Podniebna poczta Kiki

Kirin
2022-11-25
2022-11-25
Aleksandra Przybysz

Raz na czas będą się tu pojawiać książki po angielsku, bo jest tak, że czasem mi się wydaje "To raczej nie wyjdzie po polsku" i kupuję po angielsku. Ale w tym przypadku książka została później wydana przez Wydawnictwo Kirin, a ilustracje i tłumaczenie robiły osoby, które znam! Niemniej jednak cieszę się, że mam to, a nie inne wydanie "Podniebnej Poczty Kiki", bo ma naprawdę przepiękne wydanie - poza niesamowitymi ilustracjami dziecięcymi na okładce i w środku, ma też zgrabny mały format, twardą oprawę z fakturą jakby materiału, piękne złocenia i typografię!!! A niesttey akurat typografią czy ozdobnymi okładkami Kirin pochwalić się nie może.

Historia napisana przez Eiko Kadono różni się od znanej adaptacji studia Ghibli, która skupiła się nieco bardziej na pobocznej postaci Tonbo j jego marzeniach o lataniu.

Mamy tutaj opowieść o głównej bohaterce, Kiki, która postanawia zostać wiedźmą i jak prawdziwa wiedźma w pełnię wypadajacą najbliżej jej 13 urodzin musi opuścić dom rodzinny, odnaleźć miejscowość, w której nie ma wiedźmy i tam się osiedlić oferując miejscowym swoją magię. Oczywiście nie sama - każda wiedźma posiada swojego towarzysza, w tym przypadku jest to czarny kot, z którym wiedźma potrafi się porozumieć. I chociaż wszyscy radzą jej, żeby poszukała wsi, gdzie ludzie wierzą w wiedźmy, Kiki upiera się nad miasto nad morzem, bo nigdy morza nie widziała. A ponieważ nie odziedziczyła innych talentów magicznych niż umiejętność latania, wymyśla biuro szybkiego dostarczania przesyłek.

Jest to fantastyczna opowieść pełna krótkich historii na temat tego, co dostarczała Kiki, pełna humoru i ciekawych postaci, ale przede wszystkim opowiadająca o emocjach, dorastaniu i spojrzeniu na nowy świat i nowe sytuacje przez główną bohaterkę. Wydaje mi się, że to opowieść uniwersalna, będzie ciekawa zarówno dla dorosłego jak i małych dziewczynek.

Podniebna poczta Kiki ✩

Napisałeś list, ale nie masz bladego pojęcia, jak go wysłać?
Chcesz nadać paczkę, ale niestety nigdzie w twojej okolicy nie ma nikogo, komu mógłbyś ją przekazać?
Masz problemy z dojazdem do miejsca, a musisz niezwłocznie przesłać wiadomość?
O nic się nie martw!
Zgłoś wszystkie te sprawy do niezawodnej czarownicy Kiki, która bez żadnego problemu poda Ci pomocną dłoń!
Każde zlecenie nie jest dla niej straszne, więc bez obaw!
Zapewniamy, że twój list, bądź też nadana przesyłka przyleci w odpowiednim czasie do adresata.
Gwarantujemy szybką i sprawną realizację przekazanego przez Państwa zamówienia.
W razie jakikolwiek dodatkowych pytań proszę kierować się w stronę głównego placu Koriko, gdzie znajduje się wielki, drewniany szyld: "Podniebna poczta Kiki".
Jesteśmy jedyną, niepowtarzalną firmą kurierską, która podoła Pańskim oczekiwaniom.

„Dostarczę każdą przesyłkę od drzwi do drzwi ze zwrotną prędkością!”

Eiko Kadano to jedna z najsłynniejszych współczesnych japońskich pisarek literatury dziecięcej.
Na swoim koncie ma napisanych ponad 200 książek, do których wlicza się między innymi znana i uwielbiana przez dzieci opowieść o pewnej dziewczynce Kiki, która w dniu swoich 13-tych urodzin zdecydowała się zostać czarownicą.
Jednak aby tego dokonać, najpierw nasza ambitna bohaterka musi przejść bardzo ważną próbę - zamieszkać sama na cały rok w miejscu, gdzie nie ma ani jednej czarownicy i nieść pomocną dłoń każdej osobie, która ją oto poprosi.
Wyzwanie niby wydaje się być proste, ale Kiki po opuszczeniu rodzinnego domu, trafia do nadmorskiego miasteczka Koriko, w którym zdania na temat magii przez mieszkańców są mocno podzielone i mało kto tam, prosi ją o jakąkolwiek pomoc.
Nasuwa się zatem pytanie, czy Kiki uda się zdobyć zaufanie mieszkających tam ludzi, zanim minie określony czas?

„Dobry sekret cieszy trzy razy bardziej”.

„Podniebna poczta Kiki” składa się z jedenastu różnych historyjek, w których (jak już pewnie się domyślacie) przedstawiono zmagania młodej czarownicy.
Książka przesycona jest barwnymi postaciami oraz humorystycznymi wstawkami skierowanymi bardziej do młodszych osób, ale uważam, że każdy czytelnik odnajdzie tam coś dla siebie, ponieważ to nie tylko książka, która podniesie Cię na duchu w gorszej chwili, ale również pokaże Ci, jak ważna jest wiara w swoje marzenia.

To historia dla każdej osoby nie zważając na różnice wiekowe - młodsi czytelnicy otrzymają tutaj magiczną historię, do której niejednokrotnie będą chcieli wracać.
Natomiast starsze grono odbiorców dostanie dalszą inspirację do działania i dowód, na to, jak ważna jest wiara w siebie, dlatego uważam, że warto choć raz zapoznać się z przygodami Kiki.
Czarownicy, która rozczuli niejedno skamieniałe serce ♡

29 lipca 1989 roku książka Pani Kadano doczekała się własnej ekranizacji filmowej Studia Ghibli, która niezmiennie mnie zachwyca - co prawda jest nieco gorsza od książki, ale i tak miło mi się ją czytało, gdy potrzebowałam się na moment zrelaksować.

„Znalazłam kolejną osobę, która mnie polubiła!”

Podniebna poczta Kiki ✩

Napisałeś list, ale nie masz bladego pojęcia, jak go wysłać?
Masz problemy z dojazdem do miejsca, a musisz niezwłocznie przesłać wiadomość?
O nic się nie martw!

Książka znana głównie z tego, że była podstawą do ekranizacji jednej z kanonicznych animacji studia Ghibli.

Opowieść ciepła i optymistyczna o potędze marzeń, wsparcia jakim jest rodzina i przyjaciele oraz o marzeniach, które można osiągać, jeśli się tylko ich dostatecznie pragnie. "Podniebna poczta..." to dla mnie głównie pochwała spokojnego życia i oparcia w wartościach podstawowych.

Polskie wydanie i tłumaczenie bardzo dobre, wzbogacone kilkoma klimatycznymi ilustracjami.

Książka na podstawie, której został zrobiony jeden z najpopularniejszych filmów. Mnie się podobała, choć widać różnicę z filmem. Polecam dzieciom, dorośli też mogą się dobrze bawić, jednak książka jest zdecydowanie dla młodszych

Każda młoda czarownica musi wyruszyć w świat by się usamodzielnić. Musi znaleźć miasto, które nie ma swojej czarownicy i nauczyć się w nim żyć. Przez rok, zdana tylko na siebie. I swojego czarnego kota.

Kiki właśnie postanawia wyruszyć, choć decyzja ta nie przychodzi jej łatwo. Ciężko jest się rozstać z rodzicami na tak długo, zwłaszcza, że dziewczynka ma dopiero 13 lat. Ale to ponoć idealny wiek dla czarownicy by stała się samodzielna.

Kiki, wraz ze swoim czarnym kotem Jijim, wyrusza więc w podróż. Jej celem jest znalezienie idealnego miasta. Najlepiej nad morzem, bo dziewczynka zawsze o takim marzyła.

Dzięki umiejętności latania na miotle podróż przebiega dość sprawnie i po pewnym czasie Kiki dostrzega spore miasteczko. Mama ostrzegała, że im większe miasto tym trudniej... ale to ma w sobie to coś. Teraz tylko się dowiedzieć czy nie ma w nim jeszcze żadnej czarownicy.

Sądząc po rekcjach mieszkańców, na lądująca Kiki, ci nie widzieli wcześniej czarownicy. Jest to dobry znak... ale napawa też większą obawą, czy dziewczynka sobie tu poradzi.

Prawdziwa historia zaczyna się jednak po kilku dniach, gdy czarownica chcąc pomóc mieszkańcom otwiera własny biznes - Podniebną Pocztę Ekspresową. Dziewczynka dostaje różne zlecenia, a przedmioty, które ma dostarczyć lub odebrać czasami przynoszą wiele zmartwień, czasami dużo zabawy. Dzięki pracy, Kiki lepiej poznaje mieszkańców, zawiera przyjaźnie, uczy się nowych rzeczy i usamodzielnia się tak, jak powinna podczas tego roku. Ale czy wszystko idzie po jej myśli?

Jeśli chcielibyście poznać perypetie młodej czarownicy to zdecydowanie polecam sięgnąć zarówno po książkę jak i jej animowaną adaptację o tym samym tytule.

Konfrontacja literatury z filmem tym razem na niekorzyść książki.
Chociaż może to wynika z faktu, iż jest to książka raczej dla dzieci. I dorosły po prostu nie będzie czuł tej magii.
Warto po nią sięgnąć, ale bardziej w okresie dorastania, lub czytając własnemu dziecku.

Konfrontacja literatury z filmem tym razem na niekorzyść książki.

Książka była ok. Raczej dla młodszego czytelnika i dla wszystkich tych co oglądali anime i ciekawi są literackiego pierwowzoru.

Niezwykle sympatyczna książka o przygodach uroczej, młodej czarownicy i jej kota. Tak w dużym skrócie można opisać tę książkę. Na plus (i to duży) fakt, że książka jest bardzo przyjemna, "bezpieczna" i śmiało można ją czytać młodszym czytelnikom. Na minus to, że jest za krótka. Za krótka w tym sensie, że brakuje tutaj rozwinięcia historii Kiki i poruszenia wątków, które pojawiają się po drodze. Czytając książkę miałem czasami wrażenie, jakbym czytał wstęp do czegoś większego i dłuższego. Szkoda, że autorka nie pociągnęła tematu.

Bardzo przyjemna książka. Sięgnęłam po nią z powodu wielkiej sympatii jaką czuję do anime powstałego na jej podstawie. Filmowa wersja różni się bardzo od książkowej w wielu aspektach i przez to będę je traktować jak dwie różne rzeczy. Niemniej jednak książka nadal mi się podobała i chociaż jest przeznaczona dla młodszych odbiorców, osoby starsze również mogą się przy niej dobrze bawić.

Podniebna poczta Kiki z pewnością jest też wartościową pozycją ze względu na to czego można się z niej nauczyć, a w literaturze dziecięcej ma to ogromne znaczenie. Nauki te są dość proste, ale jest to raczej plusem - w zbyt zawiłej fabule mogłyby się zgubić.

Jako, że bardzo lubię filmy studia ghibli to tylko gdy słyszałam, że ma zostać wydana książka na, której podstawie powstał film "Podniebna poczta Kiki" (jeden z moich ulubionych filmów) od razu kupiłam książkę i postanowiłam ją przeczytać. Książka niestety bardzo różni się od filmu, jednak nadal jest ona przyjemną lekturą. W szczególności widać to pod względem fabuły, bo film ją ma, a książka ma formę krótkich opowiadań, które łączy pobyt Kiki w mieście.

• Japonia
  • Literatura dziecięca