Księga czarownic. W kotle osobowości

Okładka książki Księga czarownic. W kotle osobowości Shia Blackburn, Justyna Chmiel, Maria Chudziak, Sandra Czoik, Ewelina Domańska, Anna Fobia, Katarzyna Garczyk, Patrycja Giesecke, Natalia Hermansa, Aga Kalicka, Anna Kucharska, Anett Lievre, Beata Sagan
Okładka książki Księga czarownic. W kotle osobowości
Shia BlackburnJustyna Chmiel Wydawnictwo: Wydawnictwo WasPos literatura piękna
Wydawnictwo WasPos
2020-11-15
2020-11-15

Cukierek albo ... Alexandra Claire, S...
Okładka książki Niegrzeczna antologia Marcin Bałczewski, Bartek Biedrzycki, Piotr Burzyński, Jarosław Ejsymont, Nika Jaworowska, Kamil Karpiński, Jacek Krumholc, Anna Kucharska, Mateusz Kurczoba, Monika Laprus-Wierzejska, Małgorzata Lewandowska, Edward Lutczyn, Karolina Saletnik, Sara Sapkowska, Adam Święcki, TOMXYZ, Grzegorz Wawrzyńczak, Andrzej Włudecki, Wojtek Zieliński
Niegrzeczna an... Marcin Bałczewski,&...

„W ogromnym, czarnym kotle mieszają się różne osobowości, powstaje magia — pochłaniająca bez reszty. Czarownice rzucają uroki, którym nikt się nie oprze”.

Księga czarownic.W kotle osobowości to zaczarowany zbiór opowiadań, których głównym tematem przewodnim jest magia i czarownice.

Każda historia jest inna i niepowtarzalna pełna szczypty magii, odrobiny czarów i wiedźm, które niejednokrotnie potrafią namieszać w naszym życiu. Jedne opowiadania bardzo mi się podobały, inne powodowały głębokie refleksje lub wzruszenie, a jeszcze inne były za krótkie i chciało się więcej.

W takich antologiach dobre jest też to, że możecie poznać autora, którego na przykład wcześniej nie znaliście, a dał wam się poznać na tyle, żeby sięgnąć po inne prace danego autora. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

Czternaście różnych autorów. Czternaście różnych historii. Skosztuj słów wyczarowanych za pomocą różdżek i tajemnych zaklęć.

Całość opinii gdzie znajdziecie opisy wszystkich opowiadań jest na blogu Świat książkowy Mali 💙

Książka składa się z 14 opowiadań 14 różnych autorek, z którymi nigdy wcześniej się nie spotkałam.
Ciężko jest ocenić całą antologię jednoznacznie, gdyż każda autorka ma swój własny niepowtarzalny sposób pisania. Zdarzało się, że irytowało mnie, gdy w historiach zbyt często pojawiało się słowo „wiedźma”, „czarownica” i „jędza’ itp. Jednak, iż książka nosi tytuł „Księga czarownic- w kotle osobowości ” autorki musiały dodać do fabuły kilka „magicznych” i czarodziejskich rytuałów jak np. czarnego kota, czy zaparzanie ziół w specjalnych kotłach. Niektóre opowiadania wydawały się mieć w sobie nutkę magii, jednak nie miały aspektów fantastyki. Bałam się, że żadne opowiadanie nie będzie nasycone magią – jednak myliłam się 😉 Jedne opowiadania bardzo mi się podobały, inne powodowały głębokie refleksje lub wzruszenie, a jeszcze inne były za krótkie i w duchu przeklinałam, że historia tak szybko się skończyła. Analogicznie, niektóre strasznie mi się dłużyły, bo po prostu nie czułam humoru lub ekspresji autorki. W książce pojawiły się również takie opowiadanie, które trzymało mnie w napięciu do samego końca a okazały się totalną (moim zdaniem ) klapą. Aczkolwiek inne opowiadanie przyprawiło mnie o dreszcze niczym w horrorze.
Przy każdej antologii jest inny obrazek zapraszający czytelnika do swoich magicznych stron. Bardzo mi się to spodobało i przy 4 opowiadaniu, zaczęłam się doszukiwać „dlaczego autorka dała taki a nie inny symbol”. Mój umysł starał się wyczarować „o czym ta historia będzie opowiadać”, „Co autorka chce nam przekazać dając obrazek np. obrazek obrączek lub róży i rąk.”
Uważam jednak, że antologia to trudne zadanie zarówno do autorek jak i wydawnictwa. Połączenie autorek w takiej kolejności żeby zaciekawić czytelnika to nie lada wyzwanie dla zespołu wydawniczego. Podobnie mają autorki. Prawdopodobnie musza zmieścić się w określonych ramach opowieści i sprawić, aby czytelnika zaciekawić i dać mu pole do refleksji nad ich opowiadaniem. To moja pierwsza antologia dlatego uważam, że oceniam szczerze.

Pierwsze opowiadanie Anny Fobii „Maski” to dobry początek antologii oceniam 10/10. Fajny przekaz, dobry pomysł, opowiadanie nie było męczące i udało mi się zrozumieć i polubić bohaterkę. Czyta się szybko. Główna bohaterką skrywa się pod maską ( w dosłownym znaczeniu, oraz przenośnym) i potrzebuje odpowiedniej osoby, aby tę maskę ściągnąć.

Drugie opowiadanie „Zośka” Agi Kalickiej oceniam 9/10. Opowiadanie było zdecydowanie za krótkie, ale wydaje mi się, że wszystko było zawarte, aby zrozumieć fabułę- nie zabrakło u mnie wzruszenia. Opowiadanie przedstawiało życie jako ulotną chwilę, oraz wspomnienia i wielką miłość, aż do wieku starczego.
„Karina” Anett Lievre 10/10. Ciekawe opowiadanie, jednak w moim odczuciu przewidywalne. Podobało mi się ze względu na popularny teraz motyw w książkach miłosnych hate-love. Chętnie przeczytałabym dalsze losy bohaterów.

„Ostateczna walka” Patrycja Giesecke 1/10. No niestety to opowiadanie chociaż, krótkie nie przemówiło do mnie. Nie zrozumiałam żartu autorki, bardziej poczułam zażenowanie. Mogę jedynie napisać, żeby wam nie zespojlerować, że autorka użyła nieszablonowego pomysłu jednak dla mnie był on męczący. Autorka wydawać by się mogło, że nie miała pomysłu, żeby przedłużyć opowiadanie, (które i tak było bardzo, krótkie i bardzo dla mnie męczące),więc wcisnęła opisy mieszkańców całego bloku, psów, kotów po co?

„Wybór wiedźmy” 4/10 Natalia Hermansa- Czy mnie zainteresowało? Tak? Czy czekałam na to co będzie dalej? Tak.. czy się zawiodłam chyba tak. Nie potrafiłam zrozumieć kim jest tytułowa wiedźma. Kojarzyłam ją z maszyną i tak była opisana w opowiadaniu jednak nie czułam tego. Chociaż wątek był super w wojskowym klimacie w czasach wojen, bogatych rodzin generałów i biednych chłopów i chłopek nie wyszło z tego nic dobrego. Ani romansu, ani polotu, chociaż akcja na początku szła w stronę romansu ostatecznie drastycznie skręciła do alejki zwanej „gniot”.

„Internetowa znajomość” Anna Kucharska- 7/10. W końcu dobra wiadomość! Zaczyna się magia 😉. Bałam się, że żadna historia nie dostanie nutki fantasy (zwykle autorki z poprzednimi opowiadaniami doszukiwały się magii w losie lub miłości)- dobrze, że się pomyliłam i miałam smakowity kąsek z magią. Jest to pierwsze opowiadanie z magią lub omamami, gdyż bohater był odrobinę zakręcony. Wątek diabła, anioła i prawdziwej miłości dobra opowiastka na raz.

„Poprzez dotyk” Daria Smolarek 8/10 Znowu magia z nutą kryminału pseudo-detektywistycznego. Autorka wymyśliła naprawdę ciekawą historię. Główna bohaterka trochę irytowała mnie swoim zachowaniem w stosunku do swojego chłopaka, oraz przyjaciółki. Przyjaciółkę czyli druga bohaterkę Ariel od razu polubiłam była szalona, emocjonalna próbująca odnaleźć zaginioną siostrę. Jednak sama sytuacja z narzeczonym siostry Ariel czyli Olivii była troszkę za krótka i miała za mało opisów. W niektórych momentach miałam wrażenie, że jest główna bohaterka Charlie jest Paniusią niedbałą o wszelakie związki łatwo popadająca w obrażanie się, a w innych, że jest serdeczna, małomówna i głęboko kryje swoje uczucia.

„Chcę lepszy świat” Sandra Czoik- 9/10.
Znowu nie mamy elementu magicznego w historii, jednak opowiadanie łapie za serducho, a element magiczny nie jest tutaj potrzebny. Świetny opis mieszkańców pewnego bloku. Blok miał 9 pięter i na każdym piętrze zamieszkiwała jedna rodzina, która brała bierny bądź czynny udział w wydarzeniu jakim jest samobójstwo „wiedźmy” z 9 piętra. Autorka opisywała rodziny dokładnie, ich krótkie historie, oraz zachowania jakie przejawiały na tragedię młodej dziewczyny. Z pewnością sięgnęłabym po inne opowiadania tej autorki.

„Wnuczka szeptuchy” Ewelina Domańska 10/10. Element magiczny jest, przewidywanie przyszłości jest, rodzinne nieszczęście, oraz nuta gorzkiego romansu i życie z poczuciem winy. Genialne połączenie! Ta opowieść zdecydowanie skradła moje serce! Bardzo polecam.

„Nasze bratnie dusze” 3/10 Justyna Chmiel- W wielkim skrócie Mężczyzna zakochany w narzeczonej swojego brata z wzajemnością. Żadne z nich nigdy nie zrobiłoby kroku, aby rozwiązać tę sytuację, chociaż powiedzieli sobie o tym, co do siebie czują będą starali się żyć jakby uczucia między nimi nie było. Są najlepszymi przyjaciółmi, ciągnie ich do siebie i oglądają gwiazdy rozmawiają czując do siebie pociąg i wstrzemięźliwość. Bez polotu, akcji żadnej.

Czternaście krótkich opowiadań czternastu autorek znanych jako „Piórem czarownic", czyli „czarownice pragnące zaczarować Wasz świat". Brzmi obiecująco, prawda? Jakie więc rozczarowanie przeżyłam, gdy przystąpiłam do lektury! Przyznam, że nie każde opowiadanie przeczytałam do końca, bo zwyczajnie nie miałam już do tego siły. Autorki pomysły miały ciekawe (zwykle magii szukały w miłości i codzienności),ale strona techniczna... O niej nie mogę powiedzieć nic pozytywnego, co sprawia mi ogrom bólu. Bohaterowie bywali płascy, dialogi brzmiały sztucznie, a styl pisania do mnie nie przemawiał. Zbiorów, gdzie można znaleźć prace różnych autorek, nie powinno się oceniać jako jedno. Należy każdej pisarce oddać sprawiedliwość. Kogoś pochwalić, kogoś skrytykować. W tym przypadku jednak uznałam, że nie ma to najmniejszego sensu, bo żadne opowiadanie mi się nie podobało. Było kilka lepszych, ale wciąż wypadały... Nijako. Pierwszy raz spotkałam się z przypadkiem, gdzie żadne opowiadanie nie przypadło mi do gustu. Mam jednak nadzieję, że choć książka nie dostarczyła mi radości, to chociaż same autorki bawiły się znakomicie przy jej tworzeniu, bo... Tytuły, które nie dostają serca bolą moją duszę. Po prostu.

„Księga czarownic. W kotle osobowości" to opowiadania tak różne, że aż zadziwiające. Cała paleta emocji, zagadek, strachu, miłości i żartów.
14 opowiadań o 🌼przełamywaniu własnych lęków i akceptacji samego siebie 🌼jest przemijanie wypełnione piękną i szczerą miłością 🌼zabawne dialogi w opowiadaniu, gdzie idealnie pasuje przysłowie "kto się czubi, ten się lubi" 🌼świetny opis emocji w intrygującej historii, gdzie mamy obraz zawziętej walki człowieka z... (niespodzianka) 🌼tajny projekt, który doprowadza do podpisania tajemniczej umowy, aby ratować człowieka 🌼randka przez internet, która okazuje się spotkaniem ze stalkerką 🌼znajdziemy też trochę magii u dziewczyny, która przez dotyk widzi całe życie dotykanego 🌼brak tolerancji, egoizm otoczenia i do czego może doprowadzić przewidywanie przyszłości🌼 klątwy i wybaczenie, dzięki któremu można uratować wiele pokoleń 🌼smutny obraz miłości, dylematy czy budować związek na czyimś nieszczęściu 🌼eksperymenty w cyberprzestrzeni, by móc zrealizować jedno marzenie 🌼toksyczna miłość, która doprowadza do tragedii 🌼brak wiary w siebie i myśli samobójcze 🌼prawda, której ujawnienie nikogo nie uszczęśliwi...
🤗Polecam Wam tę książkę, która skłania do refleksji nad życiem i naszymi słabościami. Każde opowiadanie jest na swój sposób wyjątkowe. Jedno mnie zadziwiło, inne zaskoczyły, kilka rozweseliło, a co najmniej dwa chętnie bym przeczytała w formie książki.

KSIĘGA CZAROWNIC
W kotle osobowości

Witajcie w ten świąteczny wieczór 🇵🇱

Właśnie skończyłam czytać. Czego mogła się spodziewać? Spodziewałam się, że będę mega.zachwycona i nie myliłam się. To są moje klimaty.

Te 14 cudownych czarownic napisało 14 cudownych opowiadań.
Każde inne, każde w swoim rodzaju, każde zawiera nutkę magii.

KSIĘGA CZAROWNIC
W kotle osobowości

Witajcie w ten świąteczny wieczór 🇵🇱

Te 14 cudownych czarownic napisało 14 cudownych opowiadań.
Każde inne, każde w swoim rodzaju, każde zawiera nutkę magii.

Wiedźma.... słowo, które rozgościło się w każdym z czternastu opowiadań.

Anna Fobia, Aga Kalicka, Anett Lievre, Patrycja Giesecke, Natalia Hermansa, Anna Kucharska, Daria Smolarek, Sandra Czoik, Ewelina Domańska, Justyna Chmiel, Maria Chudziak, Katarzyna Garczyk, Beata Sagan, Shia Blackburn

Autorki stworzyły magiczne historie niosące spory ładunek emocji. Opowiadania są różnorodne, lekkie i przyjemne, mają swój indywidualny przekaz. Zdecydowanie każdy znajdzie coś dla siebie. Jedne bawią i są nieco pikantne, inne przepełnione smutkiem i  wspomnieniami skłonią do refleksji.
Największe wrażenie zrobiło na mnie opowiadanie "Zośka" Agi Kalickiej. Główny bohater opowiada o swojej wielkiej miłości, która mimo upływu lat trwa i stałe jest tak samo silna oraz o przemijaniu i strachu z tym związanym. Choć pisana w nieco żartobliwy sposób, sprawiła, że się wzruszyłam i uroniłam łezkę. Tego mi było trzeba💚
Żałuję, że tak długo odkładałam zapoznanie się z tą antologią. Z pewnością, kiedyś do niej wrócę i przeczytam jeszcze raz.

Wiedźma.... słowo, które rozgościło się w każdym z czternastu opowiadań.

Antologia „Księga Czarownic”, jest pierwszą moją książką w 2021 roku. Znajdziecie w niej czternaście opowiadań, których motywem przewodnim jest słowo wiedźma. Powiem szczerze, że z ogromną ciekawością sięgnęłam po tę lekturę, zwłaszcza, że nie znam twórczości ani jednej autorki opowiadań z niniejszej antologii.

Wiedźma, to niezwykle oryginalny temat. Muszę przyznać, że każdy z autorów, wykazał się ogromną inwencją twórczą, kreując własną historię. Przyznam, że bardzo miło spędziłam czas, wnikając do magicznego świata, pełnego nadprzyrodzonych zjawisk.
Dla jednych bohaterów spotkanie z magią było transcendentalnym przeżyciem, dla innych życiowym przekleństwem. Jedno jest pewne, antologia nasycona jest ogromem skrajnych emocji. Każdy znajdzie tutaj historię dla siebie. Mnie zaciekawiły, zwłaszcza te, które opowiadają historie pokoleń. Opowiadanie Eweliny Domańskiej i Beaty Sagan najbardziej skradło moje serce.
Czytając „Księgę Czarownic odbyłam ekscytującą podróż do świata nadprzyrodzonych zjawisk. Ja w takim świecie, odnajduję się po prostu doskonale

Wiedźma, to niezwykle oryginalny temat. Muszę przyznać, że...

Fantastyczny świat wciągnął mnie bez reszty jeszcze w podstawówce. To wtedy wymyślone historie o stworzeniach nie z tego świata albo o ludziach z magicznymi mocami bardzo mi się podobały. Ostatnimi czasy powróciłam do fantastyki, ale już trochę innego rodzaju.
Za sprawą antologii od czternastu cudownych autorek mogłam zanurzyć się w wykreowanych przez ich wyobraźnie opowiadaniach.

"Księga Czarownic. W kotle osobowości" to zbiór treści różnej maści. Są tu opowiadania poruszające i napawające nadzieją. Ale są też takie, które budują napięcie i te zaliczające się do romantycznych. Każda z tych krótkich form wypowiedzi ma w sobie coś wyjątkowego, bo stworzyła ją kobieta pełna siły i dobrego serca. Najbardziej w pamięci zapadły mi historie od: Anny Fobii, Agi Kalickiej, Anett Lievre, Natalii Hermansy, Beaty Sagan i Sandry Czoik. Pisarki pięknie ubrały w słowa swoje myśli i zaprezentowały je na kilku stronach w sposób niezwykle umiejętny. Nie zawsze łatwo jest zbudować historię i zakończyć ją z dobrą puentą mając do dyspozycji tylko małą liczbę znaków, ale im się to udało.
Choć wszystkie autorki miały ciekawe pomysły, to niestety nie każdy z nich przypadł mi do gustu. Jestem jednak pewna, że każdy znajdzie w tym zbiorze coś dla siebie.

„Księga czarownic. W kotle osobowości” od grupy @piorem.czarownic to zbiór opowiadań tak różnych, jak różne są ich autorki. W tej książce faktycznie trafimy na „odrobinę strachu, szczyptę humoru, parę łez wzruszenia i garść radości”.

Antologie mają to do siebie, że są mieszanką różnych stylów i gatunków. Ma to swoje plusy i minusy. Jeśli jakieś opowiadanie nie przypadnie nam do gustu, to mamy świadomość, że ta przygoda szybko się skończy. Gdy jednak któraś opowieść zaspokaja nasze czytelnicze potrzeby, a bohaterowie wkradają się do naszych serc, ubolewamy, że już czas się z nimi rozstać. I tej mieszanki doświadczyłam czytając „Księgę czarownic”. Jedne opowiadania podobały mi się bardziej, inne mniej. W jedne wkręciłam się bardziej, w inne mniej. Podobało mi się to podejście do wiodącego tematu na tyle różnych sposobów. Niektóre opowiadania totalnie zaskoczyły mnie tym, w jakim kierunku poszły.

Ta książka to faktycznie kocioł osobowości. Dostarcza różnych wrażeń. Zachęcam do sprawdzenia, co wy znajdziecie dla siebie w tym kociołku.

Czytacie antologię? Lubicie te krótkie opowiadania, które łączy temat przewodni? Ja do tej pory przeczytałam cztery i właśnie tą czwartą jest książka „Księga czarownic. W kotle osobowości” od dziewczyn z grupy "Piórem czarownic"

Pierwsze, co rzuca się w oczy, patrząc na ten zbiór opowiadań, to przepiękna okładka w kolorach, które bardzo lubię, a mnie, jako takiej sroce okładkowej aż miło się na nią patrzy. W środku znajdziemy czternaście zupełnie różnych od siebie opowiadań autorek. Jedne krótsze, inne dłuższe. Jednak każde z nich na swój sposób przedstawia spojrzenie autora na temat czarów, wiedźm czy czarownic. Kilka autorek, które napisały opowiadania, znam, inne były dla mnie całkowitym odkryciem.

Patrząc na całokształt książki, jestem naprawdę zadowolona z lektury. Co prawda opowiadania były różne. Jedne lepsze, drugie trochę gorszę, jednak w całym zbiorze znalazłam coś dla siebie. Tym samym, według mnie na wyróżnienie zasługują opowiadania:

1. „Maska” od Anna Fobia – przepiękna historia o skrywaniu się ludzi za maskami. Smutna, refleksyjna, pokazująca jak wielu ludzi ukrywa swoje prawdziwe ja, pod maską makijażu, zupełnie innego charakteru, strachu czy wycofania.

2. „Karina” od Anett Lievre – historia o parze, która „darła” ze sobą koty od przedszkola, a która musiała spędzić ze sobą kilka dni, nagrywając teledysk. Opowieść bohaterów, idealnie pokazuję, jak wielki wpływ mogą mieć na nas wydarzenia z dzieciństwa, tym samym, przez własny upór, często zaprzepaszczamy szansę na prawdziwe uczucie.

3. „Poprzez dotyk” Darii Smolarek – historia o kobiecie, której „dar”, pomimo że potrafił pomagać, był przy okazji jej przekleństwem. Opowieść, która pokazuje, jak trudno znaleźć kogoś, kto cię naprawdę zrozumie, oraz to, że czasami nasza pomoc, może ściągnąć na nas wielkie niebezpieczeństwo.

4. „Serce Kendry” – od Shia Blackburn. Refleksyjna i smutna historia o miłości oraz o poświęceniu, jakiego musi dokonać główna bohaterka, która, by zapewnić bezpieczeństwo osobie, którą kocha, musi się wyrzec swoich uczuć, jednocześnie skazując się na smutek i cierpienie.

Każdą z tych czterech opowieści chętnie przeczytałabym jako powieść. Jako rozwinięte, pełnometrażowe historie na pewno skradłyby serca czytelników, skoro tak krótkie opowiadania, potrafiły wzbudzić we mnie emocję.

Kolejny raz przekonałam się, że antologię mogą być fajną formą na poznanie nowych autorów, a czasami, gdy pragniemy oderwać się na chwilę od codzienności, nie chcąc zaczynać kolejnej długiej książki, przeczytanie ich – zwłaszcza takich, podsyconych odrobiną magii, może być naprawdę relaksujące.

Bardzo dziękuje dziewczyną z grypy Piórem czarownic oraz wydawnictwu, za możliwość poznania tych historii. Każdej kibicuje i z pewnością będę czytać książki, które zostaną wydane.

POLECAM!

• Antologie