Nie będę twoim bohaterem

Okładka książki Nie będę twoim bohaterem Beata Sagan
Okładka książki Nie będę twoim bohaterem
Beata Sagan Wydawnictwo: Wydawnictwo Młodzieżówka literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Wydawnictwo Młodzieżówka
2022-02-09
2022-02-09
romans young adult liceum przemoc problemy miłość bohater

Okładka książki Szczypta magii Sandra Czoik, Ewelina Domańska, Natalia Hermansa, Katarzyna Jakubowska, Anett Lievre, Katarzyna Muszyńska, Camille O'Naill, Beata Sagan, Daria Smolarek, Paula Uzarek, Magdalena Wojtkiewicz
Szczypta magii Sandra Czoik, Eweli...
Okładka książki Księga czarownic. W kotle osobowości Shia Blackburn, Justyna Chmiel, Maria Chudziak, Sandra Czoik, Ewelina Domańska, Anna Fobia, Katarzyna Garczyk, Patrycja Giesecke, Natalia Hermansa, Aga Kalicka, Anna Kucharska, Anett Lievre, Beata Sagan
Księga czarown... Shia Blackburn, Jus...

Nawet najgorszy człowiek może stać się lepszą wersją siebie dla miłości.
Co o tym myślicie?

Beata Sagan
"Nie będę twoim bohaterem"
Wydawnictwo Młodzieżówka.

Wybór tej książki był jak zawsze - spontaniczny. Zobaczyłam tytuł i pomyślałam, że to musi być romantyczna historia o nastolatkach. Być może bohaterka jest młodą pisarką i szuka bohatera do swojej pracy lub dziewczyna, potrzebująca "ratownika". Byłam zaintrygowana fabułą i przeczytałam ją, żeby potwierdzić lub zaprzeczyć własną teorię. Dodam, że to pierwsza przeczytana przeze mnie książka Beaty Sagan i wcześniej nie czytałam jej książek.

Głównymi bohaterami młodzieżówki są Arek i Malwina.

Arek - tajemniczy, niebezpieczny, zielonooki chłopak z patologicznej rodziny. Jego jedynym marzeniem jest matura i ucieczka z rodzinnego miasteczka.

Malwina "Malwa" - dziewczyna z dobrego domu, jest ukochaną córeczką rodziców i uczestniczy w życiu szkoły.

W liceum nie rozmawiają ze sobą, on ma reputację tego złego, ona jest grzeczną dziewczyną. Tak było do momentu, który wywrócił ich życia do góry nogami. Ponieważ Arek uratował Malwę, kiedy ta wracała z koleżanką do domu po imprezie.
Od momentu bohaterskiego uczynku, chłopak unika ich w szkole, a Malwina zaczyna częściej o nim myśleć, pragnie lepiej go poznać i rozwijać plotki o koledze z liceum. Dlatego często wpadają na siebie i wtedy orientują się, że coś przyciąga ich do siebie. Malwa odkrywa jeden z sekretów chłopaka i szantażuje tym chłopaka.

Pochodzą z dwóch różnych światów.
Jej rodzina nigdy nie zaakceptuje chłopaka z patologii.
Jej znajomi, co oni pomyślą o tym wszystkim?
Czy uda się dziewczynie odkryć tajemnice kolegi?
Czy miłość od pierwszego wejrzenia przetrwa wszystkie trudności w życiu nastolatków?

Odpowiedzi na te pytania kryją się w książce Beaty Sagan "Nie będę twoim bohaterem".
Zapraszam do lektury tych, kto lubi książki z motywem Young Adult, przemocy domowej, pierwszej miłości.
Kubek pachnącego napoju i wieczór spędzony z książką to najlepsza chwila dla siebie.

Nawet najgorszy człowiek może stać się lepszą wersją siebie dla miłości.
Co o tym myślicie?

Beata Sagan
"Nie będę twoim bohaterem"
Wydawnictwo Młodzieżówka.

W przypadku Nie będę twoim bohaterem, zadziałał opis. Przeczytałam go i coś mi mówiło, że może to być dobra książka. Życiowa, ukazująca i obalającą schematy, emocjonalna. Nie sądziłam jednak, że tyle czasu zajmie mi zabranie się za nią. Wierzę jednak, że na niektóre powieści musi być właściwy czas i właśnie nadeszła pora na tę autorstwa Beaty Sagan. Co mogę o niej napisać?

Dwoje młodych ludzi, którzy są zupełnie różni, pochodzą z różnych światów, mijali się na codzień na szkolnym korytarzu zaczynają coraz częściej zwracać na siebie uwagę. Malwina nigdy nie czuła się pięknością i nie szukała wrażeń u chłopaków ale Arek .. coś ją do niego przyciągało. A szczególnie po tym jak poznajemy naszych bohaterów, kiedy Arek ratuje Malwinę z opresji. Tylko czy to wszystko ma szansę się udać?

Beata Sagan ponownie zabiera nas do świata młodzieży, pierwszych miłości i pierwszych poważnych problemów wkraczających w dorosłe życie nastolatków.
Podobnie jak w książce „Z tobą zawsze” autorka tworzy bohaterów, którzy już od pierwszych stron budzą sympatię czytelnika. Energiczna Malwina i początkowo zamknięty w sobie, tajemniczy Arek mają w sobie coś tak autentycznego, że nie sposób im nie kibicować i nie śledzić ich losów!
Choć „Nie będę twoim bohaterem” dotyka miejscami poważniejszej tematyki niż debiutancka powieść Beaty Sagan, to i w takim klimacie autorka radzi sobie znakomicie. Chłopak z problemami i dziewczyna, która jako jedna z nielicznych nie skreśla go, a stara się poznać jego tajemnice i pomóc mu w rozprawieniu się z demonami przeszłości.Ta historia wzrusza i przypomina o tym co ważne, a przy tym w odpowiednich momentach potrafi też wywołać szczery uśmiech.
Lektura obowiązkowa dla młodzieży – a i starsi czytelnicy z pewnością się nią nie rozczarują, odnajdując w wykreowanym przez autorkę świecie kawałek własnej młodości.

Krótki opis: Malwina z przyjaciółką Alicją wracają po imprezie do domu. Na ich drodze staje dwóch mężczyzn z opresji ratuje ich Arek, chłopak ze szkoły do której chodzą. Pomimo tego, że chłopak najchętniej zapomniałby o całej sytuacji dziewczyny nie dają za wygraną, zwłaszcza Malwina. Dziękuje mu za pomoc. Lecz coś nieoczekiwanego przyciąga ją do niego. Pragnie odkryć co skrywa ten tajemniczy chłopak, który w szkole nie cieszy się dobrą opinią. Czy ta dwójka ma szanse na coś więcej?

Jak wspominałam nieraz lubię literaturę młodzieżową. "Miłość" płynie jakby wolniej, najpierw są spojrzenie, póżniej pocałunek, a na końcu głebsze zbliżenia.
Autorka zadbała o to by styl był typowo młodzieżowy.
W książce poznamy Arka, który miał nie ciekawe dzieciństwo. Ojciec zostawił matkę gdy był mały, matka alkoholiczka, a brat w pewnym momencie przeholował i odsiaduje wyrok w więzieniu. Wbrew pozorom był silnym, twardo stąpającym, zaradnym i mądrym młodym człowiekiem. Ludzi raczej traktował z dystansem, bał się otworzyć. Ale to zapewne przez to co przechodził w życiu.  Choć pokazuje cząstkę siebie Malwinie. Malwina była zwykłą dziewczyną z dobrego domu.
Historia wciąga czytelnika od pierwszych stron. Autorka obrazuje nam dwa różne światy, dwóch różnych bohaterów. Znajdziecie tu przyjaźń, młodzieńczą miłość, trudne dzieciństwo, przemoc domową i alkoholizm. Przyjemnie spędziłam czas z lekturą i polecam🤎

Bardzo nie lubię pisać o rozczarowaniach, ale jak każdemu czytelnikowi i mi czasem zdarzy się nie trafić z intuicją czytelniczą.

Historia Malwiny i Arka to scenariusz jakich było już pełno. Trudna sytuacja rodzinna, w której panuje alkoholizm oraz narkotyki, to nie jest nic odkrywczego. Gdy tych dwoje wpada na siebie, to nie spodziewali ile ich jeszcze czeka wspólnych chwil.

Jedyne co mnie najbardziej raziło w książce to był język, a uogólniając mam na myśli nagromadzenie kolokwializmów. Niestety jest to coś co mnie odpycha i myślę, że również nie trafiłoby to do mnie, gdy jeszcze byłam nastolatką.

Książka nie zrobiła też na mnie wrażenia ze względu na nijaką fabułę, której zakończenia zdążyłam się już wcześniej domyślić. Było kilka uroczych momentów w drugiej części książki jednak to było zdecydowanie za mało.

Mam nadzieje, że książka znajdzie swoich zwolenników, jednak dla mnie miała zdecydowanie za dużo minusów.

Miałam bardzo ochotę na lekką i przyjemną młodzieżówkę, natomiast już od pierwszych rozdziałów czułam, że to nie jest to czego pragnęłam, ale postanowiłam skończyć czytać książkę, im dalej tym było lepiej jednak nie obroniło to całokształtu....

‼️RECENZJA‼️

Tytuł: Nie będę twoim bohaterem
Autor: Beata Sagan
Wydawnictwo: Młodzieżówka

Dziękuję wydawnictwu za egzemplarz do recenzji.

Kochani jeśli szukacie książki, która porusza trudne tematu takie jak problemy alkoholowe w rodzinie, handel narkotykami, trudne dorastanie w takich warunkach i przemoc to mam dla was bardzo dobrą historię.

“Nie będę twoim bohaterem” to historia o miłości nastolatków, która jest w szkole średniej. Główni bohaterowie to Arek i Malwina.

Dwa różne światy. Arek dorastał w trudnych warunkach. Rodzice alkoholicy więc wiadomo, że nie miał łatwo. Ale pomimo tego wszystkiego chłopak walczy i chce skończyć szkołę i dalej się edukować oraz podjąć pracę, która pomoże mu się usamodzielnić.

Pewnego wieczoru zostaje bohaterem i ratuje Malwinę przed jakimiś mężczyznami.

Czy Arek i Malwina mają szansę na miłość?
Czy pochodząc z nieciekawej rodziny może wyjść na ludzi?

Kochani ta książka była przepiękna, dawno już nie czytałam takiej historii, gdzie mogłam się zatracić w młodzieńczej miłości i problemach młodzieżowych. Autorka buduje napięcie powoli i z każdym kolejnym rozdziałem dawkuje nam emocje. Jak się możecie domyślać relacja między bohaterami nie będzie łatwa przez to, że chłopak pochodzi z nieciekawej rodziny a dziewczyna jest z dobrego domu.

Uważam, że ta książka jest naprawdę świetna i polecam przede wszystkim osobom, które myślą, że jak ma się rodziców z problemami to nie można wyjść na ludzi. Bohater udowodnił, że jest silny i potrafi walczyć o swoje.

Mega polecam ten tytuł.

@beatasagan_autor
Wydawnictwo Młodzieżówka

#recenzja #wydawnictwomlodziezowka #beatasagan #niebędętwoimbohaterem #czytamlegalnie #kochamczytac #miłość #problemy #szkolasrednia #alkohol #narkotyki #zaczytanamama86

‼️RECENZJA‼️

Tytuł: Nie będę twoim bohaterem
Autor: Beata Sagan
Wydawnictwo: Młodzieżówka

Dziękuję wydawnictwu za egzemplarz do recenzji.

“Nie będę twoim...

Malwina i Arek uczęszczają do tej samej szkoły a mimo, to nie mieli okazji poznać się bliżej, aż do pewnego wieczoru... Wracające z imprezy przyjaciółki Malwinę i Alicję zaczepiają pijani mężczyźni składający im dwuznaczne propozycje. Z opresji wybawia je wracający z pracy Arek. Przepłosza natrętów i odprowadza dziewczyny do domu. To w tym momencie losy Malwiny i Arka połączą się ze sobą już na zawsze, choć oni jeszcze tego nie wiedzą.

„Nie będę twoim bohaterem” ma w sobie to coś, co mimo pewnego utartego już schematu wciąga czytelnika i to tak na sto procent. Lekkość pióra autorki w połączeniu z trudnymi i bolesnymi tematami poruszanymi przez nią na kartach powieści sprawia, ze staje się ona bombą emocjonalną od której, choć łamie serce, nie sposób się oderwać.

Historia stworzona przez Beatę Sagan to zderzenie dwóch światów. Dwóch kompletnie różnych osobowości.
Malwina jest jedynaczką. Pochodzi z pełnej, kochającej się rodziny. Nie ma zbyt wielu zmartwień oprócz tych związanych ze szkołą. Jest lubiana wśród rówieśników. Chętnie udziela się w zajęciach pozalekcyjnych i przy organizowaniu różnego rodzaju szkolnych wydarzeń. Ambitna, uparta i zdeterminowana. Jest typem przykładnej uczennicy. Spokojna i ułożona, być może to dlatego nie ma powodzenia u płci przeciwnej.
Wydawać by się mogło, że Arek jest totalnym przeciwieństwem Malwiny, jednak ja tak nie uważam. Według mnie są do siebie bardzo podobni, tylko start w dorosłość mieli kompletnie inny co ciągnie za sobą masę problemów z jakimi Arek musi się mierzyć. Tak samo jak Malwina jest uparty, ambitny i zdeterminowany. Zmuszony do wychowywania się w patologicznej rodzinie (matka alkoholiczka, brat diler narkotykowy) zbyt szybko musiał wejść w dorosłość nie mając tak naprawdę nic. To, że nie był taki jak jego rodzina, a wszelkiego rodzaju używek unikał jak ognia nie uchroniło go przed wystawioną przez otoczenie niesprawiedliwą oceną ćpuna i degenerata. Z tego powodu chłopak wybrał życie w cieniu. Zamknął się w sobie i zerwał kontakt z przyjaciółmi. Całe szczęście na drodze Arka stanęli dobrzy ludzie, którzy nie dopuścili by chłopak stoczył się na samo dno.

„Nie będę twoim bohaterem” to książka bardzo poruszająca. Ukazuje świat nastolatków i ich sposoby radzenia sobie z problemami. Książka dająca do myślenia. Jak wielu jest młodych ludzi, którzy zamiast cieszyć się i korzystać z bycia nastolatkiem zostają brutalnie wepchnięci w dorosłość. Wielu dorosłych nie jest w stanie poradzić sobie z problemami a co dopiero młody człowiek. To dobrze jak ma obok kogoś kto pomoże, wskaże właściwą drogę, ale co z tymi którzy zostają kompletnie sami? Arek miał dużo szczęścia, a jego historia napawa optymizmem i wiarą, że są jeszcze na tym świecie ludzie bezinteresowni, którym krzywda innych nie jest obojętna.

Po przeczytaniu tej książki nasuwa się pytanie -Kto w tej historii jest tak naprawdę bohaterem? Na to pytanie kochani musicie znaleźć odpowiedź sami. Zachęcam do sięgnięcia po „Nie będę twoim bohaterem” bo ta książka zasługuje na uwagę.

Beata Sagan specjalizująca się w romantycznych powieściach młodzieżowych, tym razem otwiera nam drzwi do bardzo emocjonującej historii New Adult. Przyznaję, że zabierając się za lekturę nie spodziewałam się aż tylu wrażeń towarzyszących mi podczas czytania a jednak im lepiej poznawałam bohaterów tym silniej czułam się związana z ich opowieścią.

Autorka bardzo umiejętnie kreśli przed nami sylwetki bohaterów. Postacie wychodzącej spod jej pióra są w pełni wiarygodne, dojrzałe, naznaczone piętnem trudnej przeszłości a także bardzo ludzkie, popełniające błędy, wahające się przy podejmowaniu decyzji. Jak na gatunek przystało mówimy tutaj o postaciach dopiero wchodzących w dorosłe życie, przed którymi cała przyszłość a jednak już dziś zmagają się z piętnem trudów dorastania.

Arek i Malwina to swoje całkowite przeciwieństwa. On nie jest w przyjaznych stosunkach z życiem, chce tylko zdać maturę, znaleźć pracę i w końcu pracować na własną rękę, by opuścić rodzinny, patologiczny dom. Ona przez lekkomyślność pakuje się w kłopoty i nie spodziewa się, że najbardziej tajemniczy chłopak w liceum stanie w jej obronie. Nie szukała bohatera, on nigdy nie chciał nim być a jednak niespodziewanie przyjęli role, które zaskakująco dobrze odgrywali. Ich opowieść pełna była wzlotów oraz upadków, niepewnej przyszłości a także bolesnych wyborów, ale także było w tym coś pięknego, lekkiego, wręcz książkowo romantycznego.

Nie często sięgam już po książki z nastoletnimi bohaterami, ale jeśli już decyduję się na taki wybór to skrycie liczę, że będzie to właśnie tak dobrze napisana, logiczna, spójna i chwytająca ze serce historia. Bardzo przywiązałam się do głównych bohaterów i kibicowałam im w drodze ku znalezieniu własnego miejsca, jednocześnie trzymając się za głowę patrząc na to co dzieje się w domu Arka. Tak cudowny chłopak wyrósł na jałowej ziemi! Aż trudno o tym rozmyślać a co dopiero przełożyć na prawdziwe życie, jednak powieść autorki jest tak dobrze napisana, że chcąc nie chcąc widzimy sytuacje żywcem wyjętą z realnych sytuacji.

"Nie będę twoim bohaterem" to powieść, która poruszy serce każdego czytelnika i skruszy nawet najgrubsze mury. Pięknie napisana, piekielnie emocjonalna, z wyjątkowymi, zapadającymi w pamięć bohaterami. Jedyne czego żałuję to faktu, że cała opowieść już za mną a jako, że na pewno nigdy jej nie zapomnę już nigdy nie będę mogła jeszcze raz przeżyć tych wszystkich towarzyszących mi podczas czytania emocji. Nie mniej jestem pewna, że jeszcze nie jeden raz odświeżę sobie lekturę Beaty Sagan, bo od dziś zajmuje honorowe miejsce w mojej biblioteczce.

Autorka bardzo umiejętnie...

Raz na jakiś czas lubię sięgnąć po literaturę młodzieżową. Cofam się do czasów szkoły średniej i przeżywam przede wszystkim sercowe rozterki bohaterów.

Nie będę Twoim bohaterem sprawiło, że przyjemnie spędziłam wieczór z herbatą i perypetiami Malwiny oraz Arka. Ona, prymuska z bogatego domu. On wyobcowany z trudną sytuacją życiową. Losy tych dwojga splatają się w idealnym momencie, lecz ich dalsza droga nie jest usłana różami. Pełna bólu i wyborów, które wypływają na wszystko do co tej pory osiągneli. Dokąd zaprowadzi ich relacja ? Czy odnajdą szczęście ?

Raczej nie byłam zaskakiwana, bo jest napisana w klasycznym schemacie, ale podobała mi się.

Książka dodatkowo jest piękna wydana. Nie tylko okładka jest dopracowana, ale przede wszystkim strony, co dla mnie jest ogromnie urzekające.

• Literatura młodzieżowa
  • RECENZENCKIE 2022