Rok w domu

Okładka książki Rok w domu Marta Kulesza
Okładka książki Rok w domu
Marta Kulesza Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Seria: Rok w... interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
28 str. 28 min.
interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
Rok w...
Nasza Księgarnia
2023-03-08
2023-03-08
28 min.

Okładka książki Słonecznikowa 5. Przygody piratów Aniela Cholewińska-Szkolik, Marta Kulesza
Słonecznikowa ... Aniela Cholewińska-...

W naszym domu jest wesoło cały rok

Chyba nie będzie przesadą gdy powiem, że "Rok w..." to już niemalże kultowa seria dla wielu dzieci i ich rodziców. Nieskończone godziny spędzone w lesie, w górach, w przedszkolu, w mieście, a nawet w krainie czarów. Te duże, kartonowe picturebooki, to fantastyczne wyszukiwanki, zarówno dla dużych i małych.

Tym razem Wydawnictwo Nasza Księgarnia wraz z Autorką Martą Kuleszą zaprasza nas do spędzenia 12 miesięcy razem z mieszkańcami kamienicy przy ulicy Gołębiej. Rok w domu to pełna ciepła, wspaniała, obrazkowa opowieść o zwykłej - niezwykłej codzienności i o tym, co w życiu najważniejsze - rodzina i przyjaciele.

Poznajemy Aleksa, który wraz z mamą i tatą czeka na narodziny nowego członka rodziny - Filipa oraz ich sąsiadów. Sympatyczne starsze małżeństwo Marię i Witolda, weterynarzy Basię i Karola oraz nowych mieszkańców - ksiegarke Olę i jej Syna Antka Oraz całe mnóstwo ich przyjaciół Nie zabraknie także całej plejady zwierzęcych bohaterów, a tak swoją drogą to ja jestem fanką pająka Sterana.

Kolejne strony to następujące po sobie miesiące. Możemy podejrzeć co robią mieszkańcy kamienicy wiosną , a co w upalne letnie dni czy zimowe wieczory.
A z każdej nich bije spokój i ciepło .

Ta piękna obrazkowa propozycja pozwala ćwiczyć nie tylko spostrzegawczość, a także umiejętności narracyjne.

Tym razem Wydawnictwo Nasza Księgarnia wraz z Autorką Martą Kuleszą...

Moim zdaniem seria "Rok w..." bywa nierówna, są w niej pozycje naprawdę super, ale też książki takie sobie. "Rok w domu" zaliczyłabym do tej pierwszej grupy. Wypożyczając książkę, zastanawiałam się, jak życie w domu zostanie opracowane, by wpisać się w założenia serii. Dom wielorodzinny sprawdza się nieźle. Dużo bohaterów, których losy można śledzić, to fajna sprawa. Zwłaszcza rodziny z dziećmi i zwierzętami są obiektem zainteresowania moich małych czytelników. Czasami "akcja" przenosi się do ogródka przed domem, co też jest ciekawym urozmaiceniem. Warto sięgnąć po tę propozycję dla maluchów.

Jedna ze spokojniejszych książek z cyklu
A mimo to, dzieje się w niej na tyle, że żadna strona nie zostaje "przeskoczona". Córka (i syn starszak zresztą też) metodycznie sprawdza, co tam u każdej z rodzin.
I zwierzaków.
W sumie to perypetie zwierzaków bardziej ich interesują :D

Piękna, ciepła i miła. Trochę w klimacie "Roku w przedszkolu" i "Roku w lesie"
Bardzo przyjemna wizualnie - ciepłe kolory, naturalne postacie (bez udziwnień)

Podoba nam się bardzo

Jedna ze spokojniejszych książek z cyklu
I zwierzaków.
W sumie to perypetie zwierzaków bardziej ich interesują :D

Piękna, ciepła i miła. Trochę w klimacie "Roku w przedszkolu" i "Roku w lesie"
Bardzo przyjemna...

Co dzieje się na ulicy Gołębiej 7, gdy za oknem leży śnieg? Jak mieszkańcy kamienicy reagują, gdy zaczyna się wiosna? Kiedy spotykają się, by wspólnie biesiadować? Jak nastraja ich jesień u co się zmienia w ich trybie życia?

Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w książce Marty Kuleszy „Rok w domu” od @wydawnictwo_nasza_ksiegarnia. To seria, która liczy już kilka tytułów i tworzona jest przez różnych autorów i ilustratorów, co czyni ją naprawdę wyjątkową. Mamy kilka z nich z i każda zachwyca swoją oryginalnością.

„Rok w domu” jest mi szczególnie bliski, ponieważ skupia się na tym, co znane, na rodzinie, sąsiadach, relacjach. Mieszkańcy kamienicy przy ulicy Gołębiej przeżywają różne chwile: spędzają czas wspólnie grając w gry, spacerują, oczekują dziecka, gotują, bawią się z psem, dbają o wspólną przestrzeń. Skupiają się także na relacjach sąsiedzkich, wspólnie pracując i się bawiąc. Bardzo podoba mi się ten wymiar społeczny książki: mamy tu mamę wychowującą samotnie syna, mamy rodzinę, w której tata jest obcokrajowcem, mamy starszego mężczyznę na wózku. Ta mała społeczność jest bardzo zróżnicowana, a z książki bije szacunek, jaki każdy ma do każdego.

Bardzo przyjemnie oglądało nam się tę książkę. Możliwość prześledzenia życia mieszkańców przez cały tok jest niezmiernie ciekawa, wyszukiwanie poszczególnych postaci również jest świetną zabawą. Tym bardziej cieszę się, że w przygotowaniu kolejna książka „Rok nad morzem”.

Seria „Rok w…”
Wiek dzieci: 2+
Liczba stron: 28

Znacie serię "Rok w..." @wydawnictwo_nasza_ksiegarnia ? Zbieramy ją odkąd Iga była mała i mamy każdy tom❤️ Kochamy je wszystkie i spędziliśmy z nimi tyle wspaniałych chwil, że z ogromną radością powitaliśmy kolejnego członka tej książkowej rodziny ❤️

"Rok w domu" to kronika życia mieszkańców starej kamienicy przy ulicy Gołębiej. Na kolejnych stronach prezentujących następujące po sobie miesiące w roku, zobaczymy jak toczą się sprawy bardzo zżytej społeczności.

Poznamy Oliwię (pisarkę) i Toma (kucharza),którzy oczekują narodzin drugiego synka. Spróbujemy najpyszniejszych ciast Marii oraz zagramy w szachy z Janem.

Ale w książce nie braknie także i zwierzęcych bohaterów jak pająka Stefana, psa Julka (pupila listonoszki),kreta Alberta czy pszczoły Lidki.

Relacja z życia mieszkańców kamienicy rozgrywa się w dwóch sceneriach. Pierwsza z nich to przekrój samej kamienicy i znajdujących się w niej mieszkań, gdzie możemy podglądać prywatne życie ich mieszkańców, ich codzienność, relacje z innymi i ważne wydarzenia. Druga sceneria to podwórko, gdzie mieszkańcy kamienicy z ochotą spędzają czas z sąsiadami, rodziną i przyjaciółmi. Jedni zajmują się pielęgnacją roślin, inni wypoczywają na ławkach, jeszcze inni hasają i bawią się w najlepsze.

Ostatnia strona książki zaprasza do wspólnej zabawy i odnalezienia 10 szczegółów różniących dwie ilustracje.

"Rok w domu" to piękny picturebook ilustrowany przez dobrze nam znaną Martę Kuleszę (z pewnością kojarzycie sympatyczną rodzinkę ze "Słonecznikowej 5"). Zdolna z niej bestia! Wyczarowała piękną i zarazem różnorodną społeczność tworzącą prawdziwy dom. Dom ludzi bliskich, choć nie zawsze połączonych przez więzy krwi. Dom pełen gwaru, odgłosów rozmów, śmiechu i życzliwości. Piękna to jest książka! Z radością będziemy do niej wracać!

Kolejna wspaniała książka od Wydawnictwa Nasza Księgarnia, która sprawi mnóstwo radości dzieciom podczas zabawy, nosi tytuł „Rok w domu”. Marta Kulesza przygotowała nowe historyjki w tej części serii. To opowieść o mieszkającym z rodziną w kamienicy na Gołębiej chłopcu i jego rodzinie, która spędza miło i przyjemnie czas. Mają sympatycznych sąsiadów, dbają też o zwierzęta, uwielbiają bawić się w ogródku. 👏 To szczegółowo opracowany picturebook dla młodszych dzieci, dzięki któremu będą się nie tylko świetnie bawić, ale także rozwijać różne kompetencje takie jak umiejętność opowiadania, percepcję wzrokową, spostrzegawczość, słownictwo czy wyobraźnię. Książkę można także wykorzystać do nauki emocji. Więcej na blogu: https://mamaizabawa.blogspot.com/2023/04/rok-w-domu.html

Seria „Rok w...” jest już niesamowicie rozbudowana. Dzięki nim przeniesiemy się do lasu, miasta, krainy czarów, zamku, na targ, na wieś, w góry, do miasta, do przedszkola, na plac budowy, a teraz także zobaczymy co dzieje się w domach. Za półtora miesiąca z kolejną publikacją wyruszymy nad morze. Każda z nich ma innego autora. Do tego „Rok w lesie” jest bardzo rozbudowany. Całość stanowi ciekawy i bardzo pomocny zestaw do nauki dla najmłodszych oraz przedszkolaków, a nawet uczniów, ponieważ te publikacje dają bardzo duże możliwości pracy z nimi. Na początki każdej lektury poznajemy głównych bohaterów, a później oglądamy ich aktywności w określone miesiące, aby wszystko podsumować różnymi zadaniami ćwiczącymi koncentrację i spostrzegawczość. I tak jest również w „Roku w domu”.
Na pierwszej rozkładówce zobaczymy bogactwo postaci. Dowiemy się kim są, co lubią, czym się zajmują, jakie są ich powiązania społeczne oraz z jakimi wyzwaniami muszą się mierzyć. Niektórzy bohaterzy noszą okulary, jeżdżą na wózku, wykorzystują laskę do ułatwienia sobie poruszania. Nie zabraknie też zwierząt, bo okolice domu to też ich miejsce przebywania. Poza typowymi pupilami ludzi pojawi się kret, gołąb, kos czy pająk.
Na kolejnych stronach przeniesiemy się do określonych miesięcy. Czasami na rozkładówce znajdziemy przekrój domu z niewielkim widokiem otoczenia, a innym razem udamy się do ogrodu. Prześledzimy różnorodne aktywności w ciągu roku. Zimą mamy ilustracje pokazujące spędzanie czasu w domu na grach, przeglądaniu albumów, przygotowaniu posiłków, pomaganiu rannym zwierzętom, czytaniu książek. Nie zabraknie też aktywności na świeżym powietrzu, czyli baraszkowania w śniegi, lepienia bałwanów, robienia aniołków w śniegu, dokarmiania ptaków, dbania o to, aby nawierzchnia chodników była bezpieczna, wyprowadzaniu psa, jazdy na sankach. Marzec pozwala podejrzeć nam powolne przygotowywanie się do wiosny, ale jest też czas na wspólną naukę. W kwietniu zobaczymy zielony ogród. Rodzina przygotowuje grunt pod uprawę, sadzi rośliny. Kiedy za oknem jest już ciepła zdarzają się też deszczowe dni i taką pogodę zobaczymy na rozkładówce przenoszącej nas do maja. Dzięki temu, że dom uchwycony jest raz w przekroju, a raz ogród możemy zobaczyć więcej aktywności, przyjrzeć się różnym aktywnościom oraz relacjom. One są tu niezwykle ważne. Wchodzimy do ciepłej, rodzinnej atmosfery, w której jest czas na zabawę, odpoczynek, wspólną pracę oraz pomoc. Pomieszczenia są urozmaicone. Możemy podejrzeć, co znajduje się w kuchni, sypialni, salonie. Piętrowy budynek to miejsce, w którym mieszka kilka pokoleń. Dziadkowie mają problem z poruszaniem się, ale to nie sprawia, że są wykluczani z codziennych zajęć. Zobaczymy jak grają w gry, pomagają sadzić rośliny, uczestniczą w rodzinnym ucztowaniu. Spostrzegawczy czytelnicy zauważą, że osoba poruszająca się na wózku ma specjalnie dostosowane do niej wejście do domu. Na końcu lektury znajdziemy dwie ilustracje różniące się określona ilością elementów.
Całość jest piękna, estetyczna, kartonowa. Dużym plusem publikacji z serii „Rok” jest to, że pomagają wzbogacić słownictwo młodego czytelnika. Do tego podsuwają sporą dawkę wiedzy o świecie. I tak jest też w przypadku „Roku w domu”. Marta Kulesza stworzyła piękną opowieść o zmianach, jakie następują w roku. Teksty pojawiają się tu tylko na początku książki. Później mamy jedynie podpisane miesiące. W publikacji najważniejsze są bogate w szczegóły ilustracje pozwalające na ćwiczenie spostrzegawczości, ale też opowiadania o tym, co dzieje się w życiu bohaterów. Uważam, że jest to wartościowa pomoc w rozwijaniu umiejętności dzieci, a nawet młodzieży, bo z powodzeniem można wykorzystać ją do tworzenia opowieści o życiu rodzinnym.

Dziś pragnę Wam zaprezentować kolejną przepiękną pozycję od Wydawnictwa Nasza Księgarnia, która błyskawicznie oczarowała wszystkich członków rodziny, fundując przy tym długie godziny przepełnione niesłychaną frajdą, doskonałym treningiem spostrzegawczości, lawiną pozytywnych emocji, a także cudownymi, niesłychanie kreatywnymi opowiadaniami, których zarówno wymyślanie, jak i słuchanie, było niezapomnianym, frapującym doświadczeniem. Mowa o publikacji "Rok w domu", która niebywale szczegółowo opisuje, co dzieje się w mieszkaniach lokatorów uroczej Kamienicy przy Gołębiej 7.

Każda rozkładówka to barwna, jakże szczegółowa panorama dotycząca życia mieszkańców kamienicy, podzielona na poszczególne miesiące. Począwszy od zimowych zajęć domowych, poprzez aktywności na świeżym powietrzu zmieniające się wraz z porą roku, aż do przygotowań przedświątecznych, tak uwielbianych przez dzieci. Szczegółowość i precyzja tu zastosowane są istnym mistrzostwem, dlatego te obfite ilustracje całkowicie pochłaniają młodego czytelnika i stają się źródłem wielu emocji i pomysłów na zabawę.

Książkę można wykorzystać naprawdę na wiele sposobów, ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Już samo oglądanie tych bogatych, barwnych, dokładnych panoram dostarcza mnóstwo wrażeń, a gdy dołożymy do tego wszelkie wyszukiwanki czy opowiadania, otrzymujemy wszechstronnie rozwijającą zabawę, którą chciałoby się delektować jak najdłużej.

"Rok w domu" to przepiękna, solidnie i misternie wykonana książka obrazkowa, która rozkocha w sobie każde dziecko. Zachwycająca szata graficzna, angażujące ilustracje, rozwijające spostrzegawczość, zdolność skupienia i kreatywność, solidna porcja wiedzy oraz rozrywki przekazana w formie ilustrowanej, a wszystko dopełnione przytulnym klimatem! Jeśli szukacie pozycji, która wyostrza zmysł obserwacji, a przy tym rozbudza ciekawość światem, jak i umiejętność opowiadania, ta książeczka was oczaruje! Polecamy gorąco!

Czy widzieliście kiedyś kamienicę?
Taką prawdziwą.
Może sędziwą ale stylową?😉
Albo jedną z tych, które przykuwają wzrok w centrum miasta?

Zastanawiałeś się, co czeka za jej grubymi ceglanymi murami?🤔

Za sprawą kolejnej książki @martakulesza.illustration , tym razem o intrygującym tytule "Rok w domu" , moje myśli zaczęły krążyć wokół wspaniałych relacji jakie mogą powstać gdy w jednym miejscu mieszka tak wielu różnorodnym ludzi.🤍
Wszystko to dlatego, że na Gołębiej 7 znajduje się wyjątkowe miejsce będące jednocześnie domem dla wielu rodzin, których mamy szansę poznać i obserwować przez okrągły rok!
Jednak nie tylko ich, ale ich mieszkania, własny ogród, okoliczne zwierzęta i wspomniane uprzednio relacje, które tym razem budują się na naszych oczach.

Czas mija, zmieniamy się.
Zmieniają się nasze wielkie rytuały, które w znacznej mierze określa miesiąc i pora roku, więc tym razem za sprawą przenikliwości autorki mamy szansę obserwować jej bohaterów i tworzyć własne scenariusze kreując jednocześnie charakter wyjątkowej opowieści.

Gdy mury odsłaniają wnętrze możemy poznać co bohaterom "w duszy gra" a ich codzienność przełożyć na własną.

Ilustracje dotykają dusz wrażliwych czytelników.
Stworzone z największą starannością i kunsztem chwytają wzrok i przyciągają niczym magnes nawet tych najmniejszych. 🥰

Książkę daje się wykorzystać w różnych grupach wiekowych.
Wśród najmłodszych możemy potraktować ją jako opowieść graficzną, która tworzy rodzic a wśród starszych jako wyszukiwankę albo szansę dla dziecka na przejęcie inicjatywy.

Czy widzieliście kiedyś kamienicę?
Taką prawdziwą.
Może sędziwą ale stylową?😉
Albo jedną z tych, które przykuwają wzrok w centrum miasta?

Zastanawiałeś się, co czeka za jej grubymi ceglanymi murami?🤔

• Żłobek
  • Marysia wishlist
  • Albumy i sztuka
  • Komiks
  • JULKA
  • Chcę dać w prezencie
  • Wyszukiwanka

Dodaj cytat z książki Rok w domu