Brygady antyterrorystyczne : operacje, uzbrojenie

Okładka książki Brygady antyterrorystyczne : operacje, uzbrojenie Stanisław Kochański
Okładka książki Brygady antyterrorystyczne : operacje, uzbrojenie
Stanisław Kochański Wydawnictwo: Wydawnictwo Czasopism i Książek Technicznych SIGMA-NOT militaria, wojskowość
militaria, wojskowość
Wydawnictwo Czasopism i Książek Technicznych SIGMA-NOT
1991-01-01
1991-01-01

Bardzo dobra, merytoryczna pozycja książkowa, która mimo upływu lat się nie zestarzała, a zawarte w niej informacje są dobrą podstawą do rozszerzania informacji w szerszym zakresie. Mimo stosunkowo niewielkiej ilości stron, autor przekazuje nam naprawdę multum skondensowanych danych. Oczywiście nie jest to "Strzelectwo bojowe" traktujące stricte o strzelaniu - tu pan Kochański z właściwą sobie, ogromną wiedzą, daje w przystępny sposób informacje na bardzo szeroki temat - i w bardzo interesujący sposób. Polecam.

Dość leciwa, ale bardzo ciekawa i merytoryczna pozycja. Rozpoczyna się, od kilku opisów, najbardziej spektakularnych akcji antyterrorystycznych, potem następuje część techniczna - opis broni krótkiej i długiej, a także różnych rodzajów nabojów. To właśnie ta ostatnia część dotycząca różnego rodzaju amunicji, daje dużo do myślenia bo to właśnie dzięki różnym nabojom można osiągać różne cele za pomocą tej samej broni. Wszystko wytłumaczone merytorycznie, ale dość przystępnie, sporo zdjęć i danych technicznych uzbrojenia. To czego może zabrakło, to kilka słów wprowadzenia, np. krótkiego opisu budowy pocisku i co za tym idzie łatwiej byłoby zrozumieć laikowi różnicę w budowie poszczególnych pocisków. Ciekawe mini-kompendium dla wszystkich zainteresowanych tematem.

Napisana przez znawcę tematu książka prezentuje kilka wybranych akcji służb specjalnych, które stanowiły kamienie milowe w rozwoju technik operacyjnych i metod działania oddziałów antyterrorystycznych, a także kompleksowo charakteryzuje sztandarowe uzbrojenie i wyposażenie antyterrorystów. Choć od czasu napisania książki technologia poszła daleko do przodu, dla miłośników tematyki militarnej i zagadnień związanych z walką z terroryzmem jest to niewątpliwie pozycja obowiązkowa.

Stanisław Kochański był, a być może nadal jest kimś w rodzaju wysokiej próby specjalisty od broni palnej. Powiedzmy, że to polski autorytet pokroju Massada Ayooba. Mogą skrzywić się ci, którzy widzą w książkach Kochańskiego zbyt płytkie traktowanie tematu, czy wręcz próbę jego zbytniej popularyzacji. Bez względu na opinię należy wspomnieć, że był to prawdopodobnie pierwszy polski autor, którego książki dotyczące m.in. zagadnień ran postrzałowych i mocy obalającej, dotarły pod strzechy "zwykłych" Kowalskich.

W niniejszym opracowaniu autor opisuje po krótce najważniejsze i najlepsze jednostki antyterrorystyczne na świecie, oraz akcje w jakich miały okazję brać udział. Kochański sporo miejsca poświęca także badaniom amerykańskiego chirurga wojskowego, dr Martina L. Facklera. Na wielu ilustracjach znajdują się profile ran postrzałowych, oraz szczegółowe opisy dotyczące balistyki terminalnej i zadawanych ran, zarówno przez amunicję pistoletową, jak i pośrednią i karabinową.

"Brygady Antyterrorystyczne" to książka nie tylko dla studentów medycyny i WAT-u. Mogą po nią sięgnąć wszyscy zainteresowani zagadnieniami związanymi z bronią palną, a także ci, którzy chcieliby się przekonać, jak dalece efektowne strzelaniny z hollywódzkich filmów rozmijają się z rzeczywistością.

• Siły Specjalne
  • Broń palna