Okładka książki Ty też to masz! Odkryj swoje talenty i zacznij robić w życiu to, co lubisz i potrafisz najlepiej Elżbieta Krokosz
Elżbieta Krokosz Wydawnictwo: Onepress poradniki
poradniki
Onepress
2021-01-01
2021-01-01

Talent wielu osobom kojarzy się ze zdolnościami artystycznymi, natomiast w książce traktowany jest dużo szerzej - autorka pokazuje, że tak naprawdę każdy ma w sobie jakiś talent - często są to kompetencje, o których na co dzień nie myślimy jako o czymś specjalnym, a już na pewno nie jak o tym mistycznym, tajemniczym talencie. Który jednak najpierw trzeba zidentyfikować. I tu dochodzimy do sedna.

Jedną z najważniejszych cech książki jest zawarty w niej zestaw ćwiczeń, które każą nam się zastanowić nad samym sobą. Dzięki temu określimy, w czym jesteśmy dobrzy, czym tak naprawdę chcemy się zajmować, czy za co chcemy być zapamiętani, by następnie sformułować swoje życiowo-zawodowe motto. Ćwiczenia te są faktycznie ciekawe i jeśli wykonamy je sumiennie, to naprawdę mogą nam pomóc w odkryciu czegoś nowego (lub chociaż ).

Drugim wartym uwagi elementem książki są przytoczone rozmowy z sesji coachingowej, w których autorka omawia z drugą osobą rezultaty wspomnianych wyżej ćwiczeń, pomaga w razie wątpliwości i nakierowuje. Jest to dobre uzupełnienie, które przy okazji pokazuje nam ciąg myślowy prowadzący do konkretnych wniosków.

Ważnym aspektem jest też to, że książka nie jest "receptą na sukces". Dostarcza narzędzi pomagających poznać siebie, a następnie podpowiada, co z tą wiedzą dalej zrobić - jak zarządzać swoją ścieżką kariery, by praca była czymś więcej niż przykrą koniecznością. Pozwala wyznaczyć nowy kierunek - to istotne: kierunek, nie konkretną ścieżkę od A do Z. Określenie talentu nie oznacza wybrania konkretnego zawodu czy nawet stanowiska, bo jeden talent można utylizować na wiele różnych sposobów, na różnych stanowiskach i w różnych branżach.

Czy polecam tą książkę? W sumie tak. Nie ustrzegła się błędów - zdarzały się momenty coachingowego bełkotu, ale było ich na tyle niedużo, że są do przełknięcia. Jak wspominałam już wcześniej, największą siłą tej książki są ćwiczenia - jeśli więc ktoś czuje się zagubiony i nie bardzo wie, co zrobić ze swoim zawodowym życiem, to ta książka może okazać się realną pomocą.

Gdy coraz kolejny czytam tekst w stylu "podzielę się z Tobą tajemnicą sukcesu" to już czuję, że książka będzie kolejnym pseudo poradnikiem. Dużo subiektywnych opinii typu: "wiem, bo byłam konsultantem", "wiem, bo widziałam na własne oczy jak się najlepszym daje podwyżki". Serio?
Do tego marny skład tej książki. Gdyby usunąć nadmiarowe puste wiersze, to niewiele treści by zostało.

Zazwyczaj kiedy myślimy o talencie przychodzą na do głowy szczególnie zdolności artystyczne taki jak talent malarski czy wokalny. Autorka jednak pokazuje w książce, że talentem mogą być również cechy które wydają nam się całkowicie zwyczajne i normalne jak chociażby łatwość nawiązywania kontaktów, dobra organizacja czy sumienność.
Dlatego też w każdym rozdziale znajdziemy zarówno część teoretyczną jak również ćwiczenia do wykonania, które mają nam pokazać nasze mocne strony oraz to jak możemy je wykorzystać i wykorzystać jako nasz talent. W każdym z rozdziałów znajdziemy praktyczne wskazówki jak poprawnie wykonać zadania oraz przykłady jak poradziło sobie z nimi inne osoby i jakie wyciągnęły wnioski na tej podstawie. Przyznam szczerze, że jest to bardzo ciekawe rozwiązanie ponieważ każde kolejne ćwiczenie jest bardziej wymagające i musimy podczas ich wykonywania bardziej „zagłębić się w sobie” i dostrzec rzeczy na które często nie zwracamy uwagi.
Książka jest bardzo dobrze i lekko napisana przez co czyta się ją bardzo szybko, zadania jakie mamy do wykonania podczas czytania na pewno mogą nam pomóc znaleźć swoje mocne strony i zastanowić się jak możemy je wykorzystać w pracy oraz uświadomić sobie co by nam sprawiało przyjemność i jaka praca dawałaby nam satysfakcję. Autorka daje nam wiele cennych wskazówek jak możemy wykorzystać nasze talenty oraz dzieli się wiedzą na co często zwraca uwagę pracodawca co również może być cenną wiedzą do naszego rozwoju zawodowego. Jednak to już od nas samych zależy co z tego wyciągniemy oraz jak zastosujemy zdobytą wiedzę w swoim życiu. Jeśli ktoś lubi książki rozwojowe to polecam.

Dlatego też w każdym rozdziale znajdziemy...

Ta książka to mój kolejny eksperyment w ramach czytania czegoś, po co bym wcześniej nie sięgnęła. Poszerzam tym swoje horyzonty i co ciekawe, trafiam na naprawdę ciekawe pozycje.
Zacznę od formy. Książka jest napisana bardzo przejrzyście. Jest część teoretyczna, w której dowiadujemy się ciekawych rzeczy. W zapamiętaniu najważniejszego pomaga pogrubienie. Po teorii następują zadania wymagające chwili zastanowienia i refleksji. Są linijki, tabelki i pytania, które angażują czytelnika.
Czytanie tej książki to praca nad sobą. Strona po stronie odkrywamy coś innego. Uczymy się bycia szczęśliwym człowiekiem.
Bardzo mi się podobało. Przeczytałam całą najpierw bez robienia zadań, żeby „przetrawić” teorię i zaznaczyć najważniejsze, i najbardziej przemawiające do mnie, fragmenty, a potem jeszcze raz, tym razem w pełni.
Dużo się o sobie dowiedziałam. Dużo nowych rzeczy zdołałam odkryć.
Na koniec powiem jedno: to świetna książka dla kogoś, kto nie wierzy, że jedna lektura może coś zmienić. Gwarantuję, że nie ma tu pustych sloganów i pseudo-motywacji.
Polecam!

#472 -Ty też to masz! Odkryj swoje talenty i zacznij robić w życiu to, co lubisz i potrafisz najlepiej - Elżbieta Krokosz - Wydawnictwo Onepress
#32/52/2021

Książka ma 28 stron, swoją premierę miała dnia 01.01.2021 roku i jest to poradnik mówiący o tym, jak odkryć i wykorzystywać swoje talenty.

Część teoretyczna podzielona jest na 10 rozdziałów, a w każdym z nich znajdują się także ćwiczenia do własnego wykonania.

Dzięki pogrubieniom i wyróżnieniom tekst książki jest bardzo przejrzysty i łatwy do przyswojenia. Czyta się ją jak powieść, także dzięki zawartym w książce dialogom.

Dzięku niej odkryjecie, co daje wam w życiu radość i jak pasję zmienić w życiową pracę.

Dziękuję za książkę Wydawnictwo Onepress.

#32/52/2021

Czy zastanawiałeś się kiedyś, co tak naprawdę w życiu chciałbyś robić? Czy odkryłeś swoją pasję, swój talent? A może uważasz, że na pasji nie powinno się zarabiać i dlatego wybrałeś pracę, której nie lubisz, która nie daje ci satysfakcji i chodzisz do niej bo musisz, a dopiero po przyjściu do domu rozwijasz swoje skrzydła? A może wciąż jeszcze szukasz swojej drogi i tak naprawdę nie wiesz, co chciałbyś robić?
Nadeszła pora, byś odkrył swoje talenty i swoją życiowa drogę. A nawet więcej – musisz to zrobić! O tym, dlaczego musisz, a nie możesz i, co najważniejsze, w jaki sposób tego dokonać, przeczytasz w poradniku Elżbiety Krokosz pt. „Ty też to masz! Odkryj swoje talenty i zacznij robić w życiu to, co lubisz i potrafisz najlepiej”. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Onepress publikacja, to dość niecodzienne podejście do kwestii talentów i ich odkrywania. Zwykle bowiem unika się w poradnikach słowa „musisz”, tym razem jednak Krokosz nie tylko go używa, ale dokładnie tłumaczy, dlaczego ma ono tak wielkie znaczenie. Tym samym jest to poradnik zarówno dla tych, którzy chcą talent odnaleźć, jak i dla tych, którzy utknęli w złotej klatce i trudno im się z niej uwolnić. Autorka, od lat zajmująca się rozwojem osobistym uświadamia nam, że nie warto marnować czasu, że nie warto też robić czegoś, czego robić nie lubimy, w co nie wkładamy serca. Pisze o stanie przepływu, ale nie tylko zajmuje się teorię. Dostarcza nam bowiem narzędzi, dzięki którym ta teoria może stać się faktem.
Czytanie o talentach, o drodze do ich odkrycia, to bowiem zbyt mało, by dokonać realnej zmiany. Potrzeba działania, do czego motywuje nas książka, pozwalając samodzielnie odkryć, co chcemy robić w życiu. Co więcej, dzięki niej możemy zaprojektować życiową drogę na nowo, i to niezależnie od tego, w jakim momencie swojego życia jesteśmy, ile mamy lat czy też co w chwili obecnej robimy. Książka składa się z dziesięciu rozdziałów, które pozwalają na odbycie prawdziwej podróży w głąb siebie.
Dzięki Krokosz dowiadujemy się o trzech strefach: komfortu, dyskomfortu i paniki, po to, by dokładnie uświadomić nam nasze podejście do kwestii życiowej drogi i wyzwań. Dowiemy się, w jaki sposób należy stawiać cele, a także w jaki sposób satysfakcja z pracy wpływa na poczucie szczęścia. Autorka dowodzi też, że – w aspekcie kariery – najsilniejszą pozycję w organizacjach mają te osoby, które świadomie wybrały swoją drogę, które budują swoją pozycję w oparciu o talenty i wybierają obszary, w których odnajdują swoje powołanie.
Odkrywanie swojej pasji zaczniemy od obalenia swoich przekonań, te bowiem mają wpływ na to, jakie działania podejmujesz w jak się zachowujesz. Krokosz dowodzi, że wśród trzech możliwości odkrycia swojej życiowej drogi tylko jedna kończy się odnalezieniem najlepszego sposobu na siebie. Odkrycie tej drogi to tak naprawdę odkrycie zestawu kryteriów, jakie muszą się na niej znaleźć, byśmy mogli odczuć radość, pasję i spełnienie. Dowiemy się ponadto, czym jest stan przepływu i jaki jest jego związek z radością w pracy, co więcej będziemy odkrywać, co faktycznie nam tę radość daje i jaki mamy potencjał.
Odkryjemy też m.in. swoją misję, zaś na zakończenie (a właściwie początek naszego nowego etapu życia) nauczymy się analizować swoją rzeczywistość pod kątem naszego celu i stworzymy plan działania. Dzięki rozmaitym ćwiczeniom, a także przykładom ( w tym rozmowom),będziemy w stanie nie tylko odnaleźć w sobie przekonanie, co chcemy robić, ale także jaką drogą chcemy iść i tę drogę zaprojektować. Poznamy również wskazówki, jak z niej nie zbaczać pod wpływem „życzliwych” osób (sabotażystów) czy nawet naszego największego wroga – samego siebie. To wszystko sprawia, że niezależnie od tego, gdzie chcemy dojść, ruszymy w tym kierunku, korzystając ze stworzonej przez siebie mapy!.

• Popularnonaukowe
  • 5. Psychologia
  • @ SZUKAM PILNIE (za te wymienię moje z półki: sprzedam)
  • Psychologia i rozwój