W pogoni za błękitnym złotem. Na rubieżach Paragwaju, Argentyny i Chile

Okładka książki W pogoni za błękitnym złotem. Na rubieżach Paragwaju, Argentyny i Chile Wiesław A. Zdaniewski
Wiesław A. Zdaniewski Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Książka i Prasa reportaż
reportaż
Instytut Wydawniczy Książka i Prasa
2020-01-01
2020-01-01
Argentyna Chile Paragwaj Ameryka Łacińska literatura faktu literatura podróżnicza reportaż

Książka napisana przez podróżnika z pasją, przez człowieka, który w opisywanych miejscach w większości był wielokrotnie i jest z nimi związany emocjonalnie, co ma przełożenie na jego mocne zainteresowanie historią i kulturą danego miejsca. Książka jest bardzo wciągająca, chętnie bym dał i lepszą ocenę, gdyby nie pewne mankamenty; mimo nich książka jest więcej niż warta przeczytania.

Autor pisze sporo a jednocześnie dość skrótowo o historii, także tej mniej znanej i mniej oficjalnej krajów Ameryki Południowej. To może być zachętą do dalszych poszukiwań i odbieram to jako plus (autor potrafi zaciekawić danym tematem).

Sama lektura jak najbardziej zachęca do podróży, a sięgnąłem po nią jako jej substytut, w końcu nie zawsze można pojechać do Chile, Argentyny i Paragwaju.

Książka spodoba się wielbicielom podróży, historii i Ameryki Południowej. Nie bez znaczenia jest tez, iż autor ma naprawdę lekkie pióro.

Na minus, iż nie zawsze ma pojęcie o tym co pisze. Dość powszechne w dzisiejszych czasach jest wypowiadanie się o tematach, o których ma się raczej mgliste pojęcie. Tak się stało nawet i tutaj, i rzecz dotyczy ekonomii; autor ma bardzo blade pojęcie o mechanizmach rynkowych, co nie przeszkadza mu przytaczać swoich opinii w tym temacie.
Dla przykładu, pisze o funduszach sępach (ang. vulture funds),kontrowersyjnych, bo nie zrozumianych. Pisze o nich tak, iż owe fundusze brzydko się zachowują, więc nie powinny istnieć. To dokładnie jakby napisać, że sępy to brzydkie zwierzęta i nie są potrzebne w przyrodzie. Tymczasem padlinożercy są niezbędni zarówno w naturze jak i w ekonomii. Nie mam za złe, że autor - zresztą o szerokich zainteresowaniach - tego nie zrozumiał, bo niewielu to rozumie; gorzej, że się na ten temat wypowiada; miesza zresztą ekonomię z intrygami politycznymi. Ogólnie wypowiedzi w tematach ekonomicznych można by wyciąć z tej książki, gdyż ją kompromitują, na szczęście nie są dominującym elementem.

Pozostaje mi tylko mieć nadzieję, że autor w innych tematach, których nie umiem zweryfikować, posiada należną wiedzę by o tym pisać ;)
Gdyby jednak okazało się, że całość dotyczy bardziej fikcji a nie rzeczywistości, to i tak - bardzo lekkie pióro i przyjemnie się czyta.

• Niesamowite książki
  • Przeczytane na studia

Dodaj cytat z książki W pogoni za błękitnym złotem. Na rubieżach Paragwaju, Argentyny i Chile