rozwiń zwiń

W naszym domu jest wesoło cały rok

KenGoKang KenGoKang
22.03.2023
Okładka książki Rok w domu Marta Kulesza

Książeczki z serii „Rok w…” zaczęły nam towarzyszyć, kiedy córka skończyła półtora roku. Pokochała wtedy cudowny, pięknie ilustrowany „Rok w lesie”, później zafascynował ją „Rok w mieście”. Od tamtego momentu wyszło już sporo podobnych publikacji, takich jak „Rok w Krainie Czarów” czy „Rok w przedszkolu”.

Wszystkie książki z serii mają twarde, tekturowe strony, dlatego będą odpowiednie nawet dla najmłodszych. Wprowadzają one młodych czytelników w świat następujących po sobie pór roku i pokazują, jak zmienia się życie ludzi i zwierząt na przestrzeni poszczególnych miesięcy. Uczą spostrzegawczości i rozwijają wyobraźnię, nie zapominając przy tym o zabawie.

Nie inaczej rzecz się ma w przypadku najnowszej publikacji, zatytułowanej „Rok w domu”. Tym razem przenosimy się do kamienicy przy ulicy Gołębiej 7, zamieszkiwanej przez sympatycznych lokatorów wraz ze zwierzętami: psami, gołębiami, myszkami czy pająkami. Oczywiście naszych gospodarzy odwiedzają również goście, a życie kamienicy często przenosi się na podwórko.

Ilustracje ukazujące życie domowników są barwne, żywe, ale dość oszczędne i nieprzeładowane szczegółami, zwłaszcza w porównaniu do wspomnianych wyżej pozycji „Rok w lesie” czy „Rok w mieście”. „Rok w domu” pokazuje uroki obcowania z najbliższymi osobami, nawet w tak nieprzyjemnych miesiącach jak listopad. Chociaż osobiście muszę przyznać, największy sentyment wzbudziła we mnie ilustracja z lipca, ukazująca wieczorne grillowanie.

Podsumowując, wydawnictwo Nasza Księgarnia po raz kolejny wychodzi naprzeciw oczekiwaniom najmłodszych czytelników i ich rodziców. Publikacja znakomicie nadaje się dla dzieci w wieku od około dwóch do sześciu lat, a jej barwne ilustracje zachwycą nawet starszych. Jeśli, podobnie jak ja, kolekcjonujecie książki wydawnictwa, „Rok w domu” będzie na waszych półkach pozycją obowiązkową.

Ewa Szymczak