Gnoza Junga

Okładka książki Gnoza Junga Stephan A. Hoeller
Okładka książki Gnoza Junga
Stephan A. Hoeller Wydawnictwo: Okultura Seria: Transwizje ezoteryka, senniki, horoskopy
ezoteryka, senniki, horoskopy
Transwizje
The Gnostic Jung and the Seven Sermons to the Dead
Okultura
2022-03-06
2022-03-06
Rafał Pękała
jung psychologia psychoanaliza gnoza ezoteryka magia gnostycyzm psychologia głębi religioznawstwo psychologia analityczna

Doskonała. Momentami trudna, a raczej nużąca, jednak obowiązkowa dla każdego badacza współczesnej gnozy, alchemii i hermetyzmu. Jung nie bez powodu nazywany był gnostykiem XX wieku - łączył psychologię z pradawną religią, dzięki czemu znacznie ułatwił przyswojenie mądrości "najbardziej popularnej herezji".
Na plus dodatkowo przemawia fakt, że Hoeller w ciekawy sposób (rodem z powieści Umberta Eci) wprowadza czytelnika w arkana Septem Sermones ad Mortus poprzez wciągającą historię zdobycia dzieła Junga.

Na plus dodatkowo przemawia fakt, że Hoeller w ciekawy sposób...

Sięgacie po książki poważne, psychologiczno mistyczne?

Carl Gustav Jung był tzw. człowiekiem renesansu. Jego biegłość w wielu dziedzinach sprawiała, że w niektórych kręgach uchodził wręcz za maga, który dostąpił oświecenia. Psychiatra, psycholog, malarz i naukowiec, z którego osiągnięć korzystamy do tej pory.

Wprowadził pojęcia kompleksu, introwersji i ekstrawersji, nieświadomości zbiorowej, synchroniczności oraz archetypu, które odgrywają ważną i kontrowersyjną rolę w naukach o kulturze i w badaniach neurologicznych, oraz w fizyce kwantowej.

Jung był gnostykiem czyli podkreślał wartość wiedzy jako narzędzia do zbawienia.

W moje ręce wpadła książka “Gnoza Junga i siedem nauk dla zmarłych” autorstwa Stephana A. Hoellera (@wydawnictwo_okultura - współpraca)

OPIS OD WYDAWCY
Na przełomie 1916 i 1917 roku Carl Gustav Jung napisał jedno z najbardziej niezwykłych dzieł, Siedem kazań dla zmarłych, mistyczny traktat poddający zjadliwej krytyce tradycyjne religie i formułujący wobec nich gnostyczną alternatywę. Stał się on fundamentem jego teorii psychologicznej, w szczególności zaś jej podstawowych pojęć takich jak indywiduacja, cień, energia psychiczna oraz biegunowość psyche. W niniejszym tomie prezentujemy to istotne dzieło szwajcarskiego psychologa i wizjonera, opatrując je wprowadzeniem i komentarzem jednego z najwybitniejszych współczesnych znawców gnostycyzmu, Stephana A. Hoellera. Autor drobiazgowo analizuje jungowskie wizje w szerszym kontekście religioznawczym i psychologicznym. Wykazuje, że Jung był nie tylko wytrawnym badaczem ludzkiej psychiki, ale również najbardziej wpływowym współczesnym gnostykiem.

Książka odświeżająca, pokazująca, że można mieć inne spojrzenie na otaczającą nas rzeczywistość. Dowodzi, że aby być wielkim nie trzeba podążać utartymi ścieżkami społeczeństwa.

Tych, którzy boją się, że jest to ciężkie dzieło mogę uspokoić. Książka oprócz dzieła Junga zawiera wstęp i obszerną interpretację, napisaną przez Hoellera.

Sięgacie po książki poważne, psychologiczno mistyczne?

Wprowadził pojęcia kompleksu, introwersji i ekstrawersji,...

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

Jezeli kogos nie zameczy kaznodziejski ton i momentami tresc) ksiazki, to znajdzie tu sporo perel i samorodkow. Kwestia otwarta pozostaje czy Jung byl tak w 100% zgodny ze starozytnym gnostycyzmem, jak chce tego autor.

• 02. Okultura
  • 🔎 Zdobyć