Rotmistrz Witold Pilecki

Wydawnictwo AA
2018-01-01
2018-01-01
Kraków

Prawdziwy patriota który za miłość do ojczyzny oddał życie. Wykazał się niebywałą odwagą dając się aresztować by zostać uwięziony w obozie w Auschwitz. Książka zawiera mnóstwo zdjęć rotmistrza wraz z żołnierzami jak i rodziną. Autorka Joanna Wieliczka-Szarkowa kolejny raz spisała się na medal. Z pewnością sięgnę po inne książki jej autorstwa.

Idealna książka do kanonu lektur. Nie za gruba,nie za cienka...a w sam raz.
Zwięzła w słowach o bogatym życiorysie Bohatera swoich czasów, którego wszyscy powinniśmy znać.Dobrze się czyta i ogląda zdjęcia. Gorąco polecam.

Idealna książka do kanonu lektur. Nie za gruba,nie za cienka...a w sam raz.

51 znaczników to chyba najlepsza rekomendacja tej książki. Jeśli ktoś chciałby poznać historię tego niesamowitego człowieka to ta lektura będzie idealna na początek. Cały jego życiorys ujęty w zaledwie 157 stronach, a można byłoby o nim pisać dużo więcej... ❤️💐

Zanim rozpoczęłam czytanie książki autorstwa Pani Joanny Wieliczki-Szarkowej pt. ''Rotmistrz Pilecki'' oglądałam film, który wywołał we mnie ogromne emocje i zainteresowanie skąd u niego pojawiła się ta niezwykła odwaga w podejmowaniu szybkich decyzji do brania udziału w trudnych walkach, które łatwe do pokonania nie były. Momentami walki te toczyły, się tak, że nie wiadomo było, czy biorący w niej udział młodzi ochotnicy poradzą sobie i czy przeżyją?

Pan Jacek Pawłowicz Dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych w PRL jest autorem słowa wstępnego zachęcającego do poznania niezwykłej w działaniu historycznej sylwetki Rotmistrza Pileckiego oraz zaznaczył on w nich swój osobisty odbiór analityczny tym, czym kierowała, się autorka książki pisząc o nim, a tym samym, jak ona go odbiera.

Uważam, że była to jedna z najciekawszych przybliżonych opowieści o życiu człowieka, który wywołuje wielki podziw od samego początku, gdy rozpoczyna się czytanie o nim, bo patrząc na jego fotografię zaprojektowaną przez Panią Annę Smak – Drewniak budzi on pozytywny odbiór, a wszystko jest ukryte w jednym bystrym spojrzeniu.

Dzięki udostępnionym przez córkę Rotmistrza Pileckiego Zofię zdjęciom archiwalnym możemy poznać, jak jej tata wyglądał, jakie miał zainteresowania, co sprawiało mu radość, jaki był naprawdę i jakimi zasadami się kierował, jakim był pracownikiem, co oznaczało dla niego słowo praca i w jaki sposób miał do niej osobiste podejście.

Autorka nie zapomina również o tym, aby przytoczyć informacje o najbliższej rodzinie Rotmistrza Pileckiego oraz używa w zamieszczonych rozdziałach zrozumiałego języka.

Poruszające jest, to kiedy przy bliższym odkrywaniu prawdy o ludziach, którzy dokonali w życiu coś, czego inni baliby się wykonać, bo właśnie pojawia się jeden z wielu bohaterów i coś dokonuje, ryzykując życie, które mógłby wówczas spędzić z rodziną. Dla niego liczyło, się podjęcie się ochotniczej misji dał się zamknąć w niemieckim obozie koncentracyjnym w Auschwitz, ale czy ona była, dla niego w skutkach odpowiednia o tym można, dowiedzieć czytając tę wartościową książkę.

Książkę tę czyta się szybko również na zamieszczoną w tekście wyraźną czcionkę i można do niej wielokrotnie powracać z tego względu, że pamięć o Rotmistrzu Pileckim powinna być przypominana na lekcjach historii szczególnie młodym ludziom, którzy interesują się poznawaniem ważnych ludzi z okresu II wojny światowej.

Wydawnictwu AA dziękuje za podarowanie mi do zrecenzowania książki autorstwa Pani Joanny Wieliczki-Szarkowej pt. ''Rotmistrz Pilecki''.

zwięzłe wprowadzenie do biografii

zwięzłe wprowadzenie do biografii

Najlepszy z najlepszych. Cześć i chwała bohaterom.

Najlepszy z najlepszych. Cześć i chwała bohaterom.

"Rotmistrz Pilecki" to biografia człowieka, który był w stanie poświęcić wszystko dla dobra swej ojczyzny. Na ochotnika wstąpił do obozu Auschwitz, co już świadczy jakiego formatu była to postać.

Autorka w przystępny sposób przybliża nam życiorys Rotmistrza Witolda Pileckiego, poczynajac od narodzin, pochodzenia, kończąc na egzekucji. Dzięki tej książce wiem, że Pilecki to bohater, który od swych najmłodszych lat kochał ojczyznę, angażował się w przeróżne inictatywy, a ostatecznie za swój ukochany kraj przelał krew.

Jak wiadomo historia przez wiele lat milczała o Żołnierzach Wyklętych, którzy za czasów PRL-u uważani byli za bandytów i zdrajców. Komunistyczna władza nie okazywała litości dla zbuntowanych wojaków, skazując ich na śmeirć i wymazanie z kart historii. Dopiero czasy prawdziwej wolności, po 1989 roku pozwoliły na uczczenie tych dzielnych, niepokornych żołnierzy, którzy nie bali się walczyć z wrogiem. Opracowanie Joanny Wieliczki-Szarkowej to jedna z książek, które mają "wskrzesić" pogrzebanych za czasów Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej bohaterów, oddając im należny szacunek i chwałę.

Tekst wzbogacony jest o liczne, unikatowe fotografie i zdjęcia rękopisów.

Książka jest króciutka i czyta się ją szybko. Jeśli jesteście miłośnikami historii i chcielibyście zapoznać się z losami Witolda Pileckiego, to szczerze wam tę pozycję polecam.

„Rotmistrz Pilecki” to wspaniała opowieść o Witoldzie Pileckim.
Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 roku. Był trzecim dzieckiem Ludwiki i Juliana Pileckich. Był ojcem dwójki dzieci. Od wczesnej młodości angażował się w działalność patriotyczną. Działał w konspiracji, brał udział w walkach o niepodległość. Pilecki dobrowolnie zgłosił się do obozu w Auschwitz, aby tam prowadzić działalność konspiracyjną tworząc w tym celu pięcioosobowe grupy. Jego numer obozowy to 4859. Po wykonaniu swoich zadań uciekł z obozu wraz z kilkoma więźniami. Po ucieczce wrócił do działalności patriotycznej i wojskowej. Rotmistrz Pilecki po kapitulacji Powstania Warszawskiego wraz z żołnierzami „Chrobry II” trafił do obozu przejściowego w Ożarowie, potem do obozu jenieckiego w Lamsdorf i w końcu do oflagu w Mornau, który pod koniec kwietnia 1945 roku został wyzwolony przez żołnierzy amerykańskich 3 Armii gen. George’a Pattona. Pilecki został aresztowany 8 maja 1947 roku przez UB na ul. Pańskiej 85/6. Przewieziono go do aresztu MBP, gdzie natychmiast został przesłuchany. Rotmistrz był przesłuchiwany przez pół roku do 10 grudnia 1947 roku. Pokazowy proces przed Wojskowym Sądem Rejonowym w Warszawie przy ul. Nowowiejskiej rozpoczął się 3 marca 1948 roku. Proces ten toczył się przeciwko tzw. „grupie szpiegowskiej wywiadu Andersa na Polskę”. Na ławie oskarżonych zasiedli m. in.: rtm. Witold Pilecki, Maria Szelągowska, Tadeusz Płużański i Witold Różycki. Rotmistrz został skazany na karę śmierci „z utrata praw publicznych i obywatelskich praw honorowych na zawsze oraz przepadek mienia na rzecz Skarbu Państwa”. 25 maja 1948 roku Witold Pilecki został stracony na polecenie wiceprokuratora NPW Stanisława Cypryszewskiego, a por. Ryszard Mańko wydał rozkaz, aby doprowadzić rotmistrza Witolda Pileckiego na miejsce straceń.
Książka traktuje o jednym z najodważniejszych żołnierzy w II wojnie światowej. Nazywano go „ostatnim ułanem Rzeczpospolitej”. Witold Pilecki jest jedną z najważniejszych postaci dla polskiej historii, o której nie mówi się w szkole na lekcjach. Jest to wspaniała opowieść o człowieku, który całym sobą był zaangażowany w walkę o niepodległą i suwerenną Polskę. Autorka pisze także o rodzicach i ich rodzinnej historii. Dowiadujemy się też o jego współpracownikach. Dzięki uprzejmości córki rotmistrza Pileckiego książka została wzbogacona o zdjęcia z archiwum prywatnego rodziny. Wspomnienia o Witoldzie Pileckim są wartością samą w sobie, ponieważ dzięki takim postaciom żyjemy dzisiaj w wolnym kraju. Z książką powinny zapoznać się nie tylko osoby zainteresowane historią Polski, ale również uczniowie i osoby dorosłe. Opowieść jest jedna z tych pozycji, która swoją prostotą i bogactwem informacji zachęca do wzbogacenia swojej wiedzy historycznej. Dla nas Polaków jest to lektura ważna i obowiązkowa.

„Rotmistrz Pilecki” to wspaniała opowieść o Witoldzie Pileckim.

Piękna i warta przeczytania historia życia niesamowitego człowieka.

Piękna i warta przeczytania historia życia niesamowitego człowieka.

• #WyzwanieLC2022
  • W domowej bibliotece