Jestem przy tobie

2020-03-25
40 min.
Barbara Supeł
przyjaźń bliskość

Mieć prawdziwego przyjaciela, to jak znaleźć skarb. Nic wówczas nie jest trudne ani straszne. Jednak bywa i tak, że tak tylko czasami ta przyjaźń okazuje się być zbyt wielka.

Poznajcie Niedźwiedzia i Wiewiórkę - dwóch przyjaciół, którzy są zawsze blisko. Niedźwiedź jest opiekuńczy i każdą chwilę chce spędzać ze swoją przyjaciółką. I choć Wiewiórka bardzo lubi jego towarzystwo, czasami chce pobyć sama. Miś tego nie potrafi zrozumieć, kłótnia wisi w powietrzu. Przyjaciele rozstają się w gniewie. Wiewiórka szybko odczuwa brak przyjaciela.

Ten niezwykle piękny picturebook pełny ciepła, ale i dobrego humoru pokazuje dzieciom, że przyjaźń to prawdziwy skarb. I choć bywają różne momenty, ważne jest to, by umieć ze sobą rozmawiać, by szanować drugą osobę i jej potrzeby. Bo być razem, to nie tylko wspólne chwile, ale i przestrzeń, jaką dajemy.

Całość uzupełniają urocze, proste ilustracje, które zachwyca nie tylko dzieci.

Czym jest przyjaźń? Patrząc z perspektywy bohaterów tego picturebooka to nieustanna obecność i nieprzerwane wsparcie, nawet gdy jednej ze stron to nie do końca pasuje. Nadmierna misiowa chęć by towarzyszyć swojemu przyjacielowi staje się dla wiewiórka irytująca, szczególnie, gdy wszystko kończy się małą katastrofą. Ale czymże są drobne porażki w obliczu tak wielkiej przyjaźni, niosącej radość w każdej chwili?

No właśnie, okazuje się, że w przyjaźni każdy potrzebuje czasem przestrzeni, a sama relacja nie zawsze musi obfitować w te radosne i najpiękniejsze chwile. Warto znaleźć w tym wszystkim złoty środek i czasami wystarczy sama świadomość, że ten ktoś jest zawsze obok.

Jak pięknie ukazana jest tutaj przyjaźń, ze swoimi dobrymi i złymi stronami, bo ona czasami przytłacza jak natrętna mucha, czasami jej potrzeba jak słońca. Warto pamiętać, że każdy jest inny, każdy potrzebuje bliskości na swój sposób.

Kocham dowcip w tej książce i jej minimalizm, który jednocześnie oddaje wszystko. Uwielbiam!

Bardzo lubię picturebooki, zwłaszcza te wydawane przez Zieloną Sowę. Kilka dni temu wydawnictwo znów mnie zaskoczyło i sprawiło, że zdanie podtrzymuję.

Trafiły do nas dwie książki o niedźwiedziu i wiewiórce oraz ich ogromnej przyjaźni!

"Jestem przy tobie" to książka, w której nie sposób się nie zakochać. Rymowany (w większości) tekst i urocze, choć minimalistyczne, dopełniające go ilustracje stanowią idealne połączenie.
Całość czasem bawi ale też i ma moment, w którym wzrusza. Zwłaszcza, jeśli widzimy tę opowieść przez pryzmat bycia mamą.

To historia o ogromnej przyjaźni misia i wiewiórki, o ich wręcz nierozłączności. Uczucie jest tak wielkie, że aż...momentami przytłaczające. Bo przecież nawet dwie uwielbiające spędzać ze sobą czas osoby potrzebują w końcu chwili oddechu i czasu tylko dla siebie.
Tylko czy ta druga strona potrafi to zrozumieć i uszanować? Czy można być blisko a jednocześnie mieć przestrzeń dla siebie?

Historia misia i wiewiórki nie tylko uczy o miłości i przyjaźni z poszanowaniem prawa do prywatności ale także po prostu zapewnia wspaniałe wspólne chwile ciesząc oko, a w przekładzie Barbary Supeł również ucho swoim melodyjnym tekstem.

Jestem pewna, że polubicie tę dwójkę!

W tętniącym życiem lesie, gdzie szmer liści przeplata się z międzygatunkowymi rozmowami, ukryte są historie, które poruszają serca i wywołują uśmiech na twarzy. "Jestem przy Tobie" to właśnie taka opowieść - pełna ciepła, mądrości i niezwykłej więzi między bohaterami.

Niedźwiedź i wiewiórka to niesamowicie oryginalny duet, którego przyjaźń jest mocniejsza niż najgrubszy dąb w lesie. Razem kroczą przez życie, przeżywając przygody i wspierając się w trudnych chwilach.
Kiedy wiewiórka czuje, że jej przestrzeń osobista zaczyna się kurczyć, decyduje się na odrobinę odosobnienia i oddechu.
Czy rozłąka naprawdę jest tym, czego potrzebuje, by docenić przyjaźń? Czy nie wyrządzi więcej szkody niż pożytku, oddalając się od tych, których kocha?

"Jestem przy Tobie" prowokuje do refleksji nad istotą relacji międzyludzkich i równowagi między bliskością, a autonomią. Książka przemyca delikatne przesłanie o konieczności czasowego odseparowania się od bliskiej osoby, by docenić swoją własną indywidualność.

Tekst, przepełniony rymami i humorem, w przystępny sposób wprowadza dzieci w świat przyjaźni, a urocze ilustracje, dodają głębi historii, uzupełniając ją o dodatkowy wymiar emocjonalny.

Autor nie tylko pięknie opowiada o potrzebie współistnienia i wzajemnego wsparcia, ale też delikatnie porusza kwestię potrzeby indywidualnej przestrzeni w każdej relacji. Czasami odejście na chwilę jest konieczne, by potem wrócić z większą siłą i zrozumieniem dla siebie i innych.

Choć historia skupia się na przyjaźni między zwierzętami, jej przesłanie jest uniwersalne i może być zrozumiałe dla dzieci w każdym wieku. Książka stwarza doskonałą okazję do rozmów na temat relacji międzyludzkich, budowania więzi oraz szacunku dla potrzeb drugiej osoby.

Przyjaźń odgrywa istotną rolę w życiu dziecka, wspierając jego rozwój emocjonalny i społeczny. Historia Niedźwiedzia i wiewiórki pokazuje, że silne więzi mogą być podporą, jednakże konieczne jest zachowanie równowagi pomiędzy bliskością, a indywidualnością. Oddzielenia się od bliskiej osoby jest naturalnym procesem w budowaniu zdrowych relacji.

"Jestem przy Tobie" stanowi wartościowe źródło inspiracji zarówno dla rodziców, nauczycieli, jak i specjalistów zajmujących się rozwojem dziecka. Poprzez opowieść o przyjaźni i przestrzeni osobistej, pomaga zrozumieć istotę zdrowych relacji międzyludzkich oraz zachęca do refleksji nad własnymi doświadczeniami emocjonalnymi.
Ta urocza książka z pewnością zachwyci zarówno dzieci, jak i dorosłych, stając się nieodłącznym elementem domowej biblioteczki. To nie tylko wspaniałą lekturą dla dzieci, ale również hołd dla przyjaźni we wszystkich jej odcieniach.

Poznajcie piękny picturebook o przyjaźni. A ta czasami potrafi nieco przytłaczać i brak nam samotności… Co wtedy?
Miś i wiewiórka są przyjaciółmi. Chociaż dzielą ich duże różnice i nie zawsze wszystko bywa łatwe, im to nie przeszkadza. Do czasu. Miś zajmuje sobą tyle przestrzeni, w przenośni i dosłownie. Wiewiórka czuje się przytłoczona i marzy o tym, by pobyć sama. Miarka się przebiera, podczas wyprawy w góry, w małym ciasnym iglo, które miś wypełnia całym sobą.
Wiewiórka bardzo szybko dostrzega, że bez przyjaciela jest spokojnie, ale może trochę za spokojnie? Czas wrócić i przeprosić niedźwiedzia.
Miś jest trochę naburmuszony. Czy tą przyjaźń uda się jeszcze uratować?
Jestem zachwycona tą książką. Otula jak ciepły kocyk historią o przyjaźni, niby poważną, ale taką z humorem. Genialnie przetłumaczony tekst przez Basię Supeł rymuje się, a ilustracje są przeurocze. Niby książka jest o dwóch przyjaciołach, ale równie dobrze można odnieść ją do miłości. Jest też uniwersalna wiekowo. Czy jest skierowana do młodszych dzieci? Tak, ale ona nie zna granicy wieku.
To zdecydowanie jedna z tych książek, które warto mieć w domowej biblioteczce i z której się nie wyrasta.

Przyjaźń to piękna relacja łącząca ludzi, ale nie tylko ! To ona powoduje, że nasze życie jest piękniejsze i szczęśliwsze.

"Jestem przy Tobie" Smriti Halls Steve Small
Niedźwiedź i Wiewiórka tworzą zgrany duet. Mogą zawsze na sobie polegać i uwielbiają razem spędzać czas. Ta piękna i urocza przyjaźń czasem może wydawać się przytłaczająca. Wiewiórka postanawia odpocząć od niezdarnego niedźwiedzia. Szybko jednak do niej dociera, że bez przyjaciela jej życie zostało pozbawione barw.

Książka "Jestem przy Tobie " w uroczy sposób pokazuje najmłodszym czytelnikom czym tak naprawdę jest przyjaźń. To również powieść o potrzebie bliskości oraz byciu ze sobą na dobre i na złe.
Historia zwierzaków będzie doskonałym wstępem do rozmów z dziećmi na temat przyjaźni, a krótki i rymowany tekst dodatkowo uatrakcyjnia czytanie . Całość została okraszona dużymi ilustracjami 😊

"Jestem przy Tobie" Smriti Halls Steve Small

Książka trafiła w moje ręce przypadkiem. Powędruje jako prezent dla bliskiej osoby z okazji urodzin Jej córeczki. I mam nadzieję że jako prezent ta prosta historia z ważnym przesłaniem z tym dzieckiem zostanie :) Tekst jest wspaniały. W prostocie siła. Wzruszyłam się. Świetne ilustracje, tekstu jest mało więc świetna już dla maluchów, ale przesłanie jest tak uniwersalne że wg mnie to książka w kategorii wiekowej od 0 do 100 lat. Zdecydowanie polecam

Ciężko jest iść przez życie samemu. Nejlepiej, gdy się ma przyjaciela. A jeśli jest się z nim dobranym "jak dwa łyse konie, jak kawa i ciastko, jak splecione dłonie" to świat staje przed nami otworem. Prosta, rymowana książka o przyjaźni u nas okazała się hitem.

Niedźwiedź cały czas spędza czasz wiewiórką, nie odstępują siebie na krok. Wyśpiewują sobie wręcz poematy jak to do siebie pasują i ile dla siebie znaczą.. Przychodzi jednak taki moment, że wiewiórka czuje że tłamsi się w tej relacji, i brak jej przestrzeni dla samej siebie..
Prosi niedźwiedzia by na chwile się rozstali...

I gdy wiewiórka spędza czas sama, łapie oddech, znajduje czas dla samej siebie i jest szczęśliwa, jednak z tyłu głowy czuje i wie, że samej wcale nie jest dobrze, a do szczęścia brakuje jej tej bratniej duszy...

To bardzo pięknie i ciepło zilustrowana opowieść o tym, że bez prawdziwej przyjaźni ciężko żyć...
Że w każdej relacji musi być przestrzeń dla siebie, i taki czas by pobyć samemu ale jednak to we dwójkę zawsze jest weselej, więcej się dzieje i można duuużo więcej robić ciekawych rzeczy..
Ten niesamowity duet uczy i pokazuje,że warto pielęgnować relacje a mieć przy boku prawdziwego przyjaciele to wielki skarb.
Ten przykład relacji można nie tylko odnieść do przyjaciół ale też do np. relacji rodzic-dziecko, mama-tata

Wymiar estetyczny książki na duuży plus.
Wiek 3+

Prosi niedźwiedzia by na chwile się rozstali...

I gdy wiewiórka spędza czas sama, łapie oddech,...

Opowieść o tym, aby potrafić być przy kimś bez słowa, dawać sobie nawzajem potrzebny luz a jednocześnie zawsze być jak się nas potrzebuje.

• Dla dzieci
  • Książki
  • Literatura angielska, walijska, szkocka, irlandzka
  • Dla dzieci, Poziom 0
  • Serie
  • Nuka

Dodaj cytat z książki Jestem przy tobie