Jinsei Annai "life's guide": glimpses of Japan through a popular advice column.

Okładka książki Jinsei Annai "life's guide": glimpses of Japan through a popular advice column. John M. McKinstry, Asako Nakajima McKinstry
John M. McKinstryAsako Nakajima McKinstry Wydawnictwo: M.E. Sharpe nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
M.E. Sharpe
1991-05-01
1991-05-01
japonia heisei

Bardzo przyjemnie jest natrafić na bibliotecznej półce książkę, której się człowiek nie spodziewał, a która okazuje się przyjemnym czytadełkiem.

Oto para socjologów przez rok śledziło kolumnę pytań do redakcji dużego ogólnokrajowego dziennika, które zawierały prośbę o rady, wskazówki i pomoc w rozwiązaniu problemów, głównie natury osobistej.
Autorzy potraktowali listy pisane przez Japończyków jako punkt wyjścia do refleksji nad społeczeństwem - zmian, jakim podlega (szczególnie na linii teściowa-synowa oraz miejsca starszych osób w rodzinie),wartościom jakim hołduje (rozdziały o problemach małżeńskich i dotyczących usamodzielnienia młodych dorosłych) i wreszcie o niepisanych zasadach, które regulują jego funkcjonowanie (kolektywizm zamiast indywidualizmu).
Z grubsza znajdziemy tu potwierdzenie wszystkich tych obiegowych twierdzeń o japońskim społeczeństwie, jednak są one ładnie i zgrabnie podane, a co najważniejsze - są cudownie nie-egzotyzujące. Socjologiczne zaplecze autorów sprawia, że z jednakowym dystansem podchodzą do tego, co w innym kręgu kulturowym może wydawać się czytelnikowi dziwne (czytaj: głupie, obce, jakieś takie),jak i do tego, co w jego własnym kręgu kulturowym jest dla czytelnika tak znajome, że aż przezroczyste (czytaj: tradycyjne, tak zawsze było, normalne).

Czas odcisnął trochę swoje piętno na tej publikacji; warto pamiętać, że przedmiotem analizy są listy sprzed blisko czterdziestu lat. Nie śmiem marzyć, aby ktoś powtórzył pracę McKinstrych...

Autorzy potraktowali listy...

• Japonia - kultura i życie codzienne