Bajki

2023-04-12
2023-04-12
Michał Rusinek

Okładka książki Wrr Polly Dunbar, Eoin McLaughlin
Wrr Polly Dunbar, Eoin ...
Okładka książki Zwierzęta miast, czyli 22 portrety naszych nieudomowionych sąsiadów Diana Karpowicz, Dorota Suwalska
Zwierzęta mias... Diana Karpowicz, Do...
Okładka książki Najgorszy tydzień życia. Poniedziałek Eva Amores, Matt Cosgrove
Najgorszy tydz... Eva Amores, Matt Co...

Bardzo duże oczekiwania i bardzo duże rozczarowanie - jeśli chodzi o treść.
Duży plus za bajecznie piękne ilustracje, aż chce się nieskończoność oglądać. Dodatkowo technicznie książka jest pięknie wydana, szyta. Idealnie nadaje się jako dodatek na prezent.

Bardzo duże oczekiwania i bardzo duże rozczarowanie - jeśli chodzi o treść.

Żółw ścigający się z Zającem, trzy świnki budujące chatki, przygody polnej myszy w mieście... Chyba każdy z nas zna te klasyki literatury dziecięcej, które kształciły i oferowały lekturę pełną przygód.

Natalie Portman postanowiła powrócić do tych klasycznych bajek i nieco je odświeżyć, aby zachwycały na nowo nie tylko nowe pokolenia małych czytelników, ale również tych, którzy wychowywali się na tych opowieściach.

„Bajki” to zbiór trzech opowieści, składających się z bajek: „Żółw i Zając”, „Trzy Świnki” oraz „Mysz Polna i Mysz Domowa”.
W tych krótkich opowieściach Natalie Portman w zabawny i bardzo trafny sposób ukazała różnorodne sytuacje i zachowania poszczególnych postaci. Świat i problemy bohaterów poszczególnych opowieści są podobne do tych, z którymi i my się mierzymy każdego dnia. Pogoń za trendami, problem z nadmiarem odpadów i dbanie o ekologię, otaczanie się rzeczami tylko na pozór wartościowymi i trwałymi. A każda bajka składająca się na ten niewielki zbiór to nie tylko wspaniała opowieść, ale przede wszystkim opowieść z cenną nauką, która trafia do serc małych i dużych czytelników.

Piękne i idealnie komponujące się z tekstem ilustracje sprawiają, że ta książka jest wspaniałą pozycją dla czytelnika w każdym wieku. A czytanie i przeżywanie wraz z bohaterami poszczególnych przygód to prawdziwa przyjemność.

Ogromnym atutem tej książki jest jej doskonałe tłumaczenie na język polski pana Michała Rusinka.

„Bajki” to jedna z tych pozycji, którą warto dodać do domowej biblioteczki, zaglądać do niej od czasu do czasu i zachwycać się nią na nowo.
Serdecznie polecam.

"Bajki" to zbiór trzech klasycznych bajek - "Żółw i zając", "Trzy świnki" oraz "Mysz Polna i Mysz Domowa" w nowej, uwspółcześnionej wersji. Autorką tej interpretacji jest Natalie Portman, która postanowiła opowiedzieć bajki na nowo, tak jak robi to dla swoich dzieci. Efekt jest niezwykle interesujący i pełen wartościowej treści.

"Bajki" przekazują ponadczasowe historie z morałem, które zostały przełożone na współczesne realia.
Przejście od klasycznej formy do nowoczesnej interpretacji bajek wprowadza elementy nowoczesnego i tolerancyjnego świata, który jest bliski dzisiejszym czytelnikom.

W "Bajkach" odnajdujemy ważne wartości, takie jak ekologia, tolerancja, przyjaźń oraz relacje. Autorka doskonale wpasowuje się w obecne czasy, tworząc świat przypominający świat influencerów, w którym jedna ze świnek dba o planetę, a inne zajadają się chińszczyzną i piją napój z bąbelkami, zając przechwala się nowym, modnym dresem, podczas gdy mysz domowa organizuje imprezę, na którą zaprasza modne i popularne osoby tylko po to, by pochwalić się kuzynce znajomościami i zbytkiem.

"Bajki" Natalii Portman są nie tylko bliskie sercu, ale również przynoszą aktualne przesłanie. Autorka w zabawny sposób ukazuje różnorodne sytuacje i zachowania bohaterów, dostarczając czytelnikom zarówno zabawnych momentów, jak i cennych nauk. Morał każdej bajki znajduje się na końcu, co pozwala skoncentrować uwagę na przekazywanej treści.

Jednym z najbardziej godnych podkreślenia aspektów tej książki jest akceptacja inności i różnorodności. "Bajki" Natalii Portman nie powielają stereotypów ani nie oceniają, a zamiast tego promują akceptację i otwartość wobec innych. Ta pozytywna wiadomość zostaje przekazana czytelnikom w wierszowanej formie, co dodatkowo nadaje im uroku i lekkości.

Kolorowe i sympatyczne ilustracje, wykonane farbami akrylowymi, gwaszowymi oraz kredkami ołówkowymi, utrzymane w klasycznej formie dodatkowo podkreślają nową odsłonę znanych nam bajek.

"Bajki" przekazują ponadczasowe historie z...

Bajkę o trzech świnkach zna chyba każdy dorosły oraz mały czytelnik.

Były sobie trzy świnki, trzy domki i wilk okropnie zły. Jedna mieszkała w domu z pałeczek po chińskim jedzeniu, druga w domu ze słomek po napojach gazowanych, a trzecia ... Ale zaraz zaraz takiej wersji chyba nie znacie ? !

Zapraszam Was do poznania książki "Bajki" słynnej aktorki Natalie Portman. Znajdziemy w niej trzy dobrze nam znane powieści w nowoczesnej odsłonie. Piękne, duże i kolorowe ilustracje zachwycą każdego . Tekst jest krótki, rymowany, a przełożył go Michał Rusinek , więc nie zabraknie w nim z pewnością humoru.

Jest to dosyć ciekawa nowa wersja bajek, które znamy bardzo dobrze od pokoleń 😊

Bajkę o trzech świnkach zna chyba każdy dorosły oraz mały czytelnik.

Zapraszam Was do poznania książki "Bajki" słynnej aktorki Natalie Portman....

Nie wiem jak Wy, ale ja uwielbiam czytać bajki. Nie tylko mojej pięcioletniej córce. Wchodzenie w bajkowy świat mnie, kobiecie w średnim wieku, sprawia ogromna radość. Właśnie dlatego w mojej biblioteczce nie mogło zabraknąć "Bajek" Natalie Portman.

Autorka zinterpretowała po swojemu trzy bajki i nadała im współczeany wydźwięk. Mamy więc dwa bardzo znane tytuły: "Żółw i zając" i "Trzy świnki" oraz "Mysz polna i mysz domowa", o której nigdy nie słyszałam. Teksty są rymowane, co sprawia, że idealnie nadają się dla młodszych dzieci. I tutaj brawa dla Michała Rusinka za świetny przekład.

Nowoczesność w bajkach przejawia się między innymi tym, że myszka zaprasza kuzyna do miasta na imprezę, zając ma wypasiony dres, a świnki... jedna buduje dom z pałeczek do chińszczyzny, a druga z plastikowych słomek do napojów. W tego rodzaju historyjkach nie zabrakło humoru i czytelnych, nawet dla najmłodszych, morałów.

"Bajki" Natalie Portman czytamy codziennie i w ogóle nam się nie nudzą. Za każdym razem wprawiają nas w dobry nastrój. Sa też powodem do rozmów na ważne tematy. Jesteśmy totalnie zauroczone. Polecamy z całych serduszek!

Kto z nas nie zna opowieści o wyścigu żółwia i zająca? Jaki morał niesie ze sobą historia trzech świnek budujących własne domy? Co polna mysz zobaczyła w mieście? Natalie Portman skupia się na znanych bajkach i odświeża ich wersje.

Bajki to zbiór trzech znanych opowieści. Autorka nie zmieniła ich całkowicie, sens został zachowany. Są uwspółcześnione – na przykład zając chwali się modnym dresem, a świnki budują domy z tego, co zostaje po ich ucztach, czyli na przykład opakowań po jedzeniu. Każda z opowieści ma morał, który łatwo dostrzec – nie jest ukryty pod zawiłymi dla dzieci puentami. Jest przekazany wprost. Bajki nie są przeładowane słowami, tekst jest okrojony, ale nie oznacza to, że czegoś brakuje w treści. Jest to jakby skompresowana zawartość.

Przekład Michała Rusinka jest wprost genialny. Wierszowane, krótkie utwory wpadają w ucho. Rytm ułatwia odczytywanie. W całym tekście znalazłam tylko jedno słowo, które może sprawić dzieciom trudność, a mianowicie ladaco. Wierzę jednak, że wspólna lektura z rodzicami pozwoli na rozwianie wątpliwości.

Książkę wzbogacają ilustracje Janny Matt. Co ciekawe – wydawnictwo na stronie redakcyjnej podało informacje na temat tego, jaką techniką zostały narysowane. Spotkałam się z tym pierwszy raz i było to dla mnie pozytywne zaskoczenie. Ilustracje są naprawdę ładne, przypominają klasyczne rysunki z bajek sprzed kilkudziesięciu lat. Kolory są stonowane, a kadry bywają dynamiczne. Nie brakuje szczegółów, a zwierzęta oddano w bardzo dobry sposób – są bliskie temu, jak wyglądają naprawdę. Nadano im jednak cechy ludzkie, a nawet założono ubrania.

Plusem tej pozycji jest też fakt, że jest to książka-cegiełka. Dochód ze sprzedaży wesprze psychiatrię dziecięcą w Polsce.

Bajki to ładnie wydana pozycja, w której znajdziemy wartościowe teksty w nieco odświeżonej wersji. Na pewno trafią w gusta małych czytelników. Bardzo dobrze przetłumaczone na język polski, z morałem i celem. Polecam.

Czytacie swoim dzieciom bajki na dobranoc? Ja tak i sprawia mi to wielką przyjemność. I podobnie jak z literaturą dla dorosłych, również z książeczkami dla dzieci lubię mieszać gatunki. Raz wybieram coś z fantastyki czy z powieści przygodowych, a raz z klasyki literatury dziecięcej.
„Bajki” Natalii Portman to zbiór trzech opowieści, które zna każdy z nas ze swojego dzieciństwa. Jest to: „Żółw i Zając”, „Trzy Świnki” i „Mysz Polna i Mysz Domowa”. I chociaż są to bajki znane nam, to są one nieco inne. Zając nie zaspał i przez to przegrał wyścig z powolnym Żółwiem. Tym razem długouchy przechwalał się swoim nowym dresem i stracił poczucie czasu. Świnki nadal były leniwe, a do tego jedna z nich jadła chińszczyznę zamówioną na wynos, a najmądrzejsza dbała o przyrodę. Natomiast Mysz Domowa próbuje wyciągnąć Mysz Polną na imprezę.
Ta nowa odsłona znanych nam od lat bajek zawiera wiele odniesień do współczesnego świata. Pomimo, że są zmienione dodaje im ta zmiana uroku i przez to stają się bardziej ponadczasowe.
Podobnie jak oryginalna wersja tych bajek, nie zawiera ona zbyt dużo tekstu, ale za to jest bogato ilustrowana.
„Bajki” Natalii Portman na pewno są powieściami z morałem i skłaniają do rozmowy z naszymi dziećmi o zachowaniu poszczególnych bohaterów. Bardzo polecam!
#współpracareklamowa @wydawnictwoznakliteranova

To cudowne uczucie, kiedy możemy znów powrócić ponownie do krainy czytanych w dzieciństwie bajek przez rodziców, dziadków odzywa się do nich skrywany przez nas w głębi serca, jako osoby dorosłe sentyment.

Miałam okazję doświadczyć tego niezwykłego dla mnie uczucia właśnie w chwili, gdy zapoznawałam się z wybranymi czytanymi początkowymi fragmentami tychże bajek. Jednak było w nich coś takiego niezwykłego, że zapragnęłam znaleźć się na chwilę w tym świecie, w którym znajdują się występujący główni bohaterowie. Są oni wówczas tacy naiwni, beztroscy, słodcy, zagubieni, ale w gruncie rzeczy zabawni myślący bardziej i mniej logicznie, lecz patrzący na siebie z innej perspektywy.

Natalie Portman autorka najnowszej książki ''Bajki'' przedstawia w niej 3 historie, które zawierają to coś, czego nie mieliśmy się okazji bliżej się temu przyjrzeć, a obecnie warto zwrócić szczególnie uwagę na podstawie naszego codziennego życia, które nie zawsze nam się podoba, bo brakuje nam w nim przeważnie tego niby szczęścia, o którym mówimy, że ono jest.

Klasyczne bajki opowiedziane nieco inaczej stanowić będą taką odskocznie od tego, co jest nam do tej pory znane lub mniej znane w świecie domowym oraz leśnym zwierzątek.

Lubię, kiedy w przeczytanych bajkach jest coś szczególnie pięknego, a do tego taka wyraziście językowo zobrazowana, że chce się do niej powracać.

Dwie z opowiedzianych bajek nie były mi znane. Po zapoznaniu się z ich treścią od razu przykuły moją uwagę. Zawarte zostało w nich to, co doświadczamy i z czym się zmagamy w świecie współczesnym. Należy się zastanowić, czy to jest dla nas dobre, czy przypadkiem nie przeszkadza w podążaniu za tym, co jest najpiękniejsze w byciu szczęśliwym?

Czy każdy z nas miałby ochotę zachowywać się jak ci bohaterowie w sytuacji, kiedy mamy z nimi do czynienia na co dzień?, Co mają w sobie takiego wyjątkowego, że tak mocno zwracają na siebie uwagę?

Piękne wykonane ilustracje w wykonaniu Pani Janny Matti, twarda oprawa na tle występujących wszystkich książkowych bohaterów oraz przetłumaczony tekst przez Pana Michała Rusinka będą stanowiły wysoką rangę tychże przedstawionych opowieści.

Warto podkreślić to, że książce tej są zamieszczone dwa dodatkowe elementy: Ta książka należy do, Spis rzeczy.

Wydawnictwu Znak dziękuje za egzemplarz książki pt. książki ''Bajki'' autorstwa Natalie Portman.

Polecam przeczytać tę książkę.

Uwspółcześnione spojrzenie na trzy dobrze znane opowieści: Żółw i Zając, Mysz Polna i Mysz Domowa, Trzy Świnki.

• Amelkowe
  • Biblioteczka Basi, Lidki i Hani