Z czego zrobiony jest świat

Okładka książki Z czego zrobiony jest świat Anja Royne
Okładka książki Z czego zrobiony jest świat
Anja Royne Wydawnictwo: Muza popularnonaukowa
popularnonaukowa
Menneskets grunnstoffer: Byggeklossene vi og verden er laget av
Muza
2020-05-20
2020-05-20
Małgorzata Rost
literatura norweska

Z jednej strony ciekawa, ale bardzo czuć niewykorzystany potencjał, bo podjęty przez autorkę temat jest arcyciekawy! Rozdział pierwszy, jak i końcówka książki były dla mnie osobiście nudne, przez co start jak i koniec czytania to ciężka przeprawa.
Najbardziej jednak denerwuje mnie jojczenie autorki o degradację środowiska. W każdym rozdziale pojawia się wspomnienie o tym, jak wydobycie danego surowca obciąża planetę. Oczywiście zgoda, ale niech nie pisze tego w książce, gdzie z 272 stron, tylko 210 zawiera treść, a reszta to podziękowania, opis źródeł, spis treści. Jeżeli odjąć od tego początek i koniec, który jest nudny jak flaki z olejem, to rzetelnej treści mamy na około 120 stron.

Autorka w przystępny sposób opisuje wykorzystanie pierwiastków w świecie. Skąd się biorą, do czego są nam potrzebne i jak wiele ich jeszcze zostało. Czytając tą książkę, nieraz naszła mnie refleksja jak długo nasza planeta będzie w stanie zaspokajać nasze oczekiwania i potrzeby. Wiele z pierwiastków dostępnych w przyrodzie ma swoje zamienniki wykazujące podobne właściwości, jednak istnieją również takie, których źródła powoli się wyczerpują o czym pewnie część naszej populacji może nie mieć pojęcia.
Bardzo przyjemna lektura, bez trudnej terminologii dająca wiele do myślenia.

Anja Røyne w swojej książce pt. „Z czego zrobiony jest świat” zaprasza czytelnika w zaskakującą podróż po świecie pierwiastków, bez których nic, by nie istniało, nawet my sami. W tej drodze czytelnik cofa się do początku życia na naszej planecie. Dowiaduje się jak powstały pierwiastki, by dalej dowiedzieć się m.in. jak ekonomia oraz gospodarka uzależnione są od surowców. Książka z 2020 roku, to debiut pisarki i jej jedyna wydana publikacja na polskim rynku (2024 r.).

Autorka, norweska fizyczka i popularyzatorka nauki, w niezwykle dowcipny i przystępny sposób opowiada o otaczającym nas świecie. Podejmuje się wędrówki z czytelnikiem przez historię wszechświata, zestawiając odkrywanie pierwiastków z ich wpływem na rozwój cywilizacji. W książce znajdziemy też odniesienia do naszego konsumpcyjnego stylu życia, które autorka krytykuje, podkreślając, że jako społeczeństwo nie jesteśmy wciąż gotowi na poświęcenie własnej wygody, na rzecz ratowania zanieczyszczonej planety. Lektura jest dedykowana wszystkim oczarowanych światem chemii i fizyki, ale i tych, dla których to wciąż tajemnica. Jedni i drudzy z łatwością zrozumieją przekaz, jaki tą pozycją daje jej autorka. Książka „Z czego zrobiony jest świat” została napisana niezwykle prostym, zrozumiałym, ale przede wszystkim zabawnym językiem. Autorka, pisząc ją opierała się na licznych publikacjach naukowych, same odniesienia do tychże źródeł zajmują blisko 50 stron całego opracowania! Sama książka jest mimo to dostępna dla każdego czytelnika, a entuzjazm Røyne przenosi się na czytelnika, sprawiając, że nauka staje dla niego się wyjątkową przygodą.

To dobra książka, po którą warto, by sięgała każda osoba interesująca się światem, niekoniecznie nauką. „Z czego zrobiony jest świat” nie zgłębia całej wiedzy o chemii, a jedynie zapoznaje z nią czytelnika. Dlatego warto ją postawić na początku swojej drogi z literaturą popularnonaukową o tematyce chemicznej, dla znawców tematu książka może jednak okazać się zbyt powierzchowna. Autorka opisuje chemię w sposób ogólny – prezentuje czytelnikowi swoją perspektywę zwięźle i oszczędnie. Język, jakim się posługuje jest prosty (lecz nie prostacki),na czym szczególnie zależało autorce. W mojej opinii, osoby ciekawej świata oraz czytelnika literatury nauk chemicznych, uważam, że jest to naprawdę dobra książka. Pozycja ta jest ciekawa i wciągająca co przypadku książki jest dla mnie najważniejsze.

Są książki, o których czytelnik zapomina- ta zdecydowanie do nich nie należy. „Z czego zrobiony jest świat” to bezsprzecznie udana próba pokazania nauki jako interesujący, ale przede wszystkim dostępny dla wszystkich przedmiot. Ania Røyne stworzyła książkę, którą bez wahania polecam, każdemu, kto pragnie zgłębić tajemnice naszego świata, w towarzystwie autorki pełnej pasji.
Jagoda Lisowska

Książkę oceniam jako ciekawą lekturę. W kilku miejscach otwiera oczy na pewne mechanizmy, zasady działania, przekazuje sporo ciekawej wiedzy, ale bez bardzo szczegółowego, naukowego żargonu. Jak już wspomniano jest napisana lekkim językiem, może miejscami zbyt lekkim. Warta uwagi.

Bardzo spodobała mi się koncepcja, w której napisano tę książkę. Kolejne rozdziały są poświęcone poszczególnym pierwiastkom. Każdy rozdział rozpoczyna się od "chemiczno-fizycznego" przedstawienia pierwiastka, wynikające z tych właściwości zastosowanie, historię odkrycia (w kontekście ekonomicznym) oraz przyszłość z nim związaną.
Jedyny minus (choć może być i na plus) to, że książka jest krótka... Za krótka :) Aż tak dobrze ją się czyta :)

Jedyny minus (choć może być i na plus) to, że...

Autorka w bardzo przystępny i niestronniczy sposób przedstawia zagadkowy świat surowców naturalnych, ich zasobów, sposobu pozyskiwania i wykorzystania. Czyta się to bardzo lekko i przyjemnie, a w głowie pozostaje wiele ciekawych informacji, które pozwalają w głębszy sposób spojrzeć na otaczający nas świat i rozwój technologiczny. Polecam!

Pomysł na książkę doskonały - wykonanie nieco gorsze. Wszystkie merytoryczne informacje z tej książki zajmują 1/3 jej objętości - reszta to puste wypełniacze o niczym. Szczególnie irytujące są wstawki z życia prywatnego autorki; co kogo interesuje, że ma wujka w Australii? Dla totalnych laików będzie to dobra pozycja, głównie ze względu na prosty język - czasami aż za prosty: moje ulubione zdanie z tej książki: "Układając kamienie jeden na drugim można otrzymać ciekawe budowle".

Fantastyczna. Na pewno będę do niej wracać ❤

Fantastyczna. Na pewno będę do niej wracać ❤

Ogromną ilość ciekawych informacji na temat otaczającego nas świata. Według mnie jedna z najlepszych czytanych przeze mnie ostatnio książek popularno-naukowych.

Autorka "Z czego zrobiony jest świat" Anja Royne jest norweską fizyczką, a przy okazji ma świetny, lekki styl i cudownie objaśnia wszelkie zawiłości materii 😎 Swoją niewielką książką ze sporą ilością przypisów, co zawsze dobrze świadczy o wiarygodności pozycji popularno-naukowej, opowiada nam głównie o pozyskiwaniu użytecznych pierwiastków. Muszę przyznać, że ta książka otworzyła mi oczy na wiele kwestii, a właśnie po to czytam literaturę faktu. Nasze życie biegnie dość wygodnie w otoczeniu wielu przedmiotów i usług nieznanych jeszcze kilkanaście lat temu, ale tak naprawdę nie zastanawiamy się, skąd biorą się np metale w "mózgu" naszego smartfona czy też energia z gniazdka potrzebna do jego naładowania. Royne ukazuje blaski i cienie wszelkiego wydobycia (a niestety cieni jest sporo...),współczesnych upraw, a także sposobów na pozyskiwanie energii. Nie popada przy tym w fanatyzm, nie straszy końcem świata. Po prostu punktuje słabe strony naszej epoki kopalin jednocześnie pokazując, że są inne możliwości i należy próbować je odnaleźć. Warto czytać takie książki, warto być świadomym otaczającego nas świata. Okazuje się, że można pisać o rozkopanym, zaśmieconym świecie (taka prawda niestety) nie ziejąc pesymizmem, a raczej inspirując do otwarcia się na inny rodzaj myślenia. Mądrych ludzi trzeba słuchać, dlatego łapcie i czytajcie 😊

• Popularnonaukowe
  • Nauka
  • Popularnonaukowa

Dodaj cytat z książki Z czego zrobiony jest świat