Ciemna jaskinia

Ciemna jaskinia
LTW
2021-02-10
2021-02-10

Bardzo dobry krótki kryminał. Pomysłowa fabuła. Polskie realia okresu powojennego. Zdumiewająca zagadka szkieletu w ścianie, a jak się później okazuje, również przyczyny śmierci właściciela domku zaczynają być pod znakiem zapytania. Młodzi nowi właściciele domku też są zagrożeni, chociaż o tym nie wiedzą. Młody, inteligentny komisarz policji co rusz, dzięki swojej wnikliwości, znajduje „tropy” prowadzące go – albo do rozwikłania zagadki, albo do błędnych podejrzeń.

Mam wrażenie, że książka jest za krótka. Z tylu pomysłów autora, wydaje mi się, mogłaby swobodnie powstać co najmniej dwa razy dłuższa powieść, gdyby tak szerzej rozwinąć poboczne wątki związane z sąsiadami. Ale szybkość akcji i przejrzystość fabuły to też zalety.

Dużym plusem, w mojej ocenie, jest fakt, że wszystko na końcu zostaje w spójny i logiczny sposób wyjaśnione. Reakcje bohaterów czasami nie są typowe, ale to też poprzez pokazanie ich toku myślenia, jest zrozumiałe.

Słuchałam audiobooka czytanego przez Sławomira Holland – dobrze czyta.

Młody lekarz Tadeusz Mroczek wraz z żoną Haliną przybywa do Poręby Morskiej, aby objąć w posiadanie dom, który dostał w spadku po stryju. Stryj - lokalny sędzia utonął w tajemniczych okolicznościach. Młodzi chcą zaaklimatyzować się w sennym miasteczku, jednak doznają szoku - w ścianie znajdują zamurowany szkielet. Chcą rozwiązać tajemnice na własną rękę i trafiają na trop zbiegłego przed laty zbrodniarza wojennego. Czyżby to jego szkielet tkwił w ścianie? Świetna książka godna mistrza Joe Alexa. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej serdecznie zapraszam: http://www.kryminalgrozatajemnica.com.pl/2022/06/ksiazka-na-weekend-klasyka-kryminau.html

Poręba Morska to miejsce akcji tego starego kryminału. Rok 1967. Nie żyje sędzia, człowiek zdrowy, w sile wieku. Utonął podczas kąpieli w morzu. Spadkobiercą i jedyną rodziną zmarłego jest bratanek, młody lekarz z Warszawy, który przyjechał na pogrzeb wraz z żoną. Zatrzymali się w odziedziczonym domku nad morzem. W gabinecie stryja, przez przypadek odkryli skrytkę w ścianie a w niej... szkielet. Dwie cegły są nowe, ale pozostałe... przedwojenne.
Tadeusz i Halina postanawiają sprawdzić tę sprawę. Bez nagłaśniania. Przez wzgląd na pamięć stryja. Bo on nikomu nic nie powiedział.
I zapewne miał w tym jakiś cel.
Czy odnaleziony pamiętnik okaże się pomocny?
Co odkryją młodzi lekarze?

Komendant tutejszej milicji prowadzi swoje dochodzenie, bo coś mu nie pasuje w śmierci sędziego Mroczka.

Dość krótka książka. Niewielkiego formatu. Do szybkiego przeczytania.
Wątek kryminalny ciekawie poprowadzony. Mój pierwszy typ okazał się celny, ale podczas czytania zmieniał się kilkukrotnie.

Ciekawostka.:
Nazwisko i imię autora to jeden z jego trzech pseudonimów literackich.

• Empik audio powieści
  • WyzwanieLC2021
  • Aga
  • Filia 9
  • Lata 60-te
  • Sensacja, kryminał, thriller
  • NwB

Dodaj cytat z książki Ciemna jaskinia