70 lat Chińskiej Republiki Ludowej w ujęciu interdyscyplinarnym

Okładka książki 70 lat Chińskiej Republiki Ludowej w ujęciu interdyscyplinarnym praca zbiorowa
Okładka książki 70 lat Chińskiej Republiki Ludowej w ujęciu interdyscyplinarnym
praca zbiorowa Wydawnictwo: Wydawnictwo Akademickie Dialog popularnonaukowa
popularnonaukowa
Wydawnictwo Akademickie Dialog
2021-03-30
2021-03-30
chiny azja ChRL Daleki Wschód Azja Wschodnia XX wiek XXI wiek historia Chin

Specjalistyczne spojrzenie na wybrane zagadnienia z polityki, ekonomii i kultury Chin. Poruszane tematy są dość hermetyczne i raczej nie sprawdzą się jako popularyzatorskie przybliżenie specyfiki Państwa Środka. Mimo wszystko, by rozumieć o czym autorzy piszą należy mieć jakieś pojęcie o Chinach i to raczej nie powierzchowne.

Zastanawiam się również na ile ta publikacja może mieć wartość naukową jako taką. Poszczególne artykuły są dość krótkie, a bogata literatura, jaką opatrzony jest każdy z nich sugeruje, że do zgłębienia poruszanego tematu i tak lepiej sięgnąć po obszerniejsze opracowania z dziedziny ekonomii Chin, historii i polityki czy sztuki.

Zastanawiam się również na ile ta publikacja...

Jeśli tytuł nie zachęci do czytania - to powinien to zrobić spis treści. Co bardzo cenne w tej książce, to różnorodność tematyczna. Mamy podsumowanie polityczno-międzynarodowe od prof. Góralczyka, mamy bardzo konkretne artykuły na temat ekonomii Chin, jest architektura Pekinu (ze zdjęciami!),są liczne aspekty kulturowe, w tym ciekawy tekst o kaligrafii. Artykuły są napisane konkretnie i rzetelnie, przez specjalistów w swoich dziedzinach. Kawał wiedzy, i do tego ciekawy. Może teksty ekonomiczne "nie porywają" - jak to bywa w przypadku tej dyscypliny - ale dla zainteresowanych czy badaczy tej dziedziny, będą niezwykle cenne. Jak zresztą cały tom.

Bardzo dobra pozycja, warta polecenia każdemu kto jest zainteresowany tematyką współczesnych Chin. Największym atutem tej pracy jest jej interdyscyplinarny charakter. Jedynym mankamentem jak dla mnie jest brak części poświęconej rozwojowi naukowo-technicznemu Państwa Środka. Monografia ta będzie przydatna zwłaszcza dla czytelników, którzy dopiero zaczynają zgłębiać tematykę roli i znaczenia Chin we współczesnym Świecie. Warto się zapoznać.

• Popularnonaukowe
  • Kolejka - Popularnonaukowe
  • Daleki Wschód
  • Sinologia
  • Brak Audiobooka
  • Literatura popularnonaukowa

Dodaj cytat z książki 70 lat Chińskiej Republiki Ludowej w ujęciu interdyscyplinarnym