Saint-Nazaire-Dieppe 1942

Historyczne Bitwy
Bellona
2022-07-13
2022-07-13

Okładka książki Militaria - WYDANIE SPECJALNE nr 36 (2014/2) Bartłomiej Błaszkowski, Łukasz Gładysiak, Tomasz Jarmoła, Rafał Mariusz Kaczmarek, Hubert Michalski, Marek J. Murawski, Damian Siebieszuk, Maciej Szklarek, Bartosz Zakrzewski, Jakub Zyska
Militaria - WY... Bartłomiej Błaszkow...

Jedna z lepszych książek z serii "Historyczne Bitwy", którą czytałem.
Napisane w bardzo uporządkowany sposób. Wydarzenia są przedstawione konkretnie oraz ciekawie.
Autor przedstawia najpierw historię powstania brytyjskich oddziałów specjalnych. Pierwsze rajdy komandosów ich wyposażenie, przygotowanie do walki oraz najważniejsze postacie dowódców i wybranych żołnierzy. Bardziej szczegółowo opisane zostały oddziały oraz jednostki pływające biorące w akcjach w Saint-Nazaire i Dieppe. Autor szczegółowo opisał także obrońców, czyli oddziały niemieckie. Szczegółowo, ale nie nudno, został opisany przebieg obu akcji ich znaczenie oraz bilans.
Do książki dołączone zostały bardzo przejrzyste i czytelne mapy. Także dobór fotografii jest całkiem niezły, choć jak zawsze chciałoby się ich więcej.
Jak dla mnie, zdecydowanie jedna z lepszych pozycji w serii HB.

Jedna z lepszych książek z serii "Historyczne Bitwy", którą czytałem.

Kolejny HaBek przeczytany w tym roku - tym razem opowiada on o alianckich rajdach na Saint-Nazaire i Dieppe (oraz w szerszej perspektywie - o formowaniu brytyjskich sił specjalnych - od pierwszych rajdów w Norwegii, aż po tytułowe starcia). Książka jest świetnie napisana (nie jest to może priorytet w przypadku takich pozycji, ale zawsze lepiej się czyta rzecz napisaną lżejszym piórem) i autorowi udało się zachować balans między przedstawieniem tła prezentowanego starcia, a samym opisem starcia. Nie jest to najpopularniejszy epizod II wojny światowej, więc warto się nią zdecydowanie zainteresować.

Rzeczowa pozycja, którą w dodatku bardzo przyjemnie się czyta. Świetny wstęp do tytułowych rozdziałów, przedstawiający wszelakie początki i szczegóły działań specjalnych. Wielka szkoda, że rozdziały dotyczące tytułowych operacji są mało rozbudowane, ale to moje subiektywne odczucie. Polecam!

Na wstępie z racji wybranego tematu, autor przedstawia powstanie i pierwsze akcja brytyjskiego Commando (od których wywodzi się SAS i SBS). Pomysł powstania małej jednostki do zadań specjalnych wpadł Winston Churchill. Jako uczestnik II wojny burskiej poznał skuteczność, jaką odznaczały się sprawnie przemieszczające się małe odziały na polu walki. Poprzez operacje "Collar", "Claymore", etc. poznajemy sposobów kształtowania się niekonwencjonalnego sposobu walki. Wykorzystanie starego przerobionego niszczyciela jako pływającej bomby jest tego następstwem. Z racji sukcesów poprzednich operacji i sytuacji geopolitycznej, postanowiono dokonać większej operacji desantowej. Autor nie wie, jak popranie nazwać to, co miało miejsce w Dieppe w 1942. Nie jest to rajd z racji dość dużych użytych sił, a nie też inwazja. Coś pomiędzy. Na pewne nie jest to eksperyment stworzony na potrzeby innych, późniejszych operacji. Podobnie nie zdaje się tutaj argument o wykorzystywaniu przez Brytyjczyków w pierwszej kolejności innych nacji z Commonwealth niż swoich żołnierzy. To, co wiemy na pewno to, że wnioski z operacji "Rutter" zostały dokładnie omówione i z powodzeniem wdrożone w życie. Ciekawostką jest dość udział Amerykanów i Czechosłowaków, jako jednostek lądowych.

Super dla pasjonatów historii, jest szczegółowa, a przy tym świetnie napisana, wciąga.

Ciekawa, czyta się szybko bo jest wciągająca

Ciekawa, czyta się szybko bo jest wciągająca

Ciekawa i interesujaca, waro sięgnąć.

Ciekawa i interesujaca, waro sięgnąć.

Najnowszy habek okazał się też pozycją niezwykle ciekawą i jak dla mnie jest to jedna z bardziej interesujących pozycji jakie ukazały się ostatnio w serii. Konstrukcja pracy jest dosyć prosta. W pierwszym rozdziale autor przedstawia nam początki brytyjskich sił specjalnych. Omówiono także akcje brytyjskich komandosów w basenie Morza Śródziemnego czy Norwegii. Kolejne dwa rozdziały to już omówienie rajdów na Saint-Nazaire i Dieppe. Pozycję czyta się bardzo dobrze, bo mamy do czynienia z ciekawymi i dynamicznymi akcjami, niestety, zwłaszcza Dieppe okazało się dla Aliantów szczególnie krwawe i tragiczne. Pozycja może trochę nietypowa jak na serię, bo mowa o rajdach komandosów, ale nie brak tutaj heroicznych i szalonych czynów. Na minus korekta, wkradło się trochę literówek, na plus natomiast szata graficzna, która staje się standardem - kolorowe mapy itp.

Niesamowicie interesujący tom słynnej serii książek o znanych bitwach.

Niesamowicie interesujący tom słynnej serii książek o znanych bitwach.

• Historyczne Bitwy
  • II wojna światowa