Mity żywieniowe

Okładka książki Mity żywieniowe Justyna Bylinowska
Okładka książki Mity żywieniowe
Justyna Bylinowska Wydawnictwo: Wydawnictwo M Seria: Zdrowe Zdrowie zdrowie, medycyna
zdrowie, medycyna
Zdrowe Zdrowie
Wydawnictwo M
2021-06-04
2021-06-04
Zdrowie dieta poradnik mity żywieniowe dietetyk

Ciekawie o najpopularniejszych mitach żywieniowych.
To króciutka książeczka do posłuchania w jeden wieczór.

Spokojnie napisana, bez zbędnej ekscytacji, z powołaniem się na badania naukowe. Żadnego lania wody i zdań o niczym. O kazdym z wymienionych mitów żywieniowych interesująco krótko i konkretnie.

Ciekawie o najpopularniejszych mitach żywieniowych.
To króciutka książeczka do posłuchania w jeden wieczór.

Warto przeczytać.

Warto przeczytać.

Książka, która pomaga ukształtować zrównoważone podejście do żywienia. Współcześnie jest mnóstwo, często wzajemnie sprzecznych, opinii i trendów żywieniowych. Każdy może opowiedzieć co uważa za zdrowe, ale ciężko o źródło wiedzy, które nie jest nacechowane emocjonalnie i posiada wiarygodną podstawę naukową.

'Książka 'Mity żywieniowe" ma kilka właściwości, które sprawiają, że traktuje zawarte w niej informacje jako wiarygodne:
- autorka jest redaktor naczelną portalu dietetycy.org.
- autorka ma wykształcenie biologiczne z naciskiem na dietetykę i żywienie człowieka,
- autorka jest zaangażowana w szerzenie wiedzy o żywieniu
*Polecam zajrzeć na jej konto na linkedin: https://pl.linkedin.com/in/justyna-bylinowska
- w treści książki nie stawia bezwzględnych ocen typu 'gluten to zło', 'cukier to biała śmierć' - to raczej przegląd prac naukowych na dany temat z komentarzem,
- gdy wiedza naukowa na dany temat jest niejednoznaczna (jedne badania wskazują w jedną stronę, inne w drugą) jasno stwierdza ten stan rzeczy, zamiast tendencyjnie wybierać te badania, do których mogłaby się osobiście przechylać.

Polecam 'Mity żywieniowe' każdej osobie, która czuje się zagubiona w gąszczu informacyjnym na temat żywienia. Książka jest uporządkowana i napisana prostym językiem. Autor jest wiarygodny.

'Książka 'Mity żywieniowe" ma kilka właściwości, które sprawiają,...

Układ książki, podział na rozdziały jest bardzo przejrzysty i ułatwia czytanie. Ja jednak podzielilabym tę książkę na dwie części. Pierwsza część opiera się na dietach. Diety oczyszczające, detoksy, częstotliwość posiłków. Ogrom informacji dla osób, które planują odchudzanie. Mnie te informacje jakoś szczególnie na ten moment nie zainteresowały, ale przeczytałam je, bo może w przyszłości ta wiedza mi się przyda. Za to w drugą część dotyczącą produktów spożywczych wczytałam się już dokładniej. Czy kawa jest szkodliwa? Odpowiedź na to pytanie była dla mnie zaskakująca. Czy żywność ekologiczna jest zdrowsza? Mity na temat diet wegetariańskich obaliłam osobiście już wiele lat temu, ale wiele osób nadal sądzi, że takie odżywianie nie dostarczy organizmowi niezbędnych składników. Nic bardziej mylnego. Wiele ciekawych rzeczy można dowiedzieć się z lektury tej książki.
Jeśli interesujecie się zdrowym odżywianiem, albo chcecie zmienić swoją dietę to ten poradnik może rozwiać wiele waszych wątpliwości.

Kłamstwa i półprawy o tym co jemy.

Na co dzień spotykamy się z wieloma mitami żywieniowymi. Słyszy o nich z internetu, telewizji, od znajomych. Czasem trudno połapać się w tym co rzeczywiście jest prawda, a co nie. Chcecie znać prawdę i wiedzieć co jest kłamstwem? Ta książka właśnie to nam przekazuje.

"Co jeść, aby schudnąć? Czy kawa rozpuszczalna jest szkodliwa? Czy powinniśmy wykluczyć jakieś produkty z naszego jadłospisu? Czy żywność ekologiczna jest naprawdę zdrowsza?"

Na te i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedzi właśnie w tej książce. Kierując się badaniami autorka obala mity i przekazuje prawdę wszystko ujmuje w prosty sposób, zalecać to, co warto jeść albo nie jeść, aby jak najlepiej wpływać na zdrowie i najlepiej się czuć.

W środku mamy bardzo przyjemny, przejrzysty układ, grafikę i kolory, czyli wszystko co ułatwia znalezienie najbardziej interesujących nas treści. Jest tu naprawdę dużo wiedzy. Ta książka zdecydownie daje nam do myślenia.

Kłamstwa i półprawy o tym co jemy.

"Co jeść, aby schudnąć? Czy kawa rozpuszczalna jest szkodliwa? Czy...

"Ta książka jest przeznaczona dla tych, którzy chcieliby podejmować drobne, codzienne decyzje w sposób racjonalny, z korzyścią dla własnego organizmu"
Od tych obiecujących słów wstępu rozpoczyna się poradnik "Mity żywieniowe".

Zdrowe odżywianie nigdy nie pozostawało mi obojętne. I choć mój sposób żywienia to sinusoida, zawsze zwracam uwagę na składniki, z których przygotowuje posiłek dla swoich domowników. Trudno nie zauważyć, że wokół tematu jedzenia powstało wiele mitów. Zapewne wiele razy zastanawiałaś się, czy to, co jem, co powinno być korzystne dla mojego organizmu, rzeczywiście takie jest. Poradnik Mity żywieniowe pozwala rozwijać kilka wątpliwości. Zastanawiałaś się, czy kawę można pić bez ograniczeń? Czy mleko krowie rzeczywiście nie powinno być przez nas spożywane. Jak schudnąć i czy obietnice cudownych suplementów diety mają jakiś sens? A co z dietą wegetariańską? Czy na diecie roślinnej można nie głodować?

Uważam, że wiedza o tym, co jemy i jak to wpływa na nasz organizm, jest bardzo istotna. Chociaż przeczytałam już kilka książek dotyczącej tej tematyki, zawsze z chęcią zdobywam nowe informacje. Czy "Mity żywieniowe" zmieniły coś u mnie w sposobie postrzegania na poszczególne składniki odżywcze? Nie. Większość wiedzy, jaką zaproponowała autorka, jest mi znana. Dodatkowo parę zagadnień ze względu na brak badań pozostaje niewyjaśnionych. Czy mimo to polecam ten poradnik. Tak. Mity żywieniowe są przejrzyście wyjaśnione i podparty licznymi badaniami naukowymi. Wiedza jest aktualna, a zagadnienia interesujące. Dla własnej ciekawości warto sięgnąć po poradnik, ale nie uważam go za niezbędnik w domowej biblioteczce.

Od tych obiecujących słów wstępu rozpoczyna się poradnik "Mity żywieniowe".

Od jakiegoś czasu panuje trend zdrowego żywienia. Większość z nas kieruje się opiniami, mediami czy też teoriami które usłyszymy. Ja również należę do tych osób. Nie do końca wiedząc jakie produkty są szkodliwe i co mogę jeść, aby schudnąć. Poradnik "Mity żywieniowe" bardzo mi pomogła w odpowiedzi na nurtujące mnie pytania. Książka bardzo potrzebna na naszym rynku. Wyróżniającą się , napisana prostym i zrozumiałym językiem. Znajdziemy w niej wiele konkretów, praktycznych informacji i odpowiedzi co jeść, a czego unikać. Skupia się na sześciu obszarach: mity na temat odchudzania, mity o postach i częstotliwości posiłków, o dietach oczyszczających, o żywności, o żywności ekologicznej i dietach dotyczących diet roślinnych. Każdy z tych rozdziałów bierze na celownik najczęstsze mity żywieniowe. Autorka książki Dr. Justyna Bylinowska to prowadząca i twórca portalu dla dietetyków. Doświadczony wykładowca akademicki z zakresu wiedzy o żywieniu oraz technologii gastronomicznych. Szczególnymi obszarami jej zainteresowań jest dieta osób starszych, a także wykorzystanie polskich lokalnych superfoods w codziennej diecie. "Ta książka jest przeznaczona dla tych, którzy chcieliby podejmować drobne, codzienne decyzję w sposób racjonalny z korzyścią dla własnego organizmu.

Ooo, takie książki to ja lubię, jest absolutnie wszystko wytłumaczone, nie ma bzdur i przede wszystkim wypowiada się ktoś, kto się zna i to mocno, a na dodatek (a może w zasadzie nie na dodatek, tylko przede wszystkim) ma wykształcenie kierunkowego i może sobie przed nazwiskiem wpisać te dwie magiczne literki: dr.

Autorka nie napisała ani jednej bzdury, nie poszła za daleko z żadną dywagacją, a teraz ciężko o książki, które są "czyste" w swojej treści, jak już trafiam na dobrą książkę (oczywiście poza powieściami, czy to o kosmetykach, czy zdrowiu/jedzeniu) to nawet jeśli cała jest w miarę ok, to naglę walną czymś w stylu mleko powoduje raka albo kładź se olej na twarz i z tym śpij. Druga opcja jest taka, że treść jeszcze ok, ale styl woła o pomstę do nieba, wycieczki osobiste na co drugiej stronie - tutaj tego nie ma. W zasadzie książka jest bezpłciowa wręcz, zero zetknięcia z autorką personalnie, ona wręcz nie istnieje, gdyby raz (na całą książkę!)* nie napisała "o tym już pisałam" to nie wiedziałabym z samego tekstu, że książkę napisała kobieta. Ogólnie to w niczym nie przeszkadza.

*jest szansa, że tylko raz to zauważyłam, a tak naprawdę występuje więcej razy

Bardzo podoba mi się to, że jest tu zgromadzone tyle badań, że głowa mała, żadna opinia nie pochodzi po prostu z widzimisię autorki, a z poważnych badań. Obalone zostają natomiast narastające mity i to te ostatnio popularne, więc wydawnictwo zdecydowanie na czasie, jest o tym, że jajka są zdrowe, organizm nie potrzebuje żadnego detoksu, postów, wykluczania, ani żywności ekologicznej. Wielki plus za to, że autorka otwiera oczy, bowiem żadne badania nie potwierdzają wyższości "bio" jedzenia nad "nie-bio". Wiele kwestii zostało poruszonych z dwóch stron, kiedy np. mamy badania pokazujące wady, ale i zalety danego rozwiązania, czasem badania są niejednoznaczne i nie ma tak, że autorka pisze, że nie wie jak jest, ona pisze, że jest trochę tak, ale i tak, wyczerpuje przy tym temat, dla mnie rewelacja.

Zauważyłam błąd ortograficzny, "bezwartościowy" pisze się łącznie, ale to może być jakiś przypadek, w każdym razie, nic nie szkodzi, co pokazuje tylko, że jak książka dobra, to i pierdoły nie przeszkadzają.

Bardzo polecam to wydawnictwo, mnie trochę nudziło momentami, ale to dlatego, że dużo czytam na ten temat, nie tylko książek, ale także artykułów, zwłaszcza z zagranicznych portali, widać, że i autorka jest na bieżąco i nie tkwi jak wielu dietetyków i lekarzy w Polsce jakieś 70 lat temu, kiedy to żółtka jajek były be.

Autorka nie napisała ani jednej bzdury, nie poszła za...

Bardzo dobrze napisana książka. Każdy mit czy też ciekawostką są poparte liczną literaturą. Autorka omawia wszystkie podstawowe produkty żywnościowe codziennego użytku. Omawia również "słynne" diety. Książka zarówno dla tych, którzy nie mają pojęcia o zdrowym żywieniu, jak również dla tych, którzy już cokolwiek wiedzą.

• Popularnonaukowe
  • Poradniki
  • Zdrowie
  • Popularnonaukowe, podręczniki

Dodaj cytat z książki Mity żywieniowe