Ratujmy naszą plnetę. Lasy

Okładka książki Ratujmy naszą plnetę. Lasy Jess French, Alexander Mostov
Okładka książki Ratujmy naszą plnetę. Lasy
Jess FrenchAlexander Mostov Wydawnictwo: Zielona Sowa popularnonaukowa dziecięca
popularnonaukowa dziecięca
Let's Save Our Planet: Forests
Zielona Sowa
2021-05-19
2021-05-19
Maria Nowak
lasy planeta zmiany klimatu ochrona środowiska ekologia bogato ilustrowana pięknie wydana tajga puszcza dżungla ekoturystyka wylesianie drewno zwierzęta leśne dobre nawyki

Okładka książki Ratujmy zwierzęta Jess French, James Gilleard
Ratujmy zwierzęta Jess French, James ...

Książka "Lasy" porusza temat przyczyn wycinania lasów na świecie. Odnosi się do przykładów wydobywania surowców pod cennymi lasami tropikalnymi oraz rosnącego zapotrzebowania na surowiec jakim jest drewno.
W rozdziale skutków wylesiania możemy przeczytać o wielu funkcjach lasów związanych z tworzeniem się chmur, wiatrów czy obiegu wody. Bardzo obrazowo i przejrzyście wytłumaczone jest zjawisko globalnego ocieplenia. Poznamy przykłady plemion koczowniczych Saamów, zamieszkujących tajgę czy plemion Awá z Amazonii, dla których las jest miejscem życia. Wśród zagrożonych zwierząt mowa jest o największych nadrzewnych zwierzętach - orangutanach, których naturalne siedliska na Borneo i Sumatrze, kurczą się w zastraszającym tempie. Podobna sytuacja dotyczy puszczyków plamistych z lasów umiarkowanych oraz tygrysów syberyjskich z północno-wschodnich krańców w Rosji i Chin. Kolejne rozdziały pokazują przykłady przeciwdziałania wylesiania. Dowiemy się dlaczego warto szukać certyfikatu FSC na produktach, jakie są alternatywne źródła białka oraz czym są nuklearia. Wymienione zostały osoby, mające znaczący wpływ na ochronę środowiska. Kilka stron poświęconych jest też zmianie nawyków, odpowiedzialnemu kupowaniu oraz zachęcaniu do samodzielnego działania dzieci poprzez wypowiadanie się czy pisanie listów do władz. Uważam, że jest to dobra książka, żeby zaciekawić dzieci światem przyrody i wzmocnić wrażliwość na otaczający świat.

Recepta na lepszą, zdrowszą i piękniejszą przyszłość

Duży format, twarda okładka, niezliczone ilustracje, mnóstwo informacji, przykładów do naśladowania oraz inspiracji, to krótkie podsumowanie książki "Ratujmy naszą planetę. Lasy" Jess French, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Zielona Sowa.

Na samym początku znajdujemy wyjaśnienie, dlaczego lasy są takie wyjątkowe i niezwykle ważne. Dalsza treść jest podzielona na pięć rozdziałów, z których kolejno dowiadujemy się o:

rodzajach lasów i co je łączy:
"Każdy las to wyjątkowe i niepowtarzalne miejsce. Nie ma dwóch takich samych lasów, dlatego wszystkie są bezcenne. Czy jest coś, co łączy wszystkie lasy? Niestety tak. To groźba wylesienia."
przyczynach wylesiania,
skutkach wylesiania,
sposobach przeciwdziałania temu zjawisku,
możliwości ochrony lasów dzięki naszym postawom i działaniom.
Poruszony w publikacji temat jest niezwykle ważny szczególnie w kontekście nadchodzących lat. Przedstawione informacje skłaniają do mniej egoistycznego spojrzenia na naszą planetę oraz do odpowiedzialnego gospodarowania tym, co mamy do dyspozycji. Za najbardziej wartościowe uważam praktyczne wskazówki na temat tego, co sami możemy zrobić, by wspomóc lasy. Warto zapamiętać, że
"Możemy chronić przyrodę albo jej szkodzić. Im więcej zwykłych ludzi zdecyduje się działać dla dobra Ziemi, tym wspanialszych rzeczy uda nam się dokonać."
Na szczególną uwagę zasługują również strony poświęcone temu, kto (oprócz naukowców, specjalistów od technologii, organizatorów akcji społecznych, a nawet artystów) i w jaki sposób może pomagać w walce z wylesianiem.

Publikacja jest rekomendowana dla wieku 9+, ale nawet czterolatki są w stanie sporo zrozumieć z tej książki, a kolorowe ilustracje dodatkowo przyciągają uwagę i prowokują liczne pytania. Moim zdaniem to nie jest lektura, którą powinno się przeczytać od razu w całości. Zawarte w niej informacje warto dozować mniejszymi porcjami, co z pewnością pozwoli lepiej zrozumieć powagę problemu, jakim jest wylesianie, a dodatkowo da czas na refleksje.

Uwielbiam książki dostarczające sporej dawki wiedzy, a do tego zawierające ważne przesłania i pewnego rodzaju "receptę". "Ratujmy naszą planetę. Lasy" to jedna z takich pozycji.

Dodam jeszcze, że zgodnie z informacją na okładce "Książkę wydrukowano na papierze wytworzonym z materiałów pochodzących z dobrze zarządzanych lasów posiadających certyfikat FSC® i innych kontrolowanych źródeł", a "Kupując tę książkę, wspierasz Fundację LAS NA ZAWSZE!(...)".

Recepta na lepszą, zdrowszą i piękniejszą przyszłość

Na samym początku znajdujemy wyjaśnienie, dlaczego lasy są takie wyjątkowe i...

• Przyrodnicze
  • Do biblioteki