Lustrzane Serce

Okładka książki Lustrzane Serce Anna Purowska
Okładka książki Lustrzane Serce
Anna Purowska Wydawnictwo: Zwierciadło Cykl: Śnieżysko (tom 2) literatura obyczajowa, romans
Śnieżysko (tom 2)
Zwierciadło
2022-09-28
2022-09-28

Podobnie jak w pierwszej części drażnił mnie nieco sposób prowadzenia narracji. Jeśli zaś chodzi o samą fabułę, to na początku było tajemniczo, czyli tak jak lubię. Potem jakoś napięcie opadło i książka mi się nieco dłużyła. Zwłaszcza przez opisywanie tych samych wydarzeń z różnych perspektyw.

Cudowna powieść, idealna do przeczytania przed świętami Bożego Narodzenia 🎄

Cudowna powieść, idealna do przeczytania przed świętami Bożego Narodzenia 🎄

Po kilku miesiącach wróciłam do Śnieżyska mając w pamięci jak oczarowało mnie to niesamowite miasteczko swoją pierwszą częścią! 🥰

Tym razem cofamy się w czasie! Historia, którą Anna Purowska zdecydowała się opowiedzieć ma miejsce przed wydarzeniami z pierwszej części i nawiązuje do Bruna - przyjaciela Marcina z pierwszej części oraz Julianny - nowej mieszkanki malowniczego Śnieżyska.

Bruno zajmuje się prowadzeniem księgarni, którą przejął po rodzicach. Julianna natomiast zostaje w domu z dziwnym przykazem od swego męża by absolutnie nigdzie nie wychodziła do jego powrotu z delegacji … to tylko 3 tygodnie więc kto nie miałby z tym problemu? 🙄 A tymczasem Śnieżysko przygotowuje się do zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Mieszkańcy, domy i witryny przystrojone lampkami czekają na otwarcie Jarmarku Bożonarodzeniowego oraz na to, co nadchodzące święta przyniosą.

Historia, tak jak w przypadku pierwszej części napisana jest z perspektywy naszych bohaterów dzięki czemu możemy ich lepiej poznać, wniknąć w ich wnętrze, poznać emocje, które nimi targają. Uwielbiam ten zabieg w książkach - daje to poczucie wejścia w opowieść bez żadnych zbędnych domysłów. Dlatego tak dobrze czyta mi się książki Ani. To czarodziejka wśród autorek, która tworzy piękną scenerię dla historii i potrafi tchnąć życie w bohaterów, którzy są dzięki temu prawdziwi, z krwi i kości. „Lustrzane serce” to bez wątpliwości przepiękna historia, w której demony przeszłości, tęsknota za dzieciństwem, a także samotność wiodą prym. Jednak mimo smutnych zagadnień i tajemnic, ciężkich wspomnień i bolesnych doświadczeń daje nadzieję. Za nadzieją tą stoją ludzie, którzy bezinteresownie niosą dobro.

Rodzice Bruna wyszli na przechadzkę po górach i nigdy stamtąd nie powrócili. Pomimo, że od tego tragicznego wydarzenia minęło kilka lat dla Bruna okres świąteczny przywołuje ból i cierpienie. Mężczyzna prowadzić księgarnie, która kiedyś była własnością jego rodziców.
Pewnego zimowego dnia w księgarni pojawia się piękna Julianna. Osamotniona kobieta po wyjeździe męża mimo zakazu opuszczania domu wybrała się na zwiedzanie Śnieżyska.

Kolejne spotkanie w malowniczej mieścinie, która mnie zachwyciła już w pierwszym tomie. I ponownie zostałam oczarowana dobrocią otulająca Śnieżysko oraz świątecznym klimatem.
W tej części towarzyszyły mi zupełnie inne odczucia niż w poprzedniej. Historia Bruna przepełniona jest smutkiem i tęsknotą za rodzicami, za ich bezwarunkową miłością. I mimo otoczenia miłością przez pozostałych bliskich i upływu czasu okazuje się, że trudno pogodzić się ze stratą ukochanych osób. Bruno pracuje, spotyka się z przyjacielem Marcinem czy pomaga babci, ale tak naprawdę tkwi w letargu, który trawi jego duszę. Natomiast Julianna wydaje sie, że ma wszystko męża, piękny dom czy markowe ubrania. Ale płaci za to cene, którą jest samotność. Mąż w ciągłych delegacjach, rodzice i siostra mieszkają zagranicą.

Czy ta dwójka ma szansę na odnalezienie ukojenia duszy?Czy zaznają szczęście?

Autorka w piękny sposób opisuje samotność i tęsknotę, które też są aspektem życia, choć staramy się to zagłuszyć. Skłania nas skupieniu się na sobie i swoich uczuciach, ale też zerknięcia na nasze otoczenie czy ktoś nie potrzebuje pomocy czy zwyczajnej rozmowy. Bo samotność tłumie jest udręką.

Pamiętam, że książka "Kiedy spada gwiazda" bardzo mi się podobała. Miałam nadzieję, że powrót do Śnieżyska będzie równie miły jak pierwsza wizyta.
Niestety, mimo, iż pióro Anny Purowskiej należy do bardzo przyjemnych, historia Bruna i Julianny nie porwała mnie. Akcji właściwie brak, same przemyślenia bohaterów nużące, z których niewiele wynika. Zmęczyła mnie ta książka.
Wyszło bardzo średnio.

Kontynuacja, a w zasadzie prequel do "Kiedy spada gwiazda". Ponownie znajdujemy się w Śnieżysku i spotykamy jego mieszkańców znanych z pierwszego tomu. Pierwszy tom to historia Laury i Marcina. Dowiadujemy się tam o przyjacielu Marcina o imieniu Bruno. Zniknął on rok wcześniej. Teraz właśnie przenosimy się do Śnieżyska sprzed roku i poznajemy historię Bruna.
Myślę, że każdą z tych książek można czytać oddzielnie. Obie książki to romanse dziejące się podczas świąt w Śnieżysku. Historie jednak są zupełnie różne. Mi bardziej podobał się tom pierwszy, któremu dałem 10 gwiazdek. Tom drugi dostał tylko 9.

Myślę, że każdą...

Kochani książka @anna_purowska_autorka @wydawnictwo_zwierciadlo "Lustrzane serce" pokazuje nam jak łatwo jest osądzić drugiego człowieka a potem tego żałować.Julianna myślała że ma takie życie ponieważ od małego tak była traktowana,czy uda jej się dostrzec prawdziwą siebie?Bruno w Wigilie stracił rodziców od tamtego czasu nie lubił świąt.Może pojawienie się właśnie nieznajomej kobiety odmieni w Nim postrzeganie Świąt?Czy między Brunonem i Julianną zrodzi się miłość? Na te pytania znajdziecie odpowiedzi właśnie w tej książce.Może akurat nie macie prezentu dla kogoś kto lubi czytać?Książka warta uwagi,a kto wie może w kimś zmieni postrzeganie świąt.🙂

🔥Anna Purowska "Lustrzane serce"
Wyd. @wydawnictwo_zwierciadlo 🔥
----------------------------------------------------------------
Bruno prowadzi księgarnie, która wcześniej prowadzili jego rodzice. Ma ona swój niepowtarzalny klimat ale odkąd zginęli rodzice chłopaka już nie ma w sobie tyle blasku. Co roku odcina się od wszystkiego co kojarzy mu się ze Świętami . Nie może przeboleć straty ukochanych bliskich.
Julianna przeprowadza się wraz z mężem do nowo wybudowanego domu w górach. Jednak jej mąż non stop jest poza domem i zostawia ją samą w domu. Zabrania jej także wychodzenia poza dom. Dziewczyna z jednej strony kocha męża ale z drugiej strony coraz bardziej cierpi na samotność i potrzebuje pomocy.
Jednak mimo zakazu męża wychodzi do miasteczka i tam poznaje przez przypadek Bruna. Ich losy się ze sobą łączą i przyciąga ich do siebie niewidzialna nić.
Kochani uwielbiam takie książki, które są pisane z sercem. Widać, że autorka ma wielkie serce. Tutaj historia pokazuje nam, że to co widzimy na pierwszy rzut oka to nie zawsze prawda. W środku każdego z nas kryją się tajemnice i uczucia. Ukazane są prawdziwe życiowe problemy i to jak ważna jest bliskość drugiej osoby. Jestem pod wielkim wrażeniem tego jak Ania pięknie opisała i stworzyła to klimatyczne miasteczko. To była tak magiczna i pełna ciepła opowieść, że kiedy skończyłam to powiedziałam sobie, że chce więcej. Postać Bruna bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła . Nawet mężczyźni mogą być delikatni i pełni uczuć. Bardzo mi się to tutaj podobało. Niesamowita historia musicie ją poznać ❤️

🔥Anna Purowska "Lustrzane serce"
Wyd. @wydawnictwo_zwierciadlo 🔥
----------------------------------------------------------------

Anna Purowska pokazała w tej książce swoją świetną formę literacką. Kontynuacja doskonale przyjętej pierwszej części "Kiedy spada gwiazda" to kolejne przeniesienie czytelnika do malowniczego Śnieżyska oraz zapoznanie się z losami jej bohaterów. Zimowa aura w żaden sposób nie wpływa na ospałość akcji. Jest bardzo emocjonalnie, uczuciowo oraz zaskakująco. Autorka pisze z ogromną lekkością oraz kulturą słowa. To duży atut w dzisiejszych czasach. Polecam

„Lustrzane serce” Anna Purowska wydawnictwo Zwierciadło data premiery: 12.10.2022

Autorka kolejny raz zabrała nas do Śnieżyska, małej górskiej miejscowości o wyjątkowym klimacie. Akcja książki toczy się w okresie około świątecznym, w związku z tym wraz z bohaterami możemy podziwiać czarujące górskie widoki i jedyny w swoim rodzaju jarmark bożonarodzeniowy. Mimo, że akcja toczy się w tym samym miejscu co w poprzedniej książce autorki „Kiedy spada gwiazda” opowiada nam odrębną historię i główni bohaterowie to też inne osoby, jednak są delikatnie powiązane z poprzednią historią.
Książka jest napisana w narracji pierwszoosobowej, czytamy ją naprzemiennie z perspektywy Brunona oraz Julianny, zwanej przez samą siebie „Julianną na przekór”.
Bruno to młody mężczyzna prowadzący księgarnię odziedziczoną po rodzicach, którzy zaginęli lata temu w górach, dokładnie w Boże Narodzenie. Od tamtej pory zamknięty na święta i wszystko co z nimi związane, zatrzymuje specjalnie kalendarz na listopadowej stronie, tak jakby to pozwoliło ominąć mu ten boleśnie kojarzący się czas. Pewnego razu w jego księgarni zjawa się dziwnie ubrana postać. Za duża męska kurtka, czapka i szalik oraz kalosze początkowo nie wzbudzają w chłopaku zaufania. Pod tym tajemniczym przebraniem kryje się subtelna kobieta, która dzieciom wyglądem przypomina bajkową Meridę. Odkąd się pojawiła w Brunonie coś zaczyna się zmieniać, jego zlodowaciałe serce zaczyna topnieć. Czy nieznajoma Julianna jeszcze go odwiedzi? Czy jest turystką? Czy zostanie na długo w Śnieżysku? Te i inne pytania rodzą się w głowie mężczyzny.
Dziewczyna , która według niektórych ma w życiu wszystko, co dla większości jest tylko marzeniem, czyli bogactwo i wymarzony dom, nagle budzi się w przerażającej dla siebie rzeczywistości. Co połączy tą dwójkę? I czy los będzie dla nich łaskawy?
Zachęcam Was koniecznie sięgnijcie po tą książkę. Nie jest to kolejna powielająca się historia ze świętami w tle. Klimat świąteczny a jednocześnie trzymająca w napięciu historia to gwarancja dobrej lektury. To książka, która nie pozwalała mi o sobie zapomnieć dopóki jej nie skończyłam. A i teraz rozmyślam o niej z nadzieja, że dowiem się jak dalej potoczą się losy bohaterów, których bardzo polubiłam.

• Audiobooki
  • Świąteczne