Creseeker

Novae Res
2021-11-04
2021-11-04
9788382195590

"Dobre intencje nie zawsze idą w parze z odpowiednimi rezultatami".

Po zapewniającej wiele ekstremalnych wrażeń, lekturze debiutu Dexa Carstera, koncepcja istnienia uniwersum sześcianów dość długo nie chciała opuścić mojej głowy. Od samego początku wzbudziła bowiem moje zaintrygowanie, gdyż nie sposób przejść obojętnie nad tak tak bogatym i żywym światem. Światem, który jeszcze bardziej fascynuje i przeraża w drugiej części cyklu.

Dex Carster to pseudonim literacki gliwiczanina, którego marzeniem jest związanie swojego życia z pisaniem. Jego zainteresowania oscylują także wokół ekonomii, teologii i historii, ceni sobie zdrowy rozsądek i nowatorstwo. Jest bezkompromisowym libertarianinem i konserwatystą w jednym. Zadebiutował w 2020 r. powieścią pt. "Błyszczące sześciany".

Smutny to polski wojskowy z dość pokiereszowanym życiorysem, który decyduje się na podróż do Aylonu, Stolicy Eksploracji. Jego celem jest odnaleźć sześcian i zdobyć drogocenny fant. Na miejscu wkracza w zupełnie nieznany mu creseekerski świat, który generuje spore ryzyko utraty życia. Wydaje się, że gdy na jego drodze pojawia się Dragon, człowiek o żółtych oczach, łatwiej będzie mu zdobyć upragniony przedmiot. Ale to jedynie pozory, gdyż ta znajomość wprowadza bohatera w mroczny świat Aylonu.

Swoiste "światotwórstwo" w wykonaniu Dexa Carstera to pełne szczegółów i odpowiedniej dynamiki uniwersum, które wielokrotnie pobudza wyobraźnię do kreślenia w głowie czytelnika obrazów niesamowitych kreacji. Koncepcja eksplorantów jest bowiem w swojej naturze prosta i jednocześnie przy tym, niezwykle wyrazista, wręcz ekstremalnie podrasowana, fundując odbiorcy fikcyjny świat pełen zaskoczeń. Mowa tu chociażby o działalności Cybotregu i o tym wszystkim, co za sprawą Dragona, poznaje Smutny. Mowa o półświatku creseekerów i o tym, co znajduje się w poszczególnych kreacjach. Te elementy świata przedstawionego są kluczowe dla zaprezentowanej fabuły, dzięki czemu wzmacniają wydźwięk całego utworu.

Dex Carster kontynuuje odsłanianie przed czytelnikiem znanego z "Błyszczących sześcianów" niepowtarzalnego uniwersum, osadzając w nim protagonistę pełnego sprzeczności. Historia Smutnego, prymitywa ze zdeformowaną gębą, jaką odbiorca poznaje dzięki wplatanym w akcję retrospekcjom, nabiera wyrazistości dopiero pod koniec lektury. Do tego czasu kreacja ta generuje więcej pytań niż odpowiedzi, budząc ambiwalentne uczucia. I trzeba przyznać, że autor postawił w tym przypadku na właściwą kartę, gdyż bardziej lubimy niejednoznacznych bohaterów, jakim Smutny niewątpliwie jest. Co ważne, postać ta jest widocznie kształtowana przez otaczający ją świat, a w trakcie wydarzeń, jakie stają się jej udziałem, stara się z przeciwnościami losu jakoś radzić. A to jedna z cech dobrej powieści z nurtu science fiction, jaką zawsze cenię.

Cieszę się, że koncepcja istnienia eksplorantów znajduje swoje dalsze rozwinięcie w powieści z tak złożonym protagonistą, który przez całe swoje życie uczy się tego, co naprawdę znaczy być człowiekiem. Uczy także tego, kiedy istota rozumna może zmienić się w bestię, swoistego potwora, jaki może zamieszkać w sercu i w duszy. Dex Carster poprzez losy Smutnego, uchyla nieco szerzej drzwi swojego eksploracyjnego świata, pozwalając czytelnikom zobaczyć więcej, co niechybnie generuje kolejne pytania i kolejne niewiadome, na które już teraz chciałabym znać odpowiedź.

"Creseeker" to dobra kontynuacja losów człowieka osadzonego w uniwersum sześcianów. Człowieka, którego w pierwszym tomie reprezentował Roger, w drugim Smutny, człowieka którym mógłby być każdy z nas. Takie literackie światy warto poznawać, gdyż pomimo swojego fantastycznego wydźwięku i wyczuwalnej epickiej rozrywki, niosą ze sobą uniwersalne spostrzeżenia na temat ludzkiego bytu.

"Dobre intencje nie zawsze idą w parze z odpowiednimi rezultatami".

„Świat ochoczo wciska nam w dłonie narzędzia do czynienia zła, sprytnie tuszując ich prawdziwą naturę ładnymi opakowaniami i błyszczącymi kokardami. Wielką sztuką jest ich nie przyjmować.”

Serce stanęło w miejscu, a ciało dygoce z przerażenia. Patrze w głąb portalu ze świadomością, że nie mam pojęcia co czeka mnie tym razem.
Skaczę
I widzę tylko ciemność.

To kolejna książka z uniwersum sześcianów. Dziwnych przedmiotów dzięki którym możecie przeżyć coś niesamowitego w jednej z wielu kreacji.
Niestety, poza nagrodą narażając także samych siebie na ogromne ryzyko.
Tym razem obserwujemy życie Smutnego, który rezygnuje ze swojego dotychczasowego życia, chcąc zdobyć upragniony przedmiot.
Droga do zdobycia go jest jednak dużo trudniejsza niż przypuszczał.
Dostaje niebezpieczną propozycję i z każdym krokiem coraz mocniej zakopuje się w kolejnych wydarzeniach.
Co więcej, na drodze staje mu dziwny człowiek o złotych oczach.

Po raz kolejny jestem pod wrażeniem pomysłu na książkę, to coś innego i całkiem nowego ( w moim odbiorze)

Niestety, jak w przypadku poprzedniej lektury autora nie polubiłam się z głównym bohaterem, chociaż myślę, że nie taki cel miała książka.
Smutny to człowiek z ciężkim charakterem, mam wrażenie, że dosłownie na każdym kroku wychodzi jego wyniszczenie psychiczne i specyficzna osobowość.
Musimy też pamiętać, że jego zachowanie too nie do końca on sam...
Ale więcej już w samej książce (warto!)
Za to został bardzo dobrze przedstawiony.

Głównie jedna z postaci mocno siedzi mi w głowie do teraz, cudo…

Momentami gubiłam się w rozdziałach i nie miałam pojęcia w jakim miejscu fabuły stoimy w tym momencie.
Działo się dużo i mamy tu niejeden wątek.
Mimo to bawiłam się świetnie, to klimat z którym nie mam styczności zbyt często, aż czułam na skórze gęstą atmosferę, wieczny niepokój i napięcie bohaterów.

Będę czytać kolejne i polecam sięgnąć.

Dziękuję @d.carster za możliwość przeczytania

Skaczę
I widzę tylko ciemność.

To kolejna...

Leon Hoff znany również jako Smutny. Porzucając swoje dotychczasowe życie wojskowego postanawia wyruszyć w spontaniczną i niebezpieczną podróż do stolicy eksploracji, Alyonu. Jego głównym celem jest zdobycie skrzyni zawierającej nieznanego nikomu dotychczas fanta, lecz nie myślcie, że to będzie takie proste. W jego życiu pojawi się tajemniczy złotooki Dragon, który usilnie będzie próbował namówić Smutnego do przyjęcia składanej mu oferty niosącej za sobą wiele korzyści. Niestety życie nie jest takie przyjemne jak mogłoby się wydawać i w tym wypadku to się potwierdza. Smutny może zaryzykować życie, aby po spełnieniu wymagań odzyskać dawne życie albo dostać kulkę w głowę. Tego wszystkiego nie ułatwia fakt, że w ciele i umyśle rozwija się bestia pragnąca śmierci innych. Jakiego wyboru dokona Smutny i czy pokona drzemiącą w sobie bestię?

Dziś przychodzę do was z niespodzianką, a mianowicie książka, którą przeczytałam nie była testem gusty czytelniczego. Była to powieść na, którą czekałam i dumna rozpierała mnie, że mam możliwość przeczytania i zrecenzowania jej dla was przedpremierowo.

Zachęcam do zapoznania się z całością recenzji https://www.czytelnika.pl/2021/10/creseeker-dax-carster.html

Świetna książka. Mocny gęsty klimat, barwne postacie, wciągająca fabuła. Polecam serdecznie.

• Single
  • Scifi