Joga i ajurweda

Wydawnictwo: Galaktyka
zdrowie, medycyna
Sanderka1985

Ajurweda jest starożytnym systemem filozoficzno-medycznym. Pomaga radzić sobie z chorobami, dbać o umysł i ciało. Bartosz Niedaszkowski pokazuje czytelnikowi, że łącząc jogę z wiedzą ajurwedyjską wzmocnimy swój organizm i osiągniemy harmonię duchową. Autor książki wyjaśnia, jak w zależności od konstrukcji człowieka (doszy) wprowadzić do codziennego życia zasady zawarte w starożytnej...

Autor książki wyjaśnia, jak w zależności od konstrukcji człowieka (doszy) wprowadzić do codziennego życia zasady zawarte w starożytnej medycynie. W książce znajdziemy nie tylko liczne ćwiczenia jogi (asany, pranajamy, mudry) ale i zalecenia w zakresie odżywiania się. Z ich pomocą, czytelnik nauczy się m.in. jak odreagować całe dnie spędzone w pozycji siedzącej, radzić sobie z bólem, czy zwalczyć chroniczne zmęczenie i bezsenność.

Ajurweda nie zajmuje się wyłącznie ciałem fizycznym. Rozpatruje całą istotę ludzką jako powiązane ze sobą ciało fizyczne, zmysły, umysł i duszę. Kiedy wszystkie te elementy składowe współpracują harmonijnie i spełniają swoje ściśle określone zadanie, odsłania się światło duszy, co prowadzi do osiągnięcia prawdziwego szczęścia i spełnienia duchowego.

źródło opisu: www.empik.com

źródło okładki: www.empik.com

Bartek B | 2018-10-30
Przeczytana: 25 października 2018

Solida pozycja o ajurwedzie i jodze. Zdecydowanie wyróżnia się na tle innych fitnessowo - motywacyjnych poradników. Wiedza jest surowa i konkretna, w stylu nauczycieli "starej szkoły" - jeśli ktoś miał do czynienia z takim, to wie, co mam na myśli.
Nietypowe jest sprowadzenie asan do 35 "najważniejszych", zupełnie pomijając takie, które pojawiają się nawet na zajęciach dla początkujących.
Bardzo przejrzyście wyjaśnione są cele jogi, w dużo, dużo szerszym kontekście niż asany, sprawność fizyczna i zdrowie.

malia | 2018-10-23

Księga, która przygniotła mnie wręcz zawarta wiedzą. Ajurweda to jak dla mnie niesamowity świat równoległy do głębszej analizy. Dział z jogą zawiera za to plik przydatnych wskazówek prawidłowego wykonywania asan co jest dla mnie bezcenny w tej publikacji.

Polecam jak najbardziej jogińsko-ajurwedyjskim frikom, tym co nie chcą wykraczać poza ramy fizycznych ćwiczen może mniej. Ale też warto =D

Nobliszka | 2018-09-22

Lubię jogę. Lubię ją coraz bardziej a po lekturze „Jogi i ajurwedy” to już w ogóle. I chcę nie tylko ćwiczyć ale i praktykować. Już podczas lektury poczułam się o wiele bardziej wysportowana. Bo czytając rozdział, wnikliwie i dokładnie, mój mózg wpadał w błogi spokój, mięśnie mi się rozciągały, oddech spowalniał. I czułam się błogo. Czemu? A skąd ja mam wiedzieć?

Autor nie przynudza, pisze prosto i zrozumiale, prowadzi przez wszystkie arkana „starożytnych” recept na zdrowie, na spokojne życie, na pogodzenie się samemu ze sobą. I odpowiada na wiele pytań, nawet tych niezadanych, które pojawiają się w głowie podczas lektury.

I co najważniejsze, są asany. Te dziwne figury jogowe, podane klatka po klatce, kostka po kostce, mięsień po mięśniu. I ich warianty. I wariacje. Pierwszy raz spotkałam tak wnikliwy ich opis w książce, a kilka ich już przejrzałam. Polecam naprawdę gorąco

soft_summer | 2018-01-14

Jogą interesuję się od dawna, brakowało mi czegoś więc postanowiłam kupić książkę i przyjrzeć się jej z bliska (jodze). Pierwsze wrażenie - pięknie wydana książka, twarda okładka, jest czytelna, fajnie podzielona, dużo zdjęć, rysunków, dodatkowo wkładka z anatomii pod koniec. Dzięki książce poznałam joge z innej strony, zawsze interesowała mnie ze względów fizycznych - zmniejszała dolegliwości bólowe pleców, pomagała mi walczyć ze zmęczeniem ale czegoś mi brakowało - nigdy wcześniej nie doczytałam jej podstaw które uregulowalyby moja wiedzę w tym temacie. Książka pomogła mi zrozumieć co jest tak naprawę ważne w jodze, dzięki czemu wpłynie ona na mnie jeszcze skuteczniej. Fajne wskazówki w postaci podziału na drodze i informacje, co może naszą dietę skutecznie uregulować, poprawić (sprawdzalam na sobie, pomogło na dolegliwości z układem pokarmowym). Jednym słowem, książka idealna dla każdego kto chce poznać joge od podstaw. Bardzo polecam.

Patrycja k | 2017-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2017

Po kilku książkach na temat jogi, w końcu trafiłam na prawie kompletne kompendium wiedzy z tej dziedziny wydane w Polsce. Podejrzewam, że poza Polską, można trafić na wybitniejsze dzieła. Książka trochę encyklopedycznie traktuje temat, ale mi laikowi było to potrzebne do usystematyzowania wiedzy z tej dziedziny. Bałam się zbyt "religijnego" podejścia do tematu, ale na szczęścia nie odczułam, że ktoś chce bym porzuciła moją wiarę chrześcijańską. Jeśli chodzi o część z ćwiczeniami, to nie wypowiem się, gdyż nie ćwiczę z książką, lecz na razie z nauczycielem. Zabrakło mi rozdziału o leczeniu ajurwedą. Opis ziół i ich zastosowanie w ajurwedzie byłby świetnym uzupełnieniem. Wtedy dałabym jeszcze jedną gwiazdkę.

Ela | 2015-10-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: sierpień 2015

Książka zawiera mnóstwo dokładnych zdjęć i szczegółowych opisów ilustrujących poprawne wykonywanie około 30 pozycji. Dodatkowo ciekawy wstęp przedstawiający podstawy ajurwedy.