Święty Mikołaj. Historia prawdziwa

2021-12-01
44 min.
święty Mikołaj książki świąteczne Boże Narodzenie

Okładka książki Zbój Joanna Jagiełło, Marcin Minor
Zbój Joanna Jagiełło, Ma...
Okładka książki Inka i Filip i fałszywe tropy Joanna Jagiełło, Tomek Kozłowski
Inka i Filip i... Joanna Jagiełło, To...

Okładka książki Biblioteka Astrid Emilia Dziubak, Martin Widmark
Biblioteka Astrid Emilia Dziubak, Mar...
Okładka książki Boże Narodzenie z Manią i Tyniem Agnieszka Matz, Magdalena Młodnicka
Boże Narodzeni... Agnieszka Matz, Mag...
Okładka książki Reniferka i pomocny rudzik Rosa Bailey, Carmen Saldaña
Reniferka i po... Rosa Bailey, Carmen...
Okładka książki Wielkie marzenie małego Krecika Tom Percival, Christine Pym
Wielkie marzen... Tom Percival, Chris...

Ciekawa, pięknie napisana, pięknie zilustrowana i pięknie wydana książka. Widać tutaj inspirację filmem "Klaus", choć sama książka skupia się na historii jedynie Mikołaja i jego żony - Marty. Nie ma tu jednak żadnych nawiązań do polskich i chrześcijańskich tradycji, dlatego mam trochę mieszane uczucia wobec niej. Widać, że autorzy próbują sobie różnie radzić z pogodzeniem św. Mikołaja ze współczesną komercją. Albo pomijają jedno, albo drugie, albo próbują jakoś je połączyć. Mnie, jako matce, też to sprawia trudność. Kto w końcu przynosi te prezenty i dlaczego? Jak łączyć wizerunek wspaniałego Mikołaja z Miry z cocacolowym krasnalem? To trudne, i ta książka w tym nie pomaga. Ale jest piękna, to fakt niezaprzeczalny.

Niesamowitość postaci jaką jest niewatpliwie Święty Mikołaj wydaje się polegać na posiadaniu magicznych reniferów, sań i niesamowitej umiejętności latania i przeciskania się przez wąskie szczeliny nazwane kominami.
Ale czy tylko to sprawia, że dostrzegamy jego wyjątkowość?🌟🤗

Pozwólcie, że przedstawię Wam jedną z najpiękniej poprowadzonych książek o Mikołaju, która nie tylko przedstawia go jako zatroskanego o innych człowieka, ale także męża, pełnego kreatywności, zapału i dobrego serca.
Poznajcie publikację @wydawnictwo_slowne_mlode autorstwa Joanny Jagiełło, przy ilustratorskiej współpracy Agaty Dobkowskiej- "Święty Mikołaj. Historia prawdziwa.".❤️

Spójnym jest tutaj fakt, że dni Mikołaja toczą się w Laponii. Zamieszkuje niewielki dom że swoją żoną Martą, żyjąc oszczędnie ale niesamowicie barwnie. Oboje są utalentowani. On posiada niesamowity dar do tworzenia przedmiotów codziennego użytku z drewna, pełnych duszy i niecodziennego stylu, Ona zaś z pasją tworzy najpiękniejsze barwne swetry.🎨🥰

Za sprawą sytuacji, w której mały chłopiec prosi Mikołaja o pomoc w uszczęśliwieniu swojej młodszej siostry Agnieszki, Mikołaj i Martą odkrywaja w sobie potencjał do tworzenia rzeczy dla tych, którzy najbardziej ich potrzebują.
Potrzeby dzieci rosną i mimo początkowego zainteresowania tylko okolicznych maluchów nie długo po tym jak wieść poniosła się dalej, do domu bohaterów zaczęło napływać coraz więcej listów.😱

Co mogło się wydarzyć dalej?
Fakt, że dziś dzieci także czekają na prezenty zdradza, że ta historia skonczyla się dobrze.
Prowadzi jednak przez niesamowitą drogę podczas której wyjaśniane są kolejne zagadnienia wiązane z Mikołajem. Biała broda, elfy, magiczny renifer, latające sanie.❤️
Autorka zafundowała nam perfekcyjną w każdym calu opowieść, która poza urokiem zawiera też elementy, które skłonią do refleksji nad naszym życiem.
Można tu odszukać sposoby na docenienie tego co mamy dziś, i kogo przytulamy kładąc do snu.

Historia, którą tu opisuje ma w sobie tyle ciepła co najbardziej rozżarzony kominek w zimowy wieczór.
Otula, koi i daje nadzieję rozbudzając jednakowo dziecięcą wyobraźnię. 🥰🤗

Ale czy tylko to sprawia, że dostrzegamy jego wyjątkowość?🌟🤗

Chcecie poznać prawdziwą historię Świetego Mikołaja? Taką normalną i koloryzowaną? Ze wszystkimi radościami i smutkami jego życia? Jeśli tak to zachęcam do sięgnięcia po tą książkę.

Pięknie wydana książka Joanny Jagiełło z ilustracjami Agaty Dobkowskiej. Bardzo mi się podoba schemat, przez całą książkę na lewej stronie jest tekst a na prawej stronie ilustracja.

Z opisanej tutaj historii dowiecie się skąd się wziął pomysł obdarowywania dzieci prezentami, jakie problemy miał Mikołaj i jego żona Marta. Zobaczycie jak całkowicie pochłonęła ich chęć pomocy, do tego stopnia ze zapomnieli o sobie. Na szczęście pojawi się magia, do której Marta musi przekonać Mikołaja, aby ich zadanie mogło być wykonywane na skalę światową. Czy ich dobroć jest na tyle wystarczająca, aby mogli to robić już zawsze?

Jestem absolutnie oczarowana i serdecznie polecam Wam tą książkę !

Z...

💞 Poznałam już wiele rozmaitych wersji opowieści o tym, skąd wzięła swój początek legenda Mikołaja, ale żadna nie dorównuje urokiem i autentycznością tej, którą przeczytamy w książce "Święty Mikołaj Historia Prawdziwa" od @wydawnictwo_slowne_mlode
📘 W tej lekturze każde dziecko znajdzie odpowiedź na trapiące je niewiadome związane z Mikołajem.
🎁 Dlaczego Mikołaj rozdaje prezenty dzieciom?
🧸 Jak powstała jego fabryka zabawek?
🧚‍♂️ W jaki sposób pojawiły się u niego elfy?
🦌 Skąd w zaprzęgu Mikołaja renifery?
🌍 Jak to możliwe, że w jedną noc odwiedza dzieci na całym świecie?
⏳ Czy Mikołaj się starzeje?
💫 Spotkanie pewnego małżeństwa z dziećmi z sąsiedztwa dało początek tradycji, którą doskonale znamy do dziś. 🌠 Ciąg opisywanych zdarzeń daje nam wiarę, że magia istnieje - wystarczy tylko w nią uwierzyć. A dostrzec ją można w każdym życzliwym geście, który wywołuje w innych radość. Zaś emanując coraz szerzej zmieniają świat na lepsze.
🎄 Świąteczny klimat tej lektury potęgują liczne i barwne ilustracje, które sąsiadują z tekstem na każdej rozkładówce. Są pełne uroku i utrzymane w niezwykle przyjemnej kolorystyce.
📙"Święty Mikołaj Historia Prawdziwa" to wyborna uczta do oka, ucha i duszy.
🔔 Ta książka idealnie sprawdzi się zarówno w czasie oczekiwania na nadchodzące Święta, jak również ucieszy każde dziecko, gdy znajdzie ją jako prezent pod choinką.

🎁 Dlaczego Mikołaj rozdaje...

Nowiuteńka, prosto spod choinki i przeczytana od razu, towarzyszy nam praktycznie w każdym wieczór. Piękna, ciepła historia, urealniona, pokazuje, że nawet Mikołaj prowadzi normalne życie, ma marzenia, emocje, problemy takie jak każdy z nas. Piękne ilustracje współtworzą z historią piękną, dziecięcą (i nie tylko) opowieść, pełna nadziei na cudowne święta każdego roku.

Czy znacie historię życia Mikołaja? Wydawało Wam się! Poznajcie historię o tym skąd wziął się Mikołaj z Laponii ❤

Całe wieki temu tak dawno, że czasów tych nie pamiętają nasze prababcie żyło sobie w Laponii zgodne i dobrotliwe małżeństwo Marta i Mikołaj. Mikołaj był prawdziwym artystą stolarzem – spod jego dłuta wychodziły najpiękniejsze mebelki i drewniane zabawki. Marta zaś wspaniale robiła na drutach i spod jej zdolnych rąk wychodziły wspaniałe i jedyne w swoim rodzaju sweterki które ogrzewały wszystkich mieszkańców. Żyli sobie spokojnie jednak trapił ich smutek, od dnia ślubu starali się o dziecko, którego nie mogli mieć gdyż los nie był skory by obdarzyć ich potomstwem. Smutek tak mocno pochłaniał Martę, że przestała robić kolorowe swetry a wraz z szarą wełną ogarną ją przeszywający szary smutek.. Mikołaj nie potrafił pocieszyć żony, więc uciekał w pracę… zarobione pieniądze nie dawały im jednak upragnionego szczęścia. Wszystko się jednak zmienia gdy do okienka warsztatu Mikołaja puka jego mały sąsiad Adaś. Chłopiec pochodzi z biednej rodziny, a jego chora siostrzyczka marzy o lalce. Mikołaj zgadza się ją wyrzeźbić w prezencie dla dziewczynki. Przy pracy zastaje go Marta, która postanawia ozdobić laleczkę dając jej włosy i ubranka. Para postanawia zrobić także prezent dla chłopca. Jaki wpływ ten wieczór miał na Mikołaja i Martę pewnie się domyślacie! Koniecznie sprawdźcie kto i w jaki sposób obudził magię! Skąd wzięły się latające renifery i jak to możliwe, że powstają prezenty dla wszystkich dzieci na świecie!

Ta pozytywna historia opowiada nam o życiu Mikołaja z Laponii – tego w czerwonej czapce latającego saniami z reniferami, na którego co roku czekają dzieci na całym świecie. To zupełnie inna opowieść niż znana nam historia Świętego Mikołaja. Uważam, że warto znać obie bo się nie wykluczają! Opowiedzcie dzieciom obie historie! Na pewno będą zauroczone!

Książka Święty Mikołaj historia prawdziwa krok po kroku pokazuje najmłodszym powstawanie wioski Mikołaja w Laponii ucząc nas, że warto wierzyć w magię i Mikołaja! Ponadto pokazuje, że wystarczy chcieć czynić dobro by zmieniać świat bo wielkie czyny zaczynają się od małych kroków.

Słuchajcie, to na pewno jest prawdziwa historia o Świętym Mikołaju, nie żartuję! Najprawdziwsza, jeśli tylko uwierzysz w odrobinę magii. Bo bez magii nie ma przecież Świąt :)

Gdy w ludziach rośnie dobro, ale tak mocno, że aż się wylewa i kipi, to trzeba nim obdarować innych. To się po prostu wie. Wiedziała to też żona Pana Mikołaja, on sam (choć nie od razu),nawet elfy, renifery i mały Adaś. Można na przykład obdarowywać bliskie dzieci wymarzonymi prezentami. Można też sprawić radość dzieciom z drugiego końca świata. Wystarczą pokaźne sanie, kilka reniferów, pomocne elfy i... no właśnie, magia!

"Święty Mikołaj. Historia prawdziwa" jest jak ciepły koc, pod którym czujesz się bezpiecznie, ciepło i dobrze. To książka pełna życzliwości, wdzięczności i miłości do ludzi. A opisana w niej historia mogła wydarzyć się w każdym miejscu na świecie, bo zwykłych ludzi, ale z ogromnym sercem, jest przecież wielu. Jednak nie każdy uwierzy w szczyptę czarów i cudów. Pan Mikołaj to zrobił i razem ze swoją żoną, z pary "pracoholików" stali się Świętym Mikołajem i Panią Mikołajową. I choć świat się zmienia, ludzie umierają, a kolejni się rodzą, oni co roku czekają na kolejne listy od dzieci, aby w jedną cudowną noc spełnić ich marzenia...

Podarujcie sobie i dzieciom piękne chwile z tą książką, a na pewno poczujecie wyjątkowość Świąt :)

🎅"Święty Mikołaj Historia Prawdziwa " to ciepła pełna świątecznej magii historia dla małych i dużych.
Książka opowiada o małżonkach Mikołaju i Marcie, którzy na prośbę małego Adasia zrobili prezent dla jego chorej siostry.
Potem robili też prezenty dla innych biednych dzieci z sąsiedztwa. Z roku na rok obdarowywali coraz więcej i więcej dzieci.
A było to możliwe, bo uwierzyli w magię....Czyli w co...?
Czyli w to, że jeśli otworzymy swoje serce na drugiego człowieka to pokanamy wszystkie przeszkody. I to właśnie jest magia.
Miłość,dobro, niesienie pomocy , dzielenie się z potrzebującymi, radość to wszystko dzieje się w te piękne , mroźne grudniowe dni.
Bo czas świąteczny, to czas iście magiczny niewiarygodny i niepowtarzalny.
Czas w którym dobro króluje na ziemi.
Czas w którym ludzkie serca otwierają się na potrzeby drugiego człowieka.
Czas miłości i radości takiej prawdziwej z głębi sera.
Piękna i poruszająca książka. My z synkiem przeczytaliśmy ją już trzy razy.
Wartościowa treść, piękne ilustracje to wszystko sprawia , że książkę czyta się z prawdziwą przyjemnością.
Polecam z całego serca. ❤
Ps. Idealna na prezent. 🎁🎁🎁

A było to możliwe, bo...

A wiecie, jak to jest naprawdę z tym Mikołajem? Jak zaczął przygotowywać prezenty, aby obdarować dzieci? Jak nie, to mam dla Was świetną książkę “Święty Mikołaj. Historia prawdziwa” @beanbalmenor

Książka ta opowiada o małżeństwie Marcie i Mikołaju, a także o małym Adasiu, który poprosił o lalkę dla swojej chorej siostry. Mikołaj wykonał z drewna małą laleczkę i drobny prezent dla Adasia. Marta i Mikołaj nie mogli mieć własnych dzieci i postanowili uszczęśliwić dzieci w swoim miasteczku. A później zadziała się magia, bo przecież Marta z Mikołajem nie daliby rady obdarować dzieci na całym świecie.

Nie jest to tak zabawna historia jak większość, które opowiadają o Mikołaju. Ta lektura składnia do refleksji, ale też i wzrusza. Zakręciła się łezka w oku przy jej czytaniu.

Jest to piękna historia. Bo czy nie ma nic piękniejszego jak bezinteresowna pomoc innym? Bo przecież Adaś chciał sprawić prezent małej siostrze a o sobie nie pomyślał. A i Marta z Mikołajem robili te wszystkie prezenty z dobroci serca, chcieli uszczęśliwić dzieci, nic za to nie oczekując.

Wzruszająca historia o dobroci serca, o małych czynach, które zmieniają się w coś wielkiego. Czasami po prostu trzeba uwierzyć, aby zaczęły dziać się cuda.

A przecież legenda o starszym panu, w czerwonym ubraniu żyje cały czas. A może wcale to nie legenda i wystarczy uwierzyć w magię i nas też odwiedzi święty Mikołaj?

A oprawa wizualna też jest piękna. Twarda okładka i przepiękne ilustracje @agatadobkowskaillustration skradły moje serce.

To prawdopodobnie najpiękniejsza opowieść o Świętym Mikołaju jaką czytałam. Naprawdę, nie przesadzam i nie wyolbrzymiam. Jeszcze tego samego dnia kiedy kurier wręczył nam paczkę, przeczytaliśmy prawdziwą historie Mikołaja. A do dziś czytaliśmy ją już kilkukrotnie. Przyznaję się też, że podczas czytania łza mi się w oku zakręciła.

Autorka opowiada o tym jak małżeństwo Marta i Mikołaj mieszkające w Laponii zaczęło robić samodzielnie zabawki dla dzieci z ubogich rodzin. A wszystko zaczęło się od tego, że pewnego grudniowego dnia w mroźnej Laponii do okna warsztatu stolarza Mikołaja zapukał mały Adaś, i poprosił o lalkę – prezent świąteczny dla chorej siostry. Mikołaj i jego żona chętnie przygotowali podarunek dla dziewczynki ale też dla dzieci z sąsiedztwa. W kolejnym roku obdarowują już całą wioskę – wszystkie ubogie dzieci dostają świąteczne prezenty. Jednak z każdym kolejnym rokiem brakło im czasu, byli coraz starsi, a przecież dzieci było tak wiele. Z pomocą przyszły elfy oraz mały renifer znaleziony w lesie i wiara w magię...

Bezsprzecznie jest to bardzo wartościowa książka, którą synek odebrał bardzo emocjonalnie, zresztą ja też. Piękne przesłanie płynące z książki, to fakt, że prawdziwe jest to, w co wierzymy. Ciepła historia o świętach, miłości i o niesieniu pomocy.

Synek nazwał ta książkę magiczną i ma rację, bo to książka, która gwarantuje moc wzruszeń za pomocą pięknie opowiedzianej historii w towarzystwie uroczych ilustracji. Czy trzeba coś więcej aby zachęcić do przeczytania? Moim zdaniem nie. Gorąco polecamy!

Autorka opowiada o tym jak małżeństwo...

• Dzieci
  • Dla dzieci