Banki, pieniądze, długi. Nieznana prawda o współczesnym systemie finansowym

Okładka książki Banki, pieniądze, długi. Nieznana prawda o współczesnym systemie finansowym Jacek Chołoniewski, Paweł Górnik, Mateusz Siekierski
Jacek ChołoniewskiPaweł Górnik Wydawnictwo: Estymator biznes, finanse
biznes, finanse
Estymator
2020-03-01
2020-03-01
banki pieniądze długi finanse aktywa nbp

Jeśli ktoś niewiele wie o działającym obecnie systemie bankowym i obiegu pieniądza to myślę, że książka z pewnością poszerzy horyzont w tym zakresie. Myślę, że jest dobrym punktem startowym do zgłębiania tematu. Z chęcią przeczytałbym polemikę z kilkoma tezami z tej książki.

Biblia jeśli chodzi o działanie współczesnego systemu finansowego. Mnóstwo przydatnych i mało znanych informacji, niektóre są wręcz szokujące.

ta mała i niepozorna książeczka powinna być lekturą obowiązkową dla każdego. Może wtedy słowa Henrego Forda miałyby rację faktycznie się spełnić "„Jeżeli ludzie w kraju rozumieliby naszą bankowość i system monetarny, wierzę, że przed jutrzejszym rankiem wybuchłaby rewolucja.”
Po jej przeczytaniu takie terminy jak agregaty M0, M1, M2, luzowanie ilościowe, wysysanie płynności, kreacja pieniądza itp., itd. przestaną być pustki frazesami. Mocną stroną tej książki jest to, że napisana jest w bardzo prosty i zrozumiały sposób. To zapewne też tłumaczy dlaczego zdobyła nominację w konkursie Economicus dla najlepszych książek ekonomiczno-biznesowych

Krótko i na temat. I do tego temat, który jest coraz bardziej ważny i więcej osób szuka informacji o tym jak zbierać pieniądze.

Książka w przystępny sposób zarysowała fakty, wskazała relacje finansowe i była dla mnie dużym odświeżeniem wiedzy oraz dodaniem kilku nowych informacji z rynku. Myślę, że takie książki każdy powinien przeczytać, aby świadomie zarządzać swoimi możliwościami.

Książka się fatalnie zestarzała i to w zaledwie dwa lata.
Do tego zawiera wiele nieścisłości i przemilczeń, które dla osób nieznających się na bankowości są nie do wychwycenia.
Dla osób znających temat strata czasu i niepotrzebne nerwy.

Książka się fatalnie zestarzała i to w zaledwie dwa lata.
Dla osób znających temat strata czasu i niepotrzebne nerwy.

Bardzo dobra książka. Przystępnie wyjaśnia jak działa system bankowy. Polecam

Bardzo dobra książka. Przystępnie wyjaśnia jak działa system bankowy. Polecam

Dla mnie rewelacja. Dawno nie czytałem tak dobrej i prawdziwej książki z dziedziny ekonomii.

Oceniłem na 3 ponieważ dla osób totalnie niemających pojęcia może być w pewnych aspektach przydatna.

Od strony merytorycznej brakuje często uzasadnień wysuwanych wniosków (np. stosowanie wiboru w oprocentowaniu kredytów),pewne aspekty są przemilczane (np. brak wspomnienia, że nie cała marża kredytowa jest zyskiem banku - po lekturze można odnieść takie wrażenie) lub niepoprawne (dowolne kreowanie pieniądza przez banki komercyjne).

Od strony redakcyjnej niestety moim zdaniem miernie: częste powtórzenia, czasami miałem wrażenie, że kilka tematów jest pomieszane, odwołania do wykresów bez zamieszczenia ich w książce (byłoby czytelniej). Dodatkowo słownictwo jak „nieznana prawda” czy „szokujące” trąca sensacją jakoby to wszystko było ukrywane i nieznane.

Ogólnie uważam, że w tym czasie można poczytać lepsze opracowania tego tematu.

Książka obrazująca patologię współczesnego systemu finansowego i potwierdzająca tezę, że banki to złodzieje. Naprawdę warto przeczytać, tym bardziej, że nie jest długa i napisana jest językiem zrozumiałym dla ekonomicznego laika.

GENIALNA opowieść o finansach współczesnych. W Matrixie była scena z pigułkami - czytając tę książkę wybierasz odkrycie prawdy, po tej lekturze będzie dla Ciebie jasne skąd jest taka władza banków, dlaczego banki centralne mają coraz mniejszy wpływ na gospodarkę, skąd jest parcie na zniszczenie gotówki w obiegu. Wow, jestem pod ogromnym wrażeniem. Autorzy wykonali ogromną pracę przez połowę narracji, tłumacząc podstawy finansów jak dla laików, budując proste modele przepływów, stopniowo je komplikując a wraz z rozwojem akcji wprowadzają na scenę armaty i robią nalot bombowy na moje dotychczasowe liberalne i naiwne podejście do akceptacji tego układu.
Absolutnie polecam, wymaga skupienia, ale to nie jest lektura na 1000 stron - to wszystko jest przystępnie i sprawnie narracyjnie napisane.
Czapki z głów przed autorami.

• Ekonomia
  • Do kupienia