Wangari Maathai – kobieta, która posadziła miliony drzew

Okładka książki Wangari Maathai – kobieta, która posadziła miliony drzew Franck Prevot
Okładka książki Wangari Maathai – kobieta, która posadziła miliony drzew
Franck Prevot Wydawnictwo: Zakamarki literatura dziecięca
literatura dziecięca
Zakamarki
2022-02-09
2022-02-09

Okładka książki Czternaście wilków Catherine Barr, Jenni Desmond
Czternaście wi... Catherine Barr, Jen...
Okładka książki Oceanarium. Muzeum Oceanu Loveday Trinick, Teagan White
Oceanarium. Mu... Loveday Trinick, Te...
Okładka książki Tygrys Cezary Harasimowicz, Marta Kurczewska
Tygrys Cezary Harasimowicz...
Okładka książki Mały Jelonek Joanna Kowalczyk-Bednarczyk, Paulina Nachman
Mały Jelonek Joanna Kowalczyk-Be...

Prawdopodobnie nie ma w Kenii osoby, która nie słyszała o Wangari Muta Maathai. Jej liczne działania na rzecz pokoju, demokracji i ekologii sprawiły, że jako pierwsza afrykanka otrzymała w 2004 roku Pokojową Nagrodę Nobla. W książce „Wangari Maathai – kobieta, która posadziła miliony drzew” Franck Prévot otwiera nam oczy na jej niezwykłe dokonania.
Droga Wangari rozpoczyna się w jej rodzinnej wiosce – Ihithe, leżącej w środkowej Kenii. To tutaj dziewczynka posiadła niezwykłą mądrość mówiącą o tym, że „drzewo jest warte o wiele więcej niż jego drewno”. Ta myśl zostanie z nią już na zawsze. Będzie jej towarzyszyła, kiedy rozpocznie edukację w szkole, zda maturę, a następnie znajdzie się wśród 600 młodych Kenijczyków podejmujących naukę na amerykańskim uniwersytecie.

Zderzenie z obcą kulturą tylko utwierdzi ją w przekonaniu, co tak naprawdę zamierza robić. Krok po kroku zacznie tłumaczyć ludziom, że las jest jednym z najcenniejszych skarbów ludzkości. Zanim jednak inni to zrozumieją, upłynie sporo czasu. Wangari dostrzega w swoim kraju również inne problemy. Martwi ją sytuacja kobiet, poziom edukacji, naruszanie praw człowieka. Mimo, iż zmaga się z wieloma wyzwaniami, czy brakiem zrozumienia, to nigdy się nie poddaje.

Czy uda jej się uczynić Kenię krajem sprawiedliwym dla kobiet, mężczyzn …. i drzew?

Książka napisana jest prostym, mało wyszukanym językiem, dlatego szybko wpada w ucho najmłodszym. Różnobarwne, wyraziste ilustracje Aurélii Fronty wcale nie stanowią jedynie tła dla lektury, traktujemy je na równi z tekstem. Na końcu książki znajdują się najważniejsze daty z życia działaczki. To sprawia, że opowieść jest jeszcze bardziej wiarygodna i interesująca, a dla wielu to odkrycie nowej bohaterki. Polecamy!

Droga Wangari rozpoczyna...

"Drzewo jest warte więcej niż jego drewno.”

Pierwszy raz wydano tę książkę w dwa tysiące jedenastym we Francji, roku, w którym zmarła wyjątkowa działaczka na rzecz ochrony środowiska, jako pierwsza Afrykanka nagrodzona Pokojową Nagrodą Nobla w dwa tysiące czwartym. Bardzo cieszy, że Wydawnictwo Zakamarki postanowiło sprowadzić ją na polski rynek, tak aby młodzi czytelnicy mieli okazję zapoznać się z biografią Wangari Maathai, odważnej i walecznej kobiety, założycielki Ruchu Zielonego Pasa. A życie Kenijki, wywodzącej się z plemienia Kikuju, przybrało barwny, zdumiewający i godny podziwu scenariusz.

Franck Prévot przedstawił go w skondensowanej, ale niepomijającej istotne detale formie, uwzględniającej elementu kenijskiego krajobrazu, roślinności, zwierząt, historii, tradycji, zwyczajów i wierzeń. Natychmiast wczułam się w plemiennego ducha, umiłowanie przyrody, szacunek wobec rodzinnych wartości i obyczajów. Jednak tam, gdzie działa się w nich krzywda, za sprawą zachłanności człowieka, bezwzględnych interesów wielkich korporacji, woli narzucanej przed politycznych dyktatorów, powstał sprzeciw słyszalny na całym świecie, nadzieja na odmienienie losu kobiet, dopominanie się o prawa człowieka. To branie spraw w swoje ręce, nieoglądanie się na innych, niezważanie na przeszkody, a wkraczanie w aktywność znajdującą bezpośrednie przełożenie z idei na czyny. „Ta, która należy do lamparta” od dzieciństwa czuła się mocno związana z naturą i nie mogła spokojnie patrzeć na brytyjski kolonializm, spisanie na margines rdzennych mieszkańców w aspektach uprawy ziemi i rządzenia krajem. Studia i praca naukowa na amerykańskim uniwersytecie dały szeroką perspektywę i umacniały w postanowieniu ratowania dzikiej przyrody, zwłaszcza leśnych obszarów i gatunków na wymarciu.

Więcej na: https://bookendorfina.blogspot.com/2023/03/wangari-maathai.html

"Drzewo jest warte więcej niż jego drewno.”

Oto- napisana dla dzieci- historia kobiety, która mimo wielu trudności, działała na rzecz ratowania planety, praw kobiet i praw człowieka, wolności i demokracji.

Urodziła się w 1940 roku w Kenii, wśród dzikiej natury. Od najmłodszych lat pracowała w ogrodzie, w którym sadziła rośliny. Przejęła wówczas mądrość od swojej mamy, że "drzewo jest warte więcej niż jego drewno."

Wangari oprócz sadzenia drzew, chciała również uczyć się wraz z braćmi i kuzynami. Stała się więc pierwszą dziewczyną- uczennicą w swoich kręgach!

Dzięki nauce była jedną z sześciuset Kenijczyków, którzy na zaproszenie przyszłego prezydenta Stanów Zjednoczonych mogli studiować na amerykańskim uniwersytecie.

Wtenczas w Kenii, wycinało się tysiące drzew, by zarobić na drewnie, a później uprawie herbaty, kawy i tytoniu. Zginęło mnóstwo zwierząt, a wśród ludności zaczął szerzyć się głód. Przyroda również doznawała coraz większego uszczerbku.

Wangari po skończonych studiach wróciła do swojej ojczyzny, by ratować drzewa. Przekonywała przywódców, jak i rolników, mieszkańców wsi i miast, że drzewa są cenniejsze od bogactwa.
Założyła Ruch Zielonego Pasa, by sadzić drzewa, a także walczyć o prawa kobiet i demokrację. Była niezwykle silną kobietą! Po wielu latach walki, udało jej się zostać wybraną na posłankę w kenijskim rządzie. To wcale nie spowolniło jej proekologicznych i prospołecznych działań. Maathai w końcu miała możliwość decydowania o losach Kenii.

Nazywani ją "Matką drzew". To dzięki niej "w Kenii jest dziś więcej drzew niż w 1970 roku", a "demokracja się umacnia".

W 2004 roku, jako pierwsza Afrykanka w historii, otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla. I nadal nie spoczęła na laurach, kontynuując swą misję.

Choć nie ma jej już wśród nas- Wangari zmarła w 2011 roku- "drzewa, które posadziła (...) nadal rosną". To tak, jakby ona sama też żyła".

Poznajcie ze swoimi dziećmi tę cudowną, ważną i dającą moc opowieść. Choć krótka, zawiera wiele ważnych wątków. Główny to ekologia, ale równie istotne to prawa kobiet i człowieka, życie w Kenii, jak i wielka odwaga.

Książka jest świetnie napisana. Prosty, zrozumiały język, od razu trafia do młodych czytelników. A do tego urokliwe ilustracje! 😍

Tę historię trzeba znać, a książkę tę przeczytać! Nam się ta opowieść bardzo spodobała, dlatego nie możemy przestać ją oglądać i czytać.

Zachwycająca! 😍

Myślę, że każdy z nas wie jak wiele zawdzięczamy drzewom.
To życie.🌱
Żywy organizm, który uzdatnia nasze powietrze, ratuje cieniem, chłonie wodę w korzeniach. Jest schronieniem dla małych zwierząt, czasem rodzi owoce..
Ich rola jest ogromna.

Nic więc dziwnego, że w momencie gdy wzrasta świadomość pojawiają się ludzie, którzy chcą walczyć w słusznej sprawie i ciągną za sobą podobnych sobie.🙂

Dziś mam przyjemność przedstawić Wam niezwykłą bohaterkę, która dzięki mądrości, sile i determinacji przyczyniła się do ratowania własnego miejsca na ziemi i jednocześnie zadbała o edukację innych środowisk.🌍
Poznajcie wydaną nakładem Wydawnictwa @zakamarki "Wangari Maathai. Kobieta która posadziła miliony drzew" autorstwa Francka Prévot w tłumaczeniu Katarzyny Skalskiej, przyozdobioną ilustracjami Aurélii Fronty.❤️

Kim była? Najpierw dziewczynką o bardzo przyziemnych marzeniach. Znała swoje miejsce w rodzinie i wiedziała o swoich powinnościami względem rodziny- czas jej życia owiany był dominacją mężczyzn w każdej możliwej sferze życia.
Nauka była zarezerwowana dla mężczyzn a obowiązki domowe spełniała kobieta.

Za sprawą dojrzałości emocjonalnej swojej matki rozpoczęła jednak szkole a następnie kontynuowała naukę za granicą tworząc dla siebie bazę do rozwoju na arenie międzynarodowej, co wydaje się z początku abstrakcja.

Jej droga poprowadziła ją jednak tam gdzie po raz pierwszy zabiło jej serce- do Kenii. 😊

To tam działała na szeroką skalę. Zawalczyła o lepszy świat, służyła wsparciem i pomocą aby łączyć zamiast dzielić nawetw trudnych czasach.

Książka która dziś zobaczycie na zdjęciach jest czyms wiecej niż biografią.
To historia kobiety pełnej troski.
To opowieść o nierównej ale wygranej walce.
Aż w końcu przekaz, który udowodni każdej małej dziewczynce, że marzenia i plany spełniają się, tylko trzeba im pomagać z całych sił. ❤️

Graficznie zachwycająca.
Językowo prosta ale szczegółowa.
Wzbogacona notami historycznymi.
Wangari Maathai za sprawą tej publikacji ma szansę zająć należne sobie miejsce w naszej świadomości i zapalić iskrę troski o świat.

Myślę, że każdy z nas wie jak wiele zawdzięczamy drzewom.
To życie.🌱

• Biblioteka Narutowicza
  • PRZECZYTANE 2023
  • literatura dziecięca
  • Książki

Dodaj cytat z książki Wangari Maathai – kobieta, która posadziła miliony drzew