Wypadek na polowaniu. Prawdziwa opowieść o zbrodni i poezji.

Okładka książki Wypadek na polowaniu. Prawdziwa opowieść o zbrodni i poezji. Landis Blair, David L. Carlson
Okładka książki Wypadek na polowaniu. Prawdziwa opowieść o zbrodni i poezji.
Landis BlairDavid L. Carlson Wydawnictwo: Lost In Time komiksy
komiksy
Lost In Time
2023-01-23
2023-01-23
Jacek Żuławnik
Mordercy Więzienie Niewidomi Stany Zjednoczone Komiks Amerykański

Wzruszyła mnie ta historia. Pięknie napisane i pięknie narysowane.

Wzruszyła mnie ta historia. Pięknie napisane i pięknie narysowane.

Już pomijam ten rozmach, ten przepych, ten duszny klimat, tę hipnotyzującą warstwę graficzną. Ten komiks najbardziej poraża informacją, że jest oparty na faktach. Historia z życia przyjaciela scenarzysty niespodziewanie okazuje się mrocznym, pełnym emocji thrillerem, który nie miał prawa wydarzyć się naprawdę. A jednak.

To opowieść o upadku, o drodze na samo dno piekła - takiego metaforycznego, ale i całkiem dosłownego... a jednocześnie opowieść o sile jednostki, o nadziei, o pasji, o odkupieniu i odnajdywaniu swojego miejsca. A także (a może przede wszystkim?) o rodzicielstwie.

Niesamowite, jak ta biel i czerń oprawy graficznej idealnie koresponduje z pełną kontrastów fabułą. Życie i śmierć, rozpacz i nadzieja, niewinność i grzech, świat dziecka i rzeczywistość jego niewidomego ojca. Miliony małych czarnych kresek łączą się na stronach tego komiksu w szalonym tańcu, a odcienie szarości rodzą się tylko w trakcie czytania, w naszych głowach, jako bolesny efekt niedopowiedzeń, przemilczeń i niezręczności między bohaterami.

Nie zliczę, ile razy podczas lektury ścisnęło mnie w gardle, zarówno ze zgrozy, jak i ze wzruszenia.

Ostatecznie, mimo tego przytłaczającego mroku, spod narastającego poczucia beznadziei wyłania się piękna, na wskroś humanistyczna i niezwykle budująca w wymowie historia.

Koniecznie.

instagram.com/polishpopkulture/

To opowieść o upadku, o drodze na samo dno piekła -...

Nie przepadam za ‘superbohaterskimi’ komiksami. Wolę te, które opowiadają oryginalne historie jednocześnie kładąc większy nacisk na klimat. „Wypadek na polowaniu” zdecydowanie stoi klimatem, więc najpierw skupię się na jego wizualnej stronie. Rysunki, tzw. ‘kreska’ są tutaj mroczne, czasami abstrakcyjne, ale przy tym dość proste. Miejscami wydają się być wręcz amatorskie. To jednak dodaje autentyczności opowieści i tym bardziej wciąga czytelnika. Ten iście kafkowski, ‘ciemny’ styl wywołuje uczucie dyskomfortu, niepokoju i wręcz klaustrofobii. Świetnie to działa!

A fabularnie? Oj tak, jest dobrze. Historia jest pokręcona, ale nie niezrozumiała. Zdecydowanie wciąga!
W skrócie, jesteśmy świadkami rozmowy niewidomego ojca z synem. Ojciec jest pisarzem i większość czasu spędza na codziennym stukaniu na maszynie do pisania brajlem. Często również rozmawia z dorastającym synem i opowiada mu o swoich przeżyciach w przeszłości. Zdradza wiele skrywanych sekretów, które czasami przyprawiają o dreszcze. Buduje to ciekawą relację między nimi i pomaga ‘dotrzeć się’ mimo trudnej przeszłości. Wrażenie robią opisane sceny z więzienia i interesujące przygody kolegów z więziennej celi. Odsiadywanie wyroku wpłynęło bowiem znacząco na bohatera i ukształtowało go.

Na koniec dodam, że trafił nam się egzemplarz z lekkim defektem drukarskim. Nic strasznego, fajny smaczek ☺

Od pierwszych stron wiedziałem, że obcuję z dziełem wybitnym. Chwała za to jego autorom. Komiks zachwycił mnie na poziomie scenariusza i oczarował fantastycznymi rysunkami. Fakt, że jest czarno-biały potęguje te doznania.

"Wypadek na polowaniu" to historia, która rozgrywa się na przełomie kilkudziesięciu lat. Pierwotnie wydaję się, że będzie opisywać relację ojca ze swoim synem. Z czasem odkrywamy jak wiele rodzic ukrywał przed swoim dzieckiem. Żeby uchronić go przed podzieleniem jego losu, główny bohater zaczyna snuć swoją dramatyczną i jednocześnie inspirującą opowieść.

Od komiksu nie mogłem się oderwać. Ciągle powtarzałem sobie "jeszcze jedna strona", "jeszcze jeden rozdział". Momentami zatrzymywałem się na poszczególnych kadrach żeby napawać się widokiem fantastycznych rysunków. Moim zdaniem to Blair swoimi pracami uczynił ten komiks wyjątkowym. Jego szkice są fantastyczne i jedyne w swoim rodzaju. Wizualnie komiks to mój top topów. Scenariusz jest również arcyciekawy i w posłowiu można dowiedzieć się jak wiele pracy Carlson włożył w stworzenie tego dzieła. Historia jest bardzo dobrze prowadzona. Bohaterowie i ich losy wzbudzają w czytelniku zaintrygowanie. Na kolejnych kartach komiksu śledzi się ich rozwój, a sam finał daje satysfakcję z lektury.

Moim zdaniem każdy szanujący się komiksiarz powinien mieć to dzieło na swojej półce. Ja ze swojej strony głęboko polecam lekturę komiksu "Wypadek na polowaniu".

"Wypadek na polowaniu" jest blisko granicy między "efektownością", a "efekciarstwem". Wszystkiego tu dużo i historia unosi ten nadmiar z ledwością. Trudno nie czuć się przytłoczonym wszechstronnością autorów, którzy losy Matta Rizzo umieścili w opakowaniu tak barwnym, różnorodnym i bogatym w treści, że jest wrażenie przepychu, który albo nas zafascynuje albo odrzuci. Dygresje na temat architektury, wynalazków, literatury, nauki czy postaci historycznych przeplatają się z niemal szkatułkową fabułą, obrazkami z "Boskiej komedii" czy fragmentami prozy samego bohatera. Szczególnie ta ostatnia potrafi być dosyć manieryczna i męcząca, ale jednocześnie nieźle wpisuje się w kompozycję eklektycznego potworka, jakim jest opowieść o przyjaźni ślepca z Nathanem Leopoldem. Landis Blair jest mistrzem świata w kreskowaniu, a jego grafiki podkreślają dosyć pesymistyczny wydźwięk całości. "Wypadek na polowaniu" to rzecz o odkupieniu, o odnajdywaniu swojej drogi przy pomocy literatury i o błędach będących zawsze konsekwencją czegoś - w tym przypadku m.in. źle pojętego ojcostwa. Ten wątek akurat moim zdaniem najbardziej kuleje, bo o ojcach Matta i Nathana wiemy tak naprawdę niewiele, a relacje Rizzo z Charliem opierają się na dosyć głupim i irytującym buncie tego drugiego, który zmieni swe zachowanie dopiero pod koniec, choć jako mądry chłopak mógłby uruchomić logikę i empatię dużo wcześniej. Summa Summarum jest to komiks ważny, zachwycający erudycją twórców, przemyślany w najdrobniejszych szczegółach, pięknie grający metaforami, a w edycji polskiej dodatkowo kapitalnie przetłumaczony. Mam zbyt wiele wątpliwości, by pisać, że zachwieje moją hierarchią powieści graficznych wszech czasów, ale z pewnością zasłuży na miano czołówki roku nad Wisłą

„Wypadek na polowaniu”, napisany przez Davida L. Carlsona i wybornie zilustrowany przez Landisa Blaira, przywodzi na myśl parowy silnik tłokowy pracujący na pełnych obrotach. O sile skojarzenia w tym przypadku decyduje przede wszystkim mnogość elementów, które składają się na fabułę komiksu. A te, zebrane razem, zazębiają się niemal doskonale, jak w dobrze naoliwionej maszynie.

Niemal.

Motorem napędowym akcji jest konflikt między Mattem Rizzo – pisarzem, który większość swojej edukacji literackiej odebrał w więzieniu od niesławnego Nathana Leopolda – a jego synem Charliem.

I tutaj właśnie rzęzi i zgrzyta.

Relacja obu panów Rizzo zupełnie mnie nie interesowała. Jasne, na końcu pojawiają się wzruszające, ładnie rozpisane panele podsumowujące trudną miłość syna do ojca, ale przypływ uczuć bierze się tutaj raczej z gry na prostych emocjach, a nie z odpowiednio budowanej dramaturgii.

Angażowała mnie za to przyjaźń Matta Rizzo z Leopoldem, ich rozważania nad klasyczną koncepcją prawdy, czy wreszcie erudycyjne popisy scenarzysty – zwłaszcza w chwilach, gdy w duchu Foucaulta interpretuje on narzędzia kary i samą ideę więzienia, nakładając na to jeszcze wizję piekła z „Boskiej komedii”.

Błyskotliwe bogactwo fabularne „Wypadku na polowaniu” robi wrażenie, ale myślę, że historia przedstawiona w komiksie dużo by zyskała, gdyby scenarzysta zrezygnował jednak z kilku na poły encyklopedycznych wtrętów (np. objaśnianie filozofii Benthama, kręgów piekła w ujęciu Dantego itp.) na rzecz rozbudowy charakteru i psychologii postaci Charliego. W obecnym kształcie jego wątek pełni rolę czysto instrumentalną – jest iskrą, od której rozpoczyna się snucie opowieści o fascynującym życiu Matta Rizzo, niczym więcej. Powstaje zatem pytanie, po co w ogóle wikłać w historię tak bezbarwną postać?

Koniec narzekania. Cała reszta działa bez zarzutu, a jedna krzywa, zajęta rdzą zębatka nie zatrze pozytywnego wrażenia, jakie pozostawia po sobie ten tytuł.

• Komiksy
  • Komiks
  • Komiksy
  • Komiks

Dodaj cytat z książki Wypadek na polowaniu. Prawdziwa opowieść o zbrodni i poezji.