamstwem, jeśli nie głosi Prawdy, którą jest Jezus Chrystus. Cała jego chwała jest próżna, jeśli nie wypływa ona z pokory Jezusa Chrystusa. Nawet samo imię Kościoła jest nam obce, jeśli natychmiast nie przywodzi nam na myśl jedynego Imienia danego ludziom dla ich zbawienia. Sam Kościół jest dla nas niczym, jeśli nie stanowi sakramentu, skutecznego znaku Jezusa Chrystusa."
zaraz po tych słowach de Lubac dodaje:
"Jedyną misją Kościoła jest uobecnianie ludziom Jezusa Chrystusa. Kościół ma Go głosić, pokazywać i dawać. Wszystko, co wykracza ponad to, jest znów nadmiarem. (...) Tym, czym Kościół jest w swej istocie, musi być także w swoich członkach. Musi być przez nas tym, czym jest dla nas. To przez nas Jezus Chrystus ma być dalej głoszony, to za naszym pośrednictwem ma dalej się ukazywać. Chodzi o coś więcej niż zobowiązanie, bowiem taka jest, można powiedzieć, organiczna konieczność."

• Filozofia
  • 6 (najlepsze)