Tenebris [1]

Okładka książki Tenebris [1] Jolanta Bartoś
Okładka książki Tenebris [1]
Jolanta Bartoś Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Białe Pióro kryminał, sensacja, thriller
Tenebris
Wydawnictwo Literackie Białe Pióro
2020-08-29
2020-08-29
Tenebris thriller kryminał sensacja morderswo hejt Jolanta Bartoś Białe Pióro

Historia wciąga, czyta się dobrze i lekko, krótkie rozdziały. Czy przeczytałabym drugi raz? Raczej nie. Mimo, że historia budowana w napięciu - spodziewałam się innego zakończenia. Czuję mały niedosyt, ciekawa jestem czy wyjdzie druga część, może wtedy rozwiałoby to moje wątpliwości :)
Książka przedstawia problemy młodzieży na które oczywiście warto zwrócić uwagę.

Książka przedstawia problemy młodzieży na które oczywiście warto zwrócić uwagę.

Z jednej strony problemy dorastającej młodzieży współczesnego świata oraz tajemnicze bractwo z drugiej skomplikowany świat dorosłych, ich relacje i sprawy ukrywane latami.
T E N E B R I S
To wędrówka pełna tajemnic i ukazanie mrocznej i złośliwej strony ludzkiej osobowości. Każdy z bohaterów mimo, że z początku wydaje się kryształowy ma rysę na swoim wizerunku. Świat dorosłych których dopadły konsekwencje swoich czynów. Nastolatkowie ze swoimi problemami, mediami społecznościowymi i kompleksami. Jednak każdy ma swój słaby punkt a niektórzy wręcz żyją by krzywdzić innych dla swojej chorej satysfakcji.
Dlatego „Ciemność” wyzwala mroczną stronę bohaterów, a ponieważ nikt nie jest niewiniątkiem to mrok dopomina się o sprawiedliwość i wiernych żołnierzy.

Zdrady, hejt, morderstwa i tajemnice to główne wątki tej opowieści.

To historia, która prowadzi śladami zbrodni sprzed lat i urządza nam spektakl złożony z tajemnic i kłamstw na których wybudowano teraźniejszość. Co się stanie gdy prawda wyjdzie na jaw ? Kogo ciemność oszczędzi a dla kogo będzie już za późno? Czym jest grupa tenebris i kto w niej pociąga za sznurki ? To największa tajemnica tej historii a jej ciąg dalszy ujrzymy niedługo...

T E N E B R I S

Ciemność niekiedy bardziej kusi niż światło, pokazuje łatwiejszą drogę, zachęca tajemniczością i dreszczem emocji. Ale w mrocznych zakamarkach ludzkiego umysłu często czai się zło, które szuka gruntu, by się zakotwiczyć i zawładnąć... No właśnie, czym?
W spokojnym Krotoszynie zaczynają się dziać dziwne rzeczy. W nowej odsłonie powracają zbrodnie sprzed lat, a za wszystkim stoi tajemnicze bractwo ukrywające się pod nazwą Tenebris. Mistrz poszukuje nowych wojowników. Szuka ich pośród podatnej na wpływy, buntującej się młodzieży tamtejszego liceum, ale nie tylko. Krąg wciąganych w niebezpieczną grę, młodych osób rozszerza się.
Internet sprzyja błyskawicznej komunikacji i anonimowości. Nowa powieść Jolanty Bartoś dotyka tej kwestii i świetnie pokazuje jakie spustoszenie sieje w młodych, nieukształtowanych emocjonalnie umysłach czyjś dobrze przemyślany, zbrodniczy plan. Nasuwa się skojarzenie z grą "Niebieski wieloryb", która zbierała żniwo wśród nastolatków. Myślę, że powieść jest świetnym sposobem pokazania młodym ludziom, ale nie tylko, do czego może prowadzić bezrefleksyjne poddawanie się sterowaniu przez jakieś guru z Netu. Trzeba o tym mówić na różne sposoby.
Powieść trzyma w napięciu, postacie są z krwi i kości, więc czas spędzony z książką będzie wartościowy dla każdego, choć uważam, że powinno się ją podsuwać zwłaszcza młodym ludziom, bo niesie bardzo dobry przekaz.

Mrok pociągnął bardziej niż światło. W świetle nie było żadnej tajemnicy, a ciemność ukrywała sekret".

Kiedy otrzymałam od samej autorki propozycję patronowania "Tenebris", niezmiernie się ucieszyłam. Mogę nawet napisać, że kopnął mnie zaszczyt. Miałam przyjemność czytać niektóre wcześniejsze powieści Pani Jolanty i jestem pod ogromnym wrażeniem jej twórczości. Dla mnie jest to polska królowa kryminałów.

W nocy z 23 na 24 maja na dawnym cmentarzu ewangelickim w Krotoszynie znaleziono zmasakrowane zwłoki młodej dziewczyny, czternastoletniej Antoniny Wolskiej. Rodzice uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 zaczęli bać się o swoje pociechy. Większość uczniów przejęła się losem swojej koleżanki, jednak dwie przyjaciółki, Zuzia i Judyta, nie pałały do niej zbytnią sympatią po tym, jak ta pierwsza była odrzucana i szykanowana przez rówieśników (w tym także przez zmarłą) i nazywana córką mordercy.

"-Mamo, a ty wiesz jak jest w szkole? Jak chcesz mieć kumpli, to musisz gadać tak jak oni, inaczej będziesz stała wiecznie z boku...".

Ojciec Zuzi, zaraz po ślubie z matką, został aresztowany i skazany za morderstwo. Marta Maciejewska, zakochana w mężu i bezgranicznie mu wierząca, wydała cały majątek na adwokatów i po utracie mieszkania, zmuszona była przenieść się wraz z córką do Krotoszyna, do starej kamienicy.

Po wyczerpaniu wszystkich możliwości wyciągnięcia z więzienia Roberta, pojawiło się światełko w tunelu w postaci ułaskawienia. Bezsilna, pstanowiła wykorzystać tę jedyną nadzieję, udając się do mecenasa Igora Wolskiego - ojca Tosi.

"Nigdy nie wierzyłam w to, co mówił prokurator. Przez wszystkie te lata walczyłam. Wydałam majątek na adwokatów. Zadłużyłam się. Komornik zabrał mój dom. Nie miałyśmy gdzie się podziać z Zuzią. Znalazłam ogłoszenie o pracę tu, w Krotoszynie".

Okazuje się, że Tosia, jak i jej rodzina wcale nie byli tacy święci. Mieli sporo za uszami. Igor, prowadzący kancelarię prawniczą, za usługi adwokackie otrzymywał niekiedy zapłatę w naturze.

Łukasz Wilk, dziennikarz "Życia Krotoszyna" próbuje dowiedzieć się czegoś o zbrodni z pomocą swojego siostrzeńca, ucznia tej samej szkoły, do której uczęszczała denatka. Przy współpracy z nim śledczy, Adam Zmyślony, w toku śledztwa, razem z policyjnym informatykiem, odkrywają mroczna grupę zwaną TENEBRIS, zajmującą się odgadywaniem zagadek kryminalnych opartych na artykułach "Kryminalne historie Krotoszyna z lat 30. XX w., publikowanych przez "Życie Krotoszyna".

Czy miała ona coś wspólnego z morderstwem?

"Szybko zrozumiałem, że trafiłem do piekła i stąd nie ma wyjścia...(...) Tenebris dosięgnie was wszystkich".

Z każdą przewracaną stroną thriller odkrywał coraz więcej podejrzanych, a jednocześnie coraz więcej niewiadomomych i tajemnic wychodziło na światło dzienne. Ten kryminał wciąga, intryguje. To jak jazda intercity - nie ma przystanków, jedyne jakie są, to przystanek końcowy i kilka małych na złapanie oddechu. Autorka doskonale miesza szyki. Oprócz warstwy kryminalnej ciekawie rozwinięty jest też wątek psychologiczny.

Mroczne tajemnice i ludzka strona umysłu wciągną Was tak bardzo, że będziecie chcieli sięgnąć po inne książki Jolanty Bartoś. To prawdziwa bomba emocjonalna, a dla fanów gatunku  prawdziwa uczta. Gorąco polecam.

Sięgnąłem po książkę, zachęcony recenzją. I śledząc poczynania bohaterów, moje zainteresowanie wzrastało, choć niestety niedaleko końca tempo zwolniło. Książkę mimo wszystko można swobodnie zaliczyć do wartych przeczytania, chętnie poznam dalsze losy bohaterów, gdy pojawi się kolejna część.

Ta książka to prawdziwa petarda! Akcja toczy się z prędkością tornada, każdy z bohaterów pokazuje wachlarz przeróżnych emocji. Czytałam i miałam ciarki- nawet nie zdajemy sobie sprawy, jakie niebezpieczeństwa czają się na nas, na nasze dzieci. Kolejna książka Autorki, która daje do myślenia, porusza bardzo ważne tematy.
Polecam gorąco!

Polecam gorąco!

Uważam, że "Tenebris" powinni przeczytać i dorośli i młodzież. Jest to ostrzeżenie przed ryzykownymi zachowaniami. Wydarzenia mające miejsce w powieści, pokazują jak ważne jest utrzymywanie bliskich relacji z dzieckiem i szczera rozmowa. Natomiast młodzieży pokazuje, że nie każdy z kim rozmawia w internecie, ma dobre zamiary wobec nas.
Książkę czyta się bardzo szybko. Wyważona proporcja między opisami a dialogami sprawia, że tempo akcji jest utrzymane na najwyższym poziomie. I gdy już wydaje się, że bardziej nie da się podkręcić mrocznej atmosfery, to zostajemy ponownie zaskoczeni. Samo zakończenie wbija w fotel. Pozostaje otwarte, bo będzie druga część tej historii. Ale za nim to nastąpi, zostaniecie sami z mnóstwem pytań. Emocje będą w was buzować. Poczujecie wielki niedosyt i będziecie chcieli jeszcze. W końcu trzeba się dowiedzieć kim jest Mistrz i jaki ma plan wobec swoich podwładnych, ponieważ "Szukał wojowników, takich jak ona. Kogoś, kto ma dłonie splamione krwią od pokoleń… ale na to przyjedzie jeszcze czas."

Polecam wam "Tenebris", ponieważ wiem, że ta książka nie da o sobie zapomnieć. Będzie z wami długo po przeczytaniu jej. A emocje, które będą wam towarzyszyć w takcie czytania niejednokrotnie wywołają gęsią skórkę. Będziecie się bać...

Zapraszam na moją opinię

Zapraszam na moją opinię