Okładka książki Sześć typów osobowości zawodowych. Jak zrozumieć talenty oraz frustracje swoje i całego zespołu Patrick Lencioni
Patrick Lencioni Wydawnictwo: MT Biznes biznes, finanse
biznes, finanse
MT Biznes
2023-03-17
2023-03-17
Anita Doroba

Na poziomie podstawowej pracy zespołowej - przydatna wiedza. W kontekście 2024 roku i złożoności aspektów tejże - już lekko zdezaktualizowana, kilka innych opracowań i modeli lepiej dostosowuje się do rzeczywistości.

Patrick Lencioni stworzył model zmieniający myślenie o pracy i zespołach. Dobór pracowników i podział ich zadań tak, aby wzajemnie się uzupełniali, osiągali wyznaczone cele i jednocześnie odczuwali autentyczną satysfakcję z pracy.
Wyróżnił sześć typów talentu, pozwalających określić, jaki rodzaj pracy sprawia danej osobie radość i dodaje energii oraz czego powinna ona unikać, by nie wywoływać u siebie frustracji i nie doprowadzić do wypalenia zawodowego.
Czytałam z przyjemnością, zatem polecam na weekend

Większą część książki stanowi dosyć słabo napisana opowiastka o tym jak autor dochodził do swojej metodyki. Osobom zainteresowanym stricte metodyką polecam zupełnie ominąć tą część i przejść prosto do mięsa, czyli opisu tytułowych sześciu typów osobowości zawodowych. Opis ten zajmuje jedynie około 50 stron, co daje perspektywę czego można spodziewać się po tej książce. Osoby które wcześniej interesowały się tą tematyką nie znajdą tu zbyt wiele odkrywczych informacji. Potraktowałbym to raczej jako dodatek i uzupełnienie już posiadanej wiedzy. Myślę, że każdy czytelnik dostrzeże w sobie któryś z opisywanych typów osobowości (w angielskiej wersji 'geniuses') ale implementacja metodyki w codziennej pracy może okazać się trudna lub wręcz niemożliwa.

Na rynku w obszarze rozwoju zawodowego od dawna znajdują się różnorakie testy, matryce i modele, które pozwalają nam zrozumieć, co jest naszą mocną stroną, a co słabszą i jak możemy to wykorzystać, planując naszą karierę i/lub zarządzając zespołem. Jeśli kiedykolwiek interesowałeś się tym tematem, to pewnie znasz takie pojęcia jak FRIS, DiSC czy talenty Gallupa. A to tylko kilka z dostępnych na rynku. Patrick Lencioni w książce „6 typów osobowości zawodowych” zaproponował swój model - w jego przypadku - 6 rodzajów osobowości zawodowych.

Co jakiś czas lubię sięgnąć po książkę z kategorii biznesowe/rozwojowe. Warto wygospodarować trochę przestrzeni na autorefleksję i rozwój. Pomagają w tym profesjonalne testy. Osobiście robiłam m.in. test FRIS oraz identyfikowałam swoje talenty wg Gallupa. Oczywiście rynek daje o wiele więcej możliwości, ale… tak naprawdę wnioski z takich testów bardzo się pokrywają. Oczywiście w ich efekcie otrzymasz inną matrycę, w inny nieco sposób zostaniesz opisany/a, ale zazwyczaj będą to bardzo powtarzalne informacje. Czy zatem Patrick Lencioni wymyślił coś nowego?

Sam zaproponowany przez niego model pracy z geniuszami jest rozsądny i ma sens, ale tak naprawdę w świecie biznesu, to nie jest nic nadzwyczaj nowego. To nie jest wymyślenie koła na nowo. Oczywiście - dla początkujących menadżerów czy osób rozpoczynających swoją karierę, może to być ciekawy kąsek. Także dla działów HR poszukujących innych od dotychczasowych sposobów pracy z pracownikami. Dla mnie to kolejny model na którym autor robi biznes. Wszak książka to jedno, ale testy diagnostyczne, certyfikacje trenerów etc. to solidny zarobek…

Niestety, ale książka „6 typów osobowości zawodowych” nie przypadła mi do gustu. Pierwsze 50 stron nie niosą według mnie za sobą żadnej wartości - są przegadane, nudne, a autor na siłę próbuje być zabawny. To zlepek totalnie nieinteresujących faktów z jego życia oraz rozmów, które są niejako zapisem burzy mózgów w oparciu o którą powstał zaproponowany przez autora model. Moim zdaniem jednak ta książka mogłaby mieć 50 stron i wynikałoby z niej to samo. Oczywiście, dla niektórych ta tzw. „opowieść biznesowa” będzie wartościowym tłem, wyjaśnieniem przyczyn i kontekstu powstania modelu, ale dla mnie to było po prostu za dużo lania wody. Dodatkowo rozdziały są często ultrakrótkie, rozstrzelone na osobne strony, co na siłę zwiększa objętość publikacji (proszę, bądźmy eko!!!).

Reasumując - polecam osobom, które mają pęd do poznawania nowych teorii i modeli i testowania ich w praktyce, trenerom czy HR-owcom, którzy chcą być na bieżąco. Jeśli jednak lubisz czyste „mięso”, konkrety to albo skup się na innych publikacjach albo od razu przejdź do końcówki książki.

Autora tej książki świetnie się słucha w trakcie wystąpień - zaraża energią i entuzjazmem. Z dużą ciekawością sięgnęłam zatem po tę książkę - opowiedziana jest w formie historii, która stała się początkiem wypracowania modelu współpracy w zespole. Model pokazuje 3 obszary: talenty, czyli rzeczy, w których jesteśmy świetni w pracy, kompetencje czyli obszary, w których możemy bardzo dobrze działać oraz frustracje, które jeśli są wykonywane zbyt często działają deprymująco. Mogą być one wykorzystane zarówno w pracy jak i w życiu domowym. Podobało mi się opowiadanie w formie historii, mnóstwo przykładów i humor autora. Może to być ciekawa lektura dla ludzi, którzy są w pracy sfrustrowani i szukają przyczyny tego stanu.

W lekturze przeszkadzały mi 2 rzeczy: chwilami niezgrabne tłumaczenie wstępu (np. niezbyt po polsku brzmiące sformułowanie "wszelkiego rodzaju pracy") oraz brak kwestionariusza, który pozwoliłby zrobić własną ocenę. Myślę, że byłoby to dobrym uzupełnieniem książki.

Dziękuję wydawnictwu MT Biznes za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

📚 Znasz książkę Pięć dysfunkcji pracy zespołowej❓
Trwa premiera nowego "Lencioniego"❗
Poznaj Sześć typów osobowości zawodowych 👇

📚Cytat z książki:
Miałem na myśli to, że to bzdura, że ludzie wypełniają swoje obowiązki. Szczególnie jeśli oznacza to, że robią rzeczy, w których nie są dobrzy, aby udowodnić, że zasługują na robienie tych, w których są świetni. - Przerwałem. - Czy to ma dla was sens?

📚Struktura książki
📖 80% powieść biznesowa, w której autor ukazuje poszczególne typy osobowości na przykładzie zespołu w firmie.
📖 20% poradnik - opisy typów osobowości.

📚 6 typów osobowości

📚 Znasz książkę Pięć dysfunkcji pracy zespołowej❓
Trwa premiera nowego "Lencioniego"❗
Poznaj Sześć typów osobowości zawodowych 👇

📚Cytat z książki:

Nie tylko dla osób kierujących zespołem. Warto przeczytać bez względu na stanowisko w pracy.i też gdy szukasz nowej.

• Biznes
  • Legimi audio