Ab ovo: Antyk, Biblia etc.

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
83-207-1752-3
Snoopy

Zbiór felietonów błyskotliwego filologa klasycznego, neolatynisty i tłumacza z greki oraz łaciny. Autor z ogromną erudycją i poczuciem humoru opowiada o różnych zagadnieniach, pojęciach i zjawiskach wywodzących się z kultury śródziemnomorskiej, które zakorzeniły się w tradycji europejskiej, a których pochodzenie nie jest wcale powszechnie znane i okazuje się zaskakująco ciekawe. Wśród haseł tego "przewodnika po kulturze" znajdziemy na przykład erotyki średniowieczne, pseudoetymologie, zagadki starożytne, fałszerstwa literackie, zamiany znaczenia słów.

Snoopy | 2010-02-24
Przeczytana: wrzesień 2009

Rzecz zdobyta za grosze na wyprzedaży, a jaki skarb! Cóż za smakowita lektura! Zbiór rewelacyjnych miniaturek na przeróżne tematy krążące zawsze wokół kwestii języka. Arcyśmieszne i nader pouczające. Do moich ulubionych należą: Biblioteki, Błędy i poprawki, Cytaty angielskie, Etymologie, Pseudoetymologie, Pisanie po książkach, Prowincjonalizmy językowe, Przekład i oryginał, Rozmówki... Ech, w sumie to mógłbym wymienić niemal każdy z tych zgrabnych felietonów. Lektura lekka i przyjemna, dla każdego, kto lubi zabawy językiem i literaturę w ogóle.

buschka | 2011-01-12

Pewnego dnia w ręce wpadł mi zbiór esejów Mikołaja Szymańskiego „Ab Ovo: Antyk, Biblia, etc”. Po przeczytaniu notki z okładki i po zachęcie, starszej stażem, koleżanki postanowiłam przeczytać całość. I muszę przyznać, że jestem pod dużym urokiem talentu gawędziarskiego autora.

Książkę pięknie wydało wydawnictwo „Iskry”, w twardej oprawie z obwolutą, na papierze écru, z komentarzem Leszka Kołakowskiego. Już sama oprawa zachęca do sięgnięcia w głąb treści. I właśnie owa treść jest najpiękniejsza. Profesor Szymański ma ogromną wiedzę, dotyczącą Antyku i Biblii (i nie tylko). O tym nawet nie trzeba zapewniać, ale oprócz tej wiedzy posiada coś jeszcze. Cudowny wprost talent do przekazywania tejże wiedzy. Potrafi pięknie opowiadać o starożytnych filozofach, o wydarzeniach biblijnych. Przytacza mnóstwo anegdotek o kulturze, literaturze. Jednocześnie, pisząc o odległych nam czasach, potrafi celnie nawiązywać do współczesności, co jeszcze bardziej podnosi walory jego szkiców.

A czyta się...

Ellarta | 2012-03-18

Niesamowita książka, zabawna i przeurocza, i każdy powinien przeczytać!

espina_o8 | 2016-07-31
thaliana | 2015-11-11