Okładka książki Mój Leonardo. Pięćdziesiąt lat rozsądku i szaleństwa w świecie sztuki i poza jego granicami Martin Kemp
Martin Kemp Wydawnictwo: Arkady sztuka
sztuka
Living with Leonardo: Fifty Years of Sanity and Insanity in the Art World and Beyond
Arkady
2019-11-01
2019-11-01
Sonia Jaszczyńska
sztuka historia sztuki Leonardo da Vinci renesans malarstwo kultura

Okładka książki Tamara Łempicka Maria Anna Potocka, Marisa de Lempicka
Tamara Łempicka Maria Anna Potocka,...
Okładka książki Historia mody Marnie Fogg, praca zbiorowa
Historia mody Marnie Fogg, praca ...
Okładka książki Historia fotografii Juliet Hacking, praca zbiorowa
Historia fotog... Juliet Hacking, pra...

M. Kemp “Mój Leonardo” - Pięćdziesiąt lat rozsądku i szaleństwa w świecie sztuki i poza jego granicami
Autorem książki jest Martin Kemp, ceniony znawca niezwykłych osiągnięć Leonarda da Vinci, który zawodowo zajmuję się historią sztuki, choć pierwotnie kształcił się w zakresie nauk przyrodniczych. Pozycja ta zawiera informacje mniej znane o wybitnym człowieku a może nawet w większości - o jego dziełach. Co ciekawe i myślę, że warto o tym poinformować - w jednym z badań (2013 rok) Leonardo da Vinci otrzymał zaszczytne pierwsze miejsce jako najbardziej znana postać urodzona przed XX wiekiem. Michał Anioł znalazł się tuż za nim. Już sam tytuł pozycji może świadczyć o niezwykłej “relacji” ponieważ autor używa zaimka “mój” w odniesieniu do osoby mistrza. Notabene Kemp zgodnie z podtytułem zajmuje się już pięćdziesiąt lat twórczością Leonarda. W całej książce możemy znaleźć liczne fragmenty, gdzie wyraźnie dostrzec można szacunek i podziw Kempa do prac da Vinci. Jak brzmi informacja na okładce, poniższa publikacja zawiera aż 105 ilustracji, co zasługuje na pochwałę. Choć nie bardzo interesuję się sztuką bardzo lubię książki gdzie już dużo rysunków, ponieważ pobudza to wyobraźnie, lubie zwracać uwagę i analizować szczegóły wykonanej pracy. Doceniam również solidność gramatyczną i jakość wydania pozycji (twarda oprawa, świetne grafiki, sama treść bez literówek czy błędów stylistycznych). Warto nadmienić, że książka została wydana w wydawnictwie Arkady.
Skupmy się teraz na samej treści tejże publikacji Kempa. W początkowych rozdziałach autor w sposób bardzo wnikliwy a jednocześnie wciągający i ciekawy dokonuje resume najbardziej znanych obrazów Leonarda da Vinci takich jak “Ostatnia Wieczerza” czy “Mona Lisa”. Odnośnie różnego rodzaju analiz autor podaje ciekawy przykład, że podczas wielu badań ulegamy zjawisku błędnej percepcji i “patrzenia życzeniowego” ponieważ widzimy nie to co faktycznie jest a to co chcemy zobaczyć aby potwierdzić nasze przypuszczenia czy stawiane tezy. Niewątpliwe da Vinci był człowiekiem renesansu, interesował się wieloma dziedzinami techniki i sztuki (geometria, teoria płynów czy optyka oka). Autor wysnuwa podejrzenie, że dla Leonarda najważniejszym postulatem w dążeniu do zrozumienia przyrody było poznanie podstawowych praw rządzących światem zjawisk.
Równie ciekawą częścią książki był opis jak wyglądają renowacje tak wielkich dzieł, autor opisuje ze szczegółami jak ciężka i mozolna to praca, która wymaga niebywałej cierpliwości. W dodatku wiąże się to na pewno ze stresem i możliwą ewentualną nagonką ze strony np. mediów. Nie ma żadnych formalnych przepisów związanych z tym jak daleko można ingerować w dzieło sztuki. Jest to niebywale cienka granica, między ingerencją w dzieło a tylko jego renowacją. Kolejny aspekt poruszony w książce który bardzo mnie zainteresował to całe spektrum działań, które należy wykonać aby potwierdzić lub zaprzeczyć czy konkretny obraz jest faktycznie dziełem danej osoby czy jest to raczej falsyfikat lub kopia. Autor przytacza jak wyglądają obecne, nowoczesne metody badania obrazów (od promieniowania rentgenowskiego, podczerwieni - IR aż do wykorzystywana promieni katodowych). Kemp z niebywałą inteligencją i erudycją opowiada o dziełach, ma bardzo dużą wiedzę na ten temat. Jest ekspertem w swojej dziedzinie więc często jest proszony o pomoc w badaniach obrazów Leonarda. Co mnie zaskoczyło i nie byłem wcześniej tego świadomy - to fakt, że da Vinci pozostawiał odcisk swojej dłoni na farbie. Niezwykle to ciekawe i intrygujące! Kemp w swojej publikacji skupił się na ważnych pod względem techniczym tematach odnośnie obrazów Leonarda. Trochę ubolewam, że tylko mała część książki stanowi wzmiankę na temat teorii spiskowych i niezwykłej popularności książek Dana Browna na temat mistrza (ostatnie, końcowe rozdziały).
Reasumując, książka ciekawa - dowiedziałem się mnóstwa nieznanych mi faktów na temat twórczości Leonarda da Vinci. Co prawda liczyłem na trochę inną formułę książki, ale ostatecznie z całym przekonaniem mogę polecić tę pozycje tym, którzy pragną zgłębić wiadomości na temat tego niezwykle wszechstronnego człowieka a przede wszsytkim jego dzieł. Publikacja Kempa umożliwa dotarcie do mniej znanych faktów, co jest tylko bardzo pozytywną stroną książki. Polecam!

Książkę przeczytałem dzięki Stowarzyszeniu Sztukater za co bardzo dziękuję.

Martin Kemp, jeden z najwybitniejszych znawców twórczości Leonarda da Vinci, opublikował liczne prace na temat tego twórcy, sztuki renesansu oraz związków między sztuką a nauką. Zdobył wykształcenie w dziedzinie nauk przyrodniczych i historii sztuki na Uniwersytecie w Cambridge i w Instytucie Sztuki Courtaulda. W latach 1993-1998 był profesorem Akademii Brytyjskiej w ramach Wolfson Research Professorships, następnie przez ponad dwadzieścia pięć lat pracował w Szkocji na Uniwersytecie w Glasgow i Uniwersytecie St Andrews. Obecnie jest emerytowanym profesorem historii sztuki Uniwersytetu w Oksfordzie.

Martin Kemp przez pięćdziesiąt lat badał twórczość Leonarda da Vinci. Leonard jest wyjątkowym twórcą, ponieważ nie ma sobie równych wśród innych artystów. Zainteresowanie jego twórczością trwa do dnia dzisiejszego, choć minęło już pięćset lat. Był znany z tego, że niczego nie kończył oprócz Mona Lisy i Ostatniej Wieczerzy. Jego twórczość obejmuje sztukę, naukę i technikę.
Autor książki po pięćdziesięciu latach widział już wszystko. Miał do czynienia z pseudonaukowcami. Nie jeden nauczyciel akademicki podważał jego kompetencje. Zajmuje również swoje stanowisko, na temat fabrykowania nowych teorii da Vinci. Twierdzi, że ma to na celu wzbudzenia zainteresowania. Zazwyczaj takie zabiegi nie mają nic wspólnego z prawdą.
Treść książki jest poprowadzona tematycznie. Prolog zawiera krótką biografię Leonarda da Vinci. Następne siedem rozdziałów jest poświęcone obrazom Mona Lisa i Ostatnia wieczerza, oraz innych obrazów, w których autor brał udział w badaniach. W następujących rozdziałach porusza jak działa biznes, na którym zarabia się na Leonardzie i jego twórczości.

Książkę można podporządkować do powieści jako gatunku literackiego. Autor opisuje przebieg badań naukowych nad sztuką w latach 80. Opisuje jak wyglądał proces konserwacji oraz prawidłowa ocena oryginalności obrazu. Jeżeli ktoś jest zainteresowany stroną techniczną, to na pewno się nie zawiedzie, ponieważ wszystko jest opisane krok po kroku.
Książkę czyta się szybko. Może być problem ze zrozumieniem treści, ponieważ występują specjalistyczne terminy. Warto zaczerpnąć wiedzy ze stron edukacyjnych. Lektura zawiera ilustracje najważniejszych dzieł Leonarda da Vinci.
Mój Leonardo... przypadła do mojego gustu czytelniczego, ponieważ autor zabiera czytelnika w podróż po dziełkach Leonarda da Vinci. Dowiedziałam się wielu ciekawych informacji, o których nie miałam pojęcia. Było to też spowodowane tym, że nie interesowałam się wyżej wymienionym artystą. Dla osób, które się interesują sztuką to będzie świetny dodatek do uzupełnienia swojej wiedzy.

Opinia pojawiła się również na blogu: www.wksiazkizaklete.wordpress.com

Profesor historii sztuki Martin Kemp jest jednym z najbardziej znanych badaczy twórczości Leonarda da Vinci. Efektem fascynacji oraz wieloletnich badań nad twórczością geniusza jakim bez wątpienia był Leonardo da Vinci jest pozycja “Mój Leonardo”.
Czytelnik, w którego ręce wpadnie “Mój Leonardo” może mieć w pierwszej chwili wrażenie, że to biografia Twórcy, jednakże nic bardziej mylnego. Autor zabiera czytelnika w niesamowitą podróż podczas, której ma on okazję poznać dokładnie Leonarda jak i odkryć wiele fascynujących faktów związanych z Jego twórczością. Lektura zaciekawi moim zdaniem zarówno czytelnika, który już co nieco wie o Leonardo oraz Jego twórczości, ale także osobę, której wiedza ogranicza się do najważniejszych faktów o Twórcy oraz Jego dziełach.

“Mój Leonardo” jest zbudowana w ciekawy sposób, ponieważ Autor przygotował dla czytelnika pierwszy rozdział w którym przedstawia zarys biograficzny Leonarda da Vinci, natomiast w dalszej części książki znajdziemy rozdziały poświęcone konkretnym i najsłynniejszym dziełom sztuki. Rozdziały tematyczne w bardzo interesujący sposób pozwalają czytelnikowi poznać bliżej twórczość Leonardo, a także odkryć wiele ciekawych faktów związanych z konkretnym dziełem. Poznajemy między innymi kulisy rekonstrukcji “Ostatniej wieczerzy”, mamy także okazję zapoznać się z tajemniczą damą spoglądającą na nas z portretu “ Mony Lisy”, a także poznajemy historię “Pięknej Księżniczki”.

Autor nie przekazuje czytelnikom wprost zbyt wiele faktów biograficznych z życia Artysty, jednakże “Mój Leonardo” to pozycja wyjątkowa bo prowadząc nas przez twórczość Leonarda pozwala nam ona samodzielnie poznać Artystę właśnie poprzez jego prace.

Nie jestem i nigdy nie byłam znawczynią twórczości Leonarda da Vinci. Nie było mi dane widzieć na żywo żadnego z Jego dzieł, w przeciwieństwie to twórczości Michała Anioła, która jest mi bliższa oraz którą miałam okazję podziwiać podczas pobytu w Watykanie. Niemniej zawsze wiedziałam, że Leonardo zwany również Człowiekiem Renesansu jest jednym z najwybitniejszych i najbardziej wszechstronnie utalentowanych Artystów w dziejach świata.

Podsumowując pragnę polecić książkę “Mój Leonardo”. Jestem przekonana, że przypadnie ona do gustu każdemu - choć troszkę wrażliwemu na sztukę czytelnikowi.

Uprzejmie dziękuję Wydawnictwu Arkady za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego.

„Mój Leonardo” to napisana przez światowej sławy znawcę sztuki Martina Kempa, niezwykle ciekawa opowieść o twórczości malarza. Nie jest to typowy album sztuki, ale osobista narracja poruszająca opisy historyków, kolekcjonerów dzieł sztuki i patrząca na dzieła sztuki Leonarda ich oczami. Książka podzielona została na rozdziały, z których każdy opisuje wybrane dzieło artysty - zawiera analizę danego arcydzieła, ciekawostki z nim związane, opatrzony jest także zdjęciem (w sumie w publikacji zawarto 105 fotografii).
Z całego serca polecam Wam tę podróż historyczną, pełną fascynujących opowieści o artyście, którego zna cały świat 💙

Wielu artystów (nawet podświadomie) umieszcza swoje doświadczenia, elementy biografii czy poglądy w swoich tworach.
Stanisław Lem, Jacek Kaczmarski, Witold Gombrowicz i pewnie wymieniać można by tak dość długo, ale nie o to chodzi.
Ważne jest, by zauważać takie smaczki i przekładać je na swoją wiedzę o danym artyście.
Jednak nie tylko pisarze czy poeci starali się komunikować przez swoje dzieła.
Powiedzieć coś więcej.
Nie tylko o sobie, a także o tym jak tworzą, danym dziele czy tym, jak w ich odczuciu odbiorcy powinni je postrzegać.
Co zauważyć, na co zwrócić uwagę.
Jednak nie zawsze wszystko widoczne jest na pierwszy rzut oka.
Martin Kemp w książce ,,Mój Leonardo” pokazuje, wręcz udowadnia, że nawet jeden z największych geniuszy sztuki, chciał nam pokazać coś więcej, niż tylko szkice, projekty, obrazy.
Ok, ale nie rozpędzajmy się za bardzo, nie staniemy się drugim Robertem Langdonem biegającym od muzeum do muzeum, by z obrazów wyczytywać detale, widzieć niewidoczne dla oka, nadawać nowe płcie widocznym na nich postaciom czy doszukiwać się potencjalnych potomków Chrystusa.
Bez taniej sensacji.
Nie będzie niczego o tajemniczych stowarzyszeniach, sektach czy kultach. Choć w jedyny z ostatnich rozdziałów poznamy zdanie Kempa na temat tego, co w filmie i powieści Dana Browna znalazło swoje miejsce.
,,Mój Leonardo” jest raczej bardziej intymny.
Nie mamy tu do czynienia z biografią. Jedynie na wstępie otrzymujemy szybką, krótką notkę biograficzną da Vinciego, by mieć ogólny zarys jego postaci i losów.
Potem poznajemy go już przez dzieła.
Od tego co tworzył, jak tworzył, po informacje, iż analizowanie jego szkiców wynalazków czy tych o bardziej naukowym podejściu pozwoli nam dokładniej, lepiej zrozumieć jego sztukę. Poszczególne obrazy.
Dodatkowe historie o przedstawionych na nich postaciach i ich losach, dodają całości smaczku i intrygującej fabuły, którą lekko i szybko się czyta.
Nie ma mowy o nudzie, nawet jeśli dopiero poznajemy Leonardo.
A może właśnie, gdy dopiero poznajemy artystę.
Jednym słowem dostajemy tytuł, który dla fanów i zwolenników renesansowego geniusza stanowi formę ciekawostek i pewnego smaczku z perspektywy wieloletniego znawcy artysty. A dla osób poznających postać Leonarda interesujące wprowadzenie do dalszej weryfikacji jego osoby.
Drobne smaczki, detale, które z czasem mogą przerodzić się w pasję i wieloletnie (być może dożywotnie) zainteresowanie tematem.

Jednak nie tylko pisarze czy poeci starali się...

Martin Kemp, emerytowany profesor historii Oxfordu i wieloletni ekspert od wszystkich spraw związanych z osobą Leonarda da Vinci, napisał po latach pracy, książkę stanowiącą kwintesencję i summę zdobytych doświadczeń. Autor opowiada o pięćdziesięciu latach pracy związanej z dorobkiem artystycznym Leonarda da Vinci, współpracy z ludźmi, z którymi realizowane były projekty na przestrzeni lat, dokonuje analizy osobistego i formalnego odbioru dzieł. Przedstawia podjęte egzegezy, wraca do wspomnień, napisanych artykułów i książek, wszelkiego rodzaju przeprowadzonych rozmów, wydarzeń, zaangażowanych ludzi i różnych instytucji. Kemp tworzy swoją własną intymną narrację, choć mało w tej książce jest wiedzy o jego życiu rodzinnym. Książka stanowi opis osobistej relacji autora z Leonardem da Vinci, ale nie jest to biografia, a jedynie zapis wspomnień skupionych wokół jednego tematu.

• Przeczytane 2022
  • Wyzwanie 21
  • Recenzja Sztukater
  • Do zakupienia
  • Historia sztuki

Martin Kemp Mój Leonardo. Pięćdziesiąt lat rozsądku i szaleństwa w świecie sztuki i poza jego granicami Zobacz więcej