Dlaczego Bóg nadaje światu sens. Jak wiara i nauka wzajemnie się dopełniają

Okładka książki Dlaczego Bóg nadaje światu sens. Jak wiara i nauka wzajemnie się dopełniają Gavin Ortlund
Gavin Ortlund Wydawnictwo: eSPe religia
religia
Why God Makes Sense in a World That Doesn't: The Beauty of Christian Theism
eSPe
2022-09-23
2022-09-23
9788382011524

„Dlaczego Bóg nadaje światu sens. Jak wiara i nauka wzajemnie się dopełniają” to książka nie dla każdego. Przede wszystkim znajdziemy tutaj rozważania filozoficzne, które nie ukrywam były dla mnie trudne, taka czysta filozofia to niekoniecznie moje klimaty. Rozważania na temat, dlaczego powstał świat, czy musiał być jakiś powód? A może świat powstał przez przypadek? To tylko przykładowe pytania, na które autor stara się odpowiedzieć. Książka skupia się głównie na dwóch perspektywach: naturalizmie i założeniu, że istnieje pewnie wyższy Byt, który zapoczątkował istnienie i porządek świata. Dowiemy się też czy matematyka, muzyka i miłość mają sens, przy założeniu każdej z perspektyw. W ostatnim rozdziale dopiero zostaje poruszony w konkretny sposób temat Chrześcijaństwa, a także możemy się bliżej skupić na postawie Jezusa i przeanalizować czy faktycznie był On Synem Bożym.

Książka zawiera 4 rozdziały, każdy kolejny rozdział głębiej wchodzi w rozważania dotyczące sensu istnienia w różnych przypadkach i sytuacjach. Jest to trudna w odbiorze książka, nie dość, że porusza skomplikowane i nieoczywiste tematy, to jest napisana trudnym, nie raz naukowym językiem, co dodatkowo komplikuje sprawę. Jednak co do treści, książka ta jest napisana dobrze, daje nam dwie drogi rozważań do przeanalizowania i zadecydowania którą ścieżką chcemy podążać. Jednak, żeby w pełni zrozumieć to co autor chciał przekazać, trzeba posiadać wiedzę na wyższym poziomie z filozofii, matematyki, fizyki czy biologii. Poza filozofią, posiadam pewną wiedzę z wymienionych nauk, jednak mimo to ciężko mi się czytało tę książkę.

Jeśli lubisz książki naukowe połączone z filozofią to zachęcam do przeczytania, jeśli jednak nie jest to twój klimat to radzę odpuścić ten tytuł.

Nowoczesna, erudycyjna, dobrze napisana.
Ciekawe argumenty za istnieniem Boga, zgodne z intuicją, sa odniesienia do literatury, ale lektura nie jest nudna i męcząca, co często się zdarza przy dużej erudycji , więc przeczytałam w jeden weekend, bo wciąga i zawiera w sobie Boży optymizm!
powiem wprost-najlepsza ksiązka apologetyczna, jaką polecam

Nowoczesna, erudycyjna, dobrze napisana.
powiem wprost-najlepsza ksiązka apologetyczna, jaką polecam

• Do kupienia