Opowiadania na jeden kęs

Okładka książki Opowiadania na jeden kęs Izabella Agaczewska
Okładka książki Opowiadania na jeden kęs
Izabella Agaczewska Wydawnictwo: Izabella Agaczewska literatura obyczajowa, romans
Izabella Agaczewska
2022-10-27
2022-10-27

Okładka książki Zbiór Legend Niezwykłych Izabella Agaczewska, Sandra Langer, Monika Litwinow, Mateusz R. M. Rogalski, Aleksandra Skrzycka, Andrzej Zarębski
Zbiór Legend N... Izabella Agaczewska...
Okładka książki Dodatek dla najmłodszych "Daję słówko" nr 1 Izabella Agaczewska, Ewa Bryniarska, Mateusz Kasprzyk, Aleksandra Kmicińska, Monika Litwinow, Ewa Mroczkowska, Alicja Podgrodzka, Mateusz Rogalski, Mikołaj Rogalski, Agnieszka Żarecka
Dodatek dla na... Izabella Agaczewska...

Zbiór opowiadań, STOP - malutkich opowiadanek o drobnych epizodach z życia małych, dużych, młodych, starych, panów i pań. O sprawach, które spotkały lub mogłyby spotkać mnie lub moich bliskich. W znajomym otoczeniu. O znanych sprawach i odczuciach. Żadnych fajerwerków, ale jest milutko.

Dla zobrazowania o czym piszę - treść jednego z opowiadań.
Uwaga: Malutki spojler.
Włamywacz podczas akcji znajduje otwarte drzwi do mieszkania i plik banknotów na stole, w pokoju obok leży na ziemi kobieta i małe dziecko. Brać pieniądze i w nogi? Czy pomóc? Pomaga, wzywa pogotowie. I żyli długo i szczęśliwie. Koniec.

I tak 22 razy po kilka stron. Odkrywcze to nie jest, bez specjalnych znaczeń i wzruszeń, bez głębokiego przesłania, za to bez zadęcia, sympatycznie i z nutką optymizmu. O trenerze personalnym, firmowej gwiazdce, dowodzie tożsamości i rodzinnym wyjeździe na długi weekend. Samo życie. Miło się to czyta, pewnie szybko się zapomni. Ot, taki odpoczynek przy porannej kawce, jakbym czytała opowiadanka z kolorowej prasy. Ani nie polecam, ani nie odradzam.

Dla zobrazowania o czym piszę - treść jednego z opowiadań.
Uwaga: Malutki spojler....

Opowieści na jeden kęs to zbiór krótkich historyjek z których każda jest inna a jednocześnie maja ze sobą dużo wspólnego. Wszystkie są napisane przystępnym ale literackim pięknym językiem. Każda historia niesie przesłanie uświadamia że trzeba umieć cieszyć się życiem na każdym jego etapie. Dzięki nim widzimy, trzeba umieć patrzeć na otaczający świat, watro je czytać delektować się wszystkimi. Dla mnie dużym plusem jest sposób mówienia autorki o starości. Prosty ale neutralny bez zadęcia, bez martyrologi.

Zaglądając tu na blog, może zaobserwować jak bardzo cenię sobie twórczość Izabelli Agaczewskiej i za każdym razem poproszona o patronat nad książką nie waham się ani przez moment i jestem z niego niesłychanie dumna. Tym razem autorka zaskakuje swych czytelników i wypuszcza w świat zbiór opowiadań. Co warto podkreślić cudownych opowiadań!

"Opowiadania na jeden kęs" to zbiór dwudziestu dwóch opowiadań, które możemy przeczytać (dosłownie) na raz lub delektować się nimi przez dłuższy czas. Przedstawione historie są dłuższe i krótsze, ale każda z nich niesie w sobie niesłychanie emocjonalny ładunek, chwyta za serce, momentami wyciska łzy z oczu, niekiedy zaś powoduje niekontrolowany wybuch śmiechu.
Są różnorodne, autentycznie życiowe, pobudzające i wzruszające- to czyni je wyjątkowymi, bo każdy znajdzie tu coś dla siebie i poczuje, że właśnie to jedno, wyjątkowe opowiadanie jest napisane i skierowane właśnie do niego.
Pani Iza jest mistrzem w pisaniu o emocjach i zwykłym życiu.
Bo takie właśnie jest życie, niesie w sobie całą paletę uczuć i emocji, które trwają w człowieku do końca...
Autorka w swych opowiadaniach porusza kwestie, na które przestaliśmy tak naprawdę zwracać już uwagę- nasze życie nabrało szaleńczego tempa, bierzemy udział w chorym wyścigu, choć nasze poczucie wartości leży i nie może się podnieść.
Zasłaniamy się stereotypami i nie zauważamy człowieka obok, przesiąkliśmy obojętnością i agresja. Nie potrafimy ze sobą rozmawiać. I na to zwraca uwagę autorka, jednocześnie udowadniając, że jeśli tylko się postaramy, to znajdziemy w sobie jeszcze dobro. Wystarczy tylko chcieć...

Lekkie pióro i przystępny, ale piękny i barwny język sprawiają, że książkę czyta się niezwykle dobrze i płynnie. Czarno- białe i dość surowe grafiki nie odwracają uwagi od czytanej treści, ale doskonale ją podkreślają i nadają osobnego wydźwięku, podkreślają wyjątkowość tekstu, czarują... choć się nie narzucają.
Nie mogę jednoznacznie określić, które z tych opowiadań jest najlepsze a które najgorsze. Nie da się. Każde z nich jest inne i każde z nich jest wyjątkowe. Jedne z wielu które zdecydowanie mnie poruszyło i doprowadziło do wielu łez to "Pamięć", którego mocno okrojony fragment pokażę Wam poniżej.
Podręczny format książki pozwalana zabranie jej ze sobą w każde dowolne miejsce i delektowanie się nią w każdej sytuacji.

Czy polecam?
Oczywiście, że tak, i nie dlatego, że to mój patronat, tylko dlatego, że te opowiadania mówią o tym, o czym nie pamiętamy na co dzień. Niosą w sobie uniwersalne wartości, ale i o nich przypominają. Zdecydowanie każdy się w nich odnajdzie i będzie chciał więcej i więcej...

"Opowiadania na jeden kęs" to zbiór...

#dzieńdobry w #niedzielę!
W ostatni dzień długiego listopadowego weekendu, który zresztą rozpieszcza nas pogodą, przydałoby się „coś dobrego” do popołudniowej kawy. Tylko co? Zdrowo BooKKnięta Sandra, która odwiecznie katuje się dietami, po słodycze sięga stosunkowo rzadko. Zresztą, podobnie jak w przypadku literatury, ma wysublimowany gust i bez względu na okoliczności wyznaje zasadę umiaru, zgodnie z którą „mniej znaczy więcej”. Dlatego też (poza żelkami Haribo) szczególnie upodobała sobie #monoporcje, czyli eleganckie, miniaturowe desery, przeznaczone dla jednej osoby. W ich przygotowaniu nie istnieją żadne ograniczenia. W niewielkiej formie można bowiem zamknąć dowolne smaki i tekstury, które gwarantują eksplozję cukierniczych doznań. Ale zaraz, zaraz … Po co na blogu recenzenckim peany na cześć monoporcji? Spieszymy z odpowiedzią: te ekskluzywne desery stanowią kulinarny odpowiednik:
Tytuł: „Opowiadania na jeden kęs”
Autor: Izabella Agaczewska - strona autorska
Ich premiera odbyła się podczas Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie . Zdrowo BooKKnięta Sandra, jako fanka pióra Autorki, stwierdziła, że choćby się waliło i paliło, nabędzie ten zbiór. Tak też się stało 😄
Pod niezwykle apetyczną okładką czytelnik znajdzie przemyślane zestawienie dwudziestu dwóch historii o objętości co najwyżej kilku stron. Historii krótkich, ale kompletnych, realnych, różnorodnych, misternie utkanych, niosących ogromny ładunek emocjonalny, potęgowany przez naszpikowane uczuciami opisy i dialogi. Tutaj nic nie jest dziełem przypadku. Wszystko jest celowe i spójne, mimo pozornej odmienności. Nawet ilość opowiadań – ta w numerologii określana jest jako „liczba mistrzowska” . Jej wyróżnikiem jest nadzwyczajna harmonia. Nic więc dziwnego, że przekaz jest rozsądny i spokojny, a wartości uniwersalne i klasyczne.
Izabella Agaczewska wprawnie operuje narracją. Raz mamy do czynienia z narratorem pierwszoosobowym, innym razem z trzecioosobowym, który w zależności od potrzeby przyjmuje daną płeć, wiek, bagaż doświadczeń, status społeczny i materialny. Jeżeli chodzi o zakres wiedzy o świecie przedstawionym, to narrator jest albo wszechwiedzący albo ma ograniczone kompetencje poznawcze. Dzięki takiemu zabiegowi czytelnik niekiedy czuje się jak postać nierozerwalnie złączona ze światem przedstawionym i uczestnicząca w akcji, po to by za chwilę wsłuchać się w głos książki i zatonąć we własnych myślach.
Przekaz wzmacniają skromne, pociągnięte prostą kreską grafiki @Iwona Pastuszka –Vedral, której kunszt mieliśmy okazję podziwiać w „Sanatorium Cudów”. Czarno- białe, surowe, pozbawione ozdobników nie odwracają uwagi czytelnika od treści, ale przyczyniają się do zwiększenia jej klarowności.
Ogromnym atutem zbioru jest piękny literacki język, bogaty w porównania i aforyzmy, sporadycznie upstrzony (a nie skalany 😉) przez soczyste wulgaryzmy, dla zwrócenia uwagi czytelnika na problemy, z którymi borykają się współcześni ludzie. Szaleńcze tempo życia, kłótnie, nieporozumienia, brak poczucia własnej wartości, stereotypizacja, chora ambicja, naiwność – to tylko niektóre z nich. Pospolite, prawda? Ale przez to lekceważone i nierzadko trudne do przezwyciężenia. „Opowiadania na jeden kęs” przychodzą nam z pomocą, uświadamiają i … pozwalają szukać dobra w drugim człowieku. Kęs po kęsie możemy się nimi delektować, sięgać po nie wielokrotnie i wyczuwać słodycz miłości, gorycz rozczarowania, chrupkość przyjaźni, słoność smutku, kwaśność uporu i umami nadziei.

#dzieńdobry w #niedzielę!

"Opowiadania na jeden kęs" Izabella Agaczewska to zbiór dwudziestu dwóch opowiadań, które otulą Wasze serca i zmuszą do refleksji. Smutek, ból, tęsknota i wiele innych uczuć towarzyszy Nam każdego dnia. Czasami wystarczy tak niewiele-drobny gest, odpowiednie towarzystwo, aby życie nabrało barw i kolorów.

"Poczuła siłę, by walczyć, by zmieniać swe życie, by o nim stanowić".

Opowiadania, które autorka oddała w nasze ręce niosą ze sobą mnóstwo pytań. Poznajemy problemy i troski bohaterów, niejednoktornie się z nimi utożsamiając. Iza kolejny raz wywołuje w Czytelniku ogrom emocji od śmiechu po łzy.

Czytając opowiadania zadawałam sobie pytania :co jest dla mnie najważniejsze w życiu, czy potrafię prosić o pomoc, czy osądzam innych po wyglądzie, jak radzę sobie ze smutkiem czy tęsknotą itp. Te i wiele innych pytań zadomowiło się w mojej głowie. Pomimo tego, że mamy do czynienia z krótkimi opowiadaniami ich treść i przesłanie pozostaje w nas na długo. Gwarantuję Wam, że niejednokrotnie wrócicie do opowiadań, szukając w nich pomocy i odpowiedzi na trapiące Was pytania.

"Jednak warto było się odważyć i zrobić ten pierwszy krok".

Czasami czujemy, że sytuacja nas przerasta i zabiera nam kontrolę nad życiem. To nieprawda! Warto przeczytać opowiadania i zobaczyć jak niewiele potrzeba, aby zmienić wszystko wokół nas. Autorka pokazuje Nam, że nie jesteśmy "wrzuceni" w życie, możemy sprawdzać, jakie mamy możliwości w każdej sytuacji, proponować, pytać, prosić o zmianę. Nie czekajmy aż ktoś zrobi to za nas - sami możemy decydować o swoim życiu.

"Poczuła siłę, by walczyć, by zmieniać swe życie, by o nim...

Opowiadania, które przeczytacie na jeden kęs, ale z pewnością będziecie do nich wracać!

RECENZJA PATRONATU MEDIALNEGO
Premiera - 27.10.2022 r.

Lubicie książki składające się z opowiadań? Ja z jednej strony uwielbiam tę krótką formę, która daje możliwość poznania całej historii, kiedy nie mam zbyt wiele czasu, z drugiej jeśli takie opowiadania są naprawdę dobre, mam niedosyt i chciałabym więcej i tak właśnie było w tym przypadku.

Po dwóch powieściach obyczajowych i jednej książce dla dzieci Izabella Agaczewska oddała w ręce Czytelnika zbiór dwudziestu dwóch opowiadań. Teksty są różnej długości — od bardzo krótkich aż po takie troszkę dłuższe i dotykają naprawdę różnych tematów.

Każde z opowiadań niesie za sobą niezwykle ważne przesłanie i pozostawia Osobę czytającą z refleksją na temat poruszanego tematu. Nie chcę zdradzać zbyt wiele ze względu na krótką formę, ale obiecuję Wam, że każdym z tych tekstów Autorka zmusi Was do przemyśleń i chwilowego zatrzymania.

Izabella Agaczewska zdecydowanie umie oddziaływać na emocje Czytelnika. Autorka niejednokrotnie Was rozbawi, innym razem zastanowi, a być może nawet wywoła łzy. Same historie również są emocjonalne i nie pozostawiają obojętnym na losy cudownych bohaterów.

Lekkie pióro i przystępny, ale piękny język sprawiają, że książkę czyta się niezwykle dobrze i płynnie. Tytuł lektury mówi, że są to opowiadania na jeden kęs, co mogłoby sugerować szybkie ich przeczytanie i pewnie faktycznie tak będzie. Nie jest to jednak pozycja, którą poznacie i odłożycie na półkę, by się tam kurzyła. To książka, do której — zapewniam — będziecie wracać i to niejednokrotnie. Ja robiłam to już w trakcie czytania — niektóre opowiadania czytałam od razu po raz drugi, by jeszcze lepiej zagłębić się w świat bohaterów, zrozumieć ich emocje i odczytać to, co mają do przekazania Czytelnikowi — a mają naprawdę wiele.

"Opowiadania na jeden kęs" to książka, którą polecam Wam bardzo gorąco. Z pewnością Wam się spodoba — chociażby ze względu na to, że opisane przez Izabellę Agaczewską historie są bardzo różne i każdy znajdzie coś dla siebie. Emocjonalna, piękna lektura, która na długo pozostanie w moim sercu. Zanurzcie się w tym cudownym świecie, który tak szybko Was nie wypuści!

Recenzja powstała we współpracy z Autorką. Bardzo dziękuję za możliwość przeczytania i zrecenzowania, ale przede wszystkim objęcia patronatem tej wyjątkowej książki.

RECENZJA PATRONATU MEDIALNEGO
Premiera - 27.10.2022 r.

Premiera książki miała miejsce 27 października na targach Książki w Krakowie, a ja akurat byłam na stoisku Samowydawców, gdy autorka otrzymała paczkę z nowiutkimi książkami :-)

Powiem szczerze że bardzo byłam ciekawa tych opowiadań, bo słyszałam już o nich wcześniej.

Czy to są opowiadania na jeden kęs?
Są i nie są, bo do tych opowiadań będzie chciało się wrócić. Do każdego z bohaterów opowiadań.
Jedne sprawiły że uśmiech pojawił się na twarzy, było wzruszenie, złość. Przecież to ludzkie odczucia.
Przystań na chwilę i zagłęb się w lekturze, na pewno w którymś z tych opowiadań znajdziesz cząstkę siebie.

Czy do nich wrócę?
Wrócę na pewno, czytając jedno po drugim opowiadania ale być może już nie po kolei.

Z czystym sumieniem POLECAM !!!

Czy to są opowiadania na jeden kęs?
Są i nie są, bo do tych opowiadań będzie chciało się wrócić. Do...

🧁 Recenzja Patronacka🧁

,,Opowiadania na jeden kęs”

Izabella Agaczewska - strona autorska

Kiedy autorka zaproponowała mi patronat, tych wspaniałych opowiadań, od razu się zgodziłam i bardzo się ucieszyłam. I nagle, przed oczami stanęła mi właśnie Iza, od której biło niezwykłe ciepło i optymizm. Ubrana była w żółtą sukienkę, która dodawała jej uroku😍Zazwyczaj nie pamiętam takich szczegółów, ale taką cudowną aurę roztaczała, swoim uśmiechem i dobrym słowem, że już teraz uśmiecham się do tych wspomnień.

Czy te opowiadania są, jak głosi tytuł, na jeden kęs? polemizowałabym z tym.

Każde z opowiadań zawiera jakąś uniwersalną myśl, przesłanie. Niekiedy śmiałam się do łez, innym razem serce mocniej zabiło. Jedno jest pewne, te historię pisane życiem, pisane z sercem, na długo pozostaną we mnie. Niektóre opowiadania czytałam dwukrotnie, z wielkim zaangażowaniem, już inaczej, głębiej przyglądałam się tym nietuzinkowym ludziom i ich problemom, sytuacją życiowym. Po przeczytaniu każdego z opowiadań musiałam się zatrzymać, zanim zaczęłam kolejne. Szczerze, to nie spodziewałam się aż takich głębokich przemyśleń i takiego ładunku emocjonalnego. Jak szybko, jak łatwo przychodzi nam oceniać ludzi, których nie znamy, jedno spojrzenie i już wyrabiamy sobie o kimś zdanie, często raniąc tę osobę. Może czasem warto przyjrzeć się z bliska, zobaczyć głębiej… z szerszej perspektywy.

To tylko przedsmak, tego co tu napisałam. Myślę, że każdy odnajdzie w tej perełce jakąś cząstkę siebie. Może zmieni sposób postrzegania rzeczywistości, która go otacza🤔Szczęście jest w każdym z nas, niezależnie od tego ile dźwigamy na swoim barkach. Szczęście jest na wyciągnięcie ręki, tuż obok… choć my często szukamy za daleko…

Z serca polecam te niezwykłe historie, zajrzyjcie do nich. Wpadnijcie na ciacho w odwiedziny do pewnej starszej pani, do sędziwego pana w mundurze, który poruszy swymi opowieściami do łez… Zajrzyjcie, bo warto.

Przepiękny, lekki styl pisania mnie oczarował, po tych historiach się płynie, o tych historiach się pamięta i do nich się wraca…

Ślicznie dziękuję za możliwość objęcia patronatem tych niezwykłych opowiadań. A autorce za zaufanie i po prostu ludzką życzliwość.

Monika W Krainie Powieści.

🧁 Recenzja Patronacka🧁

,,Opowiadania na jeden kęs”

Izabella Agaczewska - strona autorska

• Patronat medialny