rozwińzwiń

Młodość Jasia Kunefała. Ucieczka z miejsc ukochanych.

Okładka książki Młodość Jasia Kunefała. Ucieczka z miejsc ukochanych. Stanisław Piętak
Okładka książki Młodość Jasia Kunefała. Ucieczka z miejsc ukochanych.
Stanisław Piętak Wydawnictwo: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza literatura piękna
500 str. 8 godz. 20 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
Data wydania:
1965-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1965-01-01
Liczba stron:
500
Czas czytania
8 godz. 20 min.
Język:
polski
Tagi:
wieś
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki eleWator nr 16 - Stanisław Piętak Stanisław Piętak, Redakcja kwartalnika eleWator
Ocena 7,0
eleWator nr 16... Stanisław Piętak,&n...
Okładka książki Od Staffa do Wojaczka. Poezja polska 1939-1985. Antologia. Tom 1 Krzysztof Kamil Baczyński, Wojciech Bąk, Stanisław Baliński, Zbigniew Bieńkowski, Wacław Bojarski, Roman Brandstaetter, Władysław Broniewski, Jan Brzękowski, Tadeusz Chróścielewski, Stanisław Czernik, Marian Czuchnowski, Stanisław Ryszard Dobrowolski, Bohdan Drozdowski, Józef Andrzej Frasik, Tadeusz Gajcy, Konstanty Ildefons Gałczyński, Jan Huszcza, Kazimiera Iłłakowiczówna, Wacław Iwaniuk, Jarosław Iwaszkiewicz, Aleksander Janta-Połczyński, Mieczysław Jastrun, Anna Kamieńska, Tymoteusz Karpowicz, Jan Koprowski, Jalu Kurek, Jan Lechoń, Czesław Miłosz, Jerzy Niemojowski, Beata Obertyńska, Marian Ośniałowski, Bogdan Ostromęcki, Jan Bolesław Ożóg, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Marian Piechal, Stanisław Piętak, Jerzy Pietrkiewicz, Julian Przyboś, Tadeusz Różewicz, Aleksander Rymkiewicz, Antoni Słonimski, Leopold Staff, Anatol Stern, Zdzisław Leon Stroiński, Tadeusz Sułkowski, Stanisław Swen-Czachorowski, Anna Świrszczyńska, Andrzej Trzebiński, Irena Tuwim, Julian Tuwim, Jan Twardowski, Bohdan Urbankowski, Aleksander Wat, Adam Ważyk, Kazimierz Wierzyński, Witold Wirpsza, Józef Wittlin, Karol Wojtyła, Jerzy Zagórski
Ocena 8,0
Od Staffa do W... Krzysztof Kamil Bac...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
6 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
674
258

Na półkach: ,

Stanisław Piętak to poeta i pisarz, którego twórczość była ukształtowana zarówno przez przedwojenne uwarunkowania na ziemiach polskich jak i w równym stopniu po przez nową rzeczywistość pojałtańską w Polsce. Powieść jest na skroś przesycona autobiograficznymi przeżyciami autora ale nie ma charakteru stricte wspomnieniowego. Pisarz wywodził się z rodziny ubogiego chłopstwa ze wschodniej Małopolski. Bieda, skomplikowane warunki dorastania oraz liczne choroby ukształtowały młodego pisarza na zawsze. Znakiem firmowy swojej twórczości zrobił naturalistyczny opis warunków oraz stylu życia zubożałego chłopstwa. Dzięki mobilizacji całej rodzinny z chłopskiego obejścia powędrował na Uniwersytet Jagielloński i zdobył wykształcenie uniwersyteckie, co było niespotykanym wyczynem dla ludzi z jego klasy w przedwojennej Polsce. Swoją twórczość oparł o naturalistyczny opis życia wiejskiego. Zostało to docenione i zdobył w drugiej połowie lat 30-tych nagrodę państwową. Fakt ten usankcjonował go w roli pisarza i intelektualisty. Przeżycia wojenne oraz poczucie krzywdy klasy chłopskiej w postfeudalnych stosunkach własnościowych na wsi pchnęły go w stronę Polskiej Partii Robotniczej. Osobiście realizował koronny postulat nowej władzy jakim była reforma rolna, którą wdrażał w swoim rodzinnym regionie. Skomplikowana sytuacja polityczne, brak zaufania dla komunistycznej władzy oraz konserwatyzm mieszkańców wsi spowodowały wrogość w stosunku do Piętaka, a poakowskie podziemie wydało na niego nawet wyrok śmierci. W czasach już po ugruntowaniu się nowej władzy Piętak mieszkał już w Warszawie gdzie wiódł życie etatowego pisarza. Nie wiadomo z jakich przyczyn: rozterki psychiczne, rozczarowanie się socjalistyczną rzeczywistością, dość że Stanisław Piętak zakończył swoje życie w samobójczym wyskoku z okna.
Powieść w moi odczuciu nie posiada jakieś większej głębi. Jest to na zasadzie wspomnieniowej historia życia chłopca a potem już mężczyzny Jana Konefała, który wyrastał w wiejskim środowisku małopolskiej wsi. Występuje tutaj całe spektrum postaci z rodzinny i współziomków głównego bohatera. Mamy opisy prozaiczności codziennego bytowania ale też czasami zaskakujące historie dalszych bohaterów. Wraz z dojrzewaniem Jasia Kunefała przechodzimy razem z nim przez biedę i zacofanie przedwojennej Polski, następnie smętne przeżycia z okupacji niemieckiej aż do kulminacyjnego momentu ustanawiania się nowych powojennych stosunków społecznych. Zapewne już więcej do tej książki nie wrócę. Ale jednak czas poświęcony na tą lekturę był zmitrężony. Jako dziecko wychowywałem się w latach 80-tych i wczesnych 90-tych na wsi dolnośląskiej. Gdzie było wiele podobieństw do „uniwersum” Stanisława Piętaka zwłaszcza jeżeli chodzi o stosunki sąsiedzkie i mentalność małych społeczności. Żyjąc anonimowo od 30 lat w metropolii miejskiej nadal są mi bliskie te pozytywne „wiejskie klimaty”.

Stanisław Piętak to poeta i pisarz, którego twórczość była ukształtowana zarówno przez przedwojenne uwarunkowania na ziemiach polskich jak i w równym stopniu po przez nową rzeczywistość pojałtańską w Polsce. Powieść jest na skroś przesycona autobiograficznymi przeżyciami autora ale nie ma charakteru stricte wspomnieniowego. Pisarz wywodził się z rodziny ubogiego chłopstwa...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    6
  • Przeczytane
    6
  • 🤍 Wishlist
    1
  • Polskie
    1
  • Przeczytane w 2023 r.
    1
  • Nurt chłopski
    1
  • Literatura polska
    1
  • Posiadam/Przeczytane
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Młodość Jasia Kunefała. Ucieczka z miejsc ukochanych.


Podobne książki

Przeczytaj także