Spacery po Rzymie

Wydawnictwo: Fundacja Zeszytów Literackich
eseje, Rzym, Włochy, sztuka, podróże
sztuka
Snoopy

Po co jeżdżę do Rzymu? [...] Jeżdżę tutaj dla dzieł sztuki, które szczególnie przemawiają do serca, zupełnie innych w charakterze od tych na północ od Alp. Naznaczonych pogodą i dostojeństwem, czasem z piętnem wyszukania i przesady. Dla tego dzieła sztuki, jakim są najpiękniejsze dzielnice miasta, całe szlaki zabudowy: place, ulice, pałace, fontanny, kościoły. Dla rzeki gęsto obsadzonej platanami, przez które rysują się wzgórza drugiego brzegu. Dla szybkiego espresso na stojąco obok mego pensjonatu, dla możliwości wypicia białego wina przed półkolistym krużgankiem Santa Maria della Pace. Dla via Giulia w deszczu, kiedy z witek dzikiego wina zwieszających się z łuku nad ulicą kapią szkliste krople.

Kościoły są świadkami wiary, ale w Rzymie wydają się przede wszystkim świadkami czasu. Ze względu na otoczenie, które zachowało pamięć o wiekach, jak nakładające się warstwy geologiczne - i ze względu na życie każdego z nich, na którym odcisnęły się kolejne epoki. Dlatego spacer po tych kościołach jest kluczem do Rzymu i do historii Europy. (Ewa Bieńkowska)

Agnieszka | 2016-03-04
Przeczytana: 01 marca 2016

Dawno nie miałam tak spolaryzowanych wrażeń po lekturze jednej książki.
Chwilami to lektura arcyciekawa. Ewa Bieńkowska tłumaczy Rzym, jego specyfikę, chętnie żongluje erudycyjnymi odniesieniami, szkoda, że rzadko je tłumaczy, prowadząc właściwie rozmowę z czytelnikiem o podobnej do własnej wiedzy i wykształceniu. Uświadamia nam jak patrzeć na rzymskie zabytki (książka opowiada o kościołach, ale jednocześnie wiele wniosków ma charakter ogólny) i często zaskakuje; czy Borromini tworzący utrzymane w jednym stylu budowle był ekscentrykiem, czy przeplatanie się stylów, niszczenie i tworzenie nowego jest pamiątką po wandalizmie przodków czy nieodłączną i piękną oznaką żywotności miasta. Jest tu naprawdę wiele ciekawych pytań i ciekawych wniosków.
Ale jednocześnie całe fragmenty tych rzymskich spacerów były dla mnie tylko chaotycznym i jałowym słowotokiem. Szanuję prawo do subiektywnej selekcji informacji, zwłaszcza gdy ma miejsce jakaś selekcja. Tutaj to raczej ulotne stany umysłu...

Izabela | 2014-06-21
Przeczytana: 21 czerwca 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Cudowna ! Fantastyczna ! Magnificento !
Przez kilka przyjemnych tygodni przenosiła mnie z porannego tramwaju, nieuchronnie wożącego mnie w miejsce moich katuszy, zwane szumnie przez niektórych praca zawodową, przenosiła mnie w cudowną krainę sztuki, słońca, życia i piękna w każdej postaci niezależnie od epoki...pozwalając komórkom mózgowym na przyjemną pobudkę intelektualną, nim zajmę się nieustannym poszukiwaniem zagubionego paragrafu na klawiaturze...genialnie przyjemna i wartościowa merytorycznie !

Krzysztof | 2015-05-14
Na półkach: 2014, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 15 marca 2014

Można tę książkę nazwać przewodnikiem, ale w starym znaczeniu tego słowa, bez odniesień do wydawnictw Pascala czy innego turystycznego chłamu. Podobny zachwyt Rzymem, jak u Muratowa, podobna też forma pięknej, spokojnej opowieści o wybranych zakątkach Rzymu. Niektóre z nich znam, a inne dopiero poznam, także pod wpływem tej książki. Dla miłośników Wiecznego Miasta lektura obowiązkowa, obok Bożeny Fabiani "Muszę i Rzym zobaczyć...".

tasha | 2015-12-22
Przeczytana: 21 grudnia 2015

Fantastyczna! Już od dawna szukałam książki, która opowiadałaby o Rzymie od strony jego kościołów. Wiele rzeczy już wiedziałam, ale o innych nie miałam pojęcia i planuję zakupić drugą wersję tej książki - fizyczną, gdzyż mam ebook, aby wygodnie wertować ją podczas mojej następnej podróży do najpiękniejszego miasta świata.

Viola-Przemo | 2012-03-04
Przeczytana: 04 kwietnia 2011

Niby przewodnik, ale za to jaki

| 2011-09-21

Książka jest czymś w rodzaju przewodnika po rzymskiej architekturze sakralnej. Jest przeznaczona dla czytelnika interesującego się historią oraz sztuką. Odnajdujemy w niej wiele dat i faktów, a mimo to książkę czyta się bardzo przyjemnie dzięki krótkim opisom, przez które zagłębimy się w atmosferę rzymskich uliczek.

Jenny Curran | 2016-03-07
Potrzeszcz | 2016-02-17