Halo! Historia komunikowania się

Okładka książki Halo! Historia komunikowania się Liliana Fabisińska, Anita Graboś
Okładka książki Halo! Historia komunikowania się
Liliana FabisińskaAnita Graboś Wydawnictwo: Nasza Księgarnia literatura dziecięca
literatura dziecięca
Nasza Księgarnia
2020-02-12
2020-02-12

Dobra książka dla każdego, uważam że warto ją podsunąć do przeczytania / przesłuchania (ja słuchałam) każdej bliskiej osobie. Trochę można się pośmiać, a trochę zadziwić. Fajna książka.

Mimo że to książka dla dzieci, to mi - jako dorosłemu czytelnikowi - sprawiła ona mnóstwo frajdy. Kompendium wiedzy o komunikacji międzyludzkiej przekazane w przystępnej formie. Piękne ilustracje dopełniają dzieła. Warto!

Tak sobie myślę, że ta książka może być niezłym wstrząsem dla współczesnych dzieciaków. Dorastający w dobie komputerów, tabletów, laptopów, platform, smart fonów itd. itp. pewnie zrobią wieeeeeelkie oczy, że nie zawsze TAK było. Dostarczanie wiadomości niekiedy trwało i trwało. Nie tak jak teraz: wystarczy jeden klik, wiadomość wysłana i za chwilę jest już u adresata. Historia komunikowania się od najdawniejszych czasów po współczesność. Od czasów prehistorycznych, biblijnych po dzisiejsze zdobycze techniki. Choć autorka zdecydowanie skupia się na czasach przeszłych. Jej opowieści mają formę wręcz gawęd na dany temat. To nie suche fakty, ale sprawnie przekazane historie na temat mowy, pisma, języka migowego, poczty, różnych form komunikowania się np. za pomocą piktogramów, białej flagi, latarni morskiej, gazet, telefonu, telegrafu, alfabetu Morse’a, radia czy telewizji.

Kiedy właściwie ludzie zaczęli mówić, czy istnieją sztuczne języki i czy faktycznie spełniają swoją funkcję, jak rozwijało się pismo w różnych czasach i różnych krajach, na jakiej zasadzie działa język migowy i czy jest trudny, jak można szyfrować wiadomości, kiedy pojawiły się pierwsze gołębie pocztowe, na czym polegała cenzura poczty, jak wyglądają najdziwniejsze poczty świata, dlaczego na ścianach starych jaskiń pojawiają się głównie zwierzęta, do czego wykorzystywano sygnały dymne, co oznacza określenie „rozsyłać wici”, co oznaczają biała czarna czy czerwona flaga, jakie znaczenie dla rycerzy miała ich chorągiew, jak wysłać wiadomość do kosmitów, jak porozumieć się z cywilizacją poza ziemską, czy nasze ciało może przemawiać do innych osób, jakich pułapek językowych należy unikać, jak wyglądały pierwsze telefony, telegraf i telewizja??? Dużo tych znaków zapytania. Odpowiedzi, ciekawie sformułowane znajdziecie właśnie tutaj. Do tego dochodzą liczne i ciekawe ilustracje Anity Graboś.

To swego rodzaju kompendium wiedzy na temat różnych form komunikacji. Tak jak pisałam, autorka skupiła się głównie na tym, co już było. Do swoich opowieści przemyciła interesujące informacje na temat ludzi, wydarzeń, miejsc. Jest tu trochę geografii, literatury, historii, polityki. Bo to przecież nieodłączne elementy życia. Przenikają się, łączą się ze sobą. I widać to doskonale właśnie tutaj.

Halo! Historia komunikowania się zwróciła moją uwagę od razu. Uwielbiam takie pozycje, bo nie tylko dostarczają dobrej zabawy, ale również przekazują mnóstwo wartościowych informacji. Pomyliłam się jednak, co do wieku odbiorcy i zdecydowanie nie jest to jeszcze pozycja dla Potworków, ale nie znaczy to, że nie będę jej polecać dla nieco starszych dzieci.

Świetna książka, która pokazuje nam jak na przestrzeni lat zmieniała się forma komunikowania z drugim człowiekiem. Idealna pozycja dla ciekawych świata dzieci.

Jest to książka, która potrafi zainteresować czytelnika i nawet dorośli mogą z przyjemnością spędzić przy niej czas. Ilustracje to dodatkowy plus, więc z czystym sumieniem mogę ją polecić.

Sposoby komunikowania się mają swoją długą historię, dlatego autorka zabiera nas w interesującą wyprawę w przeszłość. Przedstawione historie gwarantują nam wiele fascynujących podróży. Mnóstwo informacji, ciekawostek które zainteresują również dorosłych a wszystko to napisane lekkim piórem, by mimo swych 200 stron nie zniechęcić czytelnika do poznawania historii komunikowania.

"Halo! Historia komunikowania się" Jest to bardzo ciekawy tytuł dla młodych czytelników którzy są bardzo ciekawi świata, w tej pozycji jak sam tytuł mówi poznamy historię komunikowania się, która jest naprawdę ciekawa i młody czytelnik może zobaczyć że nie zawszę można było wyciągnąć telefon i skontaktować się praktycznie z każdym, Książka oferuje nam wspaniałe ilustrację oraz format i wykonanie zachęca do czytania i pogłębiania wiedzy po przez ciekawe opowiadania. Szczerze polecam !!!!!!!

Książka została bardzo starannie wydana. Ma większy format, twardą oprawę i ładny, elegancki papier, dzięki czemu może być świetnym prezentem.

Ogromnym atutem są tutaj także ilustracje, które z wielką szczegółowością detali oddają przedstawiane urządzenia oraz charakteryzują ważne postacie.

Barwna podróż w czasie od początków komunikowania się. Na bogato ilustrowanych stronach znajdziemy historię komunikowania, od sposobów sprzed tysięcy lat po te najnowsze. Masa ciekawostek i wynalazków. Super książka dla młodych ciekawskich!

• Dla dzieci
  • Popularnonaukowe i naukowe