Święta na świecie

2021-10-13
2021-10-13
Edyta Stępowska
Boże Narodzenie

Niby literatura dziecięca, a nie jeden dorosły nie zna tylu szczegółów dotyczących świąt w różnych zakątkach świata. Książka jest podzielona na państwa i każde jest omówione na dwóch stronach, a na końcu jest ogólne wytłumaczenie czym są religie, podstawowe informacje o nich. Bardzo ładne ilustracje wszystko pomagają zwizualizować. Polecam, nawet niekoniecznie dla dziecka, a żeby sypnąć ciekawostką przy rodzinnym stole.

Książka pozwala zapoznać się ze świątecznymi zwyczajami panującymi w różnych krajach na całym świecie. Można się między innymi dowiedzieć kto gdzie przynosi prezenty ;) Ciekawa, miejscami dość uboga w treść - ale przecież projektowana dla młodszego czytelnika, a z drugiej strony podawać komplet tradycji dla każdego kraju mógłby się nie pomieścić w głowie czytelnika (albo brzmiałoby jak encyklopedia). Z pewnością świetnie było zestawić tych wiele różnych tradycji w jednym tomie - może ktoś zaczerpnie z nich do własnego zestawu świątecznych zwyczajów :)

Świetna książka, wypożyczona z biblioteki bez przekonania, a tam same ciekawe rzeczy dotyczących sposobu obchodzenia świąt Bożego Narodzenia w poszczególnych krajach. Dodatkowym plusem jest ciekawe omówienie najważniejszych 5 religii na świecie na końcu książki. Bardzo szkoda, że już nie jest w regularnej sprzedaży (a premiera była jesienią 2021 r.). Liczę na dodruk.

Niesamowite kompendium wiedzy o Bożym Narodzeniu z rożnych części świata dla dzieci. Autorka bardzo przystępnie i jednocześnie wyczerpująco przedstawiła wpływ położenia geograficznego na tradycje i zwyczaje mieszkańców danego kraju. Całość dopełniają proste, a jednocześnie zabawne ilustracje.

Każda rodzina obchodzi święta trochę inaczej. Lubię się dowiadywać jak u kogoś wyglądają święta, jakie mają tradycje i co pojawia się u nich na stole. Polubiłam wyłapywać różnice i podobieństwa między obchodzeniem świąt w różnych regionach Polski. Kiedy zobaczyłam zapowiedź książki „Święta na świecie”, to nie mogłam się doczekać jej czytania. Pozycja wydała się idealna dla mnie, mimo że jest adresowana do młodszych czytelników.
Do czytania książki „Święta na świecie” podeszłam z wielkim entuzjazmem. Do tej pory nie wiedziałam zbyt wiele o tym jak obchodzi się święta w innych krajach i byłam bardzo tego ciekawa. W książce znalazłam opisy świąt z przeróżnych krajów i to nie tylko z Europy. Książkę czytało mi się ją fantastycznie. Znalazłam w niej mnóstwo ciekawostek. Jestem pewna, że już nie zapomnę o tym, jak Filipińczycy bardzo kochają święta albo jak wyglądał kalendarz adwentowy w Danii. Dzięki książce „Święta na świecie” poznałam tyle ciekawych faktów, o których będę opowiadać nie tylko przy wigilijnym stole.
Książka „Święta na świecie” obfituje w informacje dotyczące tego jak wyglądają święta na świecie. To prawdziwa kopalnia wiedzy na ten temat, a do tego ogromnie ciekawa. Świetnie się bawiłam podczas czytania tej książki i nie potrafiłam jej odłożyć dopóki nie poznałam wszystkich ciekawostek. Mam wrażenie, że zainteresuje również ciekawego świata młodszego czytelnika. Mój egzemplarz na pewno trafi do mniejszych rączek, które, mam nadzieję, będą tak samo szczęśliwe jak moje.

Święta na świecie od razu wpadły mi w oko i wiedziałam, że będę chciała podsunąć je Potworkom. Są ciekawi świata, a Boże Narodzenie bardzo lubią więc to pozycja idealna dla nich. Czy było warto skusić się na tę publikację?

Książka dobra, to jest chyba najtrafniejsza ocena. Dlaczego nie bardzo dobra, ani nie przeciętna?

Otóż autorka Sofie Maria Brand, starała się w książce ująć przekrojowo tradycje świąteczne, różnice kulturowe, występujące w większości krajów europejskich, ale też i krajów kontynentalnych jak m.in. Ameryka PN, PD, Australia, Grenlandia. Dodatkowo opisała także coś równie ciekawego, mianowicie, to na czym polegają najistotniejsze różnice w głównych odłamach religijnych występujących na świecie, czyli w: Islamie, Buddyzmie, Chrześcijaństwie, Judaizmie, Hinduizmie.

Dowiadujemy się tutaj m.in., że nie wszyscy obchodzą święta Bożego Narodzenia, że np. Żydzi witają Nowy rok jesienią, że ich świętowanie jest ściśle powiązane ze Starym Testamentem, a Dzieciątko Jezus, nie jest dla nich Synem Bożym, a jedynie jednym z proroków. W Islamie obchodzi się tzw. Eid - przyjęcie, dwa razy w roku, poprzedzone jest ono miesięcznym postem. Hinduiści obchodzą wiele świąt, przestrzegają kalendarza księżycowego, w styczniu obchodzą dożynki i dziękują bóstwom z urodzaj i opiekę, wiosną obchodzą święto kolorów a jesienią święto lampionów, która przypomina tradycje świętowania noworocznego.

Co jednak oznacza większość symboli w konkretnych religiach i kulturach - dowiemy się już samej lektury, która w wprowadza młodych czetników w trudne, nie raz tematy związane z tak abstrakcyjnymi pojęciami jak religia, wiara, bóg i tradycja. Ponieważ jednak, chcemy przekazać dzieciom jak najwięcej wiedzy, pokazać różnorodny, ciekawy świat, jaki je otacza, warto sięgać po literaturę, która w najbardziej przystępny sposób pokaże dzieciom najważniejsze różnice i podobieństwa w obrzędach świątecznych w krajach na świecie.

Taka jest właśnie ta książka, na pewno nie zanudzi, pisana jest prostym językiem, łatwo, na zaledwie dwóch stronach pokazuje jak świętuje się w danym kraju. Jest to pozycja dla nieco starszych dzieci, na pewno najwięcej wyniosą z niej 4, 5, 6, 7 latki, ale i młodsze rodzeństwo będzie mogło pytać o różne ciekawe rzeczy, i podziewać bogate ilustracje.

A dodatkowo, mam także zdanie opinii dla katolików, szczególnie dla wielkich tradycjonalistów z konserwatywnym podejściem do religii, otóż czy ta książka jest dla Was? Niekoniecznie, znam bowiem Wasze zdanie, zapytałam takie osoby jak odbierają tę książkę - dowiedziałam się, że nie jest to opowieść "prawdziwa", ani wartościowa, a wręcz zniekształca obraz rzeczywistości i prowokuje do myślenia kosmopolitycznego. Książka nie pokazuje Świąt w Polsce jako pełnych, nie mówi nic o pełnej tradycji katolickiej, a jedynie o obrzędowości. Dodatkowo, pojawiały się zarzuty, że nawet ta obrzędowość w przypadku Polski, jest potraktowana po łepkach i zupełnie nieprawdziwie, nie ma nic o opłatku, nic o stajence, pasterce a jest sporo o karpiu w wannie.

Tak, to prawda, książka nie jest nacechowana przekazem katolickim, ani też przekazem protestanckim, czy jakimkolwiek innym. To po prostu opowieść, które stanowią krótki przewodnik po kulturach. Ta pozycja daje ogólny pogląd na temat tego, jak wyglądają święta na świecie, a nade wszystko, pokazuje, że świat jest wielkim zbiorem ludzi i kultur, obdarzonych duchowością. Gdzie każdy mówi swoim językiem, ma swoje tradycje, nie raz różne, ale też w wielu przypadkach podobne, które często wywodzą się z jednego wspólnego korzenia kultowego. I być może na tym polega całe piękno, by dzieci widziały nie tylko różnice , ale też podobieństwa w kulturze, w której zostały wychowane.

Jak zaspokoić dziecięca ciekawość 😀 kupić książkę z dużą ilością ciekawostek ❤️💚❤️

💚 Święta na świecie
📖 Sofie Maria Brand

Jakie zwyczaje panują u nas, to nasze dzieci dobrze wiedzą, ale jak to wszysto wygląda w różnych częściach świata, to z ciekawością się dowiedzą. A ta książka to sporo źródło ciekawostek ❤️💚❤️
Na pewno nie da się jej czytać jako opowiadań, a raczej właśnie jako tako encyklopedie o tradycjach i kulturze.
Co wieczór czytaliśmy sobie o jednym kraju i porównywaliśmy z naszymi obyczajami.
Bardzo ciekawie spędzony czas.
To taka skumulowana wiedza o tych najpiękniejszych świętach.
Sporo zabawy mieliśmy czytając, bo wiadomo, że czasami różnice są ogromne.
Piękna, pobudzająca wyobraźnię 🎄cudownie ilustrowana i pięknie wydana.
Polecamy 💚❤️💚

💚 Święta na świecie
📖 Sofie Maria Brand

Na pewno nie da się jej czytać jako opowiadań, a raczej...

Dużo informacji. 8-latek zainteresowany.

Dużo informacji. 8-latek zainteresowany.

Dałabym 8 ale znalazłam babola :P A dokładniej staropolskiego karpia, który staropolski nie jest :P Jednak książka wspaniała i zrobiłam z niej świetne zajęcia <3

• Dla dzieci
  • Literatura dziecięca
  • Dzieci

Dodaj cytat z książki Święta na świecie