Siła snów. Jak śnić świadomie i zmienić swoje życie

Okładka książki Siła snów. Jak śnić świadomie i zmienić swoje życie Alice Robb
Okładka książki Siła snów. Jak śnić świadomie i zmienić swoje życie
Alice Robb Wydawnictwo: Agora popularnonaukowa
popularnonaukowa
Agora
2019-11-13
2019-11-13
Krzysztof Umiński
Sen siła snu świadomy sen

Muszę przyznać, że mam nieco problem z oceną tej książki. Niewątpliwie porusza ona bardzo ciekawy temat jakim jest śnienie, w szczególności świadome śnienie. Autorka przedstawia historię prowadzenia badań nad snem, sięgając zarówno do starożytności i ówczesnych sposobów postrzegania snów, jak i do czasów późniejszych. Język jest prosty i przyjemny w odbiorze, czuć chłodne i analityczne podejście do omawianych tematów.

Niestety, Autorka nieco mija się z pytaniem w tytule książki i dużo mniej wypowiada się na temat świadomego śnienia niż można by było spodziewać (Oczywiście opisuje różne metody i strategie, natomiast jest to stosunkowo niewielki procent lektury). Ponadto, pod koniec książki zaczynałem odczuwać lekkie znużenie, odnoszę wrażenie że ostatnie 2 rozdziały mogły zostać nieco uszczuplone i czytelnik dużo by na tym nie stracił.

Książka dobra, natomiast jeśli ktoś szuka czegoś konkretnie na temat świadomego snu i sposobie osiągnięcia go, radziłbym poszukać gdzieś indziej. Nie mniej jednak, koniec końców mogę ją polecić przeciętnej osobie interesującej się tematyką snów.

Chyba spodziewałam się trochę więcej po tej książce. Poznałam kilka ciekawostek, ogólnie interesująca, ale jakoś specjalnej rewolucji w mojej wiedzy o snach nie wprowadziła:)

Tematyka snów jest zawiła, często niedoceniana lub wrzucana do strefy "poza umiejętnością pojmowania". Nic w tym dziwnego. Ludzie mają problem z zaakceptowaniem jawy, a co dopiero świata, który istnieje tylko w naszych głowach.
"Siła snów" jest miłym podsumowaniem znaczenia snów w życiu człowieka. Autorka odnosi się do wielu badań, spotkań z miłośnikami śnienia oraz własnych doświadczeń.
Po prawdzie odpowiedź na pytanie "Jak śnić świadomie?" pojawia się urywkowo i bardziej pod koniec książki, dając podsumowanie całego zestawienia informacji. Jednak opowieść o walce naukowców z armią niedowiarków, ich pasji i oddaniu miło uzupełnia luki.
Wiele osób poświęciło swój czas dla rozwoju tej wąskiej, a zarazem powiedziałabym najszerszej dziedziny życia - nadal tajemniczej, dostępnej dla wąskiego grona odbiorców, wywołującej wiele sprzeczności i niedopowiedzeń, rozwijanej każdej nocy bez końca, mającej własną rzeczywistość.
Sny pozwalają żyć podwójnie z tą różnicą, że po zamknięciu oczu przepadają wszystkie reguły. Miło byłoby zdobyć tą odrobinę kontroli nad otaczającym nas światem, prawda?

Książka zdecydowanie nie przypomina przewodnika, ani poradnika i zupełnie nie udziela instrukcji na tytułowe pytanie - "Jak śnić świadomie i zmienić swoje życie". Powiedziałabym raczej, że jest to dość solidne kompendium badań nad snami.
Autorka jest dziennikarką i trzeba przyznać, że bardzo zgłębiła temat tej pracy. Rozmawiała z wieloma osobami z branży neurobiologicznej, brała udział w różnych spotkaniach i odniosłam wrażenie, że ją samą sny bardzo zainteresowały. Co ważne - zebrane informacje przedstawiła w sposób przystępny i ciekawy.
Tytuł oryginału (Why We Dream: The Transformative Power of Our Nightly Journey) dużo bardziej oddaje, to o czym jest książka. Nie ma w nim słowa o świadomych snach, a to właśnie o nich chciałam dowiedzieć się czegoś więcej ;-)

Dawno nie czytało mi się tak przyjemnie książki, która mówi głównie o badaniach naukowych. Może sprawił to język autorki, a może fakt, że sama tematyka jest dla mnie interesująca. Zabrakło opisu / listy technik, skutecznych przy świadomym śnieniu. Owszem pojawiają się to tu to tam, podczas opowiadań o przeżyciach autorki, ale nic więcej. Tak więc podtytuł jest jedynie chwytliwym hasłem reklamowym. Co wcale nie znaczy, że książka jest zła. Po jej przeczytaniu mam listę książek do przeczytania, garść technik do sprawdzenia i niejedną konferencję do przeżycia. I o dziwo czuję się ciut mądrzejsza, a to rzadko mi się zdarza.

Plus bardzo podoba mi się słowo "jasnośniciel".

Największy zarzut do książki: nie odpowiada wprost na pytanie zawarte w tytule.
Książkę czyta się szybko, jest napisana poprawnie, prostym językiem. Można się dowiedzieć dużo o badaniach na temat świadomego śnienia. Najnowsze wyniki badań pochodzą z 2017 bądź 2018 roku czyli jest aktualna.
Według mnie więcej człowiek się dowie o świadomym śnie znajdując ciekawy artykuł w internecie. Jestem zdania, że 10 stron z badaniami i technikami wejścia w LD jest lepszą opcją niż 7 godzin czytania.
Zabrakło mi rozdziału w którym wprost będzie określona technika wywoływania LD, co należy jeść, pić przed tym itd.

Największy zarzut do książki: nie odpowiada wprost na pytanie zawarte w tytule.

Świetna pozycja dla osób zafascynowanych snami i zjawiskiem śnienia oraz dla każdej osoby, która choć raz w życiu pomyślała "ciekawe dlaczego śnimy?". Książka ta odpowiada na to pytanie na wiele sposobów i jednocześnie pozostawia je bez ostatecznej odpowiedzi, jako że sny nadal stanowią zagadkę dla naukowców. Autorka przytacza wiele profesjonalnych badań, odwołując się do prac specjalistów oraz ciekawe eksperymenty amatorów. Wspomina także o swoich doświadczeniach związanych ze snami i o tym jak zmieniło się jej życie od kiedy śni świadomie. Momentami jest sporo biologicznych opisów, które mogą nudzić lub być niezrozumiałe, ale mimo to książka na prawdę wciąga.

Książka, która nie tylko pokazuje jak bogaty jest świat snów, ale także jest hołdem dla niezwykłego świata badaczy zajmujących się tym tematem.
Alice Robb – amerykańska dziennikarka z wielką pasją podeszła do zbierania informacji dotyczących snu i jest to kawał dobrej reporterskiej roboty. Autorka sama już od dłuższego czasu była zainteresowana tym tematem a napisanie książki o śnieniu było jej marzeniem.
Zaczynamy więc od Freuda i Junga, następnie przechodzimy do Aserinsky-iego, któremu zawdzięczamy odkrycie fazy REM a także pokrótce do innych badaczy. Dużo miejsca zostało też poświęcone Stephenowi LaBerg, który można powiedzieć, że jest dla autorki, choć dla wielu innych ludzi także, guru jeśli chodzi o świadome śnienie.
Ciekawymi rozdziałami są te będące relacjami ze spotkań z osobami zajmującymi się tematyką snów, w których autorka brała czynny udział . Bardzo spodobał mi się rozdział z konferencji Międzynarodowego Towarzystwa Badań nad Snami – pozytywnie zakręceni ludzie.
Jest również rozdział poświęcony grupom sennym, w których niczym jak u psychologa można zgłębiać swoje problemy na podstawie snów.
„Siła snów” może nie jest idealną pozycją, dla tych co chcą usystematyzowanej wiedzy gdyż wiele informacji zostało „wplecionych” w opisywane badania i ich wyniki jednak jest to bardzo dobrze napisana książka, głównie dzięki pisarce, która nie tylko przedstawiła zebrany przez siebie materiał ale wykazała się także odwagą biorąc udział w sympozjach czy wspomnianych grupach sennych.

Polecam, skondensowana wiedza o badaniach nad snem.

Polecam, skondensowana wiedza o badaniach nad snem.

Ciekawa pozycja dla tych co chcą wiedzieć czegoś więcej o swoich snach. Książka nie ma charakteru sennika, a bardziej skupia się na badaniach naukowych przeprowadzonych na różnych grupach ludzi.

• Popularnonaukowe
  • Sen
  • Przeczytane 2020 🦠

Dodaj cytat z książki Siła snów. Jak śnić świadomie i zmienić swoje życie