Killer

FORMA
2012-01-01
2012-01-01
powieść opowiadanie Killer

Polskę, Ukrainę i Rosję łączy tak samo wiele, jak i dzieli. Te trzy kraje mają podobne doświadczenia z II wojny światowej, doświadczenia komunizmu, rozczarowania zrywami wolnościowymi, wpływy mafii, migracja zaradniejszych obywateli na Zachód, szukanie wyjścia z pętli niemożliwości poprawienia bytu. Na tle narodowych dylematów rozgrywają się i te osobiste: kolejne miłości, szukanie stabilizacji, własnego miejsca w świecie, ucieczka przed przeszłością i porachunkami. Bohaterzy opowiadań Eugeniusza Sobola stoją rozdarci między wyborami, które nie prowadzą do rozwiązania problemów. Nowa władza, nowa miłość, nowa praca, nowe zajęcia nie przybliżają do poczucia spełnienia, a po bliższym przyjrzeniu są kolejna wersja tego, co stare, znane i znienawidzone.
Tytułowe opowiadanie zabiera nas w świat Ukrainy budowanej za pomocą rozgrywek mafijnych. Trup i znieczulica opanowują członków wpływowej grupy, która z dnia na dzień może stracić swoja moc oddziaływania. Wówczas pozostaje ucieczka, zaszycie się na wsi, jak dawny genialny student politechniki konstruujący niezwykłe maszyny hodujący krowy. Historia Zygmunta Łowickiego oddającego się prostym zajęciom bardzo przypomina losy Jacka Karpińskiego, który chroni się przed mackami władz na prowincji i zajmuje hodowlą świń. Dwa niezwykle symboliczne i okrutne obrazy sprawiają, że uświadamiamy sobie niszczycielską siłę władz, które na Ukrainie ciągle mają wpływy. Pomarańczowa rewolucja staje się płomykiem nadziei, ale tylko na chwilę, kiedy nie zostają obnażone jej intencje. Czy dla Polski i Ukrainy istnieje nadzieja na lepsze jutro? Na to pytanie autor nie potrafi odpowiedzieć. Dowiadujemy się za to, że nasze losy łączy fatum.
„Killer” Eugeniusza Sobola to zbiór opowiadań bogatych w nawiązania do naszej codzienności politycznej znanej ze stron gazet i życia. Pokazuje nam krajobraz przed bitwą. Dokąd zaprowadzą zmiany i próby odnalezienia sensu oraz logiki, w świecie kierującym się własnym interesem i uzasadnianiem racji za pomocą przemocy. Zbiór polecam wszystkim zainteresowanym naszymi zwykłymi, ludzkimi stosunkami międzynarodowymi.

• W mojej biblioteczce
  • Literatura polska (współczesna)

Eugeniusz Sobol Killer Zobacz więcej