Ferdynand Porsche. Inżynier Hitlera i jego następcy (1875-2020)

Okładka książki Ferdynand Porsche. Inżynier Hitlera i jego następcy (1875-2020) Monika Balińska, Renata Pawlak
Okładka książki Ferdynand Porsche. Inżynier Hitlera i jego następcy (1875-2020)
Monika BalińskaRenata Pawlak Wydawnictwo: Łukasz Tomys Publishing biografia, autobiografia, pamiętnik
Ferdynand Porsche. Inżynier Hitlera i jego następcy (1875-2020)
Łukasz Tomys Publishing
2020-05-18
2018-10-08
Porsche Ferdynand Porsche biografia audiobook Hitler historia II wojna światowa

Okładka książki Głosy. Co słyszał morderca? Dionisios Sturis, Ewa Winnicka
Głosy. Co słys... Dionisios Sturis, E...
Okładka książki Donald Trump. Przedsiębiorca i polityk Piotr Napierała, Łukasz Tomys
Donald Trump. ... Piotr Napierała, Łu...
Okładka książki Warren Buffett. Niezwykła biografia. Tom I. Od zera do milionera (1930-1962) Justyna Jaciuk, Łukasz Tomys
Warren Buffett... Justyna Jaciuk, Łuk...

Ciekawa biografia rodu Porschów. Bardziej w mojej opinii chciałem się odnieść do krytycznych opinii innych osób.

Nikt w tej książce, nikogo nie wybiela. Jest wspomniane, że projektował dla III rzeszy ale dlaczego? Ano dlatego, że wcześniejsze jego osiągnięcia skłoniły Hitlera do wyboru Porschego. Współpraca, między nimi dwoma była jeszcze przed wojną. W momencie wybuchu wojny projektował i produkował uzbrojenie bo na to dostawał środki i zlecenia od rzeszy więc co innego miał robić skoro żeby firma miała przetrwać nie mógł projektować samochodów wyścigowych. Zaimponował Hitlerowi i ten go wybrał, przecież mógł kogoś innego wybrać... W zakładach pracowali więźniowe ale to nie Ferdynand po nich jeździł tylko rzesza ich przysyłała do produkcji uzbrojenia na wojnę. Zresztą wspomniane jest, że miał do nich neutralny stosunek i to go uratowało. Gdyby ratował ich to rzesza przerwała by współpracę albo wysłała by go do obozu, gdyby znowu źle ich traktował to po wojnie więźniowe zeznali by przeciwko niemu i został by zbrodniarzem wojennym jak to miało miejsce z Louisem Renault jak i wieloma francuskim przedsiębiorcami. Niemcy nigdy się nie wybielą, za to widać wybielili się Austriacy, Francuzi, Norwegowie, Szwedzi, Belgowie, Holendrzy i to wielu nie boli że ten fragment historii jest wybielany. I naziści to nie byli tylko Niemcy ale byli nimi też te wspomniane narody... Na uwagę zasługuje fakt, że po wojnie Porsche dostał środki od rządu na odbudowę fabryki, o tym też jest w książce. I skąd te środki też jest wspomniane.
Porsche od początku (jeszcze przed wojną) robił innowacyjne projekty - pojazdy hybrydowe czy elektryczne (o tym też jest w książce). Projekty porsche czy to za życia Ferdynanda, czy synów czy wnuków jedne były udane i kultowe, a inne chybione, jak ze wszystkim i to też jest omówione. Wspomniane też jest o zarządzaniu, gdzie za czasów Ferdynanda był to właściciel z rodziną - Niemcy, a już za współczesnych czasów nie jest to rodzina i nie są to Niemcy.

🔍🏎️ Odkryj Fascynującą Historię Ferdynanda Porsche! 🚀📚

"Próbowałem znaleźć mój wymarzony samochód sportowy. Nie istniał, więc sam go sobie zbudowałem." 🌟

Zapraszamy do niezwykłego świata Ferdynanda Porsche, genialnego inżyniera, i jego podróży przez historię! 🧭 Od inspekcji na froncie wschodnim, gdzie Hitler osobiście przypisał mu swojego pilota, zapewniając bezpieczny powrót, po ikoniczne słowa o posiadaniu wielu generałów, ale tylko jednego Porsche. 🚁 Ten wybitny inżynier pozostawił niezatarte piętno na świecie innowacji motoryzacyjnych, a jego dziedzictwo nadal rozbrzmiewa na drogach dzisiaj.

Zagłęb się w pasjonującą opowieść o tej legendarnie postaci i odkryj początki jego przygody z motoryzacją! 🌐 Czy dochody rodziny Porsche z współpracy z niemieckim przemysłem zbrojeniowym stały się fundamentem dla ikonicznej rodzinnego biznesu? 🏭 Czy Porsche skradł pomysł na mały samochód od czeskiej Tatry? 🚗 Odkryj wczesne lata światowego przemysłu motoryzacyjnego i jak technologia montażu na taśmie, zapoczątkowana przez Henry'ego Forda, trafiła w ręce Trzeciej Rzeszy i Związku Radzieckiego.

Bądź gotowy na fascynujące pytania o to, jak współpraca z amerykańskimi korporacjami pozwoliła Stalinowi wygrać z Hitlerem podczas wojny. 🇺🇸🛠️ Dowiedz się tajemniczej historii słynnego logo Audi, czyli nachodzących na siebie kręgów. 🔄 I odkryj sekrety związane z lokalizacją fabryki samochodów Volkswagen w pobliżu dzisiejszego Wolfsburga. 🏭

Książka "Ferdynand Porsche: Inżynier Hitlera i jego następcy (1875-2020)" to wciągająca podróż przez triumfy i trudności tego wizjonera inżynierii. 📘🔍 Zanurz się w narracji pełnej historycznych odkryć, innowacyjnych rozwiązań motoryzacyjnych i opowieści o geniuszu, który ukształtował świat motoryzacji.

Przesuń w prawo, by ujawnić nieznane historie przemysłu motoryzacyjnego i niezwykłe dziedzictwo Ferdynanda Porsche! 📖💡

#FerdynandPorsche #LegendaMotoryzacji #GeniuszInżynierii #PodróżPrzezHistorię #InnowacjeMotoryzacyjne #PrzemysłMotoryzacyjny #HitlerIInżynierPorsche #IntrygującaHistoria #DziedzictwoMotoryzacji #CudaInżynierii #IkoniczneLogo #OpowieśćOAudi #FabrykaVolkswagena #OdkrycieHistorii #GenialnyInżynier #FascynującaLektura #MiłośnicyKsiążek #PrzesuńWPrawo #PasjonaciMotoryzacji #OdkryjPrzeszłość #InspirująceHistorie #NiezrozumianiBohaterowie #PostacieHistoryczne #RekomendacjaKsiążki #ZnawcaHistorii #PrzesuńByCzytać #IntrygującaMotoryzacja #DziedzictwoInżynierii #HistoriaMotoryzacji

🔍🏎️ Odkryj Fascynującą Historię Ferdynanda Porsche! 🚀📚

Jak zwykle przy tego typu książkach o nazistowskich, genialnych osobowościach techniki pojawia się problem, czy mamy prawo podziwiać ich geniusz w zestawieniu z tym, do czego ich wynalazki posłużyły... Ale warto się dowiedzieć jakie są losy firmy i tego jakże podziwianego auta, jakim jest Porsche.

Bardzo interesująca książka.

Bardzo interesująca książka.

Dla wielbcieli marki Porsche lektura obowiązkowa, chociaz na pewno będzie im troche brakować detali technicznych wszystkich modeli, ale z drugiej strony mogło by to być trochę nudne dla tych którzy się sięgaja po książkę z innych powodów np. żeby poznać postać Ferdynanda. Więc myślę, że udało się osiągnąć balans między tymi oczekiwaniami - bo są informacje o pojazdach marki, ale też i sporo historii. Ja polecam

Jak dla mnie to bardzo dobra ksiązka,dobrze mi się sluchało. Cieżko było robić sobie przerwy.Najbardziej mi pasowała ta wojenna część biografii Porsche. Lektor na medal.

Postać Ferdynanda Porsche jest dużo bardziej fascynująca niż ta książka...

Postać Ferdynanda Porsche jest dużo bardziej fascynująca niż ta książka...

Bardzo sprawnie napisana biografia konstruktora, ale też i historia jego następców i samej marki Porsche. Słuchało się tego wyjątkowo dobrze. Na szczególną uwagę zasługują fragmenty związane z jego udziałem w planach Hitlera i pytania, które stawiają autorki, nie udzielając jednoznacznych odpowiedzi. Kwestia zaangażowania Porsche w machinę hitlerowską nie jest kwestią prostą i tak to też zostało nakreślone. Dużo informacji o kolejnych modelach aut, w tym tych, które projektował jego syn. Audiobook bardzo interesujący. Świetny lektor - dobrze się go słucha.

Według autorek, Ferdynanda Porsche projektującego dla III Rzeszy, wybuch II Wojny Światowej zupełnie zaskoczył. Ponoć nic go bardziej w życiu nie zaskoczyło. Nie miał zupełnie pojęcia jak wygląda sytuacja polityczna, no bo skąd? Co prawda projektował pociski, rakiety, czołgi, ale przecież skąd mógł wiedzieć, że to na wojnę?
Rany, co za brednie!
Do tego momentu, na próby wybielania konstruktora przymykałam oczy, ale kiedy dotarłam do wspomnianego wyżej polewania wybielaczem powiedziałam pas. Młodość Porsche bardzo interesująca, później dostajemy portret człowieka, który zrobi wszystko, aby osiągnąć cel. Samousprawiedliwianie w latach wojennych doprowadził Porsche do perfekcji. Jeńcy wojenni z Oświęcimia jako siła robocza - byli, ale na jego polecenie otrzymali racje żywności, a poza tym mieli tu dużo lepsze warunki niż w obozie!
U schyłku wojny, żeby pomóc sobie w realizacji planów, nie omieszkał wraz ze wspólnikiem okraść Rzeszę, w 1945 aresztowany przez władze francuskie jako zbrodniarz wojenny, co było zdaje się być oburzające (jak można aresztować 70latka!),po drugie Francuzi chcieli wykorzystać talent Porschego do rozwoju francuskiego przemysłu samochodowego. Całe życie Porsche marzył o stworzeniu samochodu dla ludu, to też poniekąd uczyniło go pupilkiem Hitlera. Jednak seryjna produkcja Garbusa rozpoczęła się już bez udziału Ferdynanda, kilka lat po wojnie, kiedy nastąpiło w Niemczech Wielkie Umywanie Rąk, i nikt nie chciał mieć kontaktu ze zbrodniarzem wojennym.
Nie można odmówić Porschemu talentu, bowiem lista jego osiągnięć konstrukcyjnych jest naprawdę długa.
Nie wzbudza sympatii, wręcz przeciwnie, a autorki próbami wybielania go tylko tę niechęć pogłębiają. Gdyby nie to, ocena byłaby wyższa.
PS.
Trzeba też wiedzieć, że najsławniejsze modele samochodów sportowych Porsche, jakie znamy my, współcześni, to dzieło rąk jego potomków.

Rany, co za brednie!
Do tego momentu, na próby...

Sięgnęłam po tego audiobooka z polecenia mojego kolegi który nie tylko interesuje się samochodami ale też historią i sporo czyta. Więc mu zaufałam i się nie zawiodłam. Chciałam przede wszystkim dowiedzieć się czegoś o garbusie i o ogórku - dwóch samochodach które są legendami. No i przy okazji oczywiście o tym jak doszło do ich wymyślenia. Poza tym trochę ciekawią mnie tematy 2 wojny światowej więc oczekiwałam także jakiś informacji o tamtym okresie i współpracy inżyniera z Hitlerem. Wszystkie moje oczekiwania ten audiobook spełnił. I przy okazji jeszcze więcej innych ciekawych rzeczy się dowiedziałam. Lektor fajnie czyta, dobrze się tego słucha. Polecam także babeczkom!

• Audiobooki
  • Audiobook - inne

Dodaj cytat z książki Ferdynand Porsche. Inżynier Hitlera i jego następcy (1875-2020)