Encyklopedia statków Star Trek. Statki Gwiezdnej Floty 2151-2293

Okładka książki Encyklopedia statków Star Trek. Statki Gwiezdnej Floty 2151-2293 praca zbiorowa
praca zbiorowa Wydawnictwo: Egmont Polska fantasy, science fiction
Egmont Polska
2020-05-06
2020-05-06

Należę do osób, które na równi lubią uniwersum Star Trek i Star Wars. Niektórzy z tego powodu uznają mnie za heretyka (tak, spotkałem się z takim podejście od zagorzałych fanów poszczególnych uniwersów),ale nic na to nie poradzę. Przyznaję też wprost, że nie jestem specem od żadnego z nich. Po prostu lubię od czasu do czasu obejrzeć jakiś film czy serial albo zagrać w grę osadzoną w Star Wars lub Star Trek. Innymi słowy, podchodzę do tego totalnie na luzie. Dlatego też zdecydowałem się sięgnąć po książkę Statki Gwiezdnej Floty. Jest to pierwszy tom encyklopedii, zajmujący się okrętami z okresu 2151-2293 i muszę przyznać, że lektura mnie mocno wciągnęła.

Całość dotyczy okrętów Federacji, zatem tylko skąpej części statków kosmicznych, które można napotkać w serialach oraz filmach. W sumie znajdziemy tu bardzo szczegółowy opis 35 okrętów podzielonych na dwie kategorie. Pierwszą z nich jest "Droga do WARP 5", a drugi nosi tytuł "Statki Gwiezdnej Floty 2151-2293". Tak naprawdę najbardziej interesował mnie pierwszy rozdział, gdyż mocno wsiąkłem w serial "Star Trek: Enterprise", gdzie występują prezentowane tutaj jednostki. Nie wszystkie, ale sporo z nich.

Muszę przyznać, że dla mnie, jako osoby nie obeznanej szczególnie mocno z uniwersum Star Trek, czytanie o przygodach poszczególnych jednostek zaprezentowanych w tej książce, było jak eksploracja małego kosmosu. Tak, wiem że brzmi śmiesznie, ale tak się właśnie czułem. Część faktów znałem, inne niejako widziałem na własne oczy oglądając filmy czy seriale, ale wiele było dla mnie nowych. I to wszystko bardzo mi się podobało. Nie jestem jednak pewien, czy książka trafi odo osób nieznoszących spoilerów. Jakby nie patrzeć tych mamy tutaj sporo. Powinna jednak spodobać się fanom uniwersum, a nade wszystko osobom z takim nastawieniem jak moje - laika, który coś tam wie, ale sporo rzeczy pominął lub zwyczajnie zapomniał.

Każda maszyna opatrzona została opisem historycznym stworzonym na bazie kanonicznych odcinków, ciekawostkami związanymi z pilotami i konstruktorami oraz udziałem w ważniejszych bitwach czy wydarzeniach; pełnymi detali renderami w różnych rzutach oraz fotosami z seriali i filmów. Album można czytać ciągiem jako historię nie tylko statków ale i rozwoju ludzkości w tym uniwersum. Swoją drogą ciekawą, wciągającą i spójną, biorąc pod uwagę ilość twórców ją tworzących na przestrzeni ponad pięćdziesięciu lat. To także dobra lektura do porcjowania w mniejszych dawkach, bowiem każdy okręt to kompleksowa, niezależna historia, a część informacji tu i ówdzie się powtarza.

“Star Trek. Statki Gwiezdnej Floty 2151-2293” to obowiązkowa i niezbędna pozycja dla fanów uniwersum, spełniająca rolę podręcznika pełnego ciekawostek i systematyzującego informacje rozsiane po serialach i filmach. Świetnie wydana i wizualnie dopieszczona. Z kolei dla osób nieznających franczyzy powinna to być klimatyczna podróż po interesującym świecie science fiction z perspektywy futurologicznej czy designu. Mam nadzieję, że encyklopedia otworzy drogę do kolejnych publikacji z tego przebogatego i wpływajacego na naszą rzeczywistość świata.

MUZEUM STATKÓW KOSMICZNYCH

Nie trzeba być fanem „Star Treka”, by sięgnąć po tę książkę. Ja nie jestem, podobnie jak z „Gwiezdnymi wojnami”, tak i z tą serią moja przygoda ogranicza się do obejrzenia czasem jakiegoś filmu i – najczęściej – zapomnienia o nim, ale czytając „Encyklopedię statków Star Trek: Statki Gwiezdnej Floty 2151-2293” bawiłem się znakomicie. Dlaczego? Bo to bardzo przyjemnie zilustrowany, ciekawy przewodnik po kosmicznych machinach, który potrafi pobudzić wyobraźnię i dostarczyć zapadających w pamięć przeżyć każdemu, kto lubi fantastykę – najlepiej taką w widowiskowym ujęciu.

Witajcie w świecie statków „Star Treka”! W niniejszym tomie znajdziecie prezentacje wszystkich najważniejszych pojazdów kosmicznych znanych z seriali i filmów. A wszystkie one ukazane szczegółowo, z bogactwem ciekawostek, które odkryją przed Wami nie tylko najważniejsze fakty, ale też i takie rzecz, jak informacje o bitwach czy misjach, w których jednostki brały udział.

Całość recenzji na moim blogu: https://ksiazkarniablog.blogspot.com/2020/04/encyklopedia-statkow-star-trek-statki.html

MUZEUM STATKÓW KOSMICZNYCH

• Star Trek
  • Fantasy, science fiction
  • Przeczytane 2020
  • SF/Fantasy
  • Komiksy
  • LIT. SCIENCE-FICTION
  • Manga

Dodaj cytat z książki Encyklopedia statków Star Trek. Statki Gwiezdnej Floty 2151-2293