Okładka książki Szpital na spadochronach. Służba zdrowia Polskiej 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej 1941–1947 Aleksander Rutkiewicz
Aleksander Rutkiewicz Wydawnictwo: Tetragon Seria: Monografie militaria, wojskowość
militaria, wojskowość
Monografie
Tetragon
2022-01-01
2022-01-01

Okładka książki Militaria - WYDANIE SPECJALNE nr 23 (2012/1) Łukasz Gładysiak, Mikołaj Klorek, Michał Krzyżaniak, Michał Kuchciak, Jacek Kutzner, Piotr Langenfeld, Marek J. Murawski, Piotr Orman, Aleksander Rutkiewicz
Militaria - WY... Łukasz Gładysiak,&n...
Okładka książki Polacy z Wehrmachtu w polskiej 1. Dywizji Pancernej gen. Maczka Jacek Kutzner, Aleksander Rutkiewicz
Polacy z Wehrm... Jacek Kutzner, Alek...

Rewelacyjna pozycja. Cóż można rzec - jakiś czas temu zauważyłem na jednej z "branżowych" stron tę książkę. Bardzo mnie zainteresowała. Udało mi się ją zdobyć - nie żałuję ani minuty poświęconego czasu.

Świetnie wydana - twarda oprawa gwarantuje trwałość i odporność na zniszczenia i zużycie. Bardzo przejrzysty i intuicyjny spis treści. Wydawnictwo chlubi się, że powstało z miłości do dobrych książek i chęci wydawania takich. 100% racji.

Bardzo dobrze się czyta, mimo, iż temat niełatwy. Historia polskich jednostek spadochronowych, obłędnie ciekawa, nie każdego niestety interesuje, a autor potrafi czytelnika zainteresować i zaintrygować. Tym jest to trudniejsze, że pozycja dotyczy służby zdrowia naszej słynnej Samodzielnej Brygady Spadochronowej.

W tej książce jest wszystko, czego wymagam od rzeczowej pozycji na dany temat. Jako historyk jestem bardzo zadowolony.

Nie ustrzeżono się przed drobnymi (bardzo) błędami, niekoniecznie w sferze merytorycznej, a raczej wydawniczej - ale rzadko bywa, że książka jest idealnie redagowana i edytowana w 100%. Takich malutkich niedociągnięć jest jednak zaledwie kilka i zupełnie nie wpływają na odbiór tej pozycji.

Jeśli szukacie rzeczowej, konkretnej książki na temat służby zdrowia w 1. SBS - idealnie trafiliście.

Czyta się z przyjemnością, autor nie zanudza ani w jednym momencie. Nic tylko pogratulować.

Bardzo dobrze napisana monografia. Oparta w dużej mierze na materiałach archiwalnych z Instytutu Sikorskiego (IPMS) w Londynie. Nie ma żadnego lukrowania ani cukierkowatych zachwytów nad Brygadą. Ciekawy jest zasygnalizowany jest wątek dotyczący odwołania gen. Sosabowskiego z funkcji dowódcy, gdzie autor sugeruje, że nie tylko to jest winna Anglików - autor wskazuje na potrzebę pogłębionej analizy tego faktu, ale nie tylko od strony polskiej, ale również brytyjskiej. Pomimo specyfiki publikacji (sprawy medyczne) czyta się bardzo dobrze i przyjemnie. W żadnym momencie język autora ani narracja nie nudziła. Poznajemy służbę zdrowia nie tylko od strony jej organizacji ale również od strony charakteru ran i urazów występujących w wojskach spadochronowych. To czego mi zabrakło, to jakieś podstawowego słownika z terminami medycznymi na końcu książki lub nawet wytłumaczenia poszczególnych chorób/schorzeń w przypisach. Bo jako ekonomiście, to się w takowych terminach nie rozeznaję.
Od strony edytorskiej - TETRAGON - jak zwykle nie zawiódł.

• Airborne
  • Militaria