Nagie posągi, brzuchaci gladiatorzy i słonie bojowe

Okładka książki Nagie posągi, brzuchaci gladiatorzy i słonie bojowe Garrett Ryan
Okładka książki Nagie posągi, brzuchaci gladiatorzy i słonie bojowe
Garrett Ryan Wydawnictwo: Rebis historia
historia
Naked Statues, Fat Gladiators, and War Elephants: Frequently Asked Questions about the Ancient Greeks and Romans
Rebis
2023-02-21
2023-02-21
2021-11-02
Tomasz Hornowski

Książka zawiera mnóstwo ciekawych informacji. Miłośnicy starożytnego Rzymu i Grecji nie będą zawiedzeni.
Na minus oceniam natomiast ilość przypisów. Według mnie informacje zawarte w przypisach spokojnie można było umieścić w tekście. Przy moim problemie z koncentracją, było to odrobine problematyczne. Poza tym cena książki jest kompletnie nie adekwatna do jej jakości.

Przedstawione fakty z życia i historii Greków i Rzymian są w sposób prosty, ale bardzo interesujący. Ta książka powinna być lekturą w szkołach, gdzie więcej można nauczyć się z niej niż ze zwykłych podręczników. Polecam dla każdego interesującego się starożytnością jak i dla zwykłego śmiertelnika, który chcę poszerzyć wiedzę.

Przeczytać w przypadku rzeczywistego zaiteresowania.

Dla tych co chcą 'liznąć' starożytności bez zwyczajowego zadęcia.

Setki ciekawostek dla łowców sensacyjek. Pamiętać jednak należy, iż wyjątek to nie reguła, zwłaszcza, że jakkolwiek do zawartych informacji nie można mieć większych zastrzeżeń to w stosunku do interpretacji i owszem. Zawsze irytujace w książkach historycznych fabularyzowane wtręty - miłośnicy takowych będą zachwyceni. Równie irytujące są przypisy dolne, których informacje uzupełniającę można było po prostu scalić z tekstem podstawowym. Wiele uproszczeń i syntez niestety nie pozbawionych nieścisłości czy wrecz zafałszowań - zwłaszcza w 'Bardzo krótkiej historii świata antycznego' (bardzo lakonicznym dodatku).

W sumie wyszła historyczna książka rozrywkowa, do której jednak - jako do źródła informacji - trzeba podchodzić z nieśmiałością i niedowierzaniem.

Przeczytać w przypadku rzeczywistego zaiteresowania.

Dla tych co chcą 'liznąć' starożytności bez zwyczajowego zadęcia.

Garrett Ryan udowodnił tą książką że historia wcale nie musi być nudna. W interesujący i przystępny sposób odpowiedział na 37 pytań dotyczących życia codziennego starożytnych Greków i Rzymian, społeczeństwa, wierzeń, sportu i czasu wolnego, wojny i polityki, a także dziedzictwa.

Czy starożytni Grecy i Rzymianie naprawdę wierzyli w swoje mity, ile zarabiali i dlaczego zazwyczaj są przedstawiani nago?

Jeśli choć raz zastanawiali_łyście się nad tymi albo innymi aspektami starożytności, bardzo prawdopodobne, że odpowiedzi na te i inne, nawet najdziwniejsze pytania otrzymacie w „Nagich posągach, brzuchatych gladiatorach i słoniach bojowych”.

To jedna z tych książek, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Jeśli najbardziej interesują Was antyczne religie, na pewno ucieszy Was sekcja "Wierzenia", dla fanów starożytnej militarystyki ciekawy okaże się rozdział "Wojna i polityka", a dla zainteresowanych bardziej prozaicznymi aspektami życia (na przykład czy Rzymianie nosili spodnie) - "Życie codzienne" albo "Społeczeństwo".

Całość podana została w bardzo przystępnej i doprawionej humorem formie, czyli tak, jak kochamy najbardziej! A w dodatku, jeśli czujecie, że Wasza wiedza na temat podstawowych starożytnych faktów może być trochę zakurzona, autor zagwarantował nam też krótkie wprowadzenie do lektury, przybliżenie ważnych historycznych postaci, dat, miejsc i wydarzeń.

Gdy w zasięgu mojego wzroku pojawia się książka historyczna, zazwyczaj po prostu nie mogę się jej oprzeć. I niezwykle cieszy mnie, że w każdej kolejnej znajduję nowe, ciekawe informacje!

To jedna...

Historia nie była Waszym ulubionym przedmiotem? Nudziły Was podręczniki do historii? Jeśli tak, to książka pt. " Nagie posągi, brzuchaci gladiatorzy i słonie bojowe" zmieni Wasze zdanie na temat tego przedmiotu. Dotąd nie interesowałam się ciekawostkami ze starożytności. Jednak Garett Ryan sprawił, że zaczęłam szukać w sieci więcej informacji na ten temat. Ku mojemu zdziwieniu wiele rzeczy powiela się w tej książce.
Sama książka "Nagie posągi, brzuchaci gladiatorzy i słonie bojowe" jest napisana przystępnym językiem i dosłownie można ją pochłonąć. Nie wymaga się od czytelnika dużej wiedzy historycznej, a co więcej czasem wręcz nie da się powstrzymać łez ze śmiechu. Odpowiedzi na zadane pytania są wyczerpujące.
Moim zdaniem historycy powinni zachęcać do sięgania po takie książki, a czasami wręcz korzystać z nich jako podręczników. Nie zaszkodzi poszerzać swojej wiedzy już w szkole podstawowej. Niekiedy może ona nam się przydać nieoczekiwanie na innych przedmiotach jak np. wiedza o społeczeństwie czy też biologia.

Dzisiaj zaskoczę Was pewną książką. A jest to "Nagie posągi, brzuchaci gladiatorzy i słonie bojowe" Garrett Ryan od @dom_wydawniczy_rebis Tematyka książki dotyczy starożytnej Grecji i Rzymu ujętych w krótkich rozdziałach. Autor książki posiada doktorat z historii starożytnej Grecji i Rzymu, więc informacje które tu są zawarte, są jak najbardziej rzetelne i oparte na materiałach źródłowych. Jego styl pisania jest lekki, dzięki czemu przyswajamy wiedzę w szybki sposób. Pełno tu ciekawostek, których nie dowiemy się z podręczników historycznych takich jak na przykład: jak liczono lata i mierzono czas, dlaczego tak wiele posągów jest nagich, jak się golili czy na przykład jak wyglądały u nich operacje bądź antykoncepcja? Przedział szeroki, bardzo interesujący. Ciekawa, lekka, z dużą ilością informacji i poczucia humoru. Jak najbardziej polecam.

Słabe. Po pierwsze sama książka jako przedmiot: oprawa miękka bez skrzydełek, papier wygląda jak ulepszony gazetowy (jest szarawy) a cena okładkowa 59,90! Gruba przesada.
Treść nie powala, informacje jak we wpisach internetowych właśnie (patrz notka o autorze) i zapewne w internecie można znaleźć to samo i tak samo pobieżne, język i styl pisania bardzo miałki (a może to tłumaczenie?).
Nie polecam.

„Tajemnice i magia, gladiatorzy i zabójcy, dobre wino i słonie bojowe – wszystko to znajdziecie w tej książce.”

Propozycja czytelnicza pozwalająca zaprzyjaźnić się ze starożytną historią łatwo i przystępnie. Nie koncentruje się na datach, miejscach i nazwiskach, chociaż jak najbardziej je przywołuje, ale na codziennym życiu ludzi, spędzaniu codzienności, podporządkowaniu się wierzeniom, wypełnianiu wolnego czasu. Porusza również aspekty społeczne, polityczne, wojen i dziedzictwa, jednakże w tym wszystkim ważny jest człowiek, reprezentanci różnych warstw i środowisk. Dowiadujemy się, jak ludzie radzili sobie z pewnymi aspektami, w jaki sposób podchodzili do pewnych rzeczy, dlaczego zachowywali się tak a nie inaczej. Promocja wiedzy o historii w gładkiej, zgrabnej i przekonującej formie, uwzględniająca aktualne badania naukowe i mnóstwo anegdot. Fantastyczne uzupełnienie tradycyjnych podręczników i opracowań.

Więcej na: https://bookendorfina.blogspot.com/2023/03/nagie-posagi-brzuchaci-gladiatorzy-i.html

Interesujące krótkie artykuły o zwyczajach Greków i Rzymian. Irytuje ilość przypisów, z których wiele można by wstawić do tekstu.

• Historyczne
  • Nauka
  • Popularnonaukowe

Dodaj cytat z książki Nagie posągi, brzuchaci gladiatorzy i słonie bojowe