Bez ciebie to nie święta

Okładka książki Bez ciebie to nie święta Beth Reekles
Okładka książki Bez ciebie to nie święta
Beth Reekles Wydawnictwo: Insignis literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
It Won’t be Christmas Without You
Insignis
2020-11-12
2020-11-12
Patrycja Zarawska

Uwielbiam świąteczne książki, za to, że właśnie są takie raczej lekkie i do tego fajnie wprawia w świąteczny klimat, ALE w tej książce tego nie było. Dziewczyny (siostry) były irytujące, zwłaszcza Eloise, historia też raczej słaba przez co w ogóle się nie wkeciłam.
Według autorki jest to powieść przeznaczona dla dorosłych czytelników. Czy ja wiem... dla mnie to typowa młodzieżówka, a "dorosłe" to chyba jest jedynie ich wiek.
W skrócie: raczej taka nijaka i szybko o niej zapomnę.

Dla mnie przyjemna, lekka książka.
Uwielbiam święta, także doskonale rozumiem jedna z bohaterek, która chcę spędzić święta w rodzinnej atmosferze. Jednak nie wszystko idzie po jej myśli. Rodzice wyjeżdżają na Święta na last minute, zaś siostra jest pochłonięta pracą.
Co z tego wyjdzie?
Z kim Eloise spędzi święta?

Dla mnie przyjemna, lekka książka.
Co z tego wyjdzie?
Z kim Eloise spędzi święta?

Strasznie nijaka książka, nie wnosząca nic w czytelnicze przeżycia. Do połowy bardzo monotonna, co nie ukrywam strasznie mnie irytowało. Bohaterki momentami zachowywały się żałośnie, wręcz dziecinnie pomimo, że są już dorosłe. W kółko kręciła się historia z chłopakami i tym, że Cara nie chce przyjechać na święta. W połowie książki zaczęło się coś dziać, ale nie na tyle, aby ta książka mnie zaskoczyła i czytało się ją z przyjemnością. Tak na prawdę, to gdyby nie chęć dowiedzenia się, jak skończy się ta historia to odstawiłabym ją po niecałych 100 stronach. Ogólnie nie polecam jej, jak dla mnie jest to strata czasu, kiedy wokoło jest tyle dobrych książek, wartych przeczytania i uwagi.

Siostry bliźniaczki. Jedna uwielbia Święta Bożego Narodzenia, natomiast druga jest pracoholiczką i nie za bardzo interesuje ją gdzie i z kim spędzi ten piękny czas w roku.

Książka taka sobie, czytałam lepsze w których akcja działa się w okresie Świąt.
Bardziej nastawiłam się na roman a dostałam coś pomiędzy obyczajówką a próbą komedii romantycznej.
Można przeczytać ale szału nie ma.

Książka taka sobie, czytałam lepsze w których akcja działa się w okresie Świąt.
Można przeczytać ale...

Kto już nie może doczekać się świat?

Bez Ciebie to nie święta to opowieść o dwóch siostrach - bliźniaczkach. Eloise jest maniaczką Bożego Narodzenia, czuje klimat pełną parą. Cara natomiast jest pracoholiczką i przed tym gorącym okresem chce odwalić jak najwięcej roboty i jak najszybciej po świętach zabrać się pracę (ponieważ liczy na awans). Dziewczyny były sobie bliskie, ale od kiedy mieszkają w innych miastach to rzadko się widują. Boże Narodzenie to idealny czas na spotkanie, ale czy dziewczynom się uda? Czy Cara znajdzie czas w napiętym harmonogramie?

Eloise ma przystojnego sąsiada Jamiego, który według niej zachowuje się jak Grinch. Okazuje się że mężczyzna jest nieśmiały i wiele ich łączy. Czy połączy ich także miłość? Za to Cara w Londynie ma chłopaka Georga, który coś przed nią ukrywa, gdy dowiedziałam się co, to stwierdziłam że kto z takich rzeczy robi tajemnice. No nie, no po prostu no nie podeszło mi to.

Książka pisana jest z dwóch perspektyw, więc możemy dowiedzieć się co się dzieje u obu dziewczyn. Jednak żadna z tych historii nie zaciekawiła mnie na tyle żebym nie mogła się od niej oderwać. Nie zżyłam się z żadną z tych postaci.

Jest to literatura młodzieżowa więc może standardowo jestem za stara na tę historię. Jednak miałam wrażenie że non stop czytam to samo ubrane w inne słowa. No wałkowany był stale jeden i ten sam temat. Książka miała ok. 270 stron, a ja czułam się jakbym czytała o niczym.

Na plus jednak, że w książce czuć klimat świąt Mimo że niesamowicie się przy niej nudziłam, to jednak chodziło mi o ten klimat, który tutaj znalazłam.

Jeżeli szukacie książki świątecznej to ta właśnie taka jest. Jeżeli szukacie książki z ciekawą historią to niestety nie ta książka

Kto już nie może doczekać się świat?

Pierwsza świąteczna pozycja w 2022 roku 🎄

Eloise i Cara to siostry bliźniaczki. Pierwsza: odlicza dni do Bożego Narodzenia. Druga: odlicza dni (i nadgodziny pracy) do awansu.

Historia opiera się na relacji sióstr między sobą 👩‍❤️‍👩 oraz między mężczyznami 💑

Rozdziały są przeplatane dwoma perspektywami, więc czyta się szybko. Była przewidywalna, ale miło spędziłam przy niej czas. Pokazuje co jest ważne 💚

Było zabawnie, pouczająco i uroczo - taka komedia romantyczna na papierze 😊

Czy poczułam klimat świąt i zimy? TAK! W szczególności, że książka rozpoczyna się "25 dni do Bożego Narodzenia" i kolejne rozdziały to dalsze odliczanie 📅

Pierwsza świąteczna pozycja w 2022 roku 🎄

przyjemne czytadełko.

przyjemne czytadełko.

"Bez Ciebie to nie święta" to książka, która zdecydowanie wprowadza w Bożonarodzeniowy klimat! Jest lekka, wciągająca, zabawna i urocza. Fabuła kręci się wokół dwóch sióstr - jednej zafiksowanej na punkcie świąt i drugiej, która zaaferowana swoją karierą nie widzi nic złego w spędzaniu Wigilii w pracy. Owszem znajdziecie tu wątki romantyczne, jednak ważniejsze jest uczucie łączące główne bohaterki. Historia idealna na zimowy wieczór z kubkiem gorącej czekolady!

Książka jest w takim samym klimacie jak inne książki tej autorki. Od początku wiadomo jak się skończy.

Siostry bliźniaczki Cara i Eloise od zawsze się różniły, ale mimo to ich relacja była bardzo bliska. Odkąd Cara przeprowadziła się do Londynu siostry zaczęły się od siebie oddalać. Zajęta pracą i staraniami o awans Cara, nie ma nawet czasu by wrócić do domu na święta. Boże Narodzenie dla Eloise to ulubiony czas w roku, a brak siostry tuż obok jest dla niej końcem świata. Czy uda jej się namówić Carę do powrotu na święta? Czy bliźniaczki pomimo różnic odnajdą wspólnie ducha świąt?

“Bez ciebie to nie święta” to nowa powieść Beth Reekles, autorki "The Kissing Booth". To moje pierwsze spotkanie z twórczością Reekles. Do pierwszej serii autorki zupełnie mnie nie ciągnęło, jednak postanowiłam dać szansę jej pierwszej powieści dla dorosłych. Miałam nadzieję, że zwariowana siostrzana relacja ociepli mi zimne wieczory i wywoła uśmiech na ustach, w zabiegany przedświąteczny czas. Czy tak się stało?

Niestety niekoniecznie. Na początku czytania “Bez ciebie to nie święta” bawiłam się dobrze, jednak już po kilkudziesięciu stronach zaczęła się monotonia. Czułam się jakbym bez przerwy czytała o tych samych wydarzeniach i tych samych rozmowach. Odbieram tę książkę jako historię o niczym, przy której wydaje się jakby akcja wcale nie szła do przodu. Nie odpowiadało mi także to, że jest to książka dla dorosłych, a jej styl jest jak najbardziej młodzieżowy a także zbyt prosty. Irytowała mnie też jedna teoretycznie mała rzecz, czyli ponadprzeciętna ilość określeń “ależ on słodki” odnośnie mężczyzn bohaterek... Wątki romantyczne też były przesłodzone, a bliźniaczki były przewrażliwione, niezdecydowane i dosyć impulsywne. Ciężko sobie je wyobrazić w rzeczywistości.

Mimo wad książka ma też kilka zalet, których nie chciałabym pominąć. Przede wszystkich czuć w niej klimat świąt, a często brakuje tego przy świątecznych pozycjach. Również relacja bliźniaczek była fajnie przedstawiona i dobrze się o niej czytało. Poza tym “Bez ciebie to nie święta” zachwyca uroczą i klimatyczną okładką. Niestety nie była to dla mnie interesująca książka, liczyłam na coś lepszego. 🙈

• Świąteczne

Dodaj cytat z książki Bez ciebie to nie święta