Samobójstwo jako doświadczenie wyobraźni

Okładka książki Samobójstwo jako doświadczenie wyobraźni Stefan Chwin
Okładka książki Samobójstwo jako doświadczenie wyobraźni
Stefan Chwin Wydawnictwo: Tytuł językoznawstwo, nauka o literaturze
językoznawstwo, nauka o literaturze
Tytuł
2010-01-01
2010-01-01
978-83-89859-04-4
esej samobójstwo literatura sztuka
Inne

Okładka książki Miłość ratująca myślenie Maciej Bała, Maria Boużyk, Ernest Bryll, Stefan Chwin, Janusz Drzewucki, Agnieszka Gralewicz, Jacek Grzybowski, John T. Hamilton, Jarosław Jakubowski, Piotr Jaroszyński, Bartosz Jastrzębski, Monika Jurkowska, Wojciech Kaliszewski, Henryk Kiereś, Janusz Kotański, Beata Łukarska, Piotr Mazurkiewicz, Anna Mikołejko, Zbigniew Mikołejko, Stefan Morawski, Piotr Moskal, Piotr Nowak, Stefan Radziszewski, Ewa Rogalewska, Piotr Roszak, Izabela Rutkowska, Witold Sadowski, Jacek Soliński, Marek Szulakiewicz, Jerzy Szymik, Danuta Ulicka, Andrzej Wierciński, Marek Wittbrot, Holger Zaborowski, Marek Zagańczyk
Miłość ratując... Maciej Bała, Maria ...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 12 (48) / grudzień 2021 Joanna Bator, Stefan Chwin, Kate Crawford, Ronan Farrow, Karol Grygoruk, Sławomir Hornik, Robert Jurszo, Jakub Kornhauser, Zuzanna Kowalczyk, Dagny Kurdwanowska, Karolina Lewestam, Ania Morawiec, Mateusz Roesler, Joanna Rudniańska, Jia Tolentino, Marcin Wicha, Marta Zabłocka, Oksana Zabużko
Pismo. Magazyn... Joanna Bator, Stefa...
Okładka książki Znak nr 798 / 2021 Wojciech Bonowicz, Stefan Chwin, Olga Gitkiewicz, John N. Gray, Joanna Guszta, Joanna Jędrusik, Karol Kleczka, Dominika Kozłowska, Anna Marchewka, Anna Mateja, Edward Pasewicz, Janusz Poniewierski, Dariusz Rosiak, Magdalena Śmieja, Filip Springer, Olga Szmidt, Maciej Topolski, Marta Alicja Trzeciak, Redakcja Miesięcznika ZNAK, Filip Zawada
Znak nr 798 / ... Wojciech Bonowicz, ...

Zgadzam się co do tego że Chwin stara się zrozumieć samobójców. Nie ma tutaj oceny czy narzucania swojej ideologii, co jest idealne w przypadku takiej tematyki. Dzięki temu książkę czytało się bardzo dobrze. Myślę że autor był w stanie wgłębić się w różne dziedziny samobójczej wyobraźni, przedstawić ją w sposób kompletny.

Opisując wyobraźnię samobójców autor opisuje ich sposób widzenia świata, światopogląd. Dzięki temu jest to w pewnym sensie praca egzystencjalna.

Znajduje się tu naprawdę interesujące omówienie samobójstwa Kiriłłowa z "Biesów" Dostojewskiego, a także postaci Stawrogina.

Interesujące było też omówienie obrazów, nie wiedziałem czy będzie dla mnie zajmujące, a jednak było.

Mam wrażenie jakby książka Chwina miała na mnie uspokajający, terapeutyczny wpływ, aczkolwiek nie wiem czy to było jej celem. W każdym razie naprawdę dobrze wspominam jej lekturę i chciałem zostawić tu po niej jakiś ślad.

Działy/tematy: forma/estetyka samobójstwa, samobójstwo jako czyn adresowanym do innych (jasne/ciemne ikony samobójstwa, samobójstwo altruistyczne),egzystencjalny wymiar samobójstwa (=samobójstwo a żywioły i sposób odczuwania człowieka),co samobójca robi ze swoim ciałem (wyobraźniowa mapa ciała samobójcy),samobójstwo a metafory egzystencji, gromadzenie argumentów przeciwko życiu przez wyobraźnię, samobójstwo a psycho/socjologia.

Pojawiają się też m.in.: Katon, Dydona, Kleopatra, Ofelia, Gombrowicz (jego niektóre utwory, zapiski z dzienników),Witkacy, Sartre ("Mdłości"),Cioran (głównie krótkie wspomnienia, cytaty) wraz z gnostycyzmem, Judasz, Słowacki ("Król Duch"),Plaith ("Szklany klosz"),Dostojewski, Byron ("Manfred"),Goethe ("Cierpienia młodego Wertrera"),Kownicki ("Mała Apokalipsa") i chyba Wat, Kafka ("Proces").

Opisując wyobraźnię samobójców autor opisuje ich...

Obszerne studium Stefana Chwina dotyczace samobojstwa w literaturze (i sztuce) oraz samobojstwa literatow. Pierwsza czesc ksiazki, przedstawiajaca "tradycje" samobojstwa w kulturze europejskiej oraz jego symbolike zwiazana z czarnymi (Judasz) i jasnymi ikonami (np. Lukrecja, Katon czy Kleopatra) samobojstwa, jak rowniez znaczenie zywiolow (ognia, powietrza czy wody) dla jego egzystencjalnego wymiaru, nalezy do niezwykle interesujacych. Praca wyroznia sie osobistym oraz pelnym empatii podejsciem do zagadnienia, wynikajacym z proby zrozumienia powodujacych samobojca pobudek. Chwin stawia rowniez intrygujace pytanie: co w pewnych szczegolnie trudnych, kryzysowych sytuacjach zyciowych powstrzymuje ludzi od samobojczej smierci? Taka perspektywa wyroznia te ksiazke na tle obszernej literatury przedmiotu - glownie z dziedzin socjologii i psychologii oraz czyni ja godna polecenia wszystkim zainteresowanym tym fenomenem.

Doskonała książka obrazowo przedstawiająca problem samobójstwa, z przykładami w malarstwie i literaturze.
Maturzystom piszącym o samobójstwie polecam ją z całego serca.

Maturzystom piszącym o samobójstwie polecam ją z całego serca.

Dobre, ale przegadane... Książka mogłaby być o połowę krótsza. Wytrwałem jednak do końca!

Świetna książka dla ludzi lubiących kontent głębokiej analizy samobójstw

Świetna książka dla ludzi lubiących kontent głębokiej analizy samobójstw

• Psychologia
  • Suicydologia